Filler ve Çimen

Filler ve Çimen

2000

Ortalama Puanı: 7.1

Öykü

...kendi halinde basit bir atlet olan Havva'nın çimen bünyesinde ne tür fillerin altında kaldığını, fillerin ne denli kilolu olduğuna tanıklık edeceğiz. Havva, askerde sakatlanan kardeşini tedavi ettirmek için Avrasya Maratonu'na katılmaya daha da önemlisi birincilik ödülünü almaya niyetlidir. Kendisine bir de sponsor bulmuştur. Çok lüks bir otelin sahibi Ali Bey, antrenman döneminde Havva'ya gıda yardımı yapmaktadır. Ali Bey, oteli değerinin çok altında bir fiyata satın almak isteyen uyuşturucu baronu Sabit'in teklifini reddedince kendi bi yana oğlu ve oğula aşık olan bizim kız, devlet-mafya-çete üçgeninin (Bu "Üçgen" de narin medyamızın güzel Türkçemize kazandırdığı nadide bir söz sanatı olarak yerini belledi) arasında sıkışır kalır.

Notlar:

 • 37. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden altı adet portakal topladı: Jüri Özel Ödülü, en iyi yönetmen, en iyi kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu (Ali Sürmeli), en iyi kurgu ve en iyi sanat yönetmeni.

İzleyenler ne demiş?

 • ÇOK ÇOK BAŞARILI

  Her vatandaşın izleyip ibret ve tad alabileceği gayet kaliteli ve üzerinde titizlikle uğraşılmış bir eser. İki kez görülmeyi hak ediyor.
  Puan: 10
 • hmmm

  uzun suredir izledigim en iyi film. turk filmi olması da ayrıca gurur veriyor insana. film daha bitmeden bir kez daha izleme istegi olustu bende. kesin gidin
  Puan: 9
 • Eh işte

  5 tane ödülün gazına hemen gittim ama pek beklediğim gibi çıkmadı yönetmen çok şeye bulaşmış ama bulaştıkları dokundurmaktan öteye gidemiyor. biraz baştan savma olmuş gibi geliyor adamın elindeki çanta kızın bir toplanan bir salınan saçları çocuğun sakalı biraz daha dikkat etmek lazım. istanbul manzaraları oldukça güzel kullanılmış çok güzel kareler var ama hala hem mafyanın hem de teroristlerin neden aynı binayı kullanıklarını anlayabilmiş değilim:-O bi de otel sahibinin oğlu ile onun yanındaki adam arasında dost olmak dışında bir ilişkimi var o fotoğrafları ne diye gözümüze soktu filmin sonun da yani dediğim gibi eh işte
  Puan: 4
 • Yukarıdaki arkadaş?

  Evvela sualini yanıtliyim o adamların arasında dostluktan fazla bir ilişki vardı! Kız bunu anladığında aşık olduğu adam için boşu boşuna tehlikeye girdiğini anlıyor. Ama sonuçta olan oluyor işte! Filmde kişiliklere eşit rol dağılımı ilgimi çeken ilk şey oldu. Oyunculuklar da güzeldi. Yani BOŞU BOŞUNA ÖDÜL ALMAMIŞ! Ben nedense filmi baştan sona kadar ağlamaklı seyrettim. Havva Adem ünlü bir sporcu iken o durumlarda hayatını izlemek aklıma bazı ünlülerimizi hatırlattı.(hani öldükten sonra değeri bilinenleri)Ya ne biliyim işte bu pek kolay hazmedilir bir film değil. Ana fikir: Bu hayat kimse için acımaya değmez. Yanlış insanlara yardımcı olmayın ve işte BU FİLM GERÇEK HAYATI ANLATIYOR. Daha ne?
  Puan: 10
 • ...

  Hayatımda seyrettiğim en iyi korku filmiydi..
  Puan: 10
 • GERÇEKTEN GÜZEL

  Bu günlerde canım Türk filmine gitmek istiyordu. 5ödül almış bir film bulmuşken gideyim dedim. Uzun zamandım duygusu teknolojiden öteye gidemeyen Amerikan filmlerinden sıkılmıştım. bu film çok iyi gitti. Öncelikle konu çok güncel. Yönetmende bunu iyi işlemiş. Oyuncular iyi seçilmiş ve oyuncuların rollere dağılımlarıda culk oturmuş. Ben özellikle Ali Sürmeliyi çok beğendim. Zaten ödül aldı. Tek bir şey olumsuz geldi bana. O da konuların çok yüzeysel geçilmiş olması. Bu kadar konuyu iki saatlik bir filme sığdırmak için bu kadar da olur denebilir. sonuçta gerçekten güzel bir film.
  Puan: 9
 • hadiyaa

  6 tane portakalı boşuna almamış... zaten portakaldan başkada bişey alamaz. aman abi fazla bulaşmayalım mantığıyla bi filimde bu kadar çekilir. derwiş abi arada bir sinemaya gidip AMERİKAN filmi izle o zaman filmin nasıl çekilmesi gerektiğini anlarsın belki. 6 portakalı aranızda kardeş usulü paylasıp cewirdiğiniz filmi birdaha izlerken yersiniz. aman sularını damlatmayın
  Puan: 3
 • KAÇIRMAYIN !!! Son 5 Yıllın iyi bir özeti...

  Öncelikle, hukukun bile zayıf kaldığı 'devlet-mafya-çete' ilişkilerini, sinema diliyle anlatabilme cesaretini gösteren yönetmen Derviş Zaim(ağaoğlu)'nu kutlarım. 'Amerikan' hayranı arkadaşın aksine, eski bir haberci olarak, filmi çok gerçekçi ve cesur buldum. 'Filler ve Çimen' filminin, Türkiye'nin son 5-6 senenin portresini, öz ve kolay anlaşılır bir anlatımla ele aldığını düşünüyorum. Tabii sinema kuramcıların ve sanata emek veren bir çok izleyicinin bu filmde 'okuyacakları' birçok sahne var. Bu yönüyle, yurtdışında da Türk sinemasınına bir çok ödül kazandırcağına eminim. Özellikle 'morali' ve türevlerinin tekrar, tekrar izlemesini ve yaşadığı coğrafyayı tanımasını öneririm. Kesinlikle arşivlerde bulunması gereken bir eser. İkinci kez büyük ekranda izlenmeyi kesinlikle hak ediyor... Son beş yıldır gündemi takip etmeyenlere iyi bir özet...
  Puan: 10
 • Daha iyisini sen yap!

  Son yıllarda izlediğim en iyi türk filmi. Senaryo çok iyi, kurgu harika, çekimler çok iyi. Sahne arlarındaki bağlantılar çok şık (meydandaki patlama-trendeki Havva ve çığlık, Sabit'in kızı öldürtmesi- kaynayan su gibi) Müzikler de çok iyiydi. Gerçekle sanalın birbirine girdiği sahneler hiç bir türk filminde görmediğim kadar başarılıydı. Hiç bir kusur bulamadım ve fakat izlemeye de doyamadım bi daha gidicem. Ayrıntıya girmemiş diyen arkadaş son yıllarda Türkiye'de değildi herhalde. Ben izlediğim her karede onlarca ayrıntı gördüm hem de adam hepsini gözümüzün içine sokuyodu. Ama gündemi iyi takip edememişsen (gözünün önünde açık duran tv'ye bakmayan Havva gibi) sadece konu başlıklarıyla yetinirsin. Bence bi daha görmelisin o filmi o portakalları da sen ye emi güzel kardeşim benim!!! Derviş Zaim'i sadece bu konuyu gündeme tekrar getirdiği için bile kutluyorum ( kutlanıcak çok olayı var ama)... Haluk Bilginer süperdi!!!
  Puan: 10
 • Bu ne muazzam kurgudur..

  FIlmi soluksuz izledim.. Her karesi cok degerliymis hissi uyandirdi bende.. Istanbul cok guzel kullanilmis.. Muzik yogunlugu biraz fazla degil miydi?Senaryo, Kurgu goruntu ve oyuncular harikaydi. Kareler arasindaki gecisler zekiceydi cok hoslandim acikcasi.Ama eylemcilerin konumu sanki biraz havada kalmisti.?? (Cevap gelirse sevinirim.)bir defa daha gidilmeyi kesinlikkkle hakediyor.
  Puan: 9
 • fillerin dansı

  Karekterler gazetelerin ön sayfalarından fırlamış tipler. Hepsini tanıyorsunuz, ve senaryo oldukça analitik olarak düzenlenmiş. Film çok iyi ,geçişler ustalıkla ayarlanmış, oyuncuların hepsi (asker abi biraz yetersiz kalıyor) oldukça başarılı. Oyuncuların bu filmde oynamak için para almadıkları düşünülürse sanatçı duyarlılıklarını alkışlamak düşer bizlere. Kesinlikle gidin, Siyasal gerilim isterseniz , dramatik bir film izlemek isterseniz, veye sadece action olsun derseniz tümü var
  Puan: 9
 • ...

  Deliyuregi bilir misiniz deliyuregi..
  Puan: 3
 • Benim yorumum

  Derviş zaim'in önderliğinde toplanmış gerçekten sinema yapmak için sinema yapan bir ekip. özellikle ekibi tebrik ediyorum. İkincisi filmin öyküsü tam bir sinemotografik öykü. çok başarılı. Çekim teknikleri vede çekim yerlerini kullanma açısındanda başarılı Derviş zaim. Filmin de doğuş öyküsü gibi Filler oynaşırken olan çimenlere olur..
  Puan: 9
 • Çok beğendimmm bu filmi....

  En sonunda bu filme gittim. Gerçekten çok çok güzel bir film. Herkesi tebrik etmek istiyorum. Özellikle hani kız eve geliyor ya her yer dağınık sonra etrafı topluyo falan işte o sahnede nedendir bilinmez içimden ağlamak geldi. Filmin sonunda ne de güzel yaptı ebruyu valla helal olsun...
  Puan: 10
 • bende bu filmin içindeyim

  her sahnesi özenle hazırlanmış bu filmi izlerken kendimi kötü hissettim çünkü film gerçekti ve her istanbul manzarasında bu filmin içinde kendiminde olduğunu hatırlayarak üzüldüm, sinir oldum.. mekan seçimleri zatem mükemmeldi.. üste yazan bi arkadaşın dediği gibi sonlarda kızın dağılan evden silgileri topladğı sahne filmin en vurucu yerlerindendi.. neyse işte güzel film. acaba gerçek cemoka bu filmi nasıl yorumlardı:))))
  Puan: 10
 • ne yazikki

  walla insanlar kendi memleketinin filmi oldugu icin mi bu kadar begenmisler bu filmi anlamis degilim. aldigi altin portakallardan bahsediliyo ama rakipleri kimler ki boylesine "buyuk" bi basari kazanmis? bazilari da filmin cok gercekci son yillarin ozeti falan filan demis. ama sinema demek yaraticilik, siradan insanlarin dusunemeyecegi seyleri perdeye yansitmaktir. hal boyleyken klasik bi turk filmi icin 2 milyondan fazla para verip gitmeye gerek yok. zaten 3 ay sonra televizyonda izler dediklerime hak verirsiniz.
  Puan: 1
 • Çimenin dramı

  Film gerçekten güzel. Aslında içinde yaşadığımız ülkede ne gibi dolaplar döndüğü bilmek için bu filmi izlemek gerekmiyor ama film dönen dolapları derin devlet denen olgunun kendi içinde birbirine oynadığı oyunları güzel bi özet şeklinde sunuyor. Milli bir sporcunun bu pislik içine batmış düzende çırpınması çırpındıkça daha da dibe batması güzel bi dille anlatılmış. Oyunculardan Sanem Çelik Ali Sürmeli Haluk Bilginer ve Taner Birsel rollerinin hakkını fazlasıyla veriyorlar. Sonuç olarak ne gibi bi ülkede yaşadığınızın hala farkında değilseniz bu film size güzel bir brifing verebilir. Çimenlerden sadece bir tanesi olan havva gibi maalesef bu ülkede milyonlarca çim fillerin ayakları altında ölüyor, çoğu sürünüyor. -Filler Yeter Artık Tepişmeyin Çimenlere de Yazık.
  Puan: 9
 • Ohh Beee

  Sonunda istediğim gibi bi Türk filmi yapıldı. Tek kelime ile mükemmel..Gitmeyenler çok şey kaybedecekler. Ve gitmeyipte Türk sinemasını eleştirenler ciddiye alınmayacak, baş yapıt :)... Kurgu müthiş zaman zaman acaba yönetmen Tarantino mu diye düşündüm. Kesinlikle gitmelisinizz.... Not: Türkiye gerçeklerini bilmiyorsanız haberleri izlemiyorsanız bu filmde yaşanan herşey çok iyi birbirine bağlanmış gidip bilgilenebilirsiniz... Ayrıca OYUNBOZAN gibi aşırı derecede mesaj sokmuyor gözünüze gözünüze insanın herşey dozunda SÜPEEEER
  Puan: 10
 • İSTİNYE SEBA BU FİYATLARI DÜSÜR ARTIK,4000 000TL BİRAZ KAZIK YANİ

  film güzel ama konu biraz yüzeysel anlatılmış, ama yine de seyredilir... ama 4 000 000tl lik bi fılm degil, en fazla 2 000 000tl verilir:))
  Puan: 5
 • garip!

  Yahu bi film bu kadar garip olabilir. Yönetmenimiz herşeyden bi parça almışta bunun sora çorba olacağını hiç düşünmemiş. Cidden garip. Ayrıca filmde o kadar çok komiklikler war ki arada kusuyodum. Hangi insan telefon kulubesini kullandıktan sonra telefon kartını almaz? Hadi kart bitti diyelimde bu filmdeki bütün kartlar bitik mi? Ayrıca film tavlaya yeni kurallar katmış kırık zar atıpta oynayan ilk insanoğulları! Belki saçmalıyorum belki doru söylüyom ama bu güzel film bu kadar saçma şeylerle nasıl ödül almış?
  Puan: 6
 • Bu bizim eserimiz

  Şahsen istediğim gibi bir film yapıldı sonunda.. Sanem Çelik'e bakarken içim gitti valla :)... Mitçilerin o binadan karizma çıkışları için bile gidilirdi... Yeşil'inden Gazinolar Kralı Topaloğlu'na.. Herkes Bu Filmdeydi.. Son 3-5 Senenin Kısa bir özetiydi Sanki.. Tebrikler valla..
  Puan: 8
 • Öyle sarhoş olsam ki bir daha ayılmasam bu film bi rüya olsa, ağlayarak uyansam

  Giriş: Sevgili zuxxiciler. O her fırsatta 10 9 veren kafanıza filler düşsün demek istiyorum. Beğenmediği anda 1 veren kesime de dileğim aynıdır. ne çocuk ruhlu insanmışsınız ne adam olmaz mahlukmuşssunuz siz ya? 10 9, 1, 2 verilmessi bu kadar kolay rakamlar mıdır? Nası olsa kökü ben de anasını satiiim diyerek bol keseden dağıtılan not enflasyonundan şöyle bir tablo çıkıyor: Averaj zuxxici, hafta da bir hayatının en şahane ya da en berbat filmine gidiyor, ağlamaktan gülmekten yüzü gözü davul gibi şimiş evine dönüyor, zuxxiye film yorumu yapıyor. Bu kadar kalender meşrep olunmaz ki? BU kadar güz gülleri gibi yaşanmaz ki? Biraz güzel çirkin arayın, biraz puantaja dikkat edin, tiksindirmeyin. Gelişme, Görüşler: Derviş zaim ön gazı ile geldiğimiz salondan böyle rahvan tırıs ayrılacağımızı nerden bilebilirdim ki? Sağolsun zuxxiciler de, çok şahane film ayıldık bayıldık diyerek filme vernik üstüne cam cila atmışlar, burgazın camları gibi parlatmışlar. Ama filmde tık yok. Ya ne var? Antin kuntin birbirini takip etmekten uzak politik konjonktür üzerine kurulmuş sistem eleştirisi desen değilim, sanat filmi desen değilim, ben özgürüm biraz süzgünüm diyen bir film çıkmış. Her anlatılan bir şeyleri teğet geçmiş. Bir takım hatalara girip filmi bunları mihenk taşı kabul eder gibi görünerek eleştirmek istemem, amma bir ikisini vereyim de şahane kurgu saptamasının altından çekeyim kırmızı halıyı... 1.Avrasya koşusu pazar günleri yapılan bir koşudur. Bu cihetle filmin sonunda bahçede oynaşan öğrenciler ve öğretmen ruh hastası mıdır? Arpaları fazla mı kaçmıştır. 2.Canlı yayın da bakanın sapıklıklarını izleyen adamlar neden görüntüyü smtp time code almış videodan izlemektedirler. Filmi izleyen teknik bilgi sahibi insanlar olabileceği gözden kaçmış mıdır? 3.Ali sürmeli kokain partisi sonrası neden hacıhüsrevli hırsız çingen selim gibi camdan çıkıp evi terketmektedir. "Kadrajı değiştirip bizi yorma, ışıkçı, set kurulmuşken camdan çıkıver" direktifini mi almıştır? 4.Bölücü teröristle aynı çatı altında yakalnan bir kişi ne zaman kısa zamanda salınıp epri büğrü de olsa hayatına dönebilmiştir? Mısırçarşısı event inde alakasız bir insan 2.5 sene tüpgaz için kalkış izni isteyip durmadı mı kuleden? Ferhan şensoy un çok tuhaf soruşturmasında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Kısaca bunlar kafama takıldı filmi izlerken. Filmde başka kafama takılanlar ise mesaj kaygılı kör gözüne parmağım ayarında görüntüler idi.(elindeki kokaini sıkıp saçan eho eho diye ekrana sallayan el) Elbette sinan çetin, mustafa altınıyoklar filmlerinden daha iyiydi, ama 10 9 luk film değildi. Ne iyiydi peki? Oyunculuk iyiydi, hakkı yenmemeliydi. Dialogların bir kısmı güzel hazırlanmış sunulmuştu. Sanem çelik süpper hatun baldırbacakta görmek istiyoruz. Dilekler: 1.Sanem çelik çok güzeldi kendisini baldırbacakta görmek istiyoruz. 2.Işığı, rengi "türk filmi ışığı rengi" olmayan filmler görmek istiyoruz. 3.zuxxi de deli ibrahim modeli bol keseden altın dağıtır gibi ota boka 10 9 vermeyen eli sıkı, her gün hayatının filmini izlemeyen insanlar görmek istiyoruz. 4.Sanem çelik süp...baldır bacak ta türk kızı görmek istiyoruz ulan.
  Puan: 5
 • ...

  güzel değil. çoooooooooook kötü. kusmak istedimi.
  Puan: 1
 • Süt ve Marlboro

  Turk filmlerine hep ilgi duymusumdur... Yeni bi turk filmi vizyona girdiginde hemen sinemaya kosup, koltuga konuşlanip, film guzelse bir de, hemen yanimdakilere, sanki filmi ben cekmisim, ya da ne bileyim yapiminda, yonetiminde rol almisim gibi gururlanirim; "Bakin iste, asagiladiginiz turk sinemasindan da boyle yapitlar cikabilmekte, sadece amerikan sinemasi degil, turk sinemasi da isler cikariyor" gibisinden soylevlere girmeye bayilirim... Filler ve Cimen'i seyrettikten sonra bu etki olusmadi bende; havaya giremedim sanirim... Ama bence goruntuleri, oyunculugu, ve cekimi ile oldukca basarili bir film... Antalya odullerine gelince, Ali Surmeli Camoka rolunde oldukca iyi hakediyor, bu tur kotu adam tipini uzerine iyi oturtmus; Sanem Celik, bence daha haketmemis, Dervis Zaimagaoglu daha buyuk bir rol verse idi, ayni senaryo cercevesinde, almaya hak kazanirdi diye dusunuyorum. Haluk Bilginer Sabit Uzucu rolunde muhtesem! Zaten bu adamin oynadigi filmlerde hemen hissediyorsunuz. Bence Ali Surmeli en iyi erkek oyuncu, Haluk Bilginer de en iyi yardimci erkek oyuncu odulunu almaliydi diye dusunuyorum... Film tabii hemen kendine has turk zihniyeti hatalarini gosteriyor: film Turkiye'nin tek kanalli (ya da 1-2 ozel kanalli) zamanlarini anlatiyor, televizyondaki TRT logosu bile eski kullandıklari logo; ayrica teror orgutunun kan kusturdugu zamanlarda geciyor, yani 1992-1996 (fazla fazla dedim ya) donemlerinde bir aralarda geciyor gibime geldi, peki neden Sanem Celik'in bakanla gorusmeye gitmeden once kupurlerini kestigi gazetenin tarihi 10 Ocak 1998?? ve gazete Radikal? Yine ayni tarihlerde taksilerde LPG olmadigi halde, Sanem Celik'le abisinin bindigi taksinin arka caminda (hem de iki tane!) LPG cikartmasi var?? Turkiye'de ankesorlu telefonlar kartsiz mi calisiyor?? Peki Sanem'in sponsoru ZX Otelin onundeki otobus duragindaki "Hazirkart", ve daha sonraki karedki "Aganigi-Naganigi" reklamlarina ne demeli?.... Yonetmen bizim bunlara dikkat etmeyecegimizi mi dusunuyor? Ben bu ve bunun gibi hatalari bu tur filmlerde gormek istemiyorum... Neyse sonuc olarak bence film hatalarina ragmen oldukca guzel, seyretmeye deger diyebilirim... Televizyona gelmesini beklemeyin, hemen gidin seyredin derim. Verdigim puan bu film icin 9. Sevgiler...
  Puan: 10
 • NIYET

  Arkadashlar ben anlamiyorum niyetin ne oldugunu. elestriler oyle bir geliyoki bazen, yapilan ishlerin zamandan mekandan ve malesef maddi imkanlardan soyut oldugunu zannediyoruz. Filmi izledim chok da begendim ama bu konuda birsheyler yazmayacagim daha chok pek kimsenin bahsetmedigi sheylerden bahsedicem. Bunlardan birincisi, shudur. Turkiye Cumhuriyetinde birchok insanin degil tartishmaya ve konushmaya, dushunmeye bile korkutugu, umursamadigi ve tipik ozal mantigiyla `ben gotu bi kurtarsam` sheklinde tavir alarak bashini chevirdigi, hatta bu sistemden sonuna kadar palazlandigi ichin buyuk bir ugrash gosterek ustunu ortmeye chalistigi konulari ishleyebilme cesaretini gosterdigi ichin bu film ilk dakikadan itibaren bir 10 u hakediyor zaten. Ikincisi bir chok kishide filmin siyasi, kulturel ve politik konulari yuzeysel ishledigi yonunde... Ilk bakishta chok dogru gibi gozuken bu eleshtri konusunda biraz kafa yormak gerektigi yonunde dushuncelerim var. Zaten oldum olasi dushunmekten veya merak edip fikir uretmekten tiksinen, buyuk puntolarla yazilmis 3 kelimlik gazete manshetlerini kendine soylem edinen halkimiz bu konuda da sabit fikirli olmaktan kachinamayacaktir maalesef. Dedimya olan olaylari zamandan veya mekandan bagimsiz yalitilmish ortamlarda test etmeye ve sinamaya chalishiyoruz... Hadi bu eleshtiriyi yapan arkadashlarimiz gelsinlerde achik yureklilikle bu ulkede olanlari dobra dobra anlatabilsinler... Gorelim bakalim oturdugun yerden konushmak kadar kolaymi? Hayir hayir. Kendileri de biliyolar ishin ne kadar zor oldugunu. Belki sadece `ben bu ishi biliyorum` havasi yapiyorlar. Ya da zaten bashtan kaybetmishler `devletli` kafasina sahip chikarak... Bunlarin dishinda oyunculuklar iyiydi. Chekimlerde guzeldi. Kurgu ve senaryoda gayet iyiydi. Evet aksayan yanlarida yok degildi ama daha oncede belirttigim uzere maddi koshullari da goz onunde bulundurmamiz gerek. Her harikarda 10 10 10. Filmde emegi gechen herkesi gerchekten yurekten kutluyorum.Ve filmi bir kez daha izlemek ichin yola chikiyorum. Not:10 (ON) isimli puan verilebilsin diye puanlamaya konulmushtur. 10 da 1 ihtimalde olsa verilir. Verenede saygi duyulur vermeyenede. Ama karizmasinin saglamak ichin 10 veren arkadashlara da saldirip tatmin sagliyan insanlara ne denir onu bilmiyorum. Hepinize sevgilerimi iletiyorum. Saglicakla kalin.
  Puan: 10
 • Çok Güzel..

  Uzun süredir izlediğim en iyi Türk filmi. Senaryo, kurgu, karakterler, görüntü herşey çok iyiydi. Gerçeklerle yüzyüze gelmek ne kadar acıda olsa, Derviş Zaim'i böyle gerçek bir konuyu gündeme getirdiği için tebrik ederim. Oyuncular çok iyiydi, herkesi tebrik ederim.
  Puan: 10
 • MUHTEŞEM !!!!!!!

  Bu filmi görmezseniz yuh size... kendinize sinemasever demeyin bir daha. İlk gördüğüm yerde alnından öpeceğim Derviş Zaimi... Keşke 10 ün üzerinde not olsa da verebilsem.
  Puan: 10
 • FİLM GÜZEL DE...

  valla doğruyu söylemek gerekirse görüntü ses müzik ve sanem çelik çok güzel yalnız konusu biraz ağır. ne bilim filmi tam anlamıyla anlamadım. ben genede gidin görün derim...
  Puan: 8
 • Kuru ve yaş...

  Filmin konusu çok başarılıydı.. Bence başlık ta çok güzel seçilmiş (kurunun yanında yaş ta yanar) Oyuncular çok başarılıydı, (Sanem Çelik, Bülent Kayabaş etc) Bu arada bir kız gözüyle, evet Sanem çok güzel.. (bir kız makyajsız ve saçsız güzelse, güzeldir abicim) Kurgu, çekim teknikleri, İstanbul görüntüleri, ebru renkleri inanılmaz etkileyiciydi... Bu filme dokuz veriyorum ve filmi hem yazan hem yöneten Derviş beyi kutluyorum.. Haa kutlamadığım birileri varsa o da buraya yazı yazan bazı şahsiyetler.. Neymiş efendim, telefon kartını neden almamış, tavlanın kuraları mı değişmiş, yok avrasya koşusu ne günmüş, yok tv time code veriyormuş, ali kapıdan mı bacadan mı kaçsınmış... Bu kadar mesaj içeren bir senaryo yazsın adam, bunları hakkaten de zeki alasyanın filmi kadar gözümüze sokmadan vermeyi başarsın, sen telefon kartına takıl yaa, insan delirir!! Bu zihniyet bence filmde ne açık yakalayabilirim mantığıyla sinemaya gelmiş oturmuş ve filmi bi türlü rahat rahat izleyememiş zihniyetler! Elbette filmleri ağzımızdan salya akarak izlemeyelim, eleştirel bi bakış yakalayalım ama bu kadar basit olmasın yaa!!! Rica edicem!! Ha mesela ben illa eleştiricek olsam bu filmi, Gurbetçiler dizisinin baby face'i çocuğa o rolü vermeselermiş bence derim ama çok ta önemli bi ayrıntı değil yani... Filmin geçişlerinin başarısı, Türkiyenin hakikaten kanayan yarası olan mafya-devlet-polis üçlemesini gözümüze sokmadan kıvamında vermesini görmezden gelip, filmin gözünün üstünde kaş vardı ama sanemi de baldırbacakta görmek isteriz diyen şahsiyete ben ne diim ki daha... Bu arada bi küçük not daha... Ş harfini sh, ç harfini ch yazmaktan vazgeçsek... SAYGILAR
  Puan: 9
 • Analoji: Fil - Çimen = Kifayetsiz Yönetmen - Güzel Mevzu

  Sinemamız sıkıntılı, sinemamız kısır, sinemamız "böyle biraz idare ediverin" diye bize ölü köpek gözleriyle bakıyor. Seyircimiz vizyonsuz, seyircimiz şakşakçı, seyircimiz dayatılan çıtanın biraz üzerinde her işe ipek mendil ibrişim atlas gözüyle bakıyor, içinde hissettiği acının ucunu gösterebilene abayı yakıyor, başa taç, boyuna madalyon yapıp asıyor. Ülkedeki en saygıdeğer sinema festivalinin En iyi kurgu ödülünü alan bir filmin kurgusu pazar günü ilkokula talebe yolluyor, terörist sıfatıyla yakalanmış kızı üç vakte kadar salabiliyor, ve bunun gibi onlarca hatayı içinde barındırabiliyor, daha kötüsü bu ülkenin güzele kaliteliye susamış olması gereken seyircisi bunları görmezlikten gelmekle kalmayıp "olacak o kadar, sen filme bak filmeee, anlatılmak istenene bak" diyerek kadrolu avukat gibi önlerine konulmuş bu eksik gedik eseri savunuyor. Bu toplum yerlerde sürünen filmler görmeye o kadar alışmış ki, dizinin üstünde durabilen her esere etyopyalı maratoncu abebe bikila muamelesi yapabiliyor. "Kısıtlı imkanla elden gelen bu" narkozuyla kafası nal gibi olmuş insanlar! Politik saptama yapabilen, içinde bulunduğumuz zaaf ve aczin karagöz silüetini gösteren, gösterirken de sizden merhamet dileyen bu ve benzeri filmlere bu kadar bol keseden prim vermezden önce düşünün.Müstehak olduğunuz bu mu? Ucuza pitoresk görüntü alalım gazıyla kocaelinde deprem sebebiyle sular altında kalan lunaparkı, karaya vurmuş tankeri zorlaya zorlaya kadrajına alan yönetmen sırtına yüklediği sorumluluğa yakışmayacak sinan çetin kaypaklıkları yapmıştır. Güzel türkiyemizi ve sanatlarımızı tanıyalım ve tanıtalım gazıyla kültür bakanlığından biraz daha fon tırtıklamak amacıyla sokuşturulmuş ebru sanatı numarasının benzerlerini hamam benzeri filmlerde görmedik mi? Bu kadar basit ayak oyunlarını oynayan ayaklar kokmadı mı hala? Peki ya yönetmenin kurnazlığına ne demeli? Gazete ve neşriyatın azıcık kıyı köşesine dokunmuş herkesin üç aşağı beş yukarı haberdar olduğu bir ahvali ve gidişatı saman tadında hikayeleştirerek, emrah dizilerinden alıştığımızdan biraz daha kaliteli görüntü ve ışıkla sunmuş, herkesin susmaya, unutmaya başladığı ve çalıştırıldığı bir gerçeğin boşta kaldığını farkederek küçük esnaf kurnazlığıyla bizlere ucuza satmaya çalışmamış mı? Hakkında yazılması, üretilmesi beklenen ve unutturulmaması gereken gerçekleri boşta bulup "ben yaptım oldu"culukla sunmak ile, filmi eleştirenlare atfedilen özalcılığın dinamiğinde hiç bir fark yoktur. Tabutta röveşata gibi bir başyapıtla çıkan bir yönetmenin, bu eserini kağıttan maske yaparak yüzüne takması, ve ağırlığının altından kalkamadığı konuları bu kadar müsamerece sunması, oyunculuğa ve bağımsız dialoglardaki yeteneğine sığınması aczdir, kabul edilemezdir. Sırf fikri güzergahları uyuşuyor, bir yerlerde rastlaşıyor diye yamalı bohçayı sahiplenip, sancak yapmak en ucuzundan partizanlıktır, yobazlıktır, fikir tembelliğidir. İrdelenmesi önemli konulara daha fazla emek, vakit ve ciddiyetini ayırabilecek muasır medeniyetler seviyesinde yapım ekipleri, beğeni çıtasını kendilerine dikte edilenden daha yukarıda tutabilecek kendi fikrine sahip gaza gelmeyen seyirci ile bu ülkede aynı oksijeni yakabilmek dileğiyle.
  Puan: 5
 • enfessssssss

  bi kere yukardaki yazı ne ööle be babam. bitmek bilmedi sanki destan. ne de güzel kafiye oldu bre heyvan. gelelim işin aslınaaa... tek kelime olmasada harikaaa, muthiş herkesin gitmesini öneririmmmm
  Puan: 10
 • ehhhh

  Puan: 8
 • İbret alına...

  İbret alına: Biz çimeniz; filler oynaşırken eziliriz; biline!... Fena diil; ama bana yeni bi şey vermedi bu film. İzlerken de çok keyif almadım. Balıklar filan sakil durmuş. yani olmuş da, eklektik durmuş. Neyse,tarz meselesi elbet... Derim ki, 10 bölümlük televizyon dizisi olsa daha yedire yedire, hakkıyla işlenirdi konular. Yine de gidin görün. Fikir yapın birasçık daha ülkem gerçekleri hakkında...
  Puan: 6
 • çimeniz doğru ama..

  şunada parmak basiim bunada parmak basiim şöle kurgularsak kotarırız ama depremi unutmak olmaz napalım? orayada komiser gitsin. şu sanemin abisi baya karizmatik olsun kız iş değiştirdiğinde felsefik laflar etsin( herkesin abisi ediyo zaten) kokainden kara yaratıcı bi geçiş yapalım sonra insanları uyandıralım. uyanın lan çimensiniz anlayamadınız mı hala? e iyide abi serptiğin sular çimenlere gelmiyo ki filleri ferahlatıyosun sen!
  Puan: 4
 • bıyıkaltı

  Derviş Zaim muthiş sembolle anlatım gücünü bu filmde de göstermiş. Film baştan sona hissedilmeden sıkıştırılmış sembollerle dolu ve gerçekten iyi seçilmiş semboller. Sadece herşeyin yanından geçip görmeyen maratoncu bile çok iyi bir buluş. Tabi bunun yanında balığıda unutmamak lazım. Bi sondaki burada çok kötü şeyler oluyor diyen polis bana biraz "Güneş Yanığı" filmindeki sürekli adres soran kamyoncuyu hatırlatsada, filmin başından sonuna oluşan değişim biraz da olsa fark katmış. Özellikle eroinin(ya da kokain) kara dönüşmesi ve bu karın altında imkansızın başarılması müthiş bir çözümlemeydi. Ve sonunda küçük balık jaws oldu, birileri bize bıyıkaltından gülüyor mu ne ? Gördüğüm en iyi Türk filmlerinden biri.
  Puan: 10
 • fillermiş çimenlermiş

  kendimi bildim bileli türk filmine önyargıyla yaklaşırım. yani ne biliim, yapamıyor yurdum insanı sinema olayını felamn filan, gittik gördük, adamlar çekmiş yapmış, bir türk filmine göre gayetinden iyi olmuş. son zamanlardaki bayık zeki alasya filmlerinden gına gelmişti. tavsiye edilir, zaten izlencek film de yok şu sıralar. sanem ablamız da oyunculuğunun hakkını vermiş, kıza herşey yakışıyor, zaten her önüne gelenin artis oluğu türk sinemasında böyle güzelliklerin değerini bilelim. yönetmeni de tebrik edenzi. niç fena diilmiş zat-ı alileri, takdir ettim. film mi: eşkıyadan sonra türk filmi bitmiştir diyenleri utandıracak bi film. ama ne biliim alışmışım işte holiwud filmlerine insan kolay kolay film beğenmiyor. bi türk yapımı olması göz önüne alınaraktan bayağımsı hoş. tiz gidip girülee. not: 7.5 tan 8..
  Puan: 8
 • Fena sayılmaz di mi (özge?)

  ya adı filme göre cok entel ama film biras daha tekdüze adına göre.. ne fili ne cimeni.. ama yine de iyidir özge de ben de cok begendik.. (gitmememize ragmen bi de gitsek...)
  Puan: 7
 • ...

  Çokk beendim.. Özellikle geçişlere bayıldım.
  Puan: 9
 • Zamanınıza ve Paranıza Yazık

  Televizyon haber bültenlerinden derlenmiş bir senaryoyla ancak bu kadar yavan bir film olabilir. Eğer mazoşist değilseniz boşverin.
  Puan: 2
 • Filler oynasırken olan çimenlere olur!!

  Filmin geçiş sahnelerindeki başarısı, seslerdeki kalite ve oyuncu performansı bakımından milyon dolarlık usa filmlerine taş çıkartan bir film. Bunu geçin konun ele alınışı , işlenişindeki incelik ve gerçekçilik, beni kesinlikle büyüledi. helal olsun sana yönetmen.
  Puan: 10
 • filler

  zuxxinin bu yorum köşesinde çok değişik insanlar yazıyor. yazıların içerikleri de çok farklı. bazıları kısaca çok güzel olmuş helal olsun gerçeği iyi yansıtmışlar demiş bazıları filmin detaylarındaki hataları mantıksızlıkları uzun uzun yazmış bazıları da bu hataları kullanarak filmin dandik olduğunu ispat edip filmi övenleri eleştirmiş. sonuçta filme gittikten sonra yazdığım için ve gitmeden önce burayı okumadığım için detayların açıklanması beni çok etkilemedi ama hoş bulmadım. bir kaç arkadaşımız kendilerini çok kasmışlar filmdeki hataları bulmak için. bunları yazarken filme olumlu not verenlere dokundurmuşlar. bence film güzeldi. bu kadar detaylarla uğraşmaya gerek yok. hem hangi filmde hata yok söyler misiniz? hollywoodda hiç mi hata yok. bize yıllarca vurdulu kırdılı filmleri mal niyelinde izletmedilermi? uzun zamandır bu kadar güzel bir türk filmi izlemedim. lütfen burada filmin detaylarını açıklayıp çok hata bulmasıyla övünenler filme b.k atmasınlar, filmin havasını bozmasınlar. UNUTMAYIN BURAYI OKUYANLARIN BİRÇOÐU DAHA FİLME GİTMEMİŞ İNSANLAR OLUYOR ONLARIN FİLM İZLEME ZEVKLERİNİ BOZMAYA HAKKINIZ YOK
  Puan: 10
 • YUKARIDAKİ ARKADAŞA AYNEN KATILIYORUM

  Muhsin çok doğru söylüyor, benim diyeceklerimi aynen söylemiş. Ya ne zaman kurtulacağız şu ayrıntıları bulmaya yakalayıp filmi kötüymüş gibi göstermeye. Bi de ne biçim felsefi yorumlar öyle. Yok efendim film medyada gördüklerimizi ucuz ucuz bize satıyormuş. Gerçekleri anlatan her filme pislik atmak iş mi yani. Ben de diyorum ki filme ucuz diyenler ucuz ucuz yorumlar yapıp okuyanlara satıyorlar, laf mı yani. Çimenlerin üstünde debelenen fillere laf atın atacaksanız. Eğri oturup doğru konuşalım. Film gerek konu olsun gerek çekimler ve oyunculuk olsun çok çok başarılı. Sadece bazı yerlerde abartıya varabilecek öğeler olduğunu düşünüyorum. Filmi tartışacaksak bütünüyle ele almalıyız ayrıntılarla değil. Notum da sekizdir bu da böyle biline.
  Puan: 8
 • Bir Kare Her Şeyi Çözüyor

  Filmin son 10 dakikasına doğru Havva eski resimleri karıştırırkenki bir saniyelik kare, filmin o ana kadar düğümlenen karakterlerin bağlarını çözmeye yetiyor!
  Puan: 8
 • Bu filme kötü not veren arkadaşlara;

  Şimdi lütfen okumaya bi lütfetsinler ve beni dinlesinler. Ben amatör yönetmenlik çalışmaları yapıyorum. Türkiye'deki olanakları çok iyi bildiğini söylemeye çalışan ama bir boktan haberleri olmayan bu gerizekalı sülük kafalı insanlar, amerikanların olanakları ile türklerin olnaklarını karşılaştırdılar mı hiç. Bir film çekmek için Türkiye'de kamera bulmak bile sorun. Şimdi bana göre hakikaten çok ulu bir insan olan ve hakikaten bu filmi ile Türkiye'nin en iyi yönetmenlerinden biri olan hatta en iyi yönetmeni olan Derviş Zaim'e laf söylemek, bir insanın ne kadar gerizekalı, ne kadar sülük kafalı, ne kadar aptal, ne kadar salak, ne kadar Türkiye'den bir haber olduğunu göstermeye yeter. Sadece sinemaya gidip öküz gibi 2 saat filme bakmakla eleştiri yapılabilseydi, şu anda Hindistan'daki öküzlerde tren makinisti olabilirdi. İma etmeden açıkça da söyleyeyim, film izlemekle ben çok iyi yorum yaparım diyen herkes ÖKÜZDÜR. Bir haksız eleştiri yapmadan önce içinde bulunduğunuz şartları iyice bir değerlendirin. Siz daha yönetmenin filmlerde nelerle uğraştığını bile bilmiorsunuzdur. Derviş Zaim hakikaten harika çekimlerle,içinde bulunduğu olanakları zorlayarak bir çok gerizekalı amerikan filminden daha mükemmel bir film ortaya çıkarmış.(Misal isterseniz Gizli Gerçek, Watcher, Blair Witch 2, Grinc gibi filmler)İnsanlar film seyrederek eleştiri yapamaz, yapmamalıdır. Herkes film izleyebilir ama yorum yapmak meseledir. Ben buradan üstad Derviş Zaim'i kutluyorum, Ali Sürmeli'ye çok iyi bir oyunculuk sergilediği için teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye şartlrında çekilmiş bu en iyi filmin portakallarla değil oscarla ödüllendrilmesini isterdim.
  Puan: 10
 • ÖDÜLLERİ HAKETMİŞ

  Bence gerçekçi film fenada olmamış yinede abartmalar yok deil
  Puan: 6
 • bravo dervişe

  derviş zaim'in bu memleketteki en iyi yönetmen olduğunu söylesem abartmış olmam herhalde.gerçekten çok konu işleniyordu ve biraz üstükapalı geçiliyordu.mesela bombanın patladığı görülüyordu,fakat bunun etkileri görülmüyordu.yani yüzeysellik vardı ama bu filmi kötü diil farklı kılmış.gerçekten her karesi çok değerliydi.oldukça zekice yazılmış ve yönetilmiş. DERVİŞ ZAİM'E DE BU YAKIŞIR.10 verdim gitti!
  Puan: 10
 • neden bu kadar abartılmıs anlamıyorum

  oyuncular gayet ıyıydı.zaten bu fılmde odullerı buradan kapmıs kesınlıkle 7 nın uzerınde notu haketmıyor.hıkaye cok bılındık ve kopuk .eeee ıste boyle gıtmenızı tavsıye etmıyorum
  Puan: 4
 • Haberleri izlediniz esen kalın ..

  Merhaba, Bir şey var benide rahatsız eden. Verilen puanlara bakın 1-2-9-10 Sanırım buradaki sinema izleyicisinin zevkleri çok rijit. Ya herru ya merru. Bu tarz bir değerlendirme çok saçma. Gerçektende insan hergün hayatının filmini izlemez bence. İzleyici siyah ve beyazdan başka bir renk tanımıyor. Dolayısıyla filme giderken Vizyondakiler top 10'u pek dikkate almıyorum. Biraz daha dikkatli puanlama yapılırsa memnun oluruz dimi? Filmle ilgili olarak sadece şunu söylemek istiyorum. Çok kaliteli oyuncular, çizgi üstü bir oyunculuk. Berbat bir senaryo, berbat bir kurgu. Ben ana haber bültenini izlediğimi düşündüm. Canlandırma gibiydi film. Konu çok kopuktu. Ne vermeye çalıştığı konusunda emin değil sanki yönetmen. Herşeyden bir parça var. Sinema sanatı adına çok şey vermesede birlikte izlemekten hoşlanacağımız oyuncular bir arada. Sanem Çelik beklediğimin aksine sırıtmamış. İzlemek birşey kaybettirmez.
  Puan: 5
 • FİLMİN KONUSU??

  Derviş Zaim bir tarafını yırttı filmin esas konusunun Susurluk Olayı olmadığını anlatmak ve filmdeki "rastlantı" öğesini (örgüsünü) anlatmak için. Filmi lütfen bir de böyle zleyin ya da düşünün...
  Puan: 8
 • çorba da ne çorbası

  kötü diyorum kötü hemde cook kötü, oyunculuk ehh, senaryo ne desem boş bu kadarda kasılmazki, teknik yook (nedir yani arkadan gecenin tren olduğunu anlamamız için niye oda karartılıyorki treni aydınlatmak varken ki öyle anlaşılsın diye 30 kere tekrar) bence okullarda gösterilmeli nasıl film yapmamalıyız diye
  Puan: 3
 • lan gfg

  olum var ya sen filmden annamıyon ben sana diyim.. baban politikacı mı nedir?..tam Türkiye..
  Puan: 8
 • sinemacı yorumu...

  her şeyden önce türk sineması nasıl bir dönem içindedir bilinmez, yıllardan sonra ilk kez her hafta yeni bir film gösterime giriyor. eskiden ayda yılda bir beyaz perdeye ulaşan türk filmlerine destek olmak için gider, rencide etmemek için de kötü söz söyleyemezdik. ama sayı bu kadar artınca artık aralarında seçim yapma zamanımız da geldi çattı. iyi ve kötü ayrımlarımızı artık cesurca yapabiliriz. ben her syeden önce bu filme derviş zaim filmi olduğu için gittim ve hayal kırıklığına kesinlikle uğramadım. sade anlatısı, sürükleyici kurgusu, mesaj kaygısı olmasına rağmen bunu göze parmak sokar gibi yapmadığından film bence son zamanların en iyi türk filmi. yıllarca türk sineması denilen şeyi, üstelik de tarihimiz ve günümüzde yaşadığımız olaylar bu kadar elverişliyken, oluşturamamış olmamız bizim için bir ayıp. savaş, özellikle de kurtuluş savaşı yaşamış olan tüm ülkelerin kendilerine ait sinemaları varken biz romantik edebiyattan alıntıları gavurun filmleriyle sarmalayıp seyircinin önüne koyduk gitti. ama artık birşeyler değişiyor. kendimizi anlatmaya sonunda başladık. türk sinemasının iyi örneklerinin asıl şimdi desteğe ihtiyacı var. ve filler ve çimen de bunların en önemlisi...
  Puan: 10
 • KAÇIRDINIZ

  ben dün (15.2.2001'de) gittim filme. evrensel ölçülerde iyi kotarılmış bir film idi. oyunculuk, yönetim ve teknik olanakların kullanılması açısından da iyi bir filmdi. kusurları vardı elbette ama kusursuz film olsa yazacak bişey de olmazdı. mutlaka görün diycem ama vizyondan kalktı sanırım. belki vcd'sini bulursunuz, izlersiniz. beni en çok sembolik anlatımının etkilediğinin eklemeden geçemeyeceğim.
  Puan: 10
 • Bu filme odul verenin de verilen odulleri alanin daa

  cok cokkotu. yonetmen her seyden parca parca almis ama birlestirememis. bi de basrol oyunculari kim ?.... guzel kizimiz mi kardesi mi camoka mi komser mi emniyet bilmemnesi mi yoksa bulent kayabas mi... yoksa otel sahibi yakisikli genc mi... babasi olmasin onun... yoksa teroristimiz mi ???
  Puan: 3
 • e daha nolsun

  valla bi türk filmi için oldukça başarılı en önemlisi filmde manken yok ve filim güsel
  Puan: 9
 • Güzel olmuş..

  Seyrettiğim en iyi Türk Filmi. Semboller güzel olmuş ama çok gözümüze sokulmuş, bi de çok fazla karakter var, biraz yüzeysel kalıyolar ama bunnar sorun deil. afferin yapanlara!
  Puan: 8
 • Bu ne yaa

  Bi kere böyle oyuncuları benim de elime versler bakkal hüseyin bile çeker. Film bi kere türkiyeyi anlatıyor. Yok uyuşturucu kaçakcılığı yok devletin mafyayla ilişkisi. Ya bi de o diil hergün biz bunları Reha Muhtardan dinlemekten başımız ütülendi. Yani sonuçta filmin senaryosunu çıkarmakta bakkal hüseyin abim hiç zorluk çekmez. Sadece oyuncu lazım. Şu altın portakalı da nassıl aldıysa
  Puan: 1
 • Güle güle

  alma mazlumun ahını demiştim sana; film mi; o fena değil. fakat puanı düşmeli. evet puanını düşürmek hakkımı kullanıyorum (Nasıl bir haksa?!... ) Hoşçakalııııın.
  Puan: 1
 • Koca fil beklerken çıka çıka fare çıktı...

  Kalemi elinize alıp, bir nokta ile başlayıp genişçe bir daire çizdikten sonra ilk başladığınız noktayla birleştirdiğinizde ne olur biliyomusunuz: Filler ve çimen. Hadi abartmayayım daha kötü filmlerde izlemiştim ama seyrettiğim en kötü beş film arasında kesinlikle yer alacak kapasitede bir film. Önceki senelerde ödül törenlerinde milletin kavgalarını izlemiş fakat ne olduğunu anlamamıştım. Fakat şimdi farkına vardım ki orada bağıran insan bu ödüllerin ne kadar keyfiyane verildiğinin farkında ve de bunun serzenişi içindeymiş. Bundan sonra herhangi bir türk filmine giderken özellikle ödül almamış olanları tecih edeceğim ve de sizlere de bunu tavsiye ederim. Bu kadar insanın bu kadar kötü oyunculuk göstermesi büyük bir başarı. İçlerinden bi tanesinin bile oyunculuk adına bi çabasını göremedim. Oyuncuların hepsi dizilerde oynayacak yeteneğe sahip. Umarım sadece dizilerde rol alırlar. Çünkü bir daha onların oynadığı her hangi bir şeyi izlemeyi düşünmüyorum. Altın portakal sahibi olanlara tavsiyem, o portakalları soyup baş uçlarına koysunlar...
  Puan: 1
 • işte nihayet güzel bir türk filmi

  kim ne derse desin film mükemmel. özellikle ali sürmeli güzel bi oyun çıkarmış. filmi izledikten sonra mit le ilgili görüşlerim değişti. TEBRİKLER
  Puan: 8
 • Sarper'ler ve Çimen

  İzlemeyen okumasin

  Sarper'ciğimi kırmam
  Puan: 10
 • Kötü demiştim ama....

  Yeni bir üyelik aldım şimdi. Ve bu yeni üyelikle ilk önce bir yorum yapayım dedim. Daha önce Anfitamin nickimle bu filme berbat demiştim. Ama bu filmi bir kere de televizyonda izledim. Aslında bu film o kadar kötü değil. Daha önce film için dediklerimden biri şuydu. "biz bunları zaten Reha Muhtar dan dinliyoruz" diye bir yorum yapmıştım. Hakikaten öyle ama film aslında güzel. Özellikle beni en çok etkileyen sahnesi,o polisin herhangi bir evi telefonla arayıp o çocuğa babasının evde olup olmadığını sordu. Olmadığını anlayınca çocuğa verdiği cevap etkiliyci di. " Kızım bu memlekette garip olaylar oluyor" Tebrikler Derviş
  Puan: 10
 • Tanıyın İnsanları

  Yani Bakıyorum insanların film hakkındaki görüşlerine, ve kimlerle yaşadığımı anlıyorum. cidden abartmıyorum. bu film bidefa tv de seyredilmez bir karenin ve kelimenin bile kaçmaması lazım. zaten denildiği gibi sadece dokundurmalar yapılıyo daha fazlasını yapamazlar zaten belki ileride. ama inanın düşündümde hiç bi film beni bukadar etkilememişti. daha biterken bidaha seyrettim. alın bu cd yi ve tek başınıza dikkatli bi şekilde seyredin. Eğer türkiyede yaşıyorsanız ve bu havayoı soluyorsanız çok etkileneceksiniz. ve çözemediğimiz anlayamadığımız şeyleri anlayacağız. ağlayacağız. bu filme 1 verenler görmemeye devam etsinler ama bu coğrafyada gerçekten filler var bigün seni ezmezse senin çocuğunu mutlaka ezecektir... Neyse oyunculuğa hiçbişi demiyorum övdüğümüz amerikan oyunculuklarından daha mükemmel. Bu yönetmen bi Harika...
  Puan: 10