Büyük Lebowski

The Big Lebowski

1998

Ortalama Puanı: 9.1

Öykü

Jeff Lebowski yani "Ahbap" işsiz güçsüz, 70'li yıllardan sıyrılamamış, bütün zamanını etrafta takılarak ve bowling oynayarak geçiren, gevşek bir adamdır. Bir gün dairesine iki çam yarması girer ve Ahbap'ı bir güzel hırpaladıktan sonra, güzelim halısının üzerine işerler. Aslında bir yanlış anlama olmuştur. Çam yarmaları isim benzerliğine aldanıp Ahbap'ı, Los Angeles'ın ünlü milyoneri Jeffrey Lebowski ile karıştırırmışlardır. Ahbap halısının başına gelenlere çok bozulur ve telafi etmesi için zengin, yani Büyük Lebowski'nin yolunu tutar ve karmaşık, saçma sapan bir oyunun içine dalar.

Notlar:

 • Filmde, İngilizcesi "Fuck" olan, yurdumuza "Lanet olsun" olarak çevrilen malum kelime tam 241 defa kullanılıyormuş. Bu da dakika başına 2,5 kereye tekabül ediyormuş. Elin adamıda oturup bunu saymış.

İzleyenler ne demiş?

 • Büyük olmak için ille de bina patlatmak gerekmez..

  Bu film fight clubın panzehiri. Adam yapacağı devrimi kendi içinde yapmış. Sistemi çökertmek için bina patlatmamış ama sistemi kendi açısından tamamen yoketmeyi başarmış. Dibe vurmakmış peh.. Önemsiz ol ve bunu kabullen, bir şeyler olmaya çabalama, başarısızlığın tadını çıkart işte o zaman sistemi yenersin.
  Puan: 10
 • ...

  Feci. Harika. Rahat ol. Dostum, Dude, senin gibiler beni iyi hissettiriyor. :)
  Puan: 10
 • çok komik

  çok eğlendirici.harika tasarlanmış ve ilginç.
  Puan: 9
 • İzlemenizde fayda görüyorum

  Hep bir ahbap olmak istedim ama izin vermediler.İyi film olmuş.Eğlendirici ve dinlendirici.John Goodman özellikle şahane bir tipti.Hayatta herseyi dert edenlere özellikle tavsiye ederim.
  Puan: 9
 • Rüzgarda saçlarıma yapışan küller(Acaba nedir, nedir?)

  Cohenler bildiğimiz gibi(yani eğer buraya giriyorsanız ve cohenlerdende haberiniz varsa bilirsiniz bana ukala demenize gerek yok.) aynı konulara farklı soluklar getirmiştir. Barton, kanlı hesaplaşma,fargo,arizona.... Böyle böyle uzar.Onların karanlık içinde bile mizah yapabilme yetenekleri(ki şu meşhur en zorlu geçen yıllarımız askerlik yıllarımızdır;ama en çok güldüğümüz anlarda o zamanlardır muhhabetinede benzetebiliriz.)Neyse böyle büyük bir cohenler ne yaptı acaba? sorusunu cevapsız bırakmayacak bir film.Kuzenim filmin yarısından çıkmış olabilir, çıkmıştır.Ama o diğer yarıda ne kaybettiğini bilmeyerek çıkmıştır.Biz Mehmet beyle çoktan bu filmi benimsedik; çünkü bizim hayatımızda çok lebowski var.Kadını var uçarak resim yapar,adamı var kutsal günlerde dışarı çıkmaz zorda kalmadıkça kimi var uçurumun dibinde külleri sallar arkasındakini düşünmeyerek, parmak kopar yerini bulmaz.İşte bunla sadece cohenler yakalar ancak... sevgiler
  Puan: 7
 • ahbap

  bu kadar gereksiz ve sıradan bir hikayeyi o kadar iyi bir filim yapmışlar ki filmi izlememek elde değil arkadaşınız size filmin hikayesini anlatsa sıkılırsınız ama filim mükemmel john goodman harika
  Puan: 10
 • başarısızlık bir başarıdır

  ya kardeşim hayatımda başarısızlığı bu kadar iyi başaran bir insan görmedim. hayatta hepimiz başarılı olup para kazanmak için kıçımızı yırtıp duruyoruz. bu yaparken bir süre sonra başımızı kaşıyacak vaktimiz kalmıyor ve mutsuz tüketim insanlar güruhu haline dönüşüyoruz. bu film bu çıkmazı çok iyi anlatıyor. ahbap başarısız önemsiz bir adam ve bundan son derece mutlu. içinde bir boşluk hissdip mutsuz insanlara çıkış yolunu gösteren bir film DEMİYECEÐİM, ama çok eğlenceli bir film.
  Puan: 10
 • DUDE

  bu filmde ingilizcem baya gelisti baya kufur ögrendim bu arada dude ahbap demekmiş,filmden sonra agzınıza yapısacaktır dudeların hep dude kalacagını super heroya dönmelerini beklemenin aptallık oldugunu anlatan bir film...
  Puan: 8
 • ...

  herkesler beğendi de bi ben beğenemedim napim kanım sınmadı bu filme işte
  Puan: 4
 • Hey Dostum Bilirsin işte

  çok iyi ,çok matrak, çok egelenceli daha söze ne hacet
  Puan: 10
 • bost kardeşe katılıyorum

  dışarıya hiç bişey kanıtlamak zorunda diilsin. kaybedensin ve bunun için sinirli diilsin ve kimse umrunda değil. çok eğlenceli bi film. bişey daha; film boyunca devamlı içtiği süt tozlu içkinin karışımı ne bilen varsa bi zahmet...
  Puan: 10
 • Sevdim Arkadaşı

  Kaçırılmaz izlenir
  Puan: 10
 • hala izliyoom..

  olağanüstü kelimesi bu film için bulunmuş zamanında. taptım diyorum o kadar. yüzlerce kez izledim filmi ve konuşmaları bütün mimiklerle beraber ezbere biliyom artık. yaşasın:)
  Puan: 10
 • İnsanın hayata bakışını değiştirebilecek kaç film vardır?

  Bilmiyorum... Ama bu film o filmlerden birisidir herhalde... Enfes bir komedi filmi... İnsana iyi geliyor böyle filmleri izlemek...
  Puan: 10
 • Fuck It Dude...

  film nasildi neden bahsediodu diye soran birine annatabileceginiz hicbisey yok bu filmde ama insani acaip sario ve dusunduruyo herseyiyle mukemmel
  Puan: 10
 • seyret serinle

  izledikten sonra hayata bakış açısını ufakta olsa değiştirebilen nadir filmlerden.. bu arada film boyunca durmadan tüketilen white russian kokteyli iki olcek kahlua, iki olcek vodka, iki yada uc olcek sut ve bol buzla yapılır..
  Puan: 8
 • izlenesi

  İzlemeyen okumasin

  film gerçekten süper; karakterler, olaylar, karakterlerin olaylar karşısındaki tutumları, vs.. cohen kardeşler film yapmayı çok iyi biliyorlar. ezik bir kişilik olan Donny'nin de soru sorup durması ve Walter'ın sürekli "shut the fuck up donny" diyip durması kopardı resmen. Ayrıca Donny'nin durduk yere ölmesi beni dumur etti. Filmi bi yerlerde görürseniz sakın izlememezlik etmeyin, eğer filmden birşey anlamazsanız size herşeyi kafanıza taktığınız iğrenç dünyanızda başarılar dilerim...
  Puan: 9
 • Ben de DUDE olmak istiyom...

  Hayatımda bir film karakterini kendime bu kadar yakın hissetttim. Artık bir numaralı fantastik kahramanım örümcek adam , süpermen vs. deil LEBOWSKİ(dude olanı:))
  Puan: 10
 • Ne ski? Lebowski.

  Süper bir film yapmış gerçekten el oğlu. Filmden çıkınca insan havaya giriyor, Lebowski olası geliyor. En azından bana öyle olmuştu. Bizimkiler neden böyle senaryo yazamıyor yahu?
  Puan: 8
 • Hiç Sıkılmam

  Beni en çok güldüren sahne bu filmdedir ya... Filmin geneli çok iyidir gerçi ama o sahne yok mu? Bin defa izledim, her birinde o sahne gelmeden 15 dakika önce gülmeye başladım. Hatta kriz filan yaşıyorum o anda. Lebowski süper karakter, süper canlandırılmış, acayip keyifli bir senaryo ve hayatımın en komik sahnesi. Fazla ayrıntıya girmeyip tadını kaçırmayalım: Kül sahnesi ve Lebowski'nin olaya tepkisi. Bak yazarken de gülüyorum iyi mi?
  Puan: 8
 • Made In Coen Bros. !

  Bu filmde sizi bilmem ama John Goodman beni kelimenin tam anlamıyla büyüledi. Adam çok ii oynamış yaaa tanımakda epey zorlandım. Ve film gülmekten kopartıyo ama öyle abudik gubidik esprilerle diil tabi. Çok iyi bi film arşivimde de var zati ;)
  Puan: 10
 • zzt....bzzt..

  İnsanın doğal özelliği olan "tek başınayken gülememe"yi tamamiyle yıkan bir yapıt..."Geberecexiniz gülmekten" dedirten türlerden..Hani hayatta dibe vuranlar wardır ya onların en züpper temsilcisi.. "O halı odayı topluyordu".....pshuahu
  Puan: 10
 • yürü be dude!!

  başından sonuna kadar her sahnesine suratımda aptal bi sırıtmayla girdiğim iki filmden biridir big lebowski(digeri snatch'tir.. meraklısına) alman aksanları ile kudurtan nihilistler, her daim vietnam anısı anlatmak için yaratılmış olan walter, her sesini çıkarışından walter'dan "shut the fuck up" lafını yiyen donny (ki ben danny diye biliyodum), bowling olayına estetik ve kutsal ismine akla hayale gelmeyen küfürleri ile yeni bir soluk getiren "jesus", ve tabi ki dünyanın en rahat ve halısı ve arabası dışında hiç bir şeyi dert etmeyen muhteşem insan "dude".. kimse girmesin diye kapının önüne çakılan tahtanın işlevsizliği, walter'ın, paralarını çaldığını sandıkları çocuğun, aslında onun olmayan arabasını parçalarken sarfettiği "do you see what happens when you fuck a stranger in the ass" cümleleri, lebowski'nin rüyaları, taksiden eagles sevmediği için atılması... ohoo... çok uzadı be.. neyse.. sonuç olarak baba bi filmdi.. izlemeyenler ağıt yaksın bence.. 6 kaynak bulunur diyorum ayrıca.. önemli olan iktisat ödevleri bence..
  Puan: 10
 • Hey gidi be!

  Aslında hepimiz birer dude diil miyiz ve voltır sabçeklerle uğraşmak zorunda kalmıyo muyuz? Kimin hayatında (shut the fuck up) daniler, cizızlar yok ki? Bu filmde kendinden bişi bulmayan hödüktür, penguendir. Sinemada izledim, tgrt'de boktan dublajlı halini izledim, cnbc-e'de dude=züppe çevirili halini izledim; filmin her türlü içine edilmiş halini izledim yine bıkmadım, yine olsun yine izlerim. Hastasıyım.
  Puan: 10
 • bezginlik

  sinema tarihinin en buyuk bezgini bu adamdir herhalde. buldugu her koltuga oturusu, devamli ayni sortu giymesi, ayni ickiyi icmesi... bu adam buyuk bir ilah olabilirdi ama eminim ki butun hayranlari su an bi yerlerde beziyordur. al bundyden sonraki en guzel insan
  Puan: 8
 • This is what happens when you fuck a stranger in the ass!

  İzlemeyen okumasin

  "İ don't like to face problems head on. İ think the best way to solve problems is to avoid them. This is a distinct philosophy of mine. No problem is so big or so complicated that it can't be run away from" * -linus- Amin! İşte Dude'un bütün hayat felsefesi,"Oh,fuck it!"lerle kastedilen anlam.Sisteme,öfke duyduğumuz şeylere,isyan ettiren yaşama biçimimize verilen cevap: "Oh,Fuck it!" Ama gerçekleri sevmese de,kendi halinde yaşayıp beladan uzak dursa da,Dude sonunda gerçeği bulmak için kafa yoruyor ve hesap soruyor.Ve işin arkasında bütün iki yüzlülüğüyle tekrar sistem çıktığında ve Dude elleri kolları bağlı isyan edemez hale geldiğinde: Oh,Fuck it! Umut verici mi?Bilmem...Ama hayat Dude için devam ediyor... Not*:Kısaca çevirmek gerekirse "Problemlerle yüzleşmeyi sevmem.Bence sorunları çözmenin en iyi yolu onları görmezlikten gelmektir.Bu benim hayat felsefemdir.Hiçbir sorun kendisinden kaçılamayacak kadar büyük veya karmaşık değildir." Linus ise Charlie Brown'un çizgi filminde sırtında battaniyesi ve parmaklarını emen yetişkin bir çocuktur.
  Puan: 10