Kaplan ve Ejderha

Wo hu zang long

2000

Ortalama Puanı: 7.7

Öykü

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde insanların havada koşuşturabildiği, dövüş sanatının kol gezdiği zamanlarda, Çin'de kaderine karşı mücadele veren iki kadın yaşarmış. Biri ülkenin en usta kadın savaşçılarından Shu Lien, diğeri ise aristokrat bir ailenin kızı olan Jen imiş. Shu Lien adalet için didinen fakat gizli bir aşkın işkencesiyle boğuşan özgür bir kadın, Jen ise istemediği bir evliliğe zorlanan ve herşeyini kaybetmek pahasına özgürlüğünü kazanmak isteyen bir kadınmış. Bu iki kadının yolları günün birinde kesişmiş.

Notlar:

 • Wang Du Lu'nun 5 bölümlük romanının dört bölümünden uyarlanmış.
 • Filmin orjinal ismini Türkçeye çevirince gerçekten pek bişeye benzemiyor. Bizimkiler çaresiz Kaplan ve Ejderha demişler ama aslında filmin ismi, eski bir Çin atasözü imiş. "Çömelmiş Kaplan, Saklanmış Ejderha" gibi bişey çıkıyo ortaya. Bu kaplan ve ejderha karakterlerle örtüşünce iyiden iyiye anlam kazanıyormuş. Bilelim de ona göre izleyelim.
 • 2001 İngiliz Akademi Ödülleri'ne 13 dalda aday oldu, üç BAFTA Ödülü kazandı. Ang Lee, David Lean Yönetmenlik Ödülü aldı.
 • 2001 Altın Küreleri'nde En İyi Yönetmen ve En İyi Yabancı Film ödülleri aldı.
 • 2000 Toronto Film Festivali'nde halkın gözdesi olmuş, ödülünü almış.
 • 2001 Oscar Ödülleri'ne ise 10 adaylıkla girdi; En iyi Film Oscar'ını tabii ki alamadı yerine En İyi Yabancı Film ödülü ile şereflendirildi. En İyi Görüntü Yönetmeni, Sanat Yönetmeni ve En İyi Orijinal Müzik heykelciklerini de yanına alarak memlekete döndü.
 • Daha da bi yığın ödül var, yaz yaz bitmez...

İzleyenler ne demiş?

 • güzel gerçekten

  arkadaşlar sakın taywan yapımı film diye bu filme gitmemezlik etmeyin. Çünkü aldığı birçok ödülün yanında Oskarlar için de en büyük adaylardan biri. Herşeyden önce şuan gösterimde olan iğrenç Türk filmlerinden katkat daha iyi bir film. ama açıkçası "sarhoş atlar zamanı" çok daha iyi bir film. bu filme o filmden sonra gittim o yüzden biraz önyargılarım yüzünden filmin özellikle kostüm seçimini aşarı buldum. neyse en az 9 hakeden bir film.
  Puan: 9
 • F=mg ise bu ne ?

  dövüş sahnelerinin mükemelliği için bile gidilebilecek bir film. kaldı ki filmde bir de doğu felsefesinin derinliği var ki anlayabilirseniz (ben anlayamadım ama herkes anlatıyordu oradan duydum) seyrederken popcorn ' la beraber parmaklarınızı da yersiniz. ikide birde oradan oraya uçan adamlara bile alışıp "adamlar matrix olayını taa o zaman çözmüş" kıvamına geliyorsunuz. tek sıkıntı başroldeki iki elemanın bbc vurgusuyla konuştukları ingilizce. tamam ağız hareketleri uyuyor ama o bünyeden o ses çıkmaz be kardeşim. beleş sinema olayına superonline ' nın da girmesi sevindirici. e-kolay uyuma :-)
  Puan: 9
 • çok fantastik bi film

  film oldukça güzel ama bu filmi izlemeye giderken bütün önyargılarınızı bırakıpta gidin özellikle çatıdaki kovalamaca sahneleri biraz gülümsemenize sebeb olabilir. süpo taklidi gibi .. ama film bence çok güzel özelliklede dövüş sahneleri ve kareografi oldukça ii ... filmi izlemenizi tavsiye ederim ..... oldukça zevk alabilirsiniz ...
  Puan: 8
 • kaplan ve ejderha

  oooo fantastiik.. ilk gün gittim. salonda bir kaç tane çekik gözlü capon gördüm. film hangi ülkenin yapımı bilmiyorum ama herifler ingilizce konuşuyolar ve baya iyi konuşuyolar. bu bakımdan bu film japoncadır gideriz şimdi alt yazı yazanın merhametine kalırız demeyin. şimdi yazılacak ilk on yorum içinde kesin biri bunlar matrix'e özenmiş diyecek o konuda ben diyecegimi şimdiden diyim. bu film matrix özentisi değil bence. dövüş sahnelerinde bekli bi iki sahne andırıyor ama bence çok orjinal olmuş. teknik var stil var capon mapon şeyler var. ayrıca dövüş sahneleri arasındaki sanki yerçekimi yokmuş gibi yürümeler zıplayıp uçmalar var. ama bunların gerçek dışı olduğu kesinlikle belirgin olduğu için filmin fantastik bir yönü olmuş. değişik olmuş. eskiden olurdu dandik bilgisayar oyunlarında sega da mesela kahraman iyice uçar ya onları hatırladım filmi izlerken. sonunda salondan mutlu ayrıldım diyebilirim. ama bence oskarı gladiator alıcak
  Puan: 8
 • fantastik

  sinemada kafası kırılası bikaç dürzü çov yun fat ın her yerçekimi ihlali için salakça kahkahalar atma gereği hissettiler. kimbilir. belki de "ne kadar saçma şey" dedikleri zaman zeki görüneceklerini düşünüyorlardı. bense filmin muhteşem görüntü ve koreografileriyle coşarken, bi an için gidip kafalarına vura vura "bre deyyus, buraya emile zola dan uyarlanmış "toplumsal gerçekçi" bi film izlemeye mi geldin? fragmanlarda adamların nasıl uçtuğuna hiç mi dikkat etmedin?" demeyi hayal ediyordum.. neyse sinirim bozuldu. ama film harikulade. fantastik sinema açısından muhteşem kesinlikle. gidin görün
  Puan: 9
 • Senenin en iyi filmi

  Harika bir film. Goruntuler inanilmaz guzel. Oscar almasini cok isterdim (Yabanci Oscari degil asil Oscar), ancak oylamayi yapan sevgili Amerikali arkadaslar dili Ingilizce olmayan filmleri bu odule layik gormuyorlar. Kimbilir, belki de alt yazilari okuyacak kadar zekalari yoktur. Film'deki genc cocugun soyledigi sarkiya dikkat edin, tanidik gelecek sozleri.
  Puan: 9
 • ...

  vurdu,kırdı olayından pek anlamayan biri olarak söylemeliyim ki, filmdeki dövüş sahnelerine dipim düştü. olayı öyle bir hale sokmuşlar ki seyrettikten sonra uçup, kaçıp, kosup onu bunu dövesim geldi. genel olarakta çok başarılı.. yalnız tek sorun herkes birbirine benziyor. bir de zaten herkes aynı dizayn giyinmiş, bu hangisiydi falan diyorsun.. neyse sonucta şiddetle tavsiye ediyorum.
  Puan: 10
 • ey guzel kiz

  salonda kese kağıdından popcorn zıkkımlananlardan felsefesini pek anlayamadım ama bir dövüş sahneleri varki gerçekten cok güzel. Li Mu Bai karakteri tam karizma yani. Bir final sahnesi var cok hosuma gitti. Ben doğrudürüst bir sinemada bir daha gideceğim sizede tavsiye ederim. Bir konuda arkadaşlara da katılıyorum konuşulan ingilizce cok rahat anlaşılıyor bu da ingilizcesi mükemmel olmayanlar için (benim gibi) seyri daha zevkli yapıyor. DVD playerim olsaydi DVD'sini alırım, o derece
  Puan: 8
 • ...

  açıkçası çok büyük yorumlar yapmıycam ama sadece görüntüleri değil ben müziklerini de çok beğendim hatta napster abi sağolsun night fight isimli şarkıyı da hemen indirdim kalan konuları diğerleri irdeler nasıl olsa çok güzeldi irdelemek de neyse..
  Puan: 10
 • Adamlar niye uçuyodu; onu anlıyamadım

  İlginç bir film olduğunu kabul etmek lazım. Özellikle görsellik açısından olduka başarılı.( görüntü yönetmenini kutlamak lazım.) Ama bir sorun var: Filmde Matrix'le gündeme gelen görsel efekt teknolojisi bol miktarda kullanılmış; ama Matrix'deki inandırıcılık ve hızlı görüntüleme tekniklerinden eser yok. Film boyunca uçan adamları seyretmek pek çok zaman gülümsemenize neden olabilir. Ancak dövüş sahnelerindeki kareografi ve teknik gerçekten çok iyi. Doğu felsefesini yasıtan bir film için çok başarılı müzikler kullanılmış. Genel olarak görsellik açısından başarılı olan film; ağaçlar üzerindei dövüş sahnesi ile bu başarıyı kanıtlıyor. Ancak efektlerin biraz daha gerçekçi olması filmi çok daha ciddi bir yapım haline getirebilirdi. Sonuç olarak izlenebilir ama fazla bir şeyler beklemeyin.
  Puan: 6
 • uç uç böceğiim.

  Film çok güzel, oyuncular cuk oturmuş, sahneler özenle seçilmiş ve geleneklerin uzakdoğu halkının üzerindeki etkisi, dürüstlük gibi temalara çok güzel yer verilmiş. Her şey iyi hoş da bu film neticede bir action filmi ve bu beklentiler içinde gidilmesi gerekiyor. Allahtan filmin fragmanını izlemiştik de duvarda sekip 300 metre uçan insanları ilk gördüğümüzde fazla şaşırmadık. Şaşırmadık demek gülmedik demek olmuyor, gömleğimi assam taşımayacak kadar ince bir dal üzerinde kanarya misali asılmış 90-100 kiloluk adamı görünce ne biliyim isteksiz bir gülümseme geliyor yüzüne insanın. Bu abartı sahnelere hiç yer verilmese çok çok daha iyi bir film olurdu. Bu arada timurerten, kafanı klozete sok ve sifonu çek, rahatlarsın.
  Puan: 7
 • matrix demeyin, fururum!!

  Bi daa bu filmi yorumlarken matrix kelimesini aazına alanın aazına başka şeyleri de ben vericem. yaw kardeşim, böyle uçma sahneleri olan film hiç mi görmediniz, hiç mi daha önce ninja filmi izlemediniz. yoq matrix özentisiymiş de felan falan. bi defa fantastik bi film izlemeye gidiyosun, o zaman aptal aptal eleştirmiycen, beğenmiyosan, çıkıp diğer sinemadaki çikolata filmine gircen. yani bu film aşırı da şimdi, rambo felan ne? matrix çok mu gerçekçi. lütfen her filmi kendi alanında deerlendirelim. haa, sahnelerde gülceksin tabe, gülmessen zaten etrafa olgun ve herşeyi olduğu gibi gören salakça rollere girersin, artı kız arkadaşın seni çok antipatik olarak nitelendirir. neyse uzatmayalım, muhteşem bi görsel şölendi. benim de birilerini dövesim, sinemadan uçarak çıkasım geldi. ama gerçekten çok memnun oldum ayrılırken. ben bu film 3 oscar alır diyorum. valla gidin gitmeyin bilemiycem ama gitmeyen kesinlikle loserdir. yaw bi de Jen vardı ya, her nekadar kara kuru bi şey olsada çok tatlı bi hatundu bea. abimizin karizmasına da dencek bi şey yoktu. ama benim anlamadığım şey jen abimize aşık mıydı, bunu okuyan olursa ve biliyosa yazıversin.
  Puan: 10
 • Gulenlere ne desem ki...

  Evet diyorum ki, bi takim arkadaslar "adamlar niye ucuyordu yav anlamadik hatta gulduk" tipi seyler soylemisler... ben soyle basit bi soru soracagim o zaman Jedi`lar da normal ustu davranislar sergileyince komik mi oluyor? Wudan ogretisinin kisilere dogaustu yetenekler verdigini illa alt yaziyla yazmalari mi lazim filmde... (O dallarda gecen sahne ise cok cok basarili) Ortada fantastik bissuru unsur oldugunu da gidecek kisilere hatirlatir adam gibi bir fantazi filmi setretmek istiyorsaniz mutlaka gidin derim super dovus karegrafileri ve oldukca basarili karakter orgusu de cabasi...
  Puan: 9
 • ha?

  Uçus sahneleri gerçekten abartı ama filmi "fantastik" boyutla irdelemek gerekirse içsel duyguların güzelce yansıtıldığı güzel bir film diyebiliriz. Ayrıca Hunlu "Kara Bulut" diye tercüme ettikleri döğüşçünün şarkısı nedense eski hunca değil, özbekçe idi. "Güzel kız" sözlerini sanırım duymuşsunuzdur.
  Puan: 9
 • Sincan'ın dağları

  Erkek kahraman Kara Bulut Sincan'lıdır ve bizim Türkçe'ye aradaki bölgelerin dillerinden daha çok benzer lehçesiyle "Güzel Kııız" demektedir. (Sincan özerk bölgesini ziyarete Çin hükümeti izin vermiyor ve oradakiler 5000 yıldır Çinlidir diyor. Filmde bu duruma politik gönderme olduğunu biliyor muydunuz?) Sonra güzel kızı Pekin'de ziyarete gelince, "sizin damların da trafiği yoğunmuş" der. İşte filmde olanlarla en güzel dalga geçen cümle. Senarist uçma olayına kafayı takmadığı için bizim de takmamamız gerekmektedir. Star Wars 6'lamasının bitmesini beklemeden oturtmuş Lucas Bey'e sayın Lee. İşte aslı budur Jedi Medi olayının deyü. Keşke Turist Ömer yaşasaydı da bununla ve Matrix'la matraks geçseydi dedim kendi kendiiiiime. "Güzeel Kıııs, havaliiisin"
  Puan: 9
 • paramı geri istiyorum, bombok!!!

  Cüneyt abimin filmleri buna 1000 basar. Bir arkadaşımız Jedi'ler nasıl uçar diye sormuş , o zaten bir Jedi. Ama bu filmdekiler normal insan. Bu denyolar uzun zamandır yiyişemediklerinden düz duvara tırmanıyorlar. Yani ben hiç mi hiç beğenmedim arkadaş. Ve şu an vizyonda olan tüm türk filmleri bu filmi katlar. Siz tam bir yabancı hayranı olmuşsunuz. Adam boku çekip film yapsa aaaaa tam oscarlık film olmuş diyceniz. Stop.
  Puan: 1
 • efettt:) olmuş...

  Li Mu Bai hayran kaldık ailecek valla, adam full karizma! Dövüş sahneleri harika, ustaca düzenlenmiş bir senaryo, uçuş sahneleri zaman zaman abarsa da yine de güsel, sonu çok otantik, ve mistik, zaten filmin en güsel yanı mistismle realitilerin örtüşmesinin çok iyi oturtulması, hayaller, kurallar, dilekleri, irade üstüne çekilmiş çok güzel bir 'yapıt'. Gidin seviceksiniz.
  Puan: 10
 • Kaplan ve Ejderha

  Guzel film gidin...
  Puan: 10
 • Neden ingilizce bu film anlayan var mi?

  Evet neden cince degil filmin orjinali? Koskoca Li Mu Bai`nin I love you demesi yakisiyo mu yani ?
  Puan: 6
 • Hmm..

  Cidden guzel film. Filmdeki ucu$ sahnelerini o kadar abartili bulup moralinizi bozmaz iseniz gercekten zevk alabileceginiz bir film. $u anda 10 dalda oscara aday.. Neden gidip izlemeyi denemezsiniz ki? Bence cok guzel bir film olmu$.. Tadi damagimda kaldi.. Eve gelirken filmi du$uneyim diye arabada radyoyu bile acmadim.. :)
  Puan: 9
 • uc uc bocegim

  Abi tamam dekor falan iyi eski mekanlar da guzel canlandırılmıs goruntu kalite icine cekiyor seni de o nasıl ucustur ya? Tamam cogu insanın fizikle arası iyi degil ama bu kadarını anlıyor herhalde. Len o kadar yatay ucusu kuslar yapamaz. Hele o orman sahnesi.. kendimi discovery de maymunlarla ilgili belgesel izliyor sandım. 6 puan verdiysem tek sebebi filme unbreakableden sonra gitmemdir, hani kotuyu gorduk buna sukredelim olayı yoka en fazla 3 alırdı.
  Puan: 6
 • Tek kelime

  Mükemmel
  Puan: 10
 • ceki çen halt etmiş... favori lii amca....

  kesinlikle mükemmel bir film... sadece bir dövüş filmi olarak niteleyip seviyesini düşürenleri esefle kınıyorum... tam anlamıyla görsel bir ziyafetti.. adamlar kuşlar gibi özgürdü ama olsun... oda tuzu biberi... belkide eski çinde böyleleri varmış ki filme koymuşlar.. en azından matrixten daha çok yere basan bir film.. kesinlikle kaçırmayın derim...
  Puan: 9
 • Ang Lee

  Usta yonetmen yine guzel bir is yapmis. Gerci yaptigi en iyi film degil belki ama yinede cok cok iyi bir film. Matrix veya gorevimiz tehlike 2 gibi filmlerde dovus sahneleri izleyiciyi eglendirmek icindir. Bu film ise kesinlikle bir dovus filmi degil, olan sahneler ise dovusu degil, bir ruh, bir siir sanki. Dostluk, guven, ihanet uzerine nefis bir film.
  Puan: 9
 • hos olmus

  acikcası bu kadar fantastik bi film beklemiyordum.ucma sahneleri mükemmel olmus.hatırladıkça uçasım geliyor..
  Puan: 9
 • Keşke birazda senaryo olsaydı

  Filim oyunculuk, tarih, yönetmen, kostüm, aksiyon, görsellik bakımından dört dörtlüktü. Keşke birazda senaryo olsaydı. Yinede İnsan Li Mu Bai gibi efsanevi bir karakteri beyaz perdede görünce aslında senaryoyu pek düşünmüyor. Star Wars çağrışımları hissedenleriniz oldumu. Wudan ?= Jedi. Güzel akıcı bir senaryo ile 10 puan alırdı üzülerek 8 veriyorum.
  Puan: 8
 • mfg haklı,senaryo çok hafif kalmış...

  o kadar çok övgü dolu yazı okudum ki, sonunda gidip izledim ben de...görsel bir şölen gerçekten. kostümler, renk, ışık, görüntü mükemmel, müzikler de olmuş ama herşey havada kalıyor sanki... ne o kılıcın önemi iyice vurgulanıyor, ne aşklar inandırıcı... konu bayağı olunca ne kadar görsel bir şölen olsa da ikinci yarının ilk yarım saatinde bir ara üff yeter artık diyesim geldi... dövüş sahneleri mükemmel gerçekten, havada uçmalar falan da fantastik ve filmde sırıtmıyor... gülüp, dalga geçenlere de çok sinirlendim... bi de lütfen şu popcorn yeme alışkanlığını bırakalım ya da polis akademisi serilerinde falan serbest olsun... tiyatroda popcorn yiyor musunuz arkadaşlar???
  Puan: 6
 • Fistik Gibi

  Bi defa bu film Amerika'da Taiwan'ca gosterildi (Ingilizce altyazi ile), ne bok yemeye Turkiye'de Ingilizce gosteriliyo? Bu kadar iyi gorsel efekt kimde var, renklerin uyumu, doga ve teknolojik efektlerin muhtesem bilesimi? Matrix ile karsilistirmislar, Matrix'e bence on basar. Ula bari bu filmde gercekten uzak dogu sporlarini becerenler var be! Ha, bi de Cinli bi arkidesime sordum, o magaranin orada o cocuk niye Turkce sarki soyluyo diye, anlatti. O cocugun (Lo) IrkI bizim Kirgizlar ile ayni Irk imis, onlarin bi kismi bugunun Cin'inde degisik bir boy olarak varlarmis. Nasil farketmediniz filmdeki Turkce sarkiyi? Guzel kiz.. havali kiz.. falan..
  Puan: 10
 • evrimin kayıp halkası bulundu !

  şempanze ve insan arasındaki evrimin kayıp halkası wudan eteklerinde bulundu. bu bölgede yapılan araştırmalarda, bu insanlarda büyük bir çoğunluğu aynı zamanda jedi larda bulunan gücü kontrol edebilme yetisinin çok büyük miktarda olduğu belirlendi. jen in kullandığı kılıç, bazen bir lightsaber a dönüşerek rakibin kullandığı silahı cart diye ikiye bölebiliyor. her an çölde starwars taki avcı kumadamlar çıkıcak şindi diye bekledim ama cıkmadılar bir türlü.. eğer tüm filmleri izlediyseniz ve yapıcak bi işiniz yoksa ve çok paranız varsa BİLE gitmeyin. aman diyim
  Puan: 2
 • Niye ingilizce kardesim ya

  Filmle ilgili soylenmesi gereken her seyi baskalari soylemis benim de daha fazla ovmeme gerek yok. Bu filme kotu not verenleri de dislamayalim aramiza alalim topluma kazandiralim onlari, aykiri davranip dikkat cekmeye calisiyorlar olabilir normaldir anlayisla karsilamak lazim. Benim asil derdimse filmin orjinal dili. Ben taiwan dili bekliyordum ingilizce cikti. Simdi ne demek bu? Amerikan filmlerine cince dublaj yapmak ne kadar kotuyse bu da o kadar kotu. Zaten cogu kisi filmi ingilizce takip edebilecek seviyeye de sahip degilken ne gerek vardi dublajla? illa filmin DVD'sini mi alcaz kardesim orjinal diliyle izlemek icin. sirf bu yuzden 9 puan veriyorum yoksa film 10'luktu.
  Puan: 9
 • Efsane..

  Küçüklüğümden beri masalların dünyasını merak ederim, hani uçan adamlar, ejderhayı yenen kahramanlar. Filmden çıktıktan sonra bu dünyaya girdiğimi anladım. Dövüşün bu kadar estetik tatlar yakaladığı, bu kadar güzel bir atmosfer yakaladığı başka bir sanat yapıtı var mı diye düşünüyorum? Matrix beni bir yere getirmişti, Ejdehalar diyarına götüren ise bu film oldu. Uçmak; bir filmin derecesini belirlemek için yeterli mi a dostlar. Bir efsane diyarını seyrediyorsun ve çatılarda uçtuğu zaman kahkahayı patlatıyorsun. Algı düzeyini geliştiremediğin sürece American Pie ya da Road Trip sana tavsiye edeceğim filmlerdir. Takdir ediyor, onaylıyorum..
  Puan: 9
 • Gidip Görmekte Fayda var

  Ang Lee'yi huzurunuzda kuluyorum. Ortaya çok güzel bir eser çıkarmışlar. Görüntüler süper. Zaten en iyi kamera ve sinematografi oscarlarını aldı. (oscarı her ne kadar bi ölçü olarak tutmak istemesem de aldı sonuçta) Sürükleyicilik gayet iyi. Uçma dışındaki olayların çoğu yaşanan olaylar. Zaten filme asıl rengini veren de uçma sahneleri. 8.sınıf çin filmleri gibi 2 saat boyunca dövüş yok. Keyifle izleyin derim.
  Puan: 8
 • Kıraçhink taygırs hidan dıragon

  Allahım o ne güzel kötü kız öyle ...
  Puan: 8
 • Oh

  Uzun zamandır böyle derinden etkilenmemiştim. Film olağanüstü. Ağaçların üzerindeki sahnede yönetmenin ne kadar uğraştığını görebildiniz değil mi?! Hani denizde gergin ipin üzerinde ayakta durmaya çalışırsınız ya, işte tam öyle havada durmaya çalışmaları çok iyiydi, yani ben neredeyse hiç iple asılı olduklarını düşünmedim. Dövüş sahnelerinin koreografisini Matrix'inkileri de yapan kişinin hazırladığını duymuştum. Bu da karşılaştırmaları biraz olsun açıklıyor. "Olgun kişiler"in aşkı ne kadar naif ve derinse, "genc"lerinkiler de o kadar coşkulu ve güçlüydü. Million Dollar Hotel'den beri ilk defa ağlıyordum az daha.. Yanımda kıl arkadaşlar olmasa ağlardım gerçi, utanmam aslında.. Cyclo diye bi film vardı bir de "bisikletçi". Onu da buradan anmak isterim.
  Puan: 10
 • Hollywood isi cin sinemasi izlerken, aklima gelen turk damak tadina uygun Mac extra tadimsisi (ya da Karaorkun un sucu ne?)

  Evvela: Bu filmi izlemeden evvel ne bekliyordum? Hic bir menfi beklentim yoktu. Zira butun new york lu film elestirmenleri saygideger nesriyatlar (oyle arasira gordugunuz kcgm vesaire radyosundan ismi bilinmeyen bi dj degil) senenin en iyi filmi olarak lanse ediyordu. Madem bu kadar iyi konusunu okumadan gideyim, sasirayim dedim. Gittim, sasirdim. Bir grup cinli iyi bir fx uzmani(matrixden hatirlayalim), sahane bir sanat direktorunu bir araya getirip bildigimiz karate filmini rektifiye edivermis. Simdi "e ne var bunda, afferin" diyor iseniz benim ile ayri yone tek gidis biletinizi almissiniz demektir. Zira fantazi icerikli oldugu halde ortacag cin tarihine oturtulmus bu filme kaliteli dovuslerine, tahta olmadigi belli kiliclarina ragmen siradan Karaorkun filmine yaptigim muameleden fazlasini yapamam. Hic bir aciklama olmadan sirf kareteci diye havada ucan insanlara, atilan oku havada tutanlara, tek eliyle ordu doverken diger eliyle corba icen bir elli boyunda kizlara, dovusun ortasinda durup "bu hareketi hangi manualdan ogrendin?" diye geyik yapaanlara, cali cirpi ile kilici olanlari harcayan ilah ustalara her zaman gulmusumdur, gulecegimdir. Gulmeyenin kalender mesrepligine hayal dunyasina , tevekkulune de gipta edecegimdir. "Aabi koreografi supper, resim secimi sahane" diyerek Karaorkun ayarinda filmi ovup goklere cikaran kisi veya kuruluslarin entel olma ozlemine, hezeyanina da ortak olmam, olamam. Sirf koroegrafi ise hadise giderim bolsoy balesini izlerim, cambazlik ise medrano sirkine gideirm. Tutarli film izleyeceksem bu filmi izlemem baska film izlerim. Boylelikle filmden ne anlamadigimi ozetlemis oldum. Simdi insanlarin cin filmidir sempati duyalim holivud aleyhtari gazina deginmek isterim. Insanlarin farkina varmadiklari varmak istemedikleri sey bu filmin cin yapimi bir star wars olmakdan ote bir yeniligi olmamasidir.Bunun disinda cin filmi ve sinemasini takip edenler bileceklerdir ki -hong kong isi hardboiled action i tenzih ederek- cin sinemasi bu derece basmakalip hollywood standardi film uretmez. Filmi izleyen zumrenin kendi dusuk butceli, goruntu ve ses kaliteli ayni zekada yapimlar ile bunun arasina bir cizgi koymasinda gladyator/tarkan orneginde oldugu gibi bir hikmet vardir. Eger ben zevkle karaorkun filmi izleyen, van damme filmlerinden haz alan birisi olsaydim yumrugumu sallayip, sifir acarak "sonunda sinemamiz hakettigi yere geliyor" der sevinirdim. Ama benim sinema anlayisim bu suslu boyanmis bin senenin kart kokanasi degil. Haliyle verecegim not da yuksek degil. Yuksek not vermek arzusunda ve gazinda olanlara bir onerim olacak "rambonun ok ile helikopter avlamasi, kara orkun un surlara ziplamasi, kara murat in havada atilan oklari yakalamasi, butun film boyunca birilerini doven tek kollu savasci vank yu ile bir daha dalgami gecebilecek yuzum olacak mi?" sorusunu kendinize sorun. Illacin sinemasina prim verecem, hollywood disi yapimlara alkis tutacam diye artisligine gaza geldiyseniz, gercek anlamda hollywood cizgisi disi bir vizyon icin bu bolgeden kaige chen "assassin" , kurosowa dan "yojimbo" yu tavsiye ediyorum. Ang lee'nin de "aman ya yetti gayri, cekeyim bi star wars sablonunda film, cebimiz para gorsun" demezden once cektigi "the ice storm" u tavsiye ediyorum. "Entel olmayin alooo" culara ozlerine donup van damme in frank dux un hayatini anlatan "kansporu"na, her filmi nedense radyallahu anh kabul ettikleri "matrix" ile karsilastiranlari da allahu tealaya havale ediyorum.
  Puan: 3
 • kötü.

  gerçekten çok kötü.. Hatta iğrenç. İster istemez gülmeye başlıyorsun biyerden sonra. (Bu Cornholio ne anlatmaya veya ispat etmeye çalışıyor anlayan varsa beri gelsin, 80 satır yazı yazmış toplasan 2 kelimelik bişey anlatmıyo. Bu da bi marifet)
  Puan: 2
 • Cornholio ne demek istemis? Hece hece izahi

  Cornholio'nun ne demek istedigini anlamak icin satirsayisini toplamak yerine bir adet ilkokullar icin turkce konusan sozluk alinmasi gerektigi kanaatindeyim. Gayet acik ve net bir sekilde, filmin Hollywood standardinda(amerikan zihin cizgisi, emperyalist zihin parabolu) cekilmis bir cin filmi oldugunu soylemis. Bu sebepten dolayi arkasindaki medya gaziyla ayakta duran ovguleri haketmedigini soylemis. Karate filminden hazzetmedigini, sirf gorsellik ve koroegrafisi iyi diye gazlanmis karate filminden de hazzetmeyecegini belirtmis. Bu filmi goklere cikarilirsa, tarihi turk filmleriyle, vank yu filmleriyle dalga gececek yuzumuz kalmayacagini belirtmis. Belirtmedigi bir sey varsa o da, yazilarinin excel ile degil word gozluguyle okunmasi gerektigi imis. Ilkokul okuma yarismalarindan kalma satir sayma adetinizi birakip, ortabir mufredatindan (yoksa henuz oralara gelinemedi mi?) "metin uzerinde calismalar" ve "okudugumuzu anladik mi?" sorularina gecersek ne dedigini anlamakta zorluk cekmeyiz sanirim. Lakin fasulye ile saymayi, fis defteri olmadan yazamayanlara hitap ettigini sanmiyorum Cornholio nikneymli kadim zuxxi ci yazarin. 3 satir film yorumunda "cok kotu begenmedim, on yuz bin baloncuk yuttum, bir matrix tadi bulamadim" dan ote cumle kuramayanlara selam olur. Ayrica bu film tum zamanlarin en uzun flashback sahnesini barindirmasiyla(yaklasik bir saat) izleyenlere derin bir "eeeeeeh" cektirmis."Ucsalar, havada ok tutsalar, 12 yasinda insan zihninin matrix kriterlerine uysalar daha iyi" dedirtmistir.
  Puan: 3
 • ...

  çok güzel çoooook!!!!!
  Puan: 10
 • Etkileyeci ve düzenli bir yapım

  Bu film çekilirken acaba bu kadar muhteşem olacağı düşünülmüşmüydü merak ediyorum. Sahneler, çekimler, kıyafetler ve müzik mükemmeldi. Senaryosu özenle yazılmış, kurgusu sayılı filmlerde olabilecek kadar güzel. Bir kaç sahne dışında sindirilebilir bir yapıya sahip. Gidin görün ve yorumunuzu yapın. Merak ediyorum acaba sizler ne düşüneceksiniz. Bazı kişiler film seyrederken düz mantıkla bakıyorlar uyanın arkadaşlar kendinize gelin toparlanın ve beş duyunuzla izleyin artık.
  Puan: 9
 • böyle kaplanım olsun 10 milyar da borcum olsun...

  Gladyatör'den bu yana en begendigim film oldu. İzlemeden önce filmin klasik bir "dövüş sanatları" filmi olup olmadığı yönünde endişelerim olsa da filmin içeriği hiç de bu kadar sığ değil. Çok güzel bir masal... Mesaj kaygısı yok, basmakalıp Holywood giriş-gelişme-sonuç yok. Güzel bir masalı hiç sıkılmadan izliyorsunuz. Öte yandan, illa dövüş sahnelerinden bahsetmek gerekiyor ise, "martial arts" ifadesindeki "sanat"ın ne olduğunu ben bu filmle anladım. Ayrıca zafer dövene-güçlüye verilmemiş. Van Dame misali (ki Cüney Arkın bağlamında severim kendisini) kanlar içinde rakibine sapık gibi bakan, avurtlarını şişirip duran, "manyak lan bunlar" diyeceğiniz adamlar-sahneler yok ortada. Eğer Van Dame dövüşüyorsa bunlar dans edercesine uçuşuyorlar... Gidelim, görelim... ama ne olur adamlar göl üstünde yürürken "olur mu lan böyle şey, film hilesi yapmışlar olum" deyip gülen tiplere katılmayalım. Açıkcası ilk çatıya tırmanma sahnesinde ben de "aboovv-yok artık-nası yani" falan dedim, demedim değil. Ama bunlar "kaplan-ejderha" deyip böyle şeylere takılmayın. Son söz: Matrix ne, bu film ne...reca ederim.
  Puan: 10
 • Peter Pan

  Cüneyt abim tranbolin kullanmıstı dalganın allahını gecmistik. bunlar ip baglamıs olay bu! Konumu? Şey eee şey neydi yaw? Heh yoklan o diildi neydi ......
  Puan: 2
 • ...

  Yukardaki filme düşük not veren bazı yorumları okuduktan sonra direkt 10 vermeden önce bu filmin üstünde biraz daha düşünmem gerektiğine kara verdim. Gerçektende filmdeki dövüş sahnelerini izlerken karışık şeyler hissediyor insan: Bir yandan çok şiirsel, sanatsal gelirken bir yandan da damklarda koşturmaları, uçuşup durmaları insan beynindeki mantık bölgesinde tepkilere neden oluyor. Hemen Malkoçoğlu filmelri geliyor aklına insanın! Onlara kötü der dururuz bunu niye beğenelim düşüncesi bir anda çakıyor! İşte bu yüzden bu filme biraz daha dikkatli bakmak gerekiyor. Öncelikle başka bir yorum da da belirtildiği gibi bu bir masal ve her masalda olduğu gibi imkansız şeyler yapan kahramanlar ve kötü adamlar var. Pamuk prenses ve 7 cüceleri ilk dinlediğinizde "lan ne saçma şey kızı öptü canlandırıverdi!" dediğinizi zannetmiyorum. Çünkü o zamanlar çocuktunuz ve imkansız öyküler hoşunuza gidiyordu. Sonra büyüdünüz düşünce sisteminiz değişti, gerçek dünyayı öğrendiniz ve artık masallar saçma gelmeye başladı. Filme bu açıdan bakınca benim gördüğüm başlarından inanılmaz maceralar geçen insanların olduğu acıklı bir masal. Herşey filmi kafanızda nereye koyduğunuzda! Film sanatsal olarak da harika! Mekanlar, kostümler, dövüş sahnelerinin insanı 'büyüleyen' koreografisi.. Özellikle Li Mu Bai ve Shui Lien'in çay içtikleri sahnede Li Mu Bai in bahsettiği huzuru ve filmin sonunda da Jen'in hüznünü içinizde hissedebiliyorsunuz. Sonuç olarak film benim görüşüme göre mükemmel bir yapım. Niye eski Türk filmelerinden iyi olduğuna gelince herkesin hayatta sevmediği masallar olmuştur!
  Puan: 10
 • fantazi özürlü arkadaşlarıma

  bu filmi kötü eleştirip yerden yere vuranlara ithaf olunur. bizim her filmde mantık arayan abi böylede uçulmazki diyip filmin manasını bırakıp boş laflar eden özürlü arkadaşlara tavsiyem açsınlar Frank Herbert'in 10 serilik dune kitabını okusunlar. bilenler baba ne alakası var derlerse yorum yok lakin ordaki insan kontrollerini bi hatırlasınlar. tamamen temelde bu filmi bulacaklardır karşılarında. ayrıca uzun zamandır böyle sıkılmadan izlediğim nadir filmlerden biri. saygılar.
  Puan: 9
 • diyom ki: açılın supermenler geliyo!!!!

  yaw o neydi öyle çatı üzerinde koşmalar... adamlar günlük işlerini yapıyo zanki. hee bide giden arkadaşlar bilir ağaç sahnelerinde yönetmen peyzajı iyi yapmıi yani bi onbeş dakika peyzaj izledik yaw. ama tam uzak doğu filmi olmuş dövüş sahneleri ve bayada iyi olmuş. lakin adamlar neler icat etmişler savaş aleti olarak tam bi sadistlik varmış adamların ruhunda...
  Puan: 8
 • Beni kesinlikle okuyun !..

  Bu yazıdan önce onbeş, yirmi adet yorum okumuşsunuzdur. Size önerim, eğer çok hoş bir DOÐU MASALINI, müthiş görüntüler, çok iyi bir oyunculuk ve süper bir müzik eşliğinde izlemek istiyorsanız, BU FİLMİ KAÇIRMAYIN!..
  Puan: 9
 • ayip

  ayip ettin 'renegade' o kadar
  Puan: 9
 • .....

  gorugum en sacma film hangi insan ucarki salak salak seler butun japonlarin taaaaaaaaa.......
  Puan: 1
 • niye ingilizce konuşuyorlar ki?

  film bir efsaneyi görselleştirmiş. böyle bakınca uçan insanlar hiç göze batmıyor. hikaye de çok güzel . uçuş sahneleride arkalarındaki onları uçuran ipi görmesek de çok hisssediyoruz ama olsun. hikaye çok güzel.
  Puan: 7
 • ben begendim

  bu filmi uzun zamandır bekliyodum biraz hayalkırıklığı yaratsa da oldukça güzeldi bence arkadaşlarımı zorla götürdüm onlar hiç beğenmedi hatta uyuyan bile oldu ama bence izlenmeli en azından deişik bi film
  Puan: 8
 • Güzel

  Öncelikle filmi beğenmeyenler ancak hayal güçlerinin yetersizliğinden dolayı beğenmezler. Sonuçta bu film ve her şey inandırıcı olmak zorunda deil. Dövüş sahneleri felan etkileyici. Olayın felsefesini anlatmaya çalışmış yönetmen. Film gayet güzel tavsiye olunur.
  Puan: 8
 • esas oglan cekik gozluydu!!!

  herseyden ote amerikalilar filmde 'esas oglan' bir sarisin goremedikleri icin ne kadar bozulmuslardir? ne hos masaldi oyle... bi'daha gidiim
  Puan: 10
 • ....

  Yabancı film oscarında çok ciddi rakibi olmasada, sırf oscar aldığı için bu filme gittim. Uzakdogu filmi olması önyargısından kurtulamadan seyrettim ğlencelik bir filmdi. Öle çok abartı şeyler beklemeyin ama pişman olmayacağınızı düşünüyorum.
  Puan: 7
 • tam bir masal ve güzel görüntüler

  tamam adamlar olayı baya abartmış ama çok güzel görüntüler vardı ve anlatımda baya güzeldi. özellikle kahramanların ya ölmesi yada mutsuz olması benim için zevkli bir değişiklikti
  Puan: 8
 • Berbat!

  Uzun yorum yazmak adetim değildir ama : 1)Cinlilerin ağzından ingilizce, hele de ingiliz aksanı ile bir ingilizce tek kelimeyle" rezil "olmus. Replikler TRT4 ingilizce derslerinde ki kadar donuk ve sıkıcı, filmdeki karakterler cok ulvi bi amacları yoksa konusmuyolar zaten. Öyle "bana tuzu uzatır mısın?" veya "naber ,nasilsin?" gibi ifadeler yok, herkes cok mesafeli ,seviyeli. 2)Dövüş sahneleri belki teknik açıdan iyi olabilir ama en can alıcı yerinde kadınlar ciyak ciyak bağırınca, ben de aynı tonla sinemada güldüm tabi(hatırlayalım -cok tiz bir sesle- "mooootheeeeeeerrr") 3)Anlatım cok kopuk, ve de dağınık, senaristi tebrik ederim, berbat yazmıs. 4)Bu Oscarları kim veriyor cok merak ettim dogrusu -iyi ki hiç oscar ödülü almadım, alsaydım bu filmden sonra iade ederdim heralde- 5)Sakın gitmeyin.
  Puan: 1
 • Bence gayet güzel..

  'Hiçbir açıklama olmadan uçan insanlar' ha? E arkadaşım, filmde uzun uzun 'zihin gücüm sayesinde uçuyorum, ben olayı kafamda bitirdim' tarzı 7000 yıldır söylenmiş klişeler olsaydı beğenecek miydin? Bizim Kara Murat'ın suçu ne? Sinema duygusu. Bu filmin her karesinde olan ama maalesef bizim filmlerimizde olmayan şey. Matrix'le karşılaştıran zihniyet? Artık terk edin burayı. Film falan da izlemeyin bundan sonra. Bizahmet yaklaşmayın yanımıza. Hayatınızda başka iyi film mi görmediniz nedir? 'Abi çok saçma yaa' saçma ise bir daha hayal kurma. Sana ancak politik-gerçekçi filmler yakışır. Ama sonu umutlu da bitmesin 'Traffic' veya 'Filler ve Çimen' gibi. Git gazete oku o zaman sen kardeşim, git! 'Being John Malkovich' de saçma, '6. His' de! Ne adamsınız ya.. Müthiş görüntüler, sinema duygusu, sıkı bir anlatım. İyi film.
  Puan: 8
 • insanlar ve takıntıları

  öncelikle, bu filmi kara murat vb.türk filmleriyle ve angut uzakdoğu filmleriyle kıyaslayanları kınamak ve onları gerekiyosa aşağılamak istiyorum. onlara ciddi anlamda tedavi öneriyorum. bundan sonra söyleyeceğim şey ise şu: filmi izlerken sinemaya ne kadar çok saygı duymamız ve onun gücüyle neler yapılabileceğini gösteren yönetmenler olduğu için şükretmemiz gerektiğine bi kez daha karar verdim... filmi beğenmeyenler olucaktır elbet. uzakdoğu felsefesiyle ya da dövüş sanatıyla ilgilenmeyenler de olucaktır.. onlar bu filme takıntılı yaklaşıp filmi bütünüyle surat buruşturarak izleyeceklerdir.. shu lien ve jen'in dövüş sahnelerinden etkilenemicek kadar estetik yoksunu olacaklar ve ne yazık ki bunun bilincinde bile olmadan sadece çemkiriceklerdir.. yok bunun kara murattan ne farkı var, yok salak bi kung fu filminden nefret ediyosam bundan da ederim.... gibi zavallı cümleler sarfedicekler ve bundan utanmicaklardır.. tüm yapılması gereken aslında onlara kulak tıkamak ve ang lee'nin olağanüstü filminin büyüsüne kapılmak ve bi masalın hissettirebileceği herşeyi hissetmektir... ben de ne çekik gözlü yaratıkların meraklısıyım ne felsefelerinin ne de dövüşlerinin... ben sadece bi büyüden bahsediyorum size.. gidin ve görün... filmi izlerken bazı sahnelerde arka saflardan gelen" bu kadar da saçmalık olmaz" nidalarıyla birlikte yükselen kahkaların sahipleri herkimse şu an kulakları çınlasın.. dilerim ilerde bi gün, 8 nisan 2001 tarihinde fantastik bi filme gitmiş olduklarını anlarlar.. ama sanmıyorum.. anlamazlar!! filmin zaman zaman ağırlaşması dışında bi kusuru yoktu.. 1 puan kırıyorum... kusuru bu olsun..
  Puan: 9
 • bu kadar yorumun üstüne...

  - filmin masalsı havasına, görselliğine müziklerine bayıldım - karakterlerin ingilizce konuşması performanslarını resmen etkilemiş, yadırgadım - konunun biraz havada kalmasına ve yeterince açıklanmadan üstünkörü geçilmesine üzüldüm - arkamda oturan teyzelerin "cık cık hiç adam öyle uçarmıymış" diye konuşmalarından, bitakım zibidinin her sahnede b.k varmış gibi kıkırdamasından ve bazı not verenlerinde filmi cüneyt arkın yapımlarıyla karşılaştırmasından nefret ettim. - filmin bence esas notu 8 ama mademki acımasızca 1,2 veriyosunuz alın size 10......
  Puan: 10
 • ..

  ofis arkadasim bi cinli. ondan ogrendigime gore crouching tiger hidden dragon bi deyimmis. siradan gorunen ama insanustu guclere sahip birini anlatmak icin kullanilirmis. merak edenlerin ilgisine.. ben uzun sure bu filme gitmemek icin direndim. action filmlerinden itina ile kacinirim cunku. ama erkek arkadasim israr etti. herneyse. uzakdogu felsefesine cok uzagim. yapilan gondermelerin pek cogunu kacirdigimdan eminim. ama insanlarin savascilar oldugunu bi an unutup sade oykuye bakarsak bence filmin en basarili yani gayet inanilir ve sempati duyulur bi villain'in (kotu adam. turk filmlerinde huseyin peydanin canlandirdigi karaketerler) yaratilmasi. dadi paylasmadin bilgilerini geride kaldim ben de diye sitem etti ya kiza. biliyorum oyle ana bisey degil ama. zorla gittigim filmden ben biseyle gondum diye sevindim yalnizca.
  Puan: 7
 • ucasim geldi

  hakkaten pek de ozendirici bi bicimde ucuyolar.. filme gelince.. boyle bisi beklemiyodum ama ilgiyle seerettim hic de bayilmadim sikintidan.. matrixe benzetmesek her filmi hayat cok daha kolaylasacak kanisindayim... neyse.. guzel film..
  Puan: 8
 • Matrix

  Film bence çok güzeldi. Anlamadığım insanlar neden her filmi matrixle karşılaştırıyorlar. Yani filmlerde dövüş sahnelerinden başka bide konu oluyor, okuma yazma ve ingilizce bilmedikleri için matrixte ve bunda sadece dövüş sahnelerini algılayabiliyorlar herhalde. Buraya yazmak için kimi aracı olarak kullanıyorlar merak ediyorum. Bu filmde insanlar uçuyor ama uçan kişi sayısı bayaa az. Li amca bunla ilgili felsefi şeylerde söylüyor ama safkan bir mühendis olarak felsefi şeylerle ilgili yorumları anlayana bırakıyorum. Ama wugan da eğitim görenler ve görmeyenler aynı şekilde uçmuyor. Görmeyenlerinki daha çok zıplamaya yönelik ve biraz daha düşük yerçekimli ortamda hepimizin yapabileceği şeyler. Bi Li ile kız düzgün uçuyor ama bambuların üstündeki savaşta Li nin anlattığı felsefedeki gibi doğa ile filan uyumunu ve bunun uçuşuna etkileri güzel. Film çok güzeldi keşke birazda felsefe bilseydim bazı şeyleri daha iyi anlardım herhalde.
  Puan: 10
 • geyiren kaplan yellenen ejderha

  ben bu filme niye gittim? niye bu filmden çıktım? orda o an ne işim vardı? biri beni zorla arkadan ittirip falan mı soktu filme? hani doğu felsefesi ben görmedim? o adamlar niye o kadar uçuyodu? ben de öyle uçarım varsa öyle bi olay? film hilesi bunlar inanmayın yok öyle kimse uçamaz... bilmiyorum sıkılmadan izledim niye gittiğimi de bilmiyorum ama dil olayı çok sakattı... uyumsuz kaçıyodu... o gizli polis kafaya zımbırtıyı yiyince çok komik gözüktü. dağınık bi filmdi... ama sıkılmadım... niye sıkılmadım acaba? bu filme niye bi sürü ödül verdiler? bilkmiyorum arkadaşlar bilmiyorum... gidin bi de siz bakın ben bişi anlamadım pek... ama doğu felsefesiyle falan da pek alakalı değildi yani... olsa da çok hafif ve yüzeysel...
  Puan: 5
 • İnsanlar uçamaz,ammaaa nincalar uçar!!!!

  ben bu filmi hem sevdim hem sevmedim. Yani ne diyim o dövüşler biraz abartı gibi geldi bana. Adamlar tek harekette havalanıyorlar. Tam pavır rencırsa dönmüşler.
  Puan: 5
 • begenmedim

  Milleti sürükleyerek sinemaya götüren ben, filmi begenmeyen de ben. Sıkıldım iste, havada ucmaları bile ise yaramadı! Komik bile geldi.Sorry!
  Puan: 5
 • mükemmel bi film

  Film çok saçma insanlar uçuyo olur mu ya öle şey diyen sizi aptal zihniyetler hayatınızda hiç mi film seyretmediniz sizi kınıyorum gidin ve bi daha da film falan izlemeyin. Film uzakdoğuda geçiyo oranın kültürünü yansıtıyor. doğu felsefesiyle alakası yok diyen arkadaşım filmi yanlış tarafıyla seyretmiş galiba. film gayet güzel görüntüler süper kurgu da çok iyi...
  Puan: 10
 • Hangi oscarı versek?

  Filmin tabi ki doğu mistisizmini yansıttığını söylemek zor ancak size o havayı ucundan veriyor. Hele başroldeki erkek karakter karizma ve rol olarak başarılıydı. Uçma sahneleri kovalamacalar ve çok zevkliydi! Hatta ağaçtaki o kavga sahnesi muhteşemdi. filmin anlamı da olsa yabancı oscarı değil, büyük oscarı alırdı çünkü görüntülerin gladyatörden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Yani kasmadan sizisalıveren sıkı bir seyirlik..
  Puan: 7
 • KSKGES

  film bence superdi, her ne kadar yanimdaki hatunun israrlari uzerine gittiysem de cok zevk aldim.. baska bisey yapsam inanin bu kadar zevk alamazdim.. dogu felsefesi olayini cok iyi islemisler.. Li Mu Bai dostum o kadar meditasyon yaptiktan sonra benim seviyeme gelmis, herifi cok tuttum.. Filmin tek kotu yani beni filme goturen hatunun filmin random secilmis periodlarinda uyumasiydi.. Belkibu da nazar degmesin diye olabilir?
  Puan: 10
 • Lee bize hediye etmiş, hadi gidip seyredekkkk

  O kadar yorgundum ki filme gittiğimde, reklamlar, jenerik ve ilk birkaç dakikasında uyudum ama gözümü açtığım andan itibaren transa geçtim. Muhteşem görüntüler, dövüş sahnelerinde insanı seyrederken yücelten (ya valla bi garip geliyor böyle şeyler yazmak ama hakikatten böyleydi) bir estetik, hele bir de o ağaç sahnesi vardı ki, bir de çok kısa bir sahne vardı, bir adamın balık tuttuğu göl... Uçma sahneleri de gayet güzeldi ve o sahnelerde gülen tüm seyredenleri de Allah'a havale ediyorum. Bunların yanında filmde rahatsız edici tek bir sahnenin olmaması da ayrıca harikaydı. Bu akşam gidip bi daha mı seyretsem.... Tek kusuru karkterlerin İngilizce konuşmasıydı diyebilirim.
  Puan: 10
 • wooooo

  SIKICI
  Puan: 5
 • Aman da aman!

  Bütün filmi kuzenimin omzunda izlediğimden anlaması zor oldu ama görüntüleriyle abartmalarıyla oyuncularıyla herşeyiyle iyi bir filmdi gidin görün.
  Puan: 7
 • tuhaftı

  Sanki bir çocuğun elinden çıkmış bu film. Ulan şu Çinliler yok mu. Anlamak mümkün değil bu adamları. Valla ben de bilmiyorum, filme on vereni de anlarım bir vereni de. çinlilerin içinde bulunduğu ruh halini düşünüp güldüm. adamların işleri güçleri ipe sapa gelmez hikayeler uydurmak. Bir yanım 10 diyor bir yanım 1. Ben de ortalamayı alıyorum ve eveeet puanımı veriyorum "Beş".
  Puan: 5
 • masalın güzeli

  destansı bir masaldı ve izlemeye deyecek kadar da güzeldi. müzikler de harikaydı . bu film e saçma diyen antenlerede bir laf; izlediğiniz bir film.yaşanmış bir hayat hikayesi değil. budala aklınız matrix e yatıyorda bunumu algılayamıyor.?
  Puan: 7
 • İzle kendi yorumunu çıkar

  film tek kelimeyle harika. Yapılan olumsuz yorumlara aldırmayın. Mutlaka gidin görün.Ama filmin bir çin mitolojisinden yola çıktıgını unutmayın yoksa cok saçma bir film olarak görürsünüz. Ve asıl dikkat etmeniz gereken filmin içerdigi dogu felsefesi. Filmde cok güzel mesajlar var evlilik, özgürlük, mutluluk, kadın yaşamı vs. Bu mesajları iyi özümseyin. Hayatınızı degiştirebilcek bir film.
  Puan: 10
 • Mükemmel

  Harika bir masal...
  Puan: 10
 • Ne Ööle Ne Bööle....

  İnsanların uçması, suların üstünde yürümesi filan hiç canımı sıkmadı benim. Bunun masal tadında bir proje olduğu düşünülürse herşey kabuledilebilir bence. Lakin bitmek tükenmek bilmeyen kovalamaca sahneleri biraz baydı. Kız her kurtulduğunda ehh yine mi uçuşacak bunlar diyor insan. Hiç sıkılmadan keyifle izledim ve Ang Lee'nin filmi çekerken ne kadar eğlenmiş olduğunu düşündüm. Eskiden beri istermiş çünkü insanları ağaçların üzerinde filan dövüştürmeyi. Ne adamlar uçuşuyor diye filmi Malkoçoğlu filmleriyle kıyaslarım, ne de sinema zaaamiasının şişirmelerine kulak asarım. Ağız tadıyla izlerim, puanımı veririm...
  Puan: 7
 • niye çince değillllllllllll

  neden ingilizce ya.neden bu kadar uçuyorlar.görsellik mükemmel.oyuncular mükemmel.senaryo idare eder.müzikler de iyi.
  Puan: 7
 • güsel bir efsane

  Bence güzel bir filmdi...Herkese tavsiye ediyorum...iZLEYİN BEÐENİN GELİN
  Puan: 9
 • değer...

  jen acaip ukala bi hatundu ama iyi dövüsüyodu vesselam. genel olarak iyi bi filmdi bence. kesinlikle vakit kaybı değil. sadece o rüya gibi dövüs sahneleri icin bile gidilebilir. tavsiye edilir. seyredin hayrını görün...
  Puan: 8
 • paranız çoksa gidin!

  filme annem ve babamla gittim ve gördüm ki çıkışta üçümüz de neden bu filme geldik, paramız mı çok, vaktimiz mi çok diye felsefe yapmaya başlamıştık. ya film bana hiç bişi katmadı ya... ööle bi filmdi. sadece görüntüler çok güzeldi. bi de filmdeki göçmen adam büyük ihtimalle Türk'tü. ilginç geldi. ama bence yetmez. doğu kültürünün bu kadarını zaten hepimiz biliyoruz. o kadar da batılı değiliz ki! bence başka bi filmi tercih edin.
  Puan: 4
 • sincap uçuşu

  uçma kısmını kabul edip konuydan değil de görüntüden oluşmuş bir film olduğunu kabul edince mükemmel bir film. yanlız çol ortamı "parfüm" deki kuyuda geçen yedi yıla benzemiş, orası baydı.
  Puan: 9
 • Enfes

  Çok harika bir film. Süper çekmişler filmi. Dövüş sahneleri abartılı ve çook güzel. Konu ve mekan da son derece nefis. Gidin izleyin (ya da izlemeyin beni enterese etmez) ,ben çok sevdim. DVD'si çıkınca alıp arşive eklemeli. Ha unutmadan 10 puanı veriim de ... Evet ...
  Puan: 10
 • komedi

  boyle bir efsane varmis demek vay be, ben de noel babayim Ho Ho Ho... film komedi. herkes bisey sanip gelmisti bir yerde bir kac kisi gulunce herkes gulmeye basladi alkazarda , komedi oldugunu bilmiyorduk ilk gun gidince. uzun lafin kisasi ne gidecen ya bosver..
  Puan: 1
 • ALLAAAHH ! UÇUYOM BE ABİ

  Film güzel. Gidip seyredilmeli...
  Puan: 8
 • Uçsan Kaç Yazar Tombiksin İşte

  Ben filme gitmeden önce buradaki "bu caponlar niye uçuyo" tartışmalarını okuduğum için hiç yadırgamadım. Esas uçmasalar sürpriz olurdu benim için bi düşünsene. Doğu felsefesi doğu felsefesi diye yırtınmışınız ama buraya kadar olan tüm yazıları okudum, bakiym benim anlamadığım bir şeyi anlayan olmuş da bişeyler çıtlatmış mı diye, cık, bulamadım. Bana göre "The Ice Storm" felsefenin yüzbintanesini pek de batıdan anlatabilmişti, ilgiyle izlemiştik. Filmde hiç sıkılmadım. Dövüş kareografisi denen şey bana hitap etmediği için dövüşlerin sonuçlarıyla ilgilendim. Shu Lien karakterini çok güçlü buldum. Li Mu bai'ye şırınga edilen karizmaya aldanmadım çünkü adamın tombik tombik yanakları vardı. Jen karakteri biraz karaktersizdi, yanardönerdi. Çöldeki aşk hikayesi çok uzun tutulmuştu. Bi de sizce Jen ne diledi?
  Puan: 6
 • bu çinliler çok yalancı

  ben izninizle bu cinli milletine birkac soru sormak istiyorum, madem ucuyorsunuz ve de madem meditasyonla herşeyi hallediyorsunuz neden o zaman ecdadımın onunde kactınız bide ustune duvar inşa ettiniz. ikinci deginmek istedigim nokta ise... filmdeki kara veya beyaz bulut isimli karakterin turkce şarki soylemesi.. aslinda adam cok uzun bir şarkı soluyor ama ben sadece GUZEL KIZ dedigi yeri anlıyorum ve de bundan su sonucu cıkarıyorum.. kızlar binlerce senedir hic deişmemişler ve de her zaman guzelmişler:)))
  Puan: 7
 • Oooooğ,Guzel Gızzz

  Film haaaarikaydı,ama filmin konusu efsane olup konu biraz uçunca(;)) en çok eleştirilen yanı abartılan uçma sahneleri oldu,hemşerim bi dakka ,olabilir sonuçta adamlar buna, böle böle yaşandı demiyolarki.. Neyse filmden sonra eve uça uça geldim ohh yazdım sıcak sıcak..
  Puan: 8
 • a be ne filim be

  valla bende onlarla birlikte uçtum. saçma değil bence ,sonuçta biraz fantastik biraz mistik.
  Puan: 8
 • kötü..

  filmi beğenmedim.. bunun sebeplerinden biri de uçma sahneleri.. acaip abartı..
  Puan: 3
 • inanılmaz sacma!!

  bosuna para vermeyin derim ben uyukladım filmde olumcul sıkıcı eger cok paranız varsa gidin..
  Puan: 4
 • Güzellll

  İzlemeyen okumasin

  Flimi eleştirirken gerçek dünya ile bağdaştırıp uçmalarını yadırgayarak (yada gülerek) eleştirmek bence yanlış adamlar tamamen görsel bişey yapmış iyide yapmış.. daaaa niye ingilizce. orjinali ile gösterime girseydi daha iyi olurdu..
  Puan: 8
 • ı ıh

  bence kötüydü
  Puan: 3
 • Politika kokuyooo ama bu film...

  Bunun neresine oscar vermisler ben pek anlamadım. Biz Turkler gerçekten iyi film yapmaya basladık diye dusundum. Çok komikti ama! Daha filmin basında adamlar ucmaya baslayınca ben koptum zaten. Tek bir guzelligi vardı; filmdeki manzaralar. Ama yinede degmez bu filme paracıklar vermeye. Arkadasımın biri filmin bir yerinde adamın turkce sarkılar soyledigini daha dogrusu sarkı sozlerinin icinde turkce birkac kelimenin gectigini soyledi, allah allah dedim. Ben kaçırmısım o zaman diye dusundum kendi kendime. Eger illaki gidecem diyosanız buna da dikkat edin. :))
  Puan: 2
 • GÜZELDİ.

  Ama Taywanca konuşsalardı ve biraz daha az uçsalardı daha iyiydi...
  Puan: 6
 • bi daha gidecem(para bulursam)!!!

  bu filmi kaçırmayııııııın!!!!aman diyim kaçırırsanız çok üzülür müsünüz?evet... bi daha gidemezsem vcdsini alıcam. benden demesi... ben kimmiyim size ne siz gidin bu süper filmi izleyin. o uçma sahneleri filmin süsü ama biraz daha az olabilirdi... bundan daha fazla kötü bi eleştiri yapamam bu filme... yapana da ben ne diyim artık?
  Puan: 10
 • Süperman ve çekirgeleri

  Daha bunlar çekirge ama bir gün master lığa yükselip süperman gibi daha yükseğe uçacaklar inşallah.Evet filmimize bu yönden yaklaşalım dedik ama okuduğum kadarıyla herkes te bundan bahsetmiş zaten.Evet Çok uçuyorlar zıplıyorlar ama en azından o kadar kötü bir film değil.Dövüş sahneleri Matrix e basar.Konu biraz dağınık olsada izlenmeye değer bir film.İİ SEYİRLER.YmP-)
  Puan: 8
 • ...o kadar olur..!

  ..filmde herkesin uçuyo olması pek konuşuldu. Bence filmin görsellikten öte bi yanı var. gidin görün... izleyin.. bakın bakın..! herşeyin bi güzelliği vardır, herkes görmese de..
  Puan: 9
 • eh işte

  yok baba,bizimkiler böyle film yapsa herkes saçma der alem yapınca iyi olmuş,sadfce dövüş sahneleri için gidilebilir
  Puan: 6
 • sıkı film

  bence filmin başında karakterlerden biri bir wudan savaşçısının özelliklerini söylemeliydi.bu bilgiyi arada bir yerlere bi kaynatmış olsalardı bakalım bi allahın kulu bu adamların uçmalarına ses çıkarabilecekmiydi.izledigim sinemada millet kırılıyordu elemanlar hoplayıp zıplarken(filmin en duygusal sahnesinde de güldü bu artizler).abi filmin atmosferine geri dönersenek,filmde herkes uçuyordu.demek ki filme göre o zamanlarda uçmak normal bir şey(savaşçılar için).Ona bakarsanız matrix de neo(filmin en son sahnesinde) süperman endamıyla göğe yükseliyor.kimse buna ses çıkarmıyor.bence filmin uçma sahnelerini günümüze göre degil,o zamanın şartlarına göre degerlendirsek daha iyi olacak.ayrıca müzikler çok iyi.sanat yönetmenini takdir ettim.çok mistik bir film olmuş...
  Puan: 9
 • simarik kiz

  Film boyunca simarik kiza o kadar gicik oldum ki filmin tadini cikaramadim dogrusu. Kiz yuzunden herkes aci cekiyor, kizin umrunda degil. Shu Lien'in bilge tavirlari cok hostu ama. Bi de kizin sevgilisinin soyledigi Turkce sarki cok hostu!
  Puan: 6
 • masal gibi

  çizgiroman tadı veren bir filmdi.alıyo götürüyor insanı bambaşka alemlere sonra da gerçek dünyaya geri bırakıyor.karakterler de çok iyiydi. ayrıca bu bir masal, bir efsane, insanların uçması normal yani...
  Puan: 9
 • gittiğim en iğrenç filmdi..

  Bi kaç uçma sahnesinden sonra bende uçmaya başladım, kardeşim uçmanında bi edebi adabı var saçmalamayın yani karakterler bi bakıyon karizma ,bi kaç sn sonra şebeğin kralı. bu kadar boktan film olamaz ya !senaryo,kurgu,müzik.. hepsine 1 puan.. baya taşak geçmiştim filmle... harcadığım 2,5 milyona ve 3 saate hala acıyorum.. film boyunca bu filme oskar verenlere küfür ettim... şu bi puanıda aldığı oskar için veriyom. filmden anlamadığımı düşünenler lütfen en sevdiğim filmlere baksın.
  Puan: 1
 • . . .

  Filmin ününü duyup da gitmemek olmazdı tabi ki. Biz de ne yapalım, toplandık tüm arkadaşlarla, sinemada yerimizi aldık. Çok iyi etmişiz valla. Film başlar başlamaz beni etkisi altına aldı. Hani bazı filmler vardır tamamı boyunca bir karesinde bile sıkılmadan izlediğiniz. İşte bu da öyleydi bana göre. Çok tartışılan uçma sahnelerine gelince: filmin fantastik bir yapıt olması, sadece Wudan eğitimi almış olanların bu hareketleri yapabilmesi ve filmin genel atmosferi nedeniyle hiç yadırgamadım. Aynen Matrix'te, sanal dünyada meydana geldiğini kabul ettiğim figürleri yadırgamadığım gibi. Bu arada (herkes bundan bahsetmiş zaten ama) sinema salonunda filmi izleme esnasında resmen kahkaha atan arkadaşlara da bir şeyler söylemek istiyorum. Filmi beğenen biri olarak filmle bu şekilde dalga geçmelerine bozulmam bir yana, yaptıkları terbiyesizliğe, insanları rahatsız etmelerine kızdım yahu. Neyse, Görselliği ile olsun, müziği ile olsun, muhteşem dövüş kareografileri ile olsun gerçekten harika bir film idi. sinemafanatik.com'da yılın en bütün filmlerinden biri demişlerdi bunun için. Bence de öyle.
  Puan: 9
 • Çok çok güzel, harika.

  Tekrar tekrar izledim, doyamadan gidecem galiba. İnsan uçarsa böyle uçar bence, öyle superman gibi höh! diye dümdüz uçmaz. Koşarcasına, yavaş yavaş! Konu çok otantik, görüntüler süper, müzik çok uyumlu (ağlayacağım şimdi). Hastasıyım Çin'lilerin Japon'ların. Gelenek/göreneklerine de (gördüğüm kadarıyla en azından) bayılıyorum. Büyüyünce ejderha olacam! Başkada ne desem bilemiyorum, 9 verip çekiliyorum.
  Puan: 9
 • bi kung-fu filmi diildi.

  açıkcası ben bu filme sadece ve sadece yüce insan chow-yun fat ve ceki çen filmlerinden tanıdıım m.yeoh için gitmiştim. ama hiç pişman olmadım. bu arada uçuyo diye dalga geçen arkadaşlara şunu söölemek istiyorum eski çin'de bu tür şeylere inanan topluluklar vardı. külttürler. o yüzden lütfen insanların kültürleriyle dalga geçmeyelim. sonuçta bu bi kung-fu filmi diye lanse edilmemişti zaten.
  Puan: 8
 • ya bu uçuyo diyen abiler, ablalar

  filmin uyarlandığı kitaba zaten masal diyolar, efsane diyolar. heriflerin inanışı, uydurması böle.. herifler uçuyolar diye bu filme 1 verilmez. harika bir filmdi bence. dövüş sahnelerinin haricinde de çok güzeldi. kahpe bizansa güzel diyip bu filme berbat diyen arkadaşlarım varya kahroluyorum.
  Puan: 8