Güneşe Yolculuk

Güneşe Yolculuk

1999

Ortalama Puanı: 6.7

Öykü

Türkiye'nin farklı bölgelerinden, farklı sebeplerle İstanbul'a göç eden Mehmet, Berzan ve Arzu'nun, metropolün göbeğinde hayatta kalmak için verdiği savaş. Mehmet'in bakış açısıyla, farklı umutlar, gece kondu mahalleleri, Türk - Kürt sorununa değişik bir yaklaşım ve Türkiye'nin sosyal gerçeklerine sağlam bir göz gezdirme.

Notlar:

 • 1999 Berlin Film Festivali'nde Mavi Melek, Barış Ödülü ve En iyi Avrupa Filmi Ödülü kazandı.
 • 1999 Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde En iyi Türk Filmi, En iyi Yönetmen, Uluslararası Film Eleştirmenleri Ödülü ve Hürriyet Gazetesi Halk Jürisi Ödülü kazandı.
 • 1999 Uluslararası Ankara Film Festivali'nde En iyi Türk Filmi, En iyi Yönetmen, En iyi Görüntü Yönetmeni, En iyi Senaryo ve Umut Veren Kadın Oyuncu Ödüllerini aldı.

İzleyenler ne demiş?

 • Luquantes derki...

  Bu film için zaten yorum yapmıştık Buda silindiğini gösteriyor. Bu olay kötü kokmaya başladı. Acaba bilerek mi silindi? Eğer öyle ise zuxxi çok ayıp etmişsin. Bu filmin yapımcıları herkese bu filme gelmeleri için mail gönderiyorlar. Bu kadarda olmaz ki kardeşim. Silinen yorumlardan güzel bir cümle biz batıdayız. Ve güneşi buradanda görebiliyoruz. 5 dakikalık bir sahnede 2 insanı can dostu yapabilen ve birçok insanı yerden yere vuran bu film için tek kelime söylemek istiyorum... Rezalet..
  Puan: 1
 • Pis

  Millete spam yollamakla filme insan cekeceklerini zanneden insanların filmine boyle izlemeden yorum yaparlar: İğğğrennnç Bu arada aşağıdaki puan 1 değil 0 hatta 0 altıdır.
  Puan: 1
 • Yazık yazık...

  Yorumları sildiniz demek ha?Üzerinde durulması gereken bir konu.Doğu ve Güneydoğu ülkemizin bir parçası.Aynen Batı,Kuzey ve Güney gibi.Lütfen olayı bu kadar abartmayalım. Ben Batı'lıyım ve güneşi de buradan görüyorum.Bununla da gurur duyuyorum. Film;vasat.Douğulunun bakış açısı var ama Batılının yani benim bakış açım yok.Eğer kötü eleştiriye tahammülünüz yoksa bu siteyi kapatın!!
  Puan: 2
 • öğğğ

  kusmak istiyorumm
  Puan: 1
 • allah belanızı versin

  evet allah belanızı versin.yukarıdaki yormları yapan hiçkimsenin insan olduğuna inanmıyorum.neymiş efendim kusmak istiyormuş.inşallah kusmuğunun içinde boğulursun.neyse canım siktir edin siz böyle filmleri gidin american pie,amerikan güzeli gibi filmleri izleyin.insan olana bu film çok fazla.yukarıdaki yorumlar bu ülkeyi batırmak isteyen insan müsvettelerine birer örnektir.bende şu anda en batıdan yazıyorum ama sizdeki kompleks neden bende yok.tam dedimki şuraya güzel güzel birkaç kelime döktirim ama o da ne sizleri okumam yetti.şimdi arsız arsız utanmadan birde eleştiriyi kaldıramıyor diyeceksiniz.neyse siz gidin kendi yatağınızda osssssura ossura uyuyun ama bu ülkede böyle şeyler yaşanıyor işte.siz kabül etsenizde etmesenizde bu ülkede birçok insan böyle acılarla boğuşuyor.zaten yukarıdaki yorumları yapan mankafalarda bu ülkeyle pek alakası olmayan insan kılığına bürünmüş laleler heralde.sizlere iyi seyirler ama dikkat edin filmleri seyrederken gözünüzü kullanın yoksa sinema salonunu batırabilirsiniz rezil olmayın.
  Puan: 8
 • daha önce yazmıştık

  1. küfür edenlerin yazılarını koymayır 2. yazdıklarımız neden silinmiş açıklayın 3. ben de en batıdan bir türküm, doğruyum, ama şovenist değilim. ülkemiz ve insanımız için yazılmış bir şiir Güneşe Yolculuk. Bas bas bağırmadan, slogan atmadan, yumuşacık anlatıyor zulmü. Helal olsun!
  Puan: 10
 • U2

  Abi lavabonun basindan cekil, bana yer ac lutfen.tutamayacagim..ooooooooggggghhhh
  Puan: 1
 • bir daha

  Hiç bir zaman bu kadar uç olmamak gerektiğine inanıyorum,daha önce yorumlamıştım silinmiş sağlık olsun,tek aklımda kalan cümlem batıdan da güneşin görülebildiği...bir de en son şu takıldı aklıma neden özellikle kürt oyuncular seçilmiş;inanın ayrımcı değilim,sinemadan anlamasam da salak hiç değilim ama eminim ki bu film de dürüst olmayan bir yan var yemin ediyorum...
  Puan: 3
 • yazık

  allah belanızı versin de kusamaz olun sıgır herifler
  Puan: 9
 • sakin olalım

  Herkes niye bu kadar saldırgan yazıyor. Azican özellikle sen sakin ol bence... Herkesin görüşü var. Bu dünyada bir takım insanlar dibindeki bataklığı görmeyi beceremeden direkt güneşi görmeyi başarabiliyor olabilirler. Hem de batıdan. Ne kadar güzel... Ne kadar hoş ne kadar erdemli bir davranış. Filmin o spammidir nedir ondan olduğunu düşünen arkadaş ne kadar da dangalak ve vurdumduymaz yav. Ne spami Ne blmemnesi. Bu ülkede OLAN şeyleri gördüğünü yukarıdaki hıyarlardan hiçbiri söylemesin. Ne görüyorsunuz siz insanların öldüğünü görüyormusunuz. İnsanlara vurulduğunu sizin kafanıza da vurulmadan görebiliyormusunuz ya da görebilir misiniz? Hıyarlar!!! Herkesin gördüğü güneş farklıdır. Sizin gördüğünüzün bu filmdeki güneşten çok daha az ışık verdiğini düşünüyor ve sizin ağzınıza esefle birşeyler yapmak istiyorum. Bence film içeriği açısından da çekimi açısından da oyunculuk açısından da yeterince iyiydi. Bir film aynı zamanda bir ülkenin her tarafını gösteremez. Aynı zamanda filmde herkesin kürt olduğu falan da yok. Bi filmi doğru düzgün izle de sonra eleştirisini yap be cibiliyetsiz... normalde bu filme on vermem ama aha sana on belki yanlış yaptığım ama olsun yine de on be on
  Puan: 10
 • böylece...

  böylece türk milletinin sağduyusu birdaha ortayaçıktı, teşekkürler eleştirmen(!) arkadaşlar.direk küfredin birbirinize.
  Puan: 6
 • Ne diim...

  ayıp arkadaşlar eleştiri sayfasını ne hale getirmişsiniz.Hiç mi hoşgörü sahibi diilsiniz ? nediim size ama filimle ilgili olarak :Biraz yanlı biraz ılık biraz aydınlık biraz sevecen buldum derim...
  Puan: 6
 • batı_doğu

  film kusacak kadar kötü değildi. buda benim fikrim
  Puan: 6
 • geç olsun güç olmasın!

  ben bu filmi ankara ya geldiği gün seyrettim ve bir daha seyrettim. evet film hakkında farklı görüşlerin olması normal fakat; yaşadıgımız ülkenin gerçeklerini gözardı ederek, sırf muhalafet olmak için ortaya atılan görüşler beni fena rahatsız ediy. bu ülkede açlıktan bagırsakları düğümlenen, hak arama mücadelelerini ölümle sonlandıran ve onların yanında olduğu için öldürülen nice insan var. var arkadaşlar var, n'olur bunu görmezlikten gelmeyin. ve bu ülkede kara kaşından kara gözünden dolayı potansiyel suçlu ilan edilen insanlar var. mehmet in sorgusu esnasında polis amcanın sen annene mi benziyorsun babana mı demesinin sebebi nedir sanıyorsunuz? kara kaşı, esmer tenidir arkadaşlar, bu böyle biline. peki mehmet anadol pikapla boğaz köprüsünden geçerken suratımıza patlayan tokadı kaçınız gördü? sorarım size kaçınız filmi görmek istediğini görmek için değil de gösterilmek isteneni görmek için seyretti? dediğim gibi geç olsun ama güç olmasın...varolanı bakmakla yetinmeyip görmeniz dileğiyle, hoşçakalın.
  Puan: 9
 • Birde benden

  Filmi daha yeni izleme fırsatı buldum.Yok güneş batıdan da batarmış ta bilmem neymişte çok ayıp arkadaşlar.Türkiye de böyle insanların ve böyle olayların olduğunu hepimiz biliyoruz.Filmin konusu güzeldi fakat ikili dialogları biraz basite indirgemişlerdi.Oyuncularda biraz kısır kalmış bence.Yinede güzel bir film olmuş.Herkese iyi seyirler.
  Puan: 9
 • SÜREÇ: BARIŞ VE KARDEŞLİK SÜRECİ

  Lütfen siyasi görüşlerimizden sıyrılıp izleyelim bu filimleri. yılmaz güneyin filimleri hakkındada kötü konuşmalar yapılmıştı ama gelin görünki dünyada bilinen tek sinamacımız yılmaz güney. yani arkadaşlar GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ BİZ ATEŞİN VE GÜNEŞİN ÇOCUKLARIYIZ. GÜNEŞE YOLCULUK BÜTÜN HIZIYLA DEVAM EDİYOR. HADİ SİZDE YERİNİZİ ALIN..
  Puan: 10
 • güzel tabiki

  ben bu filme gittim de ondan konuşuyorum.belki diğer arkadaşlar gitmemiş olabilir.her neyse başta bu filmden en az bi 20 dakika kesildiğini beliteyim.bu arkadaşlar onu da bilmiyorlardır zaten onların bi şey den anladığı yok gibi öyle gözüküyo.hem filmde kişilerin kürtçe konuşmaları kendi kültürlerini sergilemeleri okadar hoşuma gittiki anlatamam.ben bir kürdüm ve bununla gurur duyuyoyorum peki o arkadaşlar bu kadar duyarsız kalmalarıyla gurur duyuyolarmı.söylenecek fazla bi şey yok .normalde bu filme 7 ya da 8 verirdim ama o yersiz eleştirilerin üzerine 10 veriyorum.güle güle
  Puan: 5
 • afferim afferim..!!

  ne harika yazılar yazmışsınız böyle siz. anlamadığım yabancıların çevirdiği kötü filimlerde(ki bence bu filim güzeldi) kimsenin kusması gelmiyor "adamlar yapmış be abi" diyenler kusmuk yarışına girmişler. afferim size.yukarda sizin laflarınıza sizin metodunuzla cevap verenler ayıp etmişler doğrusu çünki değmez. biz onlara benzemeyelim arkadaşlar biz düşünen insanlarız onlarsa sadece başkalarının ağzından konuşabilen insan müsvetteleri.afferim size afferimmmmm!!
  Puan: 8
 • ayıp yav...

  yuh be kardesim..bu kadar zorlama bi film nasıl yapılır?hadi yapıldı diyelim nası ödül alır? resmen bizi aptal yerine koymus yeşim...yapma kardeşim,git bildiri bastırıp dağıt,gazete dergi cıkar ama film yapma...sonra da ödül aldı,ülke gercekleri diye hikaye anlatma yav...resmen bi liste yapılmıs, o listeden secilip secilip serpistirilmis filmin! orasına burasına..ayıp be!.. aptal yerine konmayın artık!
  Puan: 1
 • 3. dünya savaşımı çıktı!!!

  yaa nooluyo nedir bu hiddet yok güneş doğudan doğarmış,batıdan doğarmış nedir bu yani ayrımcılık,ırkçılık yapıcağınıza filme yorum yapsanıza yok kürtmüş bilmemneymiş aynı ülkede yaşanıyor farkındamısınız? bu arada filmi pek beğenmedim çünkü ölüm sahnesinin götürülmesi fazla yer tutmuş ama siz merak ettiyseniz gidin.
  Puan: 5
 • ...

  neler oluyor?kimin yorumları silindi, niye silindi? Nedir bu kadar şiddetli tepkinin sebebi ya!sonuçta ya beenirsiniz ya beenmezsiniz.Ancak bunu belirtmeye hakkınız var. Bence güzel bir filmdi. Özellikle birinci böşümdeki insan yüzleri, eminöünü görüntüleri çok etkileyiciydi. Filme politik, ideolojik bir araç gibi diil de film gibi bakmanızı tavsiye ederim.
  Puan: 8
 • Yorum Silmek!!

  Mart ayı sonunda, geri dönülemez bir kul hatası yapıldığını ve bütün ayın verilerinin yok olduğunu ana sayfadan anlatmış, bunu çok uzun bir süre boyunca orada tutmuş ve özür dilemiştim. Olacak iş değildi ama oldu. Hala özür dilemekten başka yapabileceğim bir şey yok. Diğer film sayfaları, belki içeriklerindeki tartışmalar bundan daha hafif olduğu için bu olaydan pek etkilenmediler, toparlandılar ancak bu sayfada agresif bir tartışma meydana geldi. Yorumların nasıl silindiğini bir kere daha anlatmış oluyorum. Hatta son özrümü diliyorum. Film ise, belki o dünyaları yeterince tanıyamadığımdan, bana inandırıcı gelmedi. Oyuncuların amatör olması birilerine sıcak gelebilir ama ben özellikle Mehmet ve Berzan'ın arkadaşlığının başlamasındaki ve pekişmesindeki diyalogları oldukça basit buldum. Kapılıp gidemedim, anlatılana güven duyamadım. Böyledir.
  Puan: 6
 • objektif olmaya çalışarak...

  Bir arkadaş 'bu filmde dürüst olmayan birşey var' demiş doğru da demiş.FBI kılıklı (Eminönü'ndeki) polislerden tutun da eski ırkçılık konulu filmler gibi kapı üzerine çarpı işaretlere kadar.Cosinin dediği gibi "film olarak" ele alırsak diyalogların sadeliği hoştu ama yolculuk uzun ve yavandı ayrıca filmin ana parçası yolculuktan ziyade öncesi gibi geldi bana.Ayrıca iki arkadaşı ideoloji savunucu kardeşler konumuna getiren bir yaklaşım vardı ki o beraberlik ruhu için gerekli altyaspıya rastlayamadım filmde.Dipnot:O kadar ödül toplamasının sebebinin kalitesinden değil acımasızca yermesinden kaynaklandığını düşündüm nedense
  Puan: 5
 • Film ile ilgili

  Oyunculuk kotu, konusuyorlar mi kitaptan mi okuyorlar belli degil. Insanlarin birbirine bakishlari cok yapma, uyushturucu saticisi filmin en iyi tipiydi. Oyunculuk yapma ama konu guzel. Spam olayi bana gelmedi hich, ama yapilmishsa ayip diye karsilarim. Yonetmeni degil kameramani ustun buldum. Bu filmi San Francisco filmi festivalinde izledim, 4 salonda ayni anda oynatildi, tiklim tiklimdi , film sonunda herkes ayakta alkishladi, kendimle gurur duydum.
  Puan: 7
 • ?

  Aferin çocuklar herkes ne güzel şekil yapmaya çalışıyor şu flimleri yorumlarken,kimi kusuyo(bence de film o kadar ahım şahım bi şey deil ödül alacak kadar ama yinede kendi dilinde ii bi şeyler annatıyo),kimi de kusanın yorumuna kusuyo.Yeşim Ustaoğlu'nun amatör oyuncu kullanarak vermek istediği doğal hava biraz şekilsiz kaçmış yani hareketler yapay gibin ama istedii de sinek saz ve davul olayı
  Puan: 4
 • Aman ne kalite!

  Aman ne kalite, ne düzey...Alkış ...alkış...Bu sayfa diğer sayfalar arasında 10 puanla birinci. Zarif yorum yapanların pipilerine kırmızı kurdele! Türkiye sizinle gurur duyuyor!
  Puan: 5
 • kişilik bunalımı geçirenlere

  Yaşanılan türkiye gerçeğinin farkında olmayıp böyle gerizekalıca insanların yorumlarına kulak asmayın..film izlenmeye değer..onları bırakalım 5.sınıf amerikan filmlerine geri dönsünler..zaten burayıda amerika sanıyorlar.....eyvallah.....
  Puan: 8
 • Gidile, görüle...

  Filmin samimiyetinin eksik olduğuna ben de katılıyorum. Yani, en azından ben kendimi kaptıramadım izlerken; anlatılan olayların benzerlerinin Türkiye’de gerçekten yaşandığını bilmeme rağmen inandırıcı bulmadım. Oyunculuktan kaynaklanan bir sorun olabilir, diyalogların yüzeyselliğinden olabilir… Ama vardı işte bi sorun! İşin ideoljik kısmına gelince… Bunlar yaşanan şeyler; inkar etmek bu gerçeği değiştirmiyor pek ne yazık ki. Duvarlardaki çarpıları çok abartılı bulmuş bir arkadaşım. Kendisi Türkiye’nin neresinden bilmiyorum; ama en azından İstanbul’un muhtelif semtlerinde bunları görmek pekala mümkün. Göz açıp bakmak meselesi. Ayrıca… “Taraflı” olmakla suçlamayın filmi lütfen; tarafsız olan bir şey yok çünkü hayatta… Onları “taraflı” bulmak bile başka bir tarflılığın sonucu. Sonuç olarak, ben gidelim görelim derim. Bi fikir olsun en azından zihnimizde…
  Puan: 6
 • ....

  filme gitmeden önce öğretim görevlisi bir hocamla film üzerie konuşmuştuk ve filmin türkiyeyi kötü tanıttığının ve o yüzden rahatsız olduğunu söylemişti...(tek rahatsız olan hocamız değil tabi ki) ama filmde anlatılan birçok gerçekler yaşanmakta ülkemizde; hasankeyf sular altında kalacak insanlar mimleniyor_ben doğuda doğdum batıda yaşıyorum ve imkan olsa da batılılar bundan sonra doğuda yaşasalar_ne de olsa oraya da vatan diyorlar...neyse kısaca bunlar bu ülkenin ve hepimizin sorunu ve gökten zembille inmedi, bu ülkenin gerçekleri gözardı etmek değil üzerine gitmekle çözülür..kimileri at gözlüğü takıyor ya da amerikanın penceresinden bakıyor olabilir onlar da ya amerikaya gitsinler ya da salak amerikan filmleri ile idare etmeye devam etsinler... sonuç olarak en az yol kadar gerçekçi ve etkileyici bir film...yol'umuz güneşe yolculukla devam ediyor....
  Puan: 10
 • ......

  kesinlikle etkileyici bir film...toplumsal gerçekçiliği bu denli çarpıcı yansıtan bir filme uzun süredir hasrettik...tek kelimeyle tüylerimi diken diken etti...zaten filmin başarısı yılmaz güney gibi yaskalarından ve saldırılarından da anlaşılabilir:)))
  Puan: 10
 • yazık...size çok yazık yurdum çocukları...

  gidin ve MI2 yu izleyin... aynı günün gecesini havanada çılgınlar gibi kıç sallayarak geçirin ama güneşi bize bırakın... bir halkın çığlığını çok görmeyin helede başı taşla ezilmişse her defasında... oyuncuların kürt olması mı samimi gelmiyor size? ne kadar tanıyosunuz ki o filmdeki yaşamları samimi ya da değil diye yorum yapabiliyorsunuz? bravo size yurdumun ahkam kesen gençliği...harikasınız amaç güzel,yalınlık samimi ve insanlar güsel bu filme
  Puan: 10
 • Hafif politik,ama çizmeyi aşmayan bir yazı...

  Biraz açık konuşayım,ve burada filmi beğenmeyenlerin bile, söylemeyeceği, daha doğrusu itiraf edemeyeceği birşey söyliyeyim; kürtleri sevmem... Dillerini, fiziksel yapılarını, kültürlerini kısacası hiçbirşeylerini sevmem... Ama bildiğim birşey varsa, bu ülkenin ,türklerin ülkesi değil, türklerin ve kürtlerin ve daha ne kadar azınlık varsa onların ülkesi olduğudur, ve kişisel düşüncelerimi toplumsal hayatıma aktardığım takdirde, bunun 6-7 eylül olayları, kahramanmaraş katliamı ve daha bunun gibi bir çok trajedinin tekrarlanmasına yol açacağıdır. Geçenlerde bindiğim bir otobüste, önümde oturan iki kürdün, kendi dilleriyle konuşması üzerine bütün otobüs cık cık sesleriyle protestoya başladı; işin ironik yanı, eğer ki konuşanlar kürt yerine iki ingiliz turisti olsaydı az evvel cıkcıklayan maneviyatçı otobüs yolcuları "du yu layk törkiy, şiş kebap?" diye turist yavşaklığına geçip "burası türkiye, türkçe konuş" şovenliklerinden gıdım bırakmayacaklardı... Halkın bile hoşgörü göstermediği (ne hoşgörüsü? ülke vatandaşı kendi dilini konuşabildi diye bunun adı hoşgörü mü oldu? o da ayrı mesele) bir ulusa dünyanın en ılımlı devleti olmayan bizim devletimiz ne kadar hoşgörülü davranabilir ki? Dolayısıyla ben filmde ki olayları gerçekçi buldum. Filmde ki gençlerin 5 dakka da arkadaş olabilmesini de gerçekçi buldum;nasıl ki "almancı" türkler, almanya da birbirine destek gösteriyorsa, istanbul'un dışlanmış kesimide büyük şehir de ezilmemek için, aynı sıcakkanlılığı gösteriyorlar birbirlerine; kişisel deneyimlerimle de destekleyebilirim bu savımı... Onun dışında, film uzun ve bol olaylı denebilecek hikayesini, kısa bir süreye sığdırmaya çalıştığı için, insana birşeylerin eksik olduğu izlenimini veriyor. Ama görüntüler bir türk filmine göre olağanüstüydü... Olura tv.de karşılaşırsınız, izleyin derim...
  Puan: 8