Malena

Malena

2000

Ortalama Puanı: 7.2

Öykü

II. Dünya Savaşı'nın kızgın dönemlerinde Sicilya'nın mahmur bir kasabasında Malena isimli bir kadın yaşar. Kocasını savaşa gönderen Malena kasabanın en alımlı kadınıdır. Bütün kasaba erkeklerinin ağızlarını sulandırırken, kasabanın kıskanç kadınlarının da ağızlarını doldurur. Dedikodunun hedef tahtası Malena'nın bir de gittiği her yerde bisikletleriyle peşine takılan, tüyü bitmemiş delikanlı hayranları vardır. Bu hayranlardan biri 13 yaşındaki Renato'dur fakat Renato'nun Malena'ya olan ilgisi hayranlıktan daha ileri boyutlara ulaşmış, koskoca kadına kör kütük ama ter tertemiz aşık olmuştur.

Notlar:

 • 2001 Akademi Ödülleri'ne En İyi Müzik ve En İyi Görüntü Yönetmeni dallarında aday gösterildi.
 • Berlin Film Festivali'nde de Altın Ayı için yarıştı fakat olmadı.

İzleyenler ne demiş?

 • amanın

  film hoştu ama dil problemi çekmedim değil, orijinal italyancadan seyretmenin eksikliğini fazlaca hissettim. renatonun oyunculuğuna hayran kaldığımı belirteyim ama esas adam babasıydı bence. özellikle el hareketleriyle desteklediği konuşmalarına bayıldım. boş vaktinizi geçirmek için ideal bir seyirlik, konusu ilginç ve sürükleyici. tavsiyeler...
  Puan: 7
 • Yine de Bir Guiseppe Tornatore Filmi

  Malena, Guiseppe Tornatore'nin kariyerinin doruğu değil. Ama yine de o sıcak İtalyan duygusallığıyla izlenmeyi hakediyor. Postacı, Cennet Sineması türünde filmleri sevenler seyredebilirler.
  Puan: 7
 • hoş

  filmin kalitesi şuydu buydu demiycem. oyuncuların kapasitesi belli. iyide oynamışlar. sadece filmi seyrederken olayların gelişmesinde yaşanan dram insanı cıldırtıyor. bunu çok iyi becermişler. seyredecek arkadaşlara şunu söylemek istiyorum. filmden çıkınca yaşam hakkındaki gerçekleri iyi füşünsünler.
  Puan: 5
 • Bir çocuğun gözünden

  Ben filmi çok beğendim. Bir çocuğun gözünden bir kadının dramını izlemek ender görülebilecek bir tarz. Senaryo doyurucu. Konuşmalardan daha çok düşünceler üzerine kurulmuş herşey, gördüğümüz insanların değil gerçek onların sesini işitiyoruz. Malena'yı sadece bir kere kahrederken görüyoruz, gereksiz duygu yoğunlukları yok, daha çok konu işleniyor. Anladıklarımızdan biride şu oluyor filmin sonunda, savaş cephedeki askerler gibi evlerindeki kadınlarında savaşı. Görüntülerde taktire değer. Birde karakter çokluğu ve eşsizliği en beğendiğim yönü oldu filmin. Amerikan filmlerinden sıkılmaya başladığım bir dönemde çok iyi oldu bu filmin vizyona girmesi.
  Puan: 9
 • MONICA...sen insan olamazsın

  Başroldeki Sinyora Bellucci'nin inanılmaz bir karizması var. Kalbinize güvenmiyorsanız filme gitmeyin:) Değişik bir bakış açısı ve ergenlik dönemlerinin açmazları var bu filmde..Bana ilginç geldi, izlenebilir.
  Puan: 6
 • bellucci şahane

  ben zaten bellucci'yi izlemeye gitmiştim. tatmin de aldum. yannış annamayın. oyunculuğu yönünden yani. tabi bi de güzellik bakımından. kitap gibi maşallah. hiç usanmadan asırlarca okursun. tek takıldığım nokta hikaye sanki biraz basit gibiydi, paralel işlenen bi hikaye ile zenginleştirilebilirdi sanırım. sinyor tornatore de bu eksikliğini uçak, kalabalık vs. görsel öğelerle doldurmaya çalışmış. netice itibariyle ben filmi beğendim. şu kriz döneminde verdiğiniz paraya acımazsınız. daha ne garanti vereyim size
  Puan: 7
 • The Exorcist (ya da, wah wahhh!!!...)

  The Exorcist gibi bir filme gidip zaman harcayacağiniza, gidin bu filmi görün demekten başka bişey demek gelmiyor içimden. Oyuncuların performansı, Monica Bellucci'nin ve müziklerin güzelliği ile izlenmesi gereken bir film.
  Puan: 9
 • HOŞ VEDE BOŞ

  Ne güzel bi başlık bulmuşum elime sağlık :) her zaman seyredebileceğiniz türde bir film daha iyi bir film mutlaka wardır
  Puan: 4
 • e güzel

  arkadaşlar diyorumki vurdulu kırdılı filmlerden sıkıldıysanız ve son zamanlarda birazda gişeye değilde sanata hitap eden filmlere gitmek istiyorsanız gidiniz derim eee filmdeki güzellikleride (monica bellucci) :)) :)) göz ardı etmemek lazım 7 puan veririm ortalamaya uyarım
  Puan: 7
 • Öğrenci:-Kızınızı şeydebilir miyim?? Hoca:-Tamam ama acele et.

  Molto bello... Çok güzel filmdi ama o Malena denilen güzel kadın adına bende Renato gibi çok üzüldüm. Zavallı kadın çaresiz kalıp kötü yola düşüyor ve hele italyanlar almanların elinden kurtuldukları zaman onu sokakta acımasızca dövüyorlardı nasıl kötü olmuştum. Acıklı olduğu kadarda komikti de. Bu kadının babası bu abazan çocukların sağır öğretmeni ve derste tuvalete gitmek istercesine görünüp onun kızıyla ilgili sapık şeyler söylüyorlardı. Bu filmi görmekte fayda var gidin yani.
  Puan: 7
 • romantiklere

  evet, eğer duygusal filmlerden hoşlanıyorsanız, yetti gayri bu amerikan filmleri diyorsanız,gidin abicim,ben bizzat gittim , gördüm. ve harika müzikleriyle, 40'lı yılları kusursuz anlatan görüntüleriyle (ki ben kasabanın sahil şeridini kısmen yeni foçaya benzettim) izlemeye değer. Renato'nun babasına dikkat.(yalnız bu italyanlar seslendirmeden hiç anlamıyorlar)
  Puan: 7
 • SAKIN AÇIRMAYIN !

  ÇOK BEÐENDİM görüntüler ,müzik,senaryo ,montajı çok iyiydi.ben de hazırlıktaki ingilizce hocama aynı şekilde aşık olmuştum belki de ondan çok sevdim filmi çok eğlenceli bi film.Anlatılacak bi film değil gidin görün herkesin özellikle erkeklerin kendinden bişey bulacağı kesin bence ,biz de benzer komik olayları yaşamadık mı? ben kolay kolay vermem hatta galiba ilk defa 10 veriyorum bi filme bu yönetmeni takip etmek lazım.ya kaç saat ldu izleyeli başka filme de gidecektim isteğim kalmadı o kadar güzel bi film .
  Puan: 10
 • takdir topladı...

  walla o çocuk bu yaşta bööle ilerde ne olur düşünemiyorum. allah anasına babasına sabır versin. Olsun olsun genç doğru yolda. Savaş demedi barış demedi, kovaladı.
  Puan: 8
 • izleyin be ya...

  İtalyan sinemasını seviyorum... Öyle fantastik öyküler, giderek bilgisayarlara yüklenen özel efektler filan yok... Sanki senaryo yokmuş da kamerayı şehrin çeşitli yerlerine yerleştirmişler gibi... Hayattan bi film... Film klişeleri bile doğru dürüst yok.. Ne biliym, trenden giderken gözgöze gelmeler, Malena'nın küskün babasının ölürken onun adını sayıklaması falan yok... Zaten Malena hariç kalan tiplerin hepsinin tıpkısını bizim memleketten de bulabilirsiniz... Bellucci ise bir dünya değeri... Özenle korunmalı... Sonunu tahmin edebildiğiniz, vıcık vıcık güç gösterisi, abartılı aksiyon filmlerden sıkıldıysanız gidebilirsiniz... Eğlenirsiniz, hüzünlenirsiniz, kızarsınız, acırsınız...
  Puan: 7
 • masum ve sexi..

  monika belucci, monika belucci...ve tanrı çok akıllıca bi iş yapıp kadını yarattı.kadın güzel.baba rolü çok ii idi.kadın güzel.ilk bölümü beni korkuttu amma ikincisi hikayeyi bütünlemiş.kadın güzel.çok temiz masum yüzlü vevizyondakilerin en iyisi,uyuz tek düze amerikan filmlerinden sıkılanlara...kadın çok güzel...
  Puan: 9
 • Malena değil de Renato mu olmalıydı?

  Filmin adına kilitlendim. Renato olsaydı daha mı doğru olurdu? Ama gerçekten çok etkileyici bir film. Ne de olsa İtalyan usulü, kardeş sayılır. Ama bir yandan da üzülüyorum İtalyan sinemasını izlerken. Tam Türk Sineması'nın durması gereken yerde duruyor. İnsani duyarlılık üst düzeyde. Görülmeli...
  Puan: 9
 • Ne güzel komşumuzdun sen Fahriye abla

  Film Ankara'ya şöyle bi dokundu geçti uzun zaman önce. O zaman kaçırdım, ama dün uzun çabalar sonunda divx ini bulunca çok şükür ben de mahrum kalmadım. Film çok hoş, hatta bence harika. Ne demiş Nietzsche: "Sözcükler şeyleri eksilterek duygusuzlaştırır, sözcükler kişiliksizleştirir". Her şeyi sözcüklere dökmeye gerek yok. Fırsatı olan mutlaka izlesin.
  Puan: 8