Annem Hakkındaki Her Şey

Todo sobre mi madre

1999

Ortalama Puanı: 7.9

Öykü

Manuela'nın 17 yaşındaki oğlu Esteban trafik kazasında ölür. Manuela, oğlunun daima baş ucunda tuttuğu deftere yazdığı son satırları okur. Çocuk yıllardır tanımadığı, annesinin özenle gizlediği babasını her ne olursa olsun görmek istediğini ve bu hakkı kimsenin elinden alamayacağını yazmıştır. Manuela bunun üzerine Madrid'ten atladığı gibi Barcelona'ya, babayı aramaya gider. Oğlunun anısına, son sözlerinin hiç tanımadığı babası hakkında olduğunu söylemek ister. Fakat başka bir problem daha vardır ki baba da, baba olduğunu bilmemektedir. Manuela'nın onu bulup, ayrıldıklarında hamile olduğunu, bir oğulları olduğunu ve geçenlerde öldüğünü açıklamak durumundadır. Bütün bu zorluklardan ziyade en büyük zorluk ise babayı bulmaktır. Çünkü Esteban'a babasının ismi verilmiştir, tabii baba ismini Lola olarak değiştirmeden önce... Öncü Lola. Lola isimli bir erkeği bulmak çok kolay olmaz takdir edersiniz ki.

Notlar:

 • 99 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'ye aday gösterildi ve en iyi yönetmen ödülü kazandı.
 • 2000 yılı Akademi Ödülleri, Cesar Ödülleri ve Altın Küre Ödülleri'nde en iyi yabancı film ödülleri aldı.
 • 2000 yılı İngiliz Akademi Ödülleri'nde İngilizce olmayan en iyi film ödülü ve David Lean Yönetmen Ödülü kazandı.
 • Yine 2000 yılı Goya Ödülleri'ne 14 dalda aday gösterildi ve adaylıkların yarısını aldı.
 • 1999-2000 yıllarında düzenlenen dünya çapında bir çok festivallerden ödüllerle döndü.

İzleyenler ne demiş?

 • Enteresan

  Görülesi bir film diyorum. Bununla beraber iilginçliğinin büyük kısmının senaryodan kaynaklandığı kanaatindeyim. Gerçekçi olduğu kadar hiç de daha önce işlenmemiş bir olaylar dizisi bir araya getirilmiş. Bunu yanında bir çok kişinin hayatına farklı (ama birbiri ile bağlantılı) olaylarla pencere açılırken bu yoğun trafik içinde pek çoğu hafifçe işelnerek geçilmiş olduğu için havada kalırken, ana karakterin hikayesi de diğer olayların arasında kaynıyor gibi biraz. Özetle, başta dediğim gibi, konusu için dahi olsa görülmeli diyorum, saygılar sunuyorum, naçiz düşüncelerimi okuduğunuz için de tişkürler.
  Puan: 7
 • süper bi film

  başlıkta yazdık ya süper bi film
  Puan: 10
 • Todo sobre mi madre.'dir ispanyolcasi.

  Seyrederken insana cok ilginc gelen bir film. Bazen huzunlendiriyor ama genelde ilginc. Icinde az ve kisa da olsa bazi felsefi aciklamalarda var. Bir an farkettim de cok daha suslu cumle yazmak konusunda acz icindeyim. En guzeli seyredin bu filmi yaziktir Ispanyola. Degisik bir hava sinema dunyasinda.
  Puan: 10
 • kaliteli

  Zaten bir festival filmi olması itibariyle az maliyetli ama yüksek kaliteli bir film olmuş. Senaryosu,oyunculuklar, kamera ve akıcılık güzel. Travestilere insanı biraz daha yaklaştıran(o anlamda değil) bir konu. tanımış oldum ben şahsen. sirrinin da dediği gibi işlenmemiş konuları birarada işlemişler, Filmde eksik kokan birşeyler vardı ama şimdi ne olduğunu çıkaramıyorum. bence yazık değil bravo.
  Puan: 8
 • 3.tür

  Son zamanlarda dikkat ediyorum da 3. tür yani travestiler hakkında(ya da çokça onlara yer veren) bir çok film görüyoruz.Bu onlar için bir zaferdir. Artık normal görülmeye başladılar.Bu filmde de bol bol travestiler var ve ayrıca lezbiyen ilişkiler,çarpık hayatların yanı sıra tiyatro sevnlere de hitap ediyor.Renkli,değişik bir film.Duygusal da.Ne diyeyim gidip de antin kuntin filmler izleyeceğinize bunu izleyin.Şu sıra vizyonda bunla boy ölçüşecek film yok.
  Puan: 8
 • Hayat , Hayat ve Hayat üstüne

  Hayatın ta kendisi bir film...Gerçek yaşamdan kesitler , ilginç kişilikler , bir öykü...Mutlak izlenmeli...
  Puan: 8
 • İlginç

  Diyebilirim ki beni etkileyen, duygulandıran, bakış açımı bir kat daha genişleten bir film. Sadece kadınlığın ne kadar kutsal olduğunu göstermekle kalmıyor, senin gerçekten olmak istediğin olman gerektiğini söylüyor. Sinematik başarısıda çok üst düzeyde.
  Puan: 9
 • cok eelendim filmde..

  gerci almodovarin en cok sinir krizinin esiindeki kadinlarini sevmistim.. ama bu da bayaa iyi..konu cok ilginc..bayaa da hos bi film..gidilir gorulur..
  Puan: 8
 • Analar taş yesin, yarımşardan beş yesin!

  Hep Amerikan seyretmekten bıkmadınız mı? Ben bu gün sırf Amerikan'a tahammülüm kalmadı diye gittim. İlaç gibi geldi. Karım fimden çokarken ağlıyordu, ben gülüyordum ama ikimizde filmi çok sevmiştik. İspanyolların çok hızlı ve çok konuştuklarını düşünüyorum. Acaba ırksal bir özellik mi yoksa dilin yapısından mı kaynaklanıyor? İnsan sıcağı var bu filmde. Kadın dayanışması. Erkekler hep figüran oynamış. İyi filim. "Bağla beni" Amodovar ın mıydı? Öyle idiyse O daha iyiydi. Bu adam insanı iyi anlatıyor.
  Puan: 7
 • Almadovar dehası

  Bu filme sinema sanatı ile uğraşmak isteyenler,jenerik dersi almak için gidebilirler.İnsanı filme hemen konsantre eden bir jeneriği vardı filmin,bir jenerik şaheseriydi desem yanlış olmaz galiba.Bunun yanında organ bağışı ,üçüncü cinslere bakış açısı,aids lilerle ilişkiler,annelik ve de babalık gibi birarada işlenmesi çok zor olan konuları işleyerek ve gerekli mesajları da vererek,seyirciye bir de tokat atarak işi bitirmiş Almadovar beyefendi.Gidin de tadı damağınızda kalacak,zaman kavramını unutturacak bir seyir keyfi yaşayın.Film bitince ilk cümlem"Pedro Almadovar olmak istiyorum"oldu ancak 50 yaşında bir kadın için sonuçsuz bir istek miydi ne???????????????
  Puan: 10
 • Ne Güzeeeel!

  Mest edici, o kadar gerçek ki... Hakikaten bir çok konuyu aynı anda çok nefis işlemiş ve anlatmak istediği her şeyi çok yalın fakat çok yerinde anlatmış. Kadınlara ve kadın hissedenlere itaf edilmiş bir film olsa da filmi yaşamak için kadın olmak gerekmiyor bence, insan olmak yeter. Sana insanı anlatıyor, hemde çok hassas bir bakış açısıyla; anne bakışıyla. Lola karakteri dışında ki bütün karakterlerin oyunculuğu acayip iyiydi, özellikle Manuela. Ben pek keyifli izledim, pek keyifli terkettim sinemayı ve pek keyifli vardım evime.
  Puan: 8
 • ve Kamera

  Sade , basit , yalın ve en önemlisi samimi bunun sonucu olarakta hayatımda seyrettiğim en sıcak filmlerden biri. Eylemlerimiz vardır ,hareketlerimiz ve biz bunları hiçbir zaman tanımlayamayız .Kendiliğinden ortaya çıkan bi amaç vardır üzerinde düşünmeye gerek yoktur , neyi nasıl yapabileceğimize karar verebiliyorsak . Farklılıklarımız vardır görmeyiz , dışımızda farklılık ararız bulamazsakta yaratırız . Bilmiyorum belkide bidaha seyredip düşünmek gerek ama yine de beynimde birşeyler daha farklı bir yerde ve anlamda .
  Puan: 10
 • güzel ama...

  Kötü değil kesinlikle ama 9-10 da verilmez. Sıcak, insani bir film AMA herşey birarada olunca senaryo Türk filmlerini aratmamış.Türk filmlerine gülüyoruz amma abartmışlar diye, bu filmde de yok yok! Mutfakta bulunan bütün baharatlar yemeğin içine atılınca, tadı biraz bozulmuş.Ama yenir.
  Puan: 8
 • gerçekten etkileyici

  uzun zamandır boole bi filme ihtiyacım vardı.. almadovar gerçekten filminde konuşulması güç olaylara değinmiş oldukça gerçekçi bi şekilde..dehasını konuşturmuş ;net, yalın ve etkileyici.izlemeye başladığınızda bi filmden çok bi hayat goruyosunuz.. çok farklı bi filmdi o denli sıcak ve hayattandı ki...oyunculuklarda kapılıp gitmenizi önlenilmez hale getiriyor.. bilmiyorum üstünde düşünülecek çok şey var ama anne ve kadın olmanın getirileri aklima takılan..şiddetle tavsiye ediyorum ,hala iyi insanlar olabileceğine dair bi umut belkide..
  Puan: 9
 • hayat üstüne...

  yaşam ve getirdiği acılara dair çok güzel bir film... anne olmak ve kadın olmak sanırım ikiside gerçekten zor ama yalnız bir anne ve yalnız bir kadın olmak hepsinden zor... tamamen bizliğe dair bir film...
  Puan: 8
 • Film güzel, zaten 9 verecem, bakın aşağıya. Kaç? 9...

  Güzel olmasına güzel, herşey sıcacık, hüzün ve gülümseme bir arada. Sıkmadan akan bir konu. Yönetmenin hüner gösterisi. Ama aklıma takılan bişey var: Filmde izlenen kronoloji, ay hesapları sanki tutmuyor gibi. Ya da bana öyle geldi. Sonradan izleyenler bir dikkat etsin bakalım. Sonra yazın buraya da merakta kalmayalım.
  Puan: 9
 • tam puan

  Almodovar artik yonetmenlikte belli bir olgunluga ulashtigini kanitliyor. İnandırıcı karakterler ve zeki senaryosuyla taze etkileyici ve sürükleyici bir film. Filmin başrol oyuncusu çok iyi analiz edilmiş ve filmde erkeklerin olmayışı filmin kadın erkek ilişkilerinin devreye girmemesini ve insan ilişkileri üzerine daha çok eğilmesini sağlamış. Bu filmdeki tüm ilişkiler kişilerden bağımsız, ilgi ve önem üzerine kurulu. All About My Mother incelikle hazırlanmış bir melodram olsa da, daha derine inmek ve detaylara dikkat edip farklı şeyler hissetmek isteyenler için çok zengin bir film. Tüm bu melodramın yanı sıra film sizi güldürmeyi de başarıyor. Almodovar klasik bir Hollywood melodramını almış, bambaşka diyarlara götürmüş. Komik, zekice işlenmiş, canlı, düşündürücü, ilgi çekici, postmodern bir başyapıt.
  Puan: 10
 • tebrikler pedro

  gerçekten her kesimden insanın izlemesi gereken bir film.filmde yer alan karakterlerin(bir ikisi hariç)cinsel tercihlerinin anormal olduğunu görsekte bu insanları sempatik bulabiliyoruz. sanırım filmin vurgusu burada
  Puan: 7
 • Erkekler Dışarı, Bağımsız Kadınlar Buraya

  Demişler ve film çekmişler. Cinsel tercihlerine, yaptıkları işlere aldırmadan tanıştığımız her kadının hayata karşı olan tavrını, bakışını sevdik. Acz içinde tek bir kadın vardı ki oda sevgili Rosa'nın konuşmayı bilmeyen annesiydi, bildiniz; evliydi, öküz aleyhisselam olduğu pek belli olan biriyle. Bir diğer erkek karakterin travestinin ağzına vermekten başka derdi yoktu, vardıysa da bize gösterilmedi. Tek erkek vardı adam gibi, o da zamansız gitti yavrucak. En çok Manuela'yı beğendim. Ne güçlü idi maaşallah.
  Puan: 8
 • harbi guzel

  gercekten cok guzel bi film gorulmeye deger ilk basta daha once pek duymadigimiz bi dille karsi karsiya gelince bi tuhaf olunuyor fakat sonra cok guzel oldugu anlasiliyor bence gosterimden kalkmadan bi gidiverin!!!!
  Puan: 10
 • ispanyol

  tam ispanyollara yakışır bir film. sıcak ve içten. ne diyim çok güzeldi.filmin başından sonuna kadar çok yoğun bir duygusallık yaşıyorsunuz. özellikle kadınsanız bu filmden sonra anne olmak isteyacağinizden adım gibi eminim. her şey çok gerçek, olması gerekeni değil olanı izliyorsunuz. kaçırılmaz.
  Puan: 10
 • Yarısında çıktım

  Evet filmin yarısında çıktım.Bunu da başlığa yazdım ki ilgi çeksin, "aaa bu neden yarısında çıkmış marjinal midir?" densin. Yarısında çıktım çünkü sıkıldım. Ama filmden değil filmin üstümdeki etkisinden sıkıldım. Film 10 dakika arada ben çıkışa en kısa yolu ararken dahi üstümden inmedi. Oyunculuk şahane, müzikler uyumlu, hikaye çarpıcı yer yer de komik. Ama bazısına ağır gelebilir söyliyeyim. Kısacası uzun zamandır(20 yıl) bi filmden etkilendiğim için çıkmamıştım,onu da yaptım.SOnradan sıçma ihtimali olmasa da, tamamını izlemediğimden 8 verdim.
  Puan: 8
 • Bu film aksiyon izlemiş insanlara gelmez

  Güzel bir film fekat 3.tür sanattan hoşlananlar için bende 3.tür sanattan anlamadıgım için filmi pek izleyemedim ama konu olarak gercekten cok saglam sizide bir parçasında yasatıyor film 2.perde esnasında
  Puan: 10
 • Izmir izmir...

  Bu filmi izlemek isteyen Izmirli arkadaslara sesleniyorum. Hicbiyerde ilani yok ama `Annem Hakkinda Hersey` Izmirde San da oynuyo... Jixus abla bilgilerine ;)
  Puan: 7
 • Cok sey anlatiyor

  Bu filme zaten gordugunuz uzere ehrkes butun ovguleri yagdirmis daha ben ne diyim mutlaka gidin ve gorun ve hayattan bir parca seyler ogrenin.
  Puan: 10
 • Almodovar Gibi Hissetmek

  Annem Hakkında Herşey'i inanılmaz zevk alarak izledim ki Almodovar duyarlılığındaki bir sanatçının eseri söz konusu olunca aksini düşünmek hainlik olsa gerek. Ben özellikle filmin sinematografik açılımlarına hayran kaldım; o ne kurgu şaheseri sekanslar, o ne akıcı kamera, o ne ışıklandırma, o ne harika kamera hareketleri, o ne dehşet sekans geçişleri, o ne inanılmaz renkler. Kısacası Almodovar'ın kamerayı bu denli canlı kullanması beni büyüledi; inanın film boyunca sırf Almodovar'ı izledim, her sahnede oyuncuları değil; elinde kamerası Almodovarı kamera açılarını ayarlarken hayal ettim. Bu yüzden ne yazık ki filmin senaryosu hakkında çok fazla gözlemde bulunamadım doğrusu...walla pişman da değilim açıkcası; gerçek bir yönetmenlik şaheserine sekans sekans şahit olmuş oldum.... Bu arada filmin özüne ilişkin birkaç çarpıcı replik de yakalamadım değil; söylermisiniz filmin özünü şu replikten daha fazla ne kafalara kazıyor ki: " Lola, o koca göğüslerle nasıl bu kadar zalim ve duyarsız olabiliyordu, anlayamıyordum" Son olarak; kadınları inanılmaz derecede iyi anlatan ve yücelten bir filmi bir kadından başkasının çekmesi düşünelemezdi zaten. Almodovar'ın bu filmi kadınlara bir saygı duruşundan çok; kendine bir saygı duruşu niteliğindeydi... Kısacası hiçkimse Almodovar gibi hissederek bu şaheseri ortaya çıkaramazdı; bu bağlamda Almodovar filmin her karesine işlediği "transeksüllerin; erkekken kadınlaşanların yaşarken cenneti buldukları, çiçek açtıkları ve sevgi çeşmesi haline geldikleri" olgusunu bir anlamda kendi cinsel seçiminin de ne derece doğru olduğunu tüm dünyaya haykırması değil miydi? Almodovar'ın dediği gibi: "biz kadınlar, hepimiz biraz lezbiyeniz"
  Puan: 9
 • ...

  Bircok sey hakkindaki fikrimi degistirdi. Cok guzel film. Iyi konu. Super senaryo. Harika oyuncular. Ama yok ben "pokemon ilk film" gorucem diyosaniz ee peki sizin kaybiniz olur.
  Puan: 9
 • bu filmi görmeyen için üzgünüm

  bu sene izlediğim filler arasında ençok akılda kalan ve beni etkileyen film. helal olsuuun!
  Puan: 9
 • anne hakkında kim ne anlattı?

  öyle ballandırarak anlattınız ki filmi hemencecik gittim.zuxxi.com uda siteyi güncelleyemediği için protesto ederek gittim.zira bizim semt aramasında film ankarada henüz oynamıyo yazdığı halde İNTERSİNEMA.COM DA seansları ile birlikte yazıyo.bunu nasıl açıklar zuxxi bilemem ama çuvalladıgınız kesin. filme gelince yine zuxxi nin anlattığından farklı bir hikaye vardı.ölen oglunun babsına onun bir oglu olduğunu söylemeye gittiğini yazmalarına ragmen kadının asla böyle bir amacı yok.oglunun acı hatırasını unutmaya çalısan ve önünde bambaska hayatlarla yepyeni bir dünya kuran annenin basından gecenler geçmişle ilişkilendirilerek anlatılıyor.cinsiyet konusunda ciddi anlamda sıkıntılar yaşayan ve de dışlanan insanlar ise filmin en direkt olarak sundugu toplumsal mesaj olmaktan kurtulamıyor. NİHAYETİNDE ZUXXİ SEN ÇUVALLASANDA FİLM GÜZELDİ.BU YAZIYI YAYINLARSANIZ PEŞİNEN TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM
  Puan: 6
 • Özgün bir senaryo

  Filmin konusu ve çekimler alışılmışın biraz dışında. İspanyol beğenilerini çok yansıtıyor. Ancak şahsen ilgi çeksin diye kullanılan motifler bana biraz battı. Özellikle mekanlar yanıltıcıydı. Ben pekbeğenmedim ama görüyorumki benimle birlikte giden arkadaşlarımın hepsi beğenmiş. Demekki genele hitap eden bir film. Ama eğer sırf satsın diye modern cinsel yaşantılar ve ilgi çekici motiflerle bezenen kitapları okumak size itici geliyorsa, bu film de gelecektir. Yok eğer klasik hikayelerden sıkıldım, daha güncel sosyal ilişkileri işledikleri bir film görmek istiyorum derseniz, tam size göre. Filmdeki senaryo kopukluklarını ve çekimlerdeki geçiştirmeleri boşverin. Biraz aceleye gelmiş ve düşük bütçeyle çekilmiş gibi duruyor. Bir sürü ödül almış. Bence Avrupa'da film kıtlığı olduğundan almıştır. Sinemaya getirdiğini söyleyebileceğim yeni hiçbir şey yok.
  Puan: 5
 • ilach gibi geldi!

  kadına hakettiği değerin %50 sinin bile verilmediği bir ülkede ya$adıım için; "sonsuzluk ve bir gün" filminden sonra avrupa sinemasıyla ilgili hayal kırıklıımın akabinde ilach gibi geldi bu film! oyuncular ve filmin müzikleri de çok iyiydi bu arada..gidin izleyin diym ve son veriyim bu olaya..
  Puan: 10
 • pek iyi degil

  tamamiyle bi sinema tutkunu olmama ragmen bu filmi pek fazla begenmedim ve acıkcası filmden cok daha fazla sey bekledim diyebilirim.bos vaktiniz bolsa gidilmeli yoksa tavsiye etmiyorum
  Puan: 4