Şövalye

A Knight's Tale

2001

Ortalama Puanı: 6.7

Öykü

Filmimiz çok aşina olduğumuz holivud kahramanlık filmlerini anımsatsa da kendi içinde sofistike ve yenilikçi arayışlara girmiş gibi. Hikaye alelade bir adamın günün birinde beşlikten bir gol atmasıyla birden hayran olunası bir kişilik haline gelmesi kadar basit aslında. Fakat burda olaylar ortaçağda geçiyor. Sınıf farkının aşılmaz olduğu günlerde fakir bir dam ustasının evladı olarak dünyaya gelen William'ın gerçekleşmesi mümkünatsız çocukluk hayali resmen gerçek oluyor. Şövalyelerin ellerindeki upuzun mızraklarla atın tepesinde birbirini dürttüğü turnuvalara katılma şansı yakalayan William nefis bir şövalye olarak pekiyi ile sınıfı geçiyor. Fakir ama iyi niyetli ekibi ile dağları delen William, ortaçağda Queen'in "We will rock you" nidaları arasında zafere koşuyor.

İzleyenler ne demiş?

 • we're the champions...

  bu filmle giderken bele$ olmasina ragmen ayaklarım geri geri basıyordu. ama ne oldu? güldüm, eğlendim, şarkılarla gaza geldim, "çalış başarırsın, istersen yaparsın, doğru bildiğin yolda gidersen bi şekilde mükafatını alırsın, hatunlar da sana hasta olur, allah da sever, kul da" gazıyla ve "we're the champions" ı ıslıkla çalarak çıktım sinemadan. zaten fragmanı seyredenler bile bu mesajı almıştır... vcd mi olur, sinemada mı olur neyse artık, seyredin işte... erkekler esas kızın hizmetçisine (bence esas kızdan daha güzeldi), bayanlar prens edward ' a (o ne karizma allahım!) hasta olmakta serbestirler. demirci hatun (ms.just do it) yengeniz olmaktadır.
  Puan: 5
 • zaman kaybı

  başlık yeterince açıktır sanırım. cüneyt arkın filmlerinin senaryolarının da bundan pek farkı yok. eğlenmek için o filmler daha uygun, hem de yerli malı.
  Puan: 4
 • Atmosferi Yakalamışlar

  Bende ilk yorum yazan dostumuz gibi kafamda onlarca soru işareti ile girdim filme . Lakin filmin geçtiği çağa farklı yaklaşımları , güçlü oyunculukları ve güzel müzikleri ile şaşırttı film beni . Sevdim , eğlendim sıkılmadım . İzlenebilir ... Bu arada bende esas kızın hizmetkarına hasta oldum biline ...
  Puan: 7
 • Çok Gaz

  Harbi çok gazdı.. İlk yarı çok güldük çok eğlendik, ikinci yarı duygusallaşıp hırs yaptık... Filmin sonunda kendimi öyle bi kasmışım ki gözlerim kan çanağı çıktım filmden... - Yalnız olmaması gereken 2-3 şey vardı... Demirci Kız Neden O kadar Güzeldi? Neden Hizmetçi 'esas kız'dan güzeldi? Arada ilk yorum yapan arkadaş yengeniz olur demiş demirci kızımız için ama bi yanlışlık olacak o işte.. Kız benim tarafımdan 'yengeniz' olduğu için superfakeuser'ı boynuzladı demektir.. Ama artık o benim sadece benim :)
  Puan: 8
 • Eğlenceli bir film.

  Filmin ilk başlarında, allah kahretsin ne biçim bir filme geldim dedim, ama geri kalan kısmında baya bir eğlendim. Çok komik yerleri olduğu gibi, çok boş espriler de var, ama yine de biraz gaz biraz neşeli, eğlenmek için gidilebilecek bir film.
  Puan: 6
 • Ben Beendim walla

  Ya ilk başlarda çıkasım geldi ne kadar basit film diye.. Asıl film eğitim sahnelerinden sonra başlıo.. Hemen hawaya giriosunus.. O Geoff un sunuşları, yazışları, Wat ın mimikleri filmi biras daha adam gibi yapmış.. Kızlara gelince bence yanlış rol seçimi yapılmış.. Demirci kız esas kız olmalıydı.. esas kızda demirci.. hizmetçi kız aynen kalsın.. filmin giriş bölümü biraz soğuk olduğu için 8 puan:)
  Puan: 8
 • walt disney tarzi

  walt disney tarzi bi geik film olmus... ben sovalye filmi die gitmistim... savas mavas olucak saniodum ki yanlimisim... daha filmin basinda, elektro gitar esliginde tribunlerdeki millet ellerini siralara vurup, el cirpip, we will rock you die bagirirsa... hadi be derim... ama filmde cok guldum... geyik filmi olarak gidin kesin seversiniz... ciddi olarak sakin gitmeyin, ben naaptim dersiniz...
  Puan: 5
 • beklemediğim kadar guzel cıktı

  valla ben de saati uyuyor diye gittim yoksa gidilecek o kadar filmin arasından bu filme gitmezdim. Hemen sunu soylemekte fayda goruyorum demirci kız sizin olsun ben esas kızın hizmetkarını aldım bileee :) Esas kız pek birşeye benzemiyordu kral edward güzeldi ama eşi de hiç boş değildi. Filme gelirsek hoş ve eğlenceliydi geoff'un nba'vari sunuşları ve esas oğlanın etrafındaki karakterler gayet komiktiler, anafikir kızların erkekleri avuçlarına düşürdüler mi maymuna çevirmeleri ve iyilerin herzaman kazanmasıydı galiba ama gitmeyenler gitsin güler eğlenirsiniz...
  Puan: 8
 • tam bi rezalet

  film güzeldi aslında fakat oturdugum yer berbattı, önümde iki dev adam oturuyordu zannedersem oniki nin ikisi bunlardı :) neyse gelelim filme ; bu holywood artik ne yapacagını sasırmıs durumda ne yapsak derken böyle filmlerde yapıyorlar işte, film güzeldi, eleştirim filme deil :)
  Puan: 6
 • 7: Gayet güzel bir film yapmış el oğlu.

  İzlerken pek bir keyif aldım. Film tahmin etmesi pekte zor olmayan bir şekilde ilerliyor ama bunu kötü anlamda söylemiyorum. Bence yapımcı kasten böyle yapmış değişik birşeyler yapma hevesi içinde. Netekim benim hoşuma gitti. Müzikler özellikle hiç beklenmedik tarzdaydı ve yine kendi adıma pek memnun kaldım. Sürekli gaz'da izliyorsunuz filmi, güldürdü beni.
  Puan: 7
 • Yanıltmasın

  İzlemeyen okusun. Öyle afişte abimin verdiği poza hele de altında yazan "SARSILACAKSINIZ!" yazısına bakıp aldanmayın dostlar. Duncanınız der ki: "Hoş vakit geçireceksiniz, neşeleneceksiniz." Filmde atmosferi iyi yakalamış adamlar, çok da hoş espriler var; ama ben şahsen pek gaza gelmedim, belki mızrak olayı beni pek açmadığındandır, bilemem. Konusu veya senaryosu pek orijinal diil ama ne biliim güzel filmdi işte, evde oturup naapçaksınız?
  Puan: 6
 • Kaçırmayın gidin bu filme

  Bende arkadaş zoruyla gittim ama bayaa beğendim. Ama çok bişey beklemeyin. Zaten seviyem budur diye bağıran bi film. Filmdeki karakterler, kızlar ve de espriler filmi izlenir kılıyo. Ayrıca baştaki We Will Rock You ile sondaki We are the Champions ile bayaa gaza geliyosunuz. Filmde zaten verilmeye çalışılan fikir bi insanın gazla neler yapabileciği falan. Merak eden gidip izlesin.
  Puan: 7
 • Güsel..

  bence güsel vakit kaybi deil izlemeye deger .... biraz klişe olmuş gaz sahneleri felan ama bence izleyin... bi de esas kizin hizmetcisine hasta oldum...
  Puan: 7
 • hiyaaaaaa

  eglenceli, ve ilgimi çeken bir film. her filmdeki değişmeyen, esas oğlanın hızlı yükselişi (iş ve aşk hayatındaki), ardından yaşanan düşüş, kötü günler ve en sonunda mutlu son olgusunu sıradanlıktan az da olsa kurtarabilmiş bir film. can sıkıntısından gitmiştim. çünkü vizyondaki bütün filmlere zaten gitmiştim. sonuçta gittiğime değdi.
  Puan: 8
 • Afişle zerre kadar alakası yoktu

  İzlemeyen okumasin

  Sağdan soldan da duyup gittiğim bir film değildi, yani tam köre attık topalı vurduk, film tatlı ancak kof karpuz gibiydi. Nasıl metafor ama :)) Çığırtkan-kumarbaz herifin her bir cümlesi odama yazdırıp-çerçeveletip asacağım cinstendi. "Kırılan Kalbimin parçaları iğne deliğinden bile geçecek kadar un ufak oldu" (Bu cümleyi ancak bu kadar hatırladım); ve "Cırpıntılarının bahçesinde gezmeye hazır olun", Alt yazıda turbulance için çırpıntı kelimesini uygun bularak altyazmışlar. 2.yarı sıkıldım... Netice:
  Puan: 6
 • git ve gör seviceksin!

  abicim adamlar güzel yapmışlar ellerine sağlık. bence gidin görün kaybedicek bişiyiniz yok çok eğlenceli ve gaz bi film.. ama beni düşündüren tek şey var orta çağ da elektro gitar , bateri vs. varmıydı?? aynı zamnda o esas çocuu takdim eden herife de hasta oldum
  Puan: 10
 • eğlenceli bir çalışma

  sinema gişesinin önünde lara croftla bu film arasında bocaladım. filmin seansının 30 dk erken olması ve tomb raidera düzgün bi yer kalmaması bu filmi tercih sebebim oldu.(pek niyetli deildim açıkçası...) sonuç: kesinlikle eğlendim ve pişman olmadım .film kendi türünün bütün özelliklerini mizahi öğeler ve günümüze göndermelerle harmanlayak konunun meraklısı olmayanların bile hiç sıkılmadan izleyebileceği eğlenceli bir seyirlik sunuyor. rahatlıkla tavsiye ederim.
  Puan: 8
 • süperdi sakın kaçırmayın!

  Filme girerken beklediğim sıradan bir ortaçağ şövalyesi ve onun kahramanlık hikayesdiydi. Ama inanın ondan çok daha fazlası var. Çok ince düşünülmüş espriler ve tarihsel göndermeler var. Bi de bi prens Edward var... Ahhh ah! Ona kısacık bir rol vermişler çok üzüldüm. Kendisi aynı zamanda şu Sıvordfişdeki ilk hekır. Neyse konuya dönelim, oyuncular çok iyi, karakterler oturmuş, espriler çok güncel ve film tam gaz. Mutlaka görün.
  Puan: 9
 • iyiydi!

  mekan darlığı olmasına rağmen dekorlar kostumler gerçekten sıkıydı. görülebilir...
  Puan: 7
 • We will rock you

  Filmin başlarında bu şarkıyı duyunca filmi Kahpe Bizans gibi zannettim ama öyle çıkmadı gidin görün
  Puan: 8
 • Esas Kııızzz!!!!

  bence film gayet neşeli ve gaz bi film.. çok hoşuma gitti... herkes hizmetci demirci falan dio.. ama kim nederse desin esas kız no:1.... o karizma bakışlara hasta oldum... film demin izledim ve eve koştum nete girdim ve fotolarınıda aramaya koyuldum bile....:)
  Puan: 9
 • Eklig.....

  Arkadaşlar ben bu filme Gladyatör havasında bir film bulmak amacıyla gittim ama komedi filmi çıktı! Shannyn Sossamon'den başka görülmeye değer gerçekten hiçbirşey yok; boşuna vakit kaybı!
  Puan: 1
 • hilkat garibesi

  komedi desem değil, çünkü hiç gülmedim. macera desem değil, çünkü sıkıntıdan bayıldım. aşk filmi desem hiç değil, çünkü kızla oğlan ne zaman aşık oldular anlamadım bile. bu kadar baştan savma, saçma sapan film olamaz. konu yok, karakter yok, kurgu yok. ha, vardı da biz mi yok dedik? olsa söyleriz..
  Puan: 2
 • komedi olsun demiş yonetmen amca..

  İzlemeyen okumasin

  holivud'taki 'Ti' ye alma geyiğinin son ornegi gibi baslayan filme 'hayatınızı değiştirmek elinizde' ana fikri, bir kahramanlık hikayesi ve ask katılmış.. Sonuc mu? Bence kotu yapılmış bir kokteyl ortaya çıkmış. Uzerinde de ancak bu kadar yorum yapılır.. Ayrıca Turkce dublajda Eyyubiler Arap olarak yansıtılmış niye????
  Puan: 4
 • hos fılmm

  vala kızarkadasım hıc begenmedı ama ben begendım. sıkıcı bır fılm beklerken gulmekten oldum. bu arada avrupadakı bazı(kızılay meydanı kadar)ulkelerın adlarının nerden meydana cıktıgında ogrendım:))
  Puan: 10
 • SARSILACAKSINIZZZ !!!

  Evet sarsılacaksınız manyak dehşet ötesi süper değil tabii 2 saatten de fazla filme baktım ve sadece baktım bu ne kardeşim Ledger kardeşimiz prensesin kölesi olmuş bir kadın için tamam sevgide bir yere kadar 10. kattan atla dese atlıyacakmısın. Bir de At LAR KARAKTERLERDEN fazla gözüküyor zaten bu ne ya bu yönetmen bizi salak sanıyor filmin başından sonuna kadar at üstünde vuruşma izliyorsunuz. Bu sefer İİSeyirler YOK!Y_m_P:))
  Puan: 4
 • baştanbaşa ekol

  konusu okadar iyi olmamasına rağmen izleyenlere zevkli anlar yaşatmayıda bilmiş ama kim ne derse desin tambir komadi turfanı
  Puan: 9
 • Çok söze gerek yok...

  Aman diyelim, aman olsun. Gerek yok..!
  Puan: 4
 • Kusmak istemedim ama hafiften bir öğürmüşüm.

  Orta çağda dum tıs dum tıs. Önce şaşırdım , sonra hoşuma gitti. Film ilerledikçe kıpırdaşmaya başladım. Bir iki ara gözler doldu. Sonra çok güldüm. Ve john Tutyk'yi keşfettim. Bu adama ileride çok güleceğiz.....Yazımın başlığınada aldanmayın öölesine yazdım oni.Yani film bir şahaser olmasada güzel olmuş. izlenir .
  Puan: 8
 • kardeşim olursüper

  ben hayatım da sinemaya gitmedim ama bu filmi görüncepek etkilendim böyle filimler artık olmuyor sizi tebrik ederim
  Puan: 5
 • ne denir ki!!

  İzlemeyen okumasin

  Film bence güzeldi tabii (sanırım robbie williams la queenin düetiydi yani ben öyle duydum)o we will ...şarkısı baştan girince işin içine adamın kafasında (şovalyeler ortaçağdaydı dimi)orta çağda o müziğin ne işi var diye düşünüyo ama kral ve heath ledger işi kurtarıyo dimi:))fiLm bence görülmeye DEÐER GÜZEL FİLM YANİ...TABİİ GİDİP GÖRMENİZDE FAYDA VAR
  Puan: 9
 • Güzeldi

  Macera, üzüntü, aşk, neşe, komedi, gaza getirici sahneler,güzel kız, nefret edilecek kötü adam, onurlu bir kahraman, we will rock you, nike vs... hepsi vardı senaryoda. Çok beğendim.
  Puan: 8
 • öfff yani :(

  abi filmin başındaki queen'i rezil eden bölümden bence filmin ne mal olduunu annayıp sinemadan derhal uzaklaşmak laazımdı ama "o kadar para verdik belki soonası güzeldir" die isledik. ayrıca bence blacksmith essah kızdan daa güseldi
  Puan: 3
 • hoş bir film

  İzlemeyen okumasin

  film güzeldi ama müziklerini duyunca ortaçagdamı yoksa 20. yüzyılda bir rocc konserindemiyiz diye düşünmeye başlıyor insan. ayrıca filmde hep iyiler yani bizim kahramanların kazanması biraz insanı sıkıyor. bunlara ragmen hoş vakit geçirmek için ideal bir seçim.
  Puan: 8
 • eğlenceli bir film

  Verdiğim paraya değdi, güzel bir film. Sonuçta gene iyi olan kazandı ama yine de değişik bir senaryo. Hoştu, eğlenceliydi. başka ne diyelim gidin görün
  Puan: 10
 • bu ne ya

  ay ben bu filmde bazen kahkaha attim bazen somurttum bazende *babasiyla karsilastigi sahne* agladim valla ama ben yinede gulmekten kirilacagim bir film diye gitmistim begendim ama
  Puan: 8
 • cok iyi yaaa

  abi film superdi tek kelime ile. hic bu kadar beklemiyodum acikcasi,cok eglenceli, komik, duygusal... bi filmdi.
  Puan: 10
 • İyi,iyi umduğumdan çok iyi...

  Açıkçası filme tarihi bir ekşın diye vakit öldürmek için öylesine girdim. Ama gerçekten hoş bir film, yani komik, akıcı,zaman zaman da duygusallaşan sahneleriyle kesinlikle verdiğiniz parayı hak ediyor. Özellikle şövalyenin babasıyla görüştüğü sahne hem bayaa duygusal hemde insana kendi hayatını, konumunu gözden geçirtecek kadar gaz veren cinsten...
  Puan: 8
 • iyiydi be

  film o an için çok hoşuma gitmişti, konu senaryo basit olabilir ama iyiydi iyi.
  Puan: 8
 • hmmm,ilginc

  filmin basinda we will rock you girince gulmekten yerlere yattim bu kadar mi guzel oturur bu kadar mi komik olur. O cagda o alet yoktu dien arkadaslara sesleniyorum/ balo sahnesindeki danslara ve filmin bazi bolumlerindeki kostumlere bakarsaniz yonetmenin ilginc gecisler yaptigini goreceksiniz. We will rock you nun electro gitarini borozanlara baglamasi gibi. sonucta etkiliyici bi senaryo yok harika bi kurgu yok ama yonetmenin yaraticiligina verdigim not 10. filmin geneline verdigim not ise:
  Puan: 6