Erkekler Ağlamaz

Boys Don't Cry

1999

Ortalama Puanı: 7.4

Öykü

Brandon Teena kalacak yeri olmayan, zaman zaman eşcinsel kuzeninin evinde takılan, yakışıklı, serseri, kızlara hasta bir genç oğlandır. Kuzeni tarafından her dakika, belaya bulaşmaması için izahatler alan Brandon yeni gittiği Falls City'de de rahat durmaz ve barda arbade çıkarır. Bu kavga sayesinde yeni dostlar edinir. Kafadan rahatsız serseri ikili John ve Tom, çocuğu ile beraber yaşayan Candace, yaşadığı küçük hayattan memnun olmayan Lana ve elinden içki kadehi düşürmeyen annesidir bu yeni dostlar. Brendon Lana'dan ilk gördüğünde hoşlanır ve zaman içinde onu etkilemeyi başarır. İşte yine belaya bulaşmıştır. Çünkü Brendon Teena olarak tanıdığımız acar oğlan aslında Teena Brandon isimli, kendini erkek gibi hisseden bir genç kızdır. Seksüel Kimlik Bunalımı. Buyurun bakalım.

Notlar:

 • Hem Oscar'larda hem de Altın Küre'de Hilary Swank En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kimselere bırakmadı. Rol arkadaşı Chloë Sevigny ise bu iki ödül dağıtım seramonisinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne aday gösterildi ancak kazanamadı. Yazık.
 • Hilary Swank aday gösterildiği hemen tüm festivallerde ödülü kaptı. Erkek gibi yaşayan kız rolü ile filmi aldı götürdü.

İzleyenler ne demiş?

 • E güzel

  Değişik bir film. Enteresan sahneler var. Herkes gitmeli. Kadın çok iyi oynuyor ama öbür kızı hiç beğenmedim kütük gibi.
  Puan: 7
 • Eee Yani

  Yani ne desemki sonunda gerçek bir hikaye. Öyle çok fazla duygusallık filan yok. Ama hatun cidden oskarı haketmiş doğrusu. Film bittiğinde bile ya bu erkek arkadaş diyordum. Bence ancak 5 i hakediyor.
  Puan: 5
 • Böööööö

  Valla 50 dakika önce filmden çıktım, hala olayın şokundayım. Tamam kız iyi oynamış oscarı da haketmiş ama yok abi paranızı ve en önemlisi zamanınızı bence bu filme harcamayın. Ne bileyim Yeşil Yola'a gidin, Amerikan Güzeli'ne gidin hatta evde oturup Kemal Sunal filmi falan izleyin. Ya kardeşim bir tane normal adamın olmadığı filmden kime hayır gelmiş ki bize gelsin.
  Puan: 3
 • müthiş

  valla bu film sadece ANLAYANA diyorum 1. bölüm biraz sıkıcı olabilir ama 2. yarı 1. yarıyı tamamen telafi ediyor.insanlara gerçekten birşeyler verebilen bi film.herkesin özellikle türklerin izlemesi lazım diyorum ve ilk defa bi filme 10 veriyorum.
  Puan: 10
 • değişik...

  film ilginç bayaa, gerek konu gerek çekim yönünden. konunun gerçek olması daha da garip hissetmenize neden oluyor. çekimde estetik yok tam tersi herşey tüm çıplaklığıyla gösterilmiş. aradaki bulutlu sahneler ilginç gerçekten. filmde oyunculuk çok çok ii. bi ara hillary swank gerçekten erkek diye düşündüm valla. ama gelin görün ki film gitmiyor, oyunculuk da bunu bir yere kadar telafi edebiliyor ancak. görülmeye değer film bence.
  Puan: 6
 • iyi

  aslında çokda erekeğe benzememiş ,belki erkek çocuk diyebiliriz 13-14 yaşlarında .ama yinede film iyi,sıkmıyor,alıp götürüyorinsanı,değişik.
  Puan: 8
 • Çok sert, çarpıcı ama bi o kadar da ağır tempolu bir film.

  Gerçek hayattan alınmış olması filmi daha ilginç ve görülesi kılıyor bence. Ben filmi çok beğendim, ama bu filmin herkese göre olmadığı da bir gerçek. Son derece karanlık ve kötümser bir film. Oyunculuk müthiş. Replikler çok güzel. zaman kaybı değil kesinlikle.
  Puan: 8
 • İnanılmaz,muhteşem,harika!

  bu kadar muhteşem bir filme nasıl bu kadar kötü sözler söylenebildiğine inanamıyorum.yani tasvip edersiniz veya etmezsiniz ama ortada aşk var ve gerçekten harika yansıtılmış.hilary swank ve bence özellikle chloe sevigny süper.zevk alınamayacak ve beğenilemeyecek bir film olarak görmüyorum...aksine çok fazla etkilendim.herkese tavsiye ederim...uzun zamandır bu kadar düğümlendiğim bir film izlememiştim...
  Puan: 10
 • ya böle "hipna" rollerine ...

  ya böyle "hipna" rollerine adamlar hasta, çünkü o ödülleri veren adamların çoğu içinde ya böyle birşey hissediyor yada öyleler... hatta ben bu filmin oskarı almadığına şaşırdım, oscar jurisi hemcinslerini desteklemesi gerekiyordu...
  Puan: 3
 • gayet güzel yapmıs elkızı

  Filmin ilk yarısı oldukca sıkıcıydı ama bu demek değildir ki film kotu. Kadının/adamın asmış oldugunu söylemeye gerek yok. Yönetmen bira tırışka geldi bana, tempo denen bi şey var..
  Puan: 8
 • Garip

  Valla daha önce böyle bi film izlememistim(konu bakımından)ama hosuma gitti.Bazen diyorumki lan ne idigü belirsiz kime yararı var salla ölsün gebersin.Sonra başka bir ses 'Öyle deme kime zararı var , hem bu onun suçu deyil' diyor.İşte bole bunalım bi durum.Ama görmeye deydi***
  Puan: 8
 • çook acıklı bir hikaye..

  Biliyorsunuz, gerçekten yaşanmış bir olayı anlatıyor film. Hikaye gerçekten çok acı ve hüzünlü. Davranışları ve yaşam biçimi toplumca kabul edilmiş normların dışında kalan farklı insanların, en uygar sayılan toplumlarda bile itilmeye, kakılmaya mahkum olduğunu üzülerek izledim. Hilary Swank aldığı tüm ödülleri haketmiş bence. Vizyondaki filmler içinde en iyisi. Hayatın içinden öyküleri anlatan filmleri sevenler kaçırmasın...
  Puan: 7
 • kotuydu yaw

  oynuculuk, yönetmenlik tamam da herşey bi yere kadar. filmin konusu gerçekten çok sıkıcı. karakterler oturana kadar film bitiyo zaten. hele filmin 2. yarısı nedendir bilmem fenalıklar geçirdim. gerçi bu gerçek bir hikayeymiş ama ne bilim daha ilginç unsurlar eklenebilirdi filme. ben çok baydım. siz de bayarsanız karışmam
  Puan: 6
 • sukurler olsun....

  filmden sonraki ilk yarim saat "allahim iyi ki oldugum gibi bi insanim", sonraki yarim saat "allahim iyi ki ne oldugundan emin oldugum bi sevgilim var" diyerek ve sonraki saat ise "allahim nolur mustakbel cocuklarim da benim gibi olsun" diye vuracak tahta arayarak geciyo...
  Puan: 8
 • very dark bi film

  walla baslıgı anca izleyen anlar heralde . konu itibariyle ilginc hillary ablamda haketmiş geyigi yapıcam simdi ama senaryo zayıf yaa . bu bir sinema filmi arkadas boyle bir ise kalkıstıysan daha fazla gorsel zenginlik sunucaksın yada hiç bulasmıycaksın . sadece konunun farklılıgına yaslanmak olmas derim ben ,buna karsıda eee napalım yani gercek bu alla allaa , diyede kolaya kacmıycaksınn neyse kısaadan hisse , hani izleyin derim ama oyle cok da ahım sahım bi film deill beklentinizi dusurun belki memnun olursunuz (belki benim problemimde buydu yani)
  Puan: 5
 • Erkekler Ağlamaz... ( Niye ki ? )

  Daha bugün gazetenin ikinci sayfasında “O artık Kadir” başlığıyla bir kadının erkek olduğu haberini okuyan bizler, neden Kimberly Peirce’ın Erkekler Ağlamaz ( Boy’s Don’t Cry ) filmine gidince rahatsızlık duyuyoruz ki? Teena Brandon ‘ın tüm yaşadıkları gerçek. Beyaz perdeden bize ulaşanların hepsi gerçek. Ama bu gerçekte bizi rahatsız eden şey ne? Brandon’ın seksüel kimlik çatışması, erkek olmak istemesi, erkek olması mı? Sapına kadar erkek olanların insan olamaması mı? Tek problemi yanlış bir bedende doğmak olan Brandon, kadın ruhundan çok iyi anlayan bir erkek , - ki Hilary Swank’ın müthişten öte bir tabirle ifade edilmesi gerekli oyunculuğuyla tüm duygularını hissedebiliyoruz - tek istediği bedenini değiştirip tüm sevgisini sevdiği kadına verebilmek. Sonunda hep karşılaştığı ise bela. Yaramaz bir çocuğun hınzır gülümsemesinin başına açacağı derdi önceden hissetmek gibi, belanın peşini bırakmayacağını hissediyoruz. Nerede, ne zaman , ve nasıl diye bekliyoruz. Film için üzüldüğüm tek nokta da bu: Yaşanmış bir olay. Ve hayat pek mutlu sonla noktalanmıyor. 2. yarının ortalarına doğru ise cevaplar ardı ardına geliyor. Nesin sen, kızıma ne yaptın? Banyoda zorla ne olduğunun kadın mı, erkek mi, hermofrodit ( erdişi ) mi anlaşılması için zorla soyulması, bacaklarının açtırılması...... ve artı olarak en büyük aşağılanma: tecavüz ile istemesek de aradığımız cevabı görüyoruz. Peirce, bu sahnelerle izleyiciyi vuruyor. Filmin en önemli sahneleri belki de bunlar. Hücrelerimize kadar işletmemiz gereken sahneler. Sorunu ortaya koydurtan sahneler: Problem ne ? Kadın olmak, erkek olmak, insan olmak ? Tercihin ne? Dramatik kurgu, özellikle ışık ve renk kullanımıyla ( donuk renkler ve ışık seçimiyle hayatın o kadar da renkli, kolay, cıvıl cıvıl bir şey olmadığı) zevkle kendini izlettiren film, son sahneye kadar Teena Brandon’ın ; son sahneyle de Brandon’ı ( film içinde) anlayan tek kişi Lana ‘nın öyküsü oluyor.
  Puan: 8
 • DİKKAT DİKKAT BU BİR UYARIDIR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Arkadaşlar bu filme gitmeyin:bu film iğrenç,bu film tiskinç,bu film rezalet!!!!Ozellikle 2. yarı hemen bitmesi için dua etmeyi bile duşundum bi ara.Hayır şimdi boole bi filmi cekmişler ne gecmiş ellerine,başları goğe mi ermiş????????
  Puan: 1
 • hakkını yemeyelimm!

  yaff oyunculukkk süperrrrrrrr!harika ! ama filmde heycan yok ve sinirklerimin bozuldunu itiraf etmeliiyimmm yine oyunculuk için değerr
  Puan: 7
 • Ne demeli bilmem...

  C. Sevigny ve sevgilisi inanılmazlar. Böylesine abuk bi durumda hissettirebildikleri harika bir duygu yoğunluğu var ama maalesef film boyunca sinirlerimin uçlarda olduğunu demeden edemiyorum. Tek bir pozitif düşüncem kalmadan salonu terketmek zorunda kaldım ve gecem de öylece sona erdi, kaldırabilirim diyorsanız kesinlikle gidin; acıtıyor ama değiyor ...
  Puan: 7
 • ...

  Bir filme "renkler soluk" "kız odun gibi" "hipna rolleri tutuluyor" tarzında yorum getiremezsiniz.Bir film bir anlatım tarzıdır.Yönetmen anlatmak istediğini anlatır yersin veya yemezsin ve bir tarzı vardır,o yönetmenin tarzını beğenirsin veya beğenmesin ama bunların hiçbiri "filmi beğenmedim çünkü yavaştı" diye sığ bie eleştiri getirmek için yeterli sebep değildir. Cinsiyet&kimlik bunalımı sorunlarına ilgili olmamama rağmen konunun iyi işlendiğini düşündüm. Ve "kadın erkeğe benzememiş"yorumunun oyuncuya haksızlık olduğunu düşünüyorum.Bu arada COPİNE'i yorumu için kutluyorum.
  Puan: 7
 • haksızlık etmeyim ama..

  Ben de filmi beğenenler arasındayım.Konunun gerçek bir hikayeden alınmış olması zaten yeterince etkileyici.Birilerinin böyle şeyler yaşadığını bilmek üzüyor insanı.Yani "ne kadar da mutsuzum" demeden önce bi düşünmek lazımmış.Oyunculukları beğenmeyenleri esefle kınıyorum.Bence bir rol ancak bu kadar iyi oynanabilirdi.Az bile ödül almış.Konu çok iç açıcı olmayabilir ama iyi film,hakkını yemeyin.
  Puan: 8
 • gayet güzel bi film

  filmde asla eşcinsellik yok hatta brandon üstüne basa basa söylüyor ben lezbiyen deilim diye ayrıca ortada ibne olan kimsede yok .yani bir film bu kadar kötü ve yanlış anlaşılabilirdi herhalde. erkek ve kadın ilişkilerini yeniden gözden geçirmenize sebep olacak bir film biraz yavaç olabilir ama action filmi deil bu bir çok ayrıntı var filimde tabi anlayana bence çok çok çok hoş bi film
  Puan: 10
 • yok biLiyorum oLur da, bu kadar oLmaz

  inanmIyorum size ya.. neyi güzeLdi? cinseLLikten ba$ka bir$ey yoktu.. tamam roL çok iyi ama bu kadar duygusuz oLamaz bir insan.. we de dandikti.. Lana nIn yarI maymun biLe oLsan seni sewiyorum dediği sahne kopardI beni zaten.. Neyse yoruma gerek yok.. fiLm bitince kendimi direk kusmak üzere wc ye attIm.. 1 puan biLe fazLa bu fiLme bence.. AbartmanIza hiç gerek yok.. weriLen paraya,harcanan zamana yazIk.. tabi porno fiLmLerLe aranIz iyiyse zaten gitmeyin demem-diyemem...!
  Puan: 1
 • walla saskın saskın oldum....

  ya film iyiydi...güzeldi...tamam ama...tecavüz sahnesinde önümdeki ciftin sinemayı hırsla,kacarcasına terk etmesi beni cok dumuura uurattı...filme gelince hilary grecekten cok iiydi..rolunun hakkını vermis...helal olsun...kalbiniz askla dolsun....
  Puan: 7
 • sevdim

  bi kere filmin adını filmle pek bağdaştıramadım.ikinci kere hillary deil de öbür kız tiksinçti..kusmak istedim!bunun dışında filmde kaybolan bi gençlik söz konusu(ne demekse)ama elden bişi gelmez.hillary filme hakkını vermiş,helel sütü içmiş kadınmış.. filmin karanlık atmosferi bence çok hoştu;filme adapte olmuştum aynı adaptasyonla ilerleye bildim. üüüf..güzel filmdi ya..en azından kötü diildi..bi de içerik vardı olayda.. sevdim yani..
  Puan: 8
 • Sonuda anladım.

  Yani filmin sonunda anladım yaşanmış bir öykü olduğunu. Ozaman herşey daha bir acımasız ve üzücü geldi gözüme. Cinsel kimliklere sert bakanlar için bir filim. Ama onlar böyle filmlere gitmezler. Dönersen ıslık çal'ı seyretmişmiydiniz. Bu onun anlatmayı unuttuğu yada hızlı geçtiği yerlerden üstüne basabasa, altını çizerek geçmiş. Amerikan taşrasında endüstri gettolarında insanlar, yaşama ve cinsel kimliklere bakışları. Brooklyn e son çıkış ta hissettiklerimi hissettim.
  Puan: 8
 • sıradışa

  eğer sıradışılıktan hoşlanıyorsanız ve hayatı farklı kriterlerden de gözlemleyebiliyorsanız bu film ilgi çekici olabilir.
  Puan: 5
 • OHA LEM KARIYA BAK!!!!

  Sanırım bu kadında biras erkek eğilimi warmış zaten yane öyle gerçekçi oynamışki şaştım kaldım,hele banyodan sora erkek kılığına girmek için tam teşekküllü malzemelerine bayıldım. Gerçektenn ilginç bi film,görülmeye değer.
  Puan: 10
 • BENCE

  Ya filmin en onemli sorunu temposunun agir olusu. Belli olculerde iyi oyunculuklar ama oyle biri kopup gitmemis .Oscari almis olmasi cokta dert degil bazen hak edene bazen de sirasi gelene verdikleri bilinen bir gercek. Bence biraz daha dramatik yakalasilsa daha iyi olurdu tahminen buda yonetmenin anlatim tercihi olsa gerek (yalin anlatim)
  Puan: 6
 • KENDİSİ GİBİ OLMAYA ÇALIŞAN BİRİNİN ÖYKÜSÜ

  Broken'ın proxy'nin Göner'in ve onlar gibi düşünenlerin inadına bu filme 10 puan veriyorum.
  Puan: 10
 • diyorum ki: İZLEDİÐİM EN GÜZEN FİLMLERDEN BİRİ

  gerçekten emek verilmiş üstünde uğraşılmış bir film ve beni fazlasıyla etkiledi. herşey bir bütünlük içinde sunuluyor eksik yada fazla olan hiçbişey yok... ve olayın gerçek bi yaşam hikayesi olmasıda son noktayı koyuyor. mükemmel mükemmel mükemmel.......
  Puan: 10
 • Tek Kelime Ile SUPER!

  Askin kimle yasanirsa yasansin ASK oldugunu anlatiyor. Tabii herkes anlayamayabilir ya da sevmeyebilir ama gercekten guzel! Mutlaka gidin!
  Puan: 10
 • alkolik ailenin sabah kahvaltısı

  diyorum çünküm kahvaltıda dahi bira içiyolardı. Ayrıca Candace bence ölmedi nedeni ise sonunda nefes alan sadece o kalmıştı. ayrıca herkes çok iyi oynuyordu bir kere. boşa mı altın küre adayı olmuş? hımm Candace demişken ya rol yapamayıp nefes alıyordu ya da rolü iyi oynuyordu hah hay...
  Puan: 10
 • ÇOK SERT.

  sinir bozucu ama çok iyi bir film. gerçekten çok şaşırtıcı.
  Puan: 10
 • Film budur

  Hilary i love you .
  Puan: 10
 • kastımda hepsini okudum yazlanların

  genel olarak hakikaten güsel bir film.brandon ı kadın gibi göremiyorum ben halen.olayın gerçek oluşu falan hakikaten çok güsel.ellerine ne geçmiş diyen arkadaşa bişi dicem.filmler ayrılır para ve snat için olanlar. pearl harbour para içindir yönetmeni maykıl ın da tüm filmleri para içindi. matrix te para içindi. ama gerçek hayattan olanların çoğu deildir.mesela man on the moon-the doors-amadeus-people vs larry flynt falan filan. güsel filmdi
  Puan: 9
 • Mutlu aşk yoktur..

  Ben bir buçuk yıl önce izlemiştim. O dönem etkisinden kolay çıkamamıştım. Belki de gerçekte yaşandığı için ama çok iyi senoryalanmış, her oyuncu süper, filmi izlerken sanki olayın içinde biryerlerdeymişsin hissi veriyor. Hepimizin hayatında zor, yasak ne varsa cazip değil midir? Ve en güzel şeyler hep imkansız şartlarda olmaz mı olanlarda da daha kalıcı ve iz bırakıcı işte öyle bir hikaye. İzleyin görün derim.
  Puan: 9