Salkım Hanım'ın Taneleri

Salkım Hanım'ın Taneleri

1999

Ortalama Puanı: 6.6

Öykü

Nimet ve Durmuş II. Dünya Savaşı yıllarında memleketleri Niğde'den İstanbul'a göç ederler. İstanbul'da, Halit Bey'in konağında çalışan Bekir, Hemşerisi Durmuş'a, Halit Bey'in hanlarından birinde hamallık işi bulur. Ancak Durmuş hamallıkla filan idare edebilecek yapıda bir adam değildir; patronu Halit Bey'in tüm malına mülküne, ve metresi Nefise'ye göz koyar. Metresi olduğuna bakmayın, Halit Bey'in tek ve gerçek aşkı bakımevine kapatılmış olan Nora'dır. Nora'nın tedavisi için yüklü paralar harcayan Halit Bey, Varlık Vergisinin çıkmasıyla iyice zor duruma düşer, elinde avucunda ne varsa satmak zorunda kalır. İstanbul'un yeni zenginlerinin peydah olma vakti gelmiştir.

Notlar:

 • 36. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde beş ödülü var: En iyi film, en iyi erkek oyuncu (Uğur Polat), en iyi müzik, en iyi kurgu, en iyi sanat yönetmeni (Mustafa Ziya Ülkenciler)
 • ANAP İstanbul Milletvekili Yılmaz Karakoyunlu'nun aynı adlı eserinden sinemaya uyarlandı.

İzleyenler ne demiş?

 • Türk Filmleri Tarihindeki en iyi 4 filmden biri

  Eşkıya,harem Suare,Üçüncü Sayfa ile beraber şu ana kadar gördüğüm en iyi 4 türk filminden biri Salkım Hanımın Taneleri.Kesinlikle önerilir.
  Puan: 10
 • Antalya'da Kazandığı Ödüller Boşa Gitmemiş... En Başarılı Türk Dönem Filmlerinden Biri Muhattabımız..

  İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Türkiye'nin etkisi altında yedi tane ana karakter çevresine oturtulmuş film.. O günlerin atmosferini çok başarılı çizmiş.. Renk, mekan ve kostüm çalışmalarıda gayet başarılı.. Diyebilirim ki dönem filmi tadını gayet iyi yakalamış Tomris Giritlioğlu.. Hülya Avşar ismi başta insana biraz antipatik gelse de insana aslında ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu ortaya koyuyor, keşke bu kadar harcamasa kendini, aslında yetenekli ve zeki bir kadın.. Zuhal Olcay, Derya Alabora, Zafer Algöz, Uğur Polat.. hepsi zaten kendilerini kanıtlamış usta oyuncular.. kişisel favorim Güven Kıraç.. Son zamanlarda artış gösteren tarih referanslı Türk filmlerinin en kalifiye olanı.. (bknz kahpe bizans).. ancak eyeswideshut'abirşey eklemek isterim.. "Yılanların Öcü" türk sinamasının en iyi filmlerinden biridir va unutulmamalıdır, elbette ki saydığı diğer filmlerden de daha üstün bir filmdir.. Gidin Görün netçe itibariyle..
  Puan: 8
 • dandik

  Hülya Avşar gibi kendini öven bi kadının beğenmediği film ne kadar güzelse...
  Puan: 5
 • bu dunyanın butun gunahları bana mı yazılcak ulan...

  Turk sinema tarihinin en basarili dram ve trajedi filmlerinden biri..verdigi mesajlar carpici,sahneler etkileyici..ve filmden ciktiginizda hala etkisi uzerinizde oluyo,cunku haksizliga ugrayan ve surgune gonderilen azinliklarin caresizligi,dustukleri durum,bir anda varliktan yokluga gecisleri yurekleri parcaliyor..sanırım bu konu,turkiyede de yeni bi tartısma ortamı yaratacak gibi..öflemeden püflemeden adamakıllı filmi izlerseniz ve filme kendinizi verirseniz ses kalitesi ve bazı sahnelerde gorulen,sesin agız hareketleriyle uyumsuzlugu(senkron sorunu) dısında herseyin dort dortluk oldugunu goreceksiniz..Oscar'a aday adayıymıs,yolu acık olsun ne diyelim..
  Puan: 10
 • eşkiya'dan sonra çekilmiş en güzel ^^TÜRK^^ filmi

  Gerçekten çok güzel etkileyici bi filmdi.Kazandığı ödülleri hakeden bi film.Bu arada oscar aday adayı olduğunu üğrendim.Bence isabetli bi seçim.Üzellikle oyunculuk muhteşem.Hülya Avşar'a bayıldım.
  Puan: 10
 • fiski

  bence çoooook güzel bi filmdi.bütün sinemadaki en ufak insan ben olduğum icin millet anlamısmıyımdır diye tepkilerimi mrk etti..nie abukladılar öle anlayamadım ki..30 yash üstünün kötü bishi yapıldıında cık cık cık efektleriyle katılması da komikti..zafer algöz ün sabahlıı we ''fiski''olayı chok komikti..ben aslen filmi chok beğendim..mükemmel anlatılmış..ama tabii senaryoya da bağlı..yılmaz karakoyunlu nun yeteneği..ama oyunculuk ve final de çok güzel..film mükemmel yaa!..mutlaka gidin..propoganda dan sonra gördüğüm en güzel film..tabii eşkıya da war..''öÖlE AwAnAk AwAnAk baKmAkLa oLmAs eLiNi uZaTıP AlAcAn HaYtıN iChİnDeN..AlAcAN..''
  Puan: 10
 • Tamam iyide...

  Bir günde şu Türk Sineması düşük bütçeli sıkıcı (Eşkıya ve bu film hariç) bir film yapmasa.Bir kerede Matrix Star Wars Star Trek gibisinden bol efektli bir aksiyon filmi çekilse o zaman millet Türk filmine gider.Harem Suare'ye gidenler kendilerine küfür ederek çıkıyorlar Keza Hamam ve Üçüncü Sayfa.Komedide çok başarısız ama Propaganda iyiydi. Her Şey Çok Güzel olacaksa tamamiyle mesajsız absürd bir filmdi o zamanda There's Something About Mary veya American Pie ile karşılaştırılır ve hezimete uğrar.Yani işin kısası bizimkilerden iyi film çıkmaz umudum Asansörde fragmanı iyi bir aksiyona benziyordu...
  Puan: 5
 • salla gitsin..

  o en iyi erkek alan adam hangi rolle ödül almış anlamadım paso sus sus anladık ezilmişin ama nereye kadar adam beni baydı.hülya zaten yok tecavüzde çok salakça o iş öyle olmaz(huhahuha).neyse ciddi olursam fena değil müzikler güzel ben o vergi işini daha önce derste öğrenmiştim.bence yeterli vurgu yok konuda.amaaaaa zafer algöz harbi iyi oynamış.bence bu filmde ödül alacak biri varsa o da z.algöz'dür. işte o kadar
  Puan: 7
 • ÇOK GÜSELL

  harika bi film oyuncular çok iyi müzikte mükemmel ama baya bunalımdı yane acıklı
  Puan: 10
 • Güzel...İyi...Gidin...

  Ne biliim. Ben daa çok oyunculara taktım. Bence Uğur Polat harbi mütişti taptım adama. Derya Alabora'nın Nimet'iyle onun karakteri Levon bi araya gelsin diye filmde etmediim dua kalmadı. Bu arada dufreyn arkadaşa bi çift kelaamım olcak. Taam Zafer abimiz de ii oynamış (kendisinin şahsi hayranıyızdır) ama aslında bööle Levon gibi peygamber karakterli adamları oynamak zordur, hem de aşşırı yaani. O bakımdan kriterleri belirleyip ona göre yazalım. Dey mi canım? Hadi bana bay. Öneriyorum. İi bence. Yannız o Hülya Avşar'ın olayı fileşbekler felan olaya pek uymadı gibi geldi bana. Tecavüz felan. Ne alaka yaane? Neyse siz yine de görün.
  Puan: 8
 • Hülya yeter zati...

  çok leziz!!!(aceba Hülyalover mi olsamkine?)
  Puan: 10
 • aferin aferin sizi müsamere düşkünü salak eşkiya severler

  hikaye diye böyle tablet tablet reçete reçete lise müsameresi hissiyatında , düşünmeye yer bırakmayan, bezgin figuranlarıyla, yönetmenden gelecek emirleri gözleriyle yakalamaya çalışan, iyi oyuncularıyla, abuk sabuk ve de komik açıklarıyla ( nora'nın cenazesinde ölüm tarihi 1953 olarak yazılı bir mezar taşı gözüme saplanıyor ), yine bir kolaycı film. Alsın Tomris hanım, şeetsin içine şeyettiği konunun.
  Puan: 2
 • Leon, Nora, Halit Bey, Bekir, Durmuş ve diğerleri

  Öncelikle şunu belirteyim: Salkım Hanım'ın Taneleri, tartışmasız Eşkıya ile beraber gördüğüm en iyi Türk filmiydi. Özellikle Harem Suare'nin şokunu atlatmam ve ülkemiz eserlerine de yeniden saygı duymam yolunda iyi bir adım oldu. Gelelim filme! Görüntü yönetmenliğinden kostümlere, müzikten oyunculuğa kadar 10 puanı hak ediyor. Ayrıca ben de bir azınlık olduğum ve Varlık Vergisi'nin geçmişte aileme ve yakınlarıma yaşattıklarını çok iyi bildiğimden, filmden çok etkilendim. Çıktığımda bayağı kendime gelemedim yani. Filmin kurgusu çok iyi düşünülmüş. Başta Varlık Vergisi'nin çıkarıldığı ve ödeyemeyenlerin Aşkale'ye (Doğu Anadolu'da ücra bi dağ başı) ağır işçilikte çalışmak üzere sürgüne gönderildiği 1942 yılındayız. İstanbul'un eski bir tren istasyonunda askerler eşliğinde ailesinden ayrılan garip şiveli beyefendileri görüyoruz. Bir tanesinin karısı son bir umutla kocasını kurtarmaya çalışıyor ama başarısız oluyor. Daha sonra bunun sadece bir yıl öncesine gidiyoruz. Niğde'deki köyünden şehre yeni göç etmiş Durmuş, ailesi Yahudilik'ten dönme zengin Halit Bey'in himayesinde, hemşehrisi Bekir (Halit Bey'in sadık odabaşısı) sayesinde işe girer. Daha ilk günden Halit Bey'e ait her şeye göz dikmiştir. Halit Bey'in karısı Nora aklını yitirdiğinden bir bakımevine gönderilir ve Halit Bey Nora'yı hala sevse de, metresiyle yaşamaktadır. Leon ise Nora'nın küçük kardeşidir. İkisi de Mardin'den Istanbul'a göç etmiş Süryani bir aileye mensupturlar. Leon, son derece içine kapanıktır. Film boyunca Leon'un iç dünyasını yavaş yavaş keşfediyoruz. Özellikle Leon ile Nimet arasındaki gerçekçi platonik aşk, filmi renklendiriyor. Neyse işte, bu noktadan itibaren paranın insanları nasıl değiştirdiği, sırf para uğruna insanların sahte ilişkilere girdiği gösteriliyor. Bunu yanında sadakat teması (Bekir) gibi manevi değerler de işleniyor. 2.Dünya Savaşı'nda çok önemli bir yer tutan ırkçılık konusu o günün şartlarıyla veriliyor. Filmin finali gerçekten çok etkileyici, hem draamtik, hem de ironik."Bu Dünya'nın bütün günahları bana mı yazılacak lan!" çok vurucuydu. Filmin son saniyesine kadar gözümü kırpmadan izledim, çok ağır tempolu olsa da filmin hiç sıkmadığına inanıyorum. Nora'nın acıklı geçmişinin filme sadece biraz renk ve merak duygusu katmak için eklendiği belli oluyor. Ancak yine de yerine oturmuş, özellikle flashback'ler olabildiğince başarılı. Her şeye rağmen bu filme asla yakışmayan bir hata yapılmış. Cenazede kameranın en önünde duran "1881-1953" tarihli mezar taşı nedeniyle filme 9 puan verdim. Neyse, bu kadar yeter. Bence kesin görün, çok çok gerçekçi temellere dayanan bir yapıt. Hiç olmazsa da ülkemiz tarihi konusunda bilgi almış olursunuz...
  Puan: 8
 • ah istanbul...vah türkiye

  vereceğim puan 6 olacak.Vakit kaybı değil görmekte fayda var...hele hele çevrede "hakikaten böyle vergi salınmış mı?" diye sorular duyunca filmi muhakkak seyretmeli herkes diyorum.Bir de "Cumhuriyet ilanı" "tekke ve zaviyelerin kapatılması" "köy enstitülerinin ilgası" üzerine filmler yapılırsa yakın tarihimiz hakkında engin bilgi sahibi olabiliriz...hemen işe koyulsun tüm sinema emekçileri... bu arada en çok üzüldüğüm konu istanbul'un hali...dış mekan çekimi olarak mezarlık, bir bahçe, bir han ve adaları kullanabilen ilgililer herhalde büyük sıkıntılar yaşamışlardır.aşkaleyi de unutmayalım, orayı bilmiyorum artık...tarihimizle övünmeye pek meraklı olan bizler istanbul gibi payitahtta mekan bırakmadık.keşke 30-40 yıl önce çekileydi bu film...ama şükür yine de...saygılar...salkım six points...
  Puan: 6
 • ben beendim aslında ama...

  ben filmi beendim beenmesine de mighty nin yorumunu yazarken elektrik kesilse yine baştan yazar mıydı diye de düşünmedim deil.. euheuhe
  Puan: 10
 • Zaman

  Film o dönemi ve varlık vergisini cok iyi anlatmıs. Tabii bu senaryodan. Yönetmen de cok iyi ve bence filmde Hülya Avşar'ı mümkün olduğunca az konuşturması dahiane... Oyuncular için denecek tek laf: Harikalar. Hele Zuhal Olcay'ın sevişirken mücevhere bakması beni bitirdi. Ancak sorun zaman olmuş; mesela o adamlar aşkalede ne kadar kalmış, o zengin adamın gayrimüslüm oldugu ne kadar sürede anlasılmıs? Bir de filmin ses teknisyenliğini kim yapmıs acaba? Tebrik ederim biraz daha kassaydı hiç bir sey anlamayacaktık
  Puan: 9
 • sonunda oldu işte

  kırdığım 1 puanı seslendirmenin,daha doğrusu ses kalitesinin kötülüğünden kırdım.Birçok kişi filmi anlamakta zorluk çekmiş ama ben anladım o ayrı mesele.Sonunda başarılmış, demekki olabiliyormuş.Benim gibi Türk filmine gitmekten kaçınanlar bile gitmeli mutlaka gitmeli.Gurur duydum çünkü ilk kez kendimizi eleştirme yolunda adım attık.Bunu devam ettirirsek dünyanın bizi eleştirmesine gerek kalmaz.Saplantı ve komplekslerimizden kurtuluyormuyuz ne....Yönetmene, sayın Tomris Giritlioğluna sonsuz teşekkürler ve DEVAM DEVAM DEVAM........hep devam,sonsuza kadar.Emeği geçen herkese sağolun diyorum.
  Puan: 9
 • Schindler's List üzeri hayat güzeldir soslu

  Oldukça heterojen sinema teknikleri ve heterojen oyunculukla dolu deneme düzeyinde bir Türk filmi. Zuhal Olcay filmin can simidi. Ondan da hoşlanmıyorsanız hiç gitmeyin.
  Puan: 6
 • Bu işi kıvırmaya başladık mı ne?

  Son derece başarılı bir dönem filmi. Kostümler iyi tasarlanmış, olaylara objektif bir gözle bakılmış, özeleştiri yapabilmeyi öğrenmeye başladığımızı müjdeleyen, oyunculukların göz kamaştırdığı,gurur duyduğumuz bir Türk filmi çıkmış ortaya. Özellikle Zafer Algöz nefes kesen bir performans sergilemiş. Yönetmen Tomris Hanım bir kez daha klasını konuşturmuş. Yavuz Bingöl'ün türkü okuduğu sahne, tüyleri diken diken eden cenaze sahnesi(bir Türk filminde gördüğüm en iyi paralel kurgu tekniği ile çekilmiş sahne)ve Durmuş'un replikleriyle unutulmazlaşan final sahnesi özellikle çok iyi. Hepsinden de önemlisi artık bizim de özeleştri yapabildiğimizi kanıtlayan bir film. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.
  Puan: 8
 • Maaşallah Be

  Aman abicim ne güzel olmuş.
  Puan: 8
 • AYDEMİRU SALAKTIR!!!

  Sinema hakkında hiçbir bilgi sahibi olmayan AYDEMİRU ve NUMBER ONE gibi SALAKLARın dedii gibi diil film. Tabi eğer sizde onnar gibi hayatlarında sadece amerikan aksiyon filmi seyretmişlerdenseniz o zaman başka. Tomris Giritlioğlu Türkiyenin sayılı yönetmenlerinden birisi. 80. Adımı çok beğenmiştim. Bu filmide gerçekten çok etkileyici.
  Puan: 9
 • berbat

  diyorum ki film berbattı belki duygusuzca olucak ama ne biliyim gayrimüslimşlere yapılan davranış bence dorğruydu hatta hoşuma bile gitti aslında ööle olmaması lazım ama içmden ööle geldi ne yapabilirim zevkle izledim
  Puan: 5
 • Abartmak gereksiz...

  Guzel bir film olmuş ama o kadar da iyi degil bana sorarsaniz..Mekanlar falan kayboldugu icin uyduruk bir sinema salonu dekoru ve yagmurda istanbula ilk kez gelmeleri ile insan bozuluyor..Sonra kaldirimlarin gunumuzun o guzel taslari ile dosenmis olmasi ve sari sari yol seritleri insani sasirtmiyor diil..Ama her halikarda kamera falan iyi kullanilmiş Ama ben acikcasi hikayeyi pek tutmadim ..Ne doneme isik tutan tarihsel bir film ne de tam anlamiyla bir hikayesi var .Ayirca o son final sekansindaki dunyanin butun gunahlari... filmi basit bir seklide bitirmiş.Bu arada bu filmi anlayamayanlar varmis opnlara da cok sastim onu da soylemeden edemedim..
  Puan: 6
 • yavuz abi naptın?

  gerçekten güzel ve gidilmeye değer bir film . özellikle güven kıraç ve zafer algözün oyunculukları mükemmel. film genelde iyi ama hülya avşarı çok beğenmedim merak eden gitsin...bi de filmde komik bi olay vardı daha doğrusu bana komik geldi o da yavuz bingölün çıkıp da türkü söylemesiydi. neyse o da güzeldi bence gidin.
  Puan: 7
 • azınlıklar

  azınlıkları çok iyi ele almış bir film.gerçekten de insanı duygulandırıyor.ayrıca zafeer algöz ve güven kıraçın rolleri çok iyi.sırf hülya avşar oynuyor diye gitmezseniz büyük akılsızlık yapmış olursunuz.bence gidip görün
  Puan: 8
 • en iyi türk filmi

  bütün oyuncular harbi iyiydi çok iyilerdi hatta hikayede iyiydi walla kesin gidin hatta kalkın şimdi gidin. bu dünyada bütün günahlar hep bana mı yazılacak ulan?
  Puan: 9
 • Bir zamanlar neler olmuş

  renkli ve ilginç karakterler,genel olarak çok iyi bir oyunculuk, harika bir film, tarih hep kazananların tarihi değildir ayrıca azınlıklara yapılanları doğru bulanları kınıyorum.
  Puan: 9
 • güzel film olmuş

  Ama insan düşünmeden edemiyo. Oyuncuları Tomris hanımın kendilerini bayıltıncaya kadar sıkı çalıştırdıklarını söylüyorlar. İyi hoş ama bu özen bu itina bu dikkatlilik birazıcık ta devamlılığa belli mekanlara saplanıp kalmamaya çevre düzenlemeye de gösterilse puan olarak 9’u hakkedecek benim nazarımda. Ama herşeye rağmen yukarıda yapılan ve eminim aşağıda da devamı gelecek olan bazı eleştirileri muhattap bile almayacak kadar da iyi bir film çıkarmış ekip. Tüm ekibi tebrik etmek gerek. Umarım bu film gibi başarılı filmleri daha sık izledikçe bahsettiğim eleştiriler kendilerini otomatik olarak boşa düşürecektir. Muhakkak görün hatta imkanınız varsa birden fazla görmeye çalışın.
  Puan: 8
 • haydeee

  amma beğeneni varmış filmin yaww.dumur oldum kaldım.zevkler ve renkler meselesi...oyuncular ii güsel de zafer algöz ün repliklerinin klişeliği karaktere oturmazlığı ne yawww.harcanmış kesinlikle.ses teknisyenini de bilaare kutlarım iyi saçmalamış.filmin en güsel yanı derya alabora ydı gerisini salla işim olmaz.
  Puan: 4
 • tursun

  filmde en guzel rol yapan dursundu hülya avşar olmasada olurdu zaten 3-4 kere gösterdiler. çok masraflı bir film olmuş. yani görsel ve işitsel efekler güzeldi.tas atmıs olmayım asimavi hem berbat demiş hemde zevkle izledim demiş nasıl oluyorsa....
  Puan: 6
 • Bilmiyom yaa...

  Yani aslında film güzel.Zaten Tomris Giritlioğlu'yu severim.Tema iyi.Teknik etkileyici.Müzikler hoş ve filme yakışmış.Yavuz Bingöl'ün kaynaması felan hoş...Gel gelelim;Hülya ablamızın gala gecesi kendi hakkında yaptığı eleştiriye, "Daha büyük oynayabilirdim" dedi ya...İşte orda takıldım.Filmde yaptıkları sadece sallanan sandalyede oturup,dışarı bakmak,atla,yalın ayak taş merdevenlerden çıkmak,kayın pederi tarafında döllenmek(!) ( bu lafa da ifrit oldum ),ve sonunda da intihar etmek...Yani Hülya Abla,gerçekten büyük oynayabilirdin,oynasaydın eğer...
  Puan: 8
 • Sevgili Moon-Sun...

  Sevgili Moon-Sun kardeşim , öncelikle Hülya Avşar için söylediklerine katılmıyorum.Çünkü ; senelerce acı çekmiş,bilincini kaybetmiş bir kadının mimiklerini başarıyla (!) vermek büyük bi iştir... Filme bayıldım.Helal olsun Tomris Giritliolğlu ve üstün oyunculuğundan dolayı Zafer Algöz'e...
  Puan: 10
 • günah

  bi kere filme kötü diyenlerin oturup aynaya bakmalarını rica ederim. Güven Kıraç Zafer Algöz Zuhal Olcay hepinize bu filmdeki rolleriniz çok yakışmış. Özellikle sarı gelin türküsünün söylendiği o sahne Türk sinema tarihinin sayfalarında yerini alacaktır. Megaloman şahsiyetler hariç herkese tavsiye ederim.
  Puan: 8
 • Garip

  Filmlere nasıl bakıyorsunuz siz Belgesel değil ki bu mekanlar çok iyi olacak kıyafetler çok iyi olacak Oyunculuklar iyi kamera çok iyi eee daha ne? dönemide herkesin aklında kalacak şekilde vurgulamış..Açıksası gerisi izleyeenlere kalıyor. Tek zaafı nasıl oluyorda nimet köyden istanbula geliyor çok kapalı ortamda yetidiğini söylüyor fakat kültür mantarı gibi nası yetiştir mişse kendini aristokrat gibi...
  Puan: 8
 • *****

  yaa konu ii ama son sahne gerçekten iğğğrençti insanın pisikolojisi bozuluyo abi yea
  Puan: 5
 • iyi iyi

  konu olarak bi kere çok ilgi çekici çünkü türkiyede daha önce kimsenin irdelemediği bir konu. türkiyede bugune kadar azınlıklarla ilgili bir film heralde yapılmamıştır. hele varlık vergisi gibi bir konuda bu filmin yapılması çok ilginç olmuş. yanlız filmin bazı yerleri bana da saçma geldi. nimetin manyak kültürlü olması ve zafer algöz gibi bi keresteyle evlenmesi ilginç tabi. bi ara sanki geceyarısı expresini izliyomuş hissine kapıldım. askerin despotluğu tamam da bu kadar da olaylar abartılmaz ki. nerdeyse müslüman değil diye herkesi askerler katledecekti filmde. tren yolu yapımı sahneleri bana 19. yüzyıl amerikasında zencilere işkence eden beyazları hatırlattı. hülyacım da oyunculuk namına çok bişi vermemiş açıkçası. hele uğur polat bu filmle altın portakalı nası aldı anlamadım. butun film boyunca ezildi buzuldu. bi kerede kafanı kaldır be adam. bi karakter bu kadar da mı ezik olur! ama hulya avşar ve uğur polat dışında diğer oyuncular çok iyiydi. zafer algözle zuhal olcay karakterleri çok iyi canlandırmışlar. bu nedenle oyunculuk açısından genelde çok iyi bir film diyebilirim. ama sonu çok melankolik oldu. ayrıca kitaba göre bazı yerler saptırılmış. bu da bir dipnot.
  Puan: 8
 • S-I-K-I-C-I

  tek kelimeyle sıkıcı bütün filmi uyumadan izleyebilmek için kendimi kastım valla arada gitçektim millet mani oldu 'ulan o kadar para verdik bari izleyelim belki düzelir'dediler ama nerdeeeee
  Puan: 2
 • Ajdalover kardesim...

  Filmi bilmiyom ama ajdalover ... ya seninki de yukari tukursen biyik asagi tukursen sakal (niye tukurulur hic bilmem) ama gel sen sen ol ... hic olmadi bat lover falan ol... O da yemedi git ne bilim .ya uf banane ya ....
  Puan: 5
 • tane tane salkarım

  ben filmi annamadım,çünkü ses rezaletti..zuhal olcay acaip iyiydi onun için gidin ama filmden çok bşii beklemeyin bence..ya biz neden gerilim yapamıoz..neese hade eywalla..
  Puan: 4
 • Helal Siyah ve Cenko

  Kesinlikle o bornozu giyen ve "fiski" içen biri, Nimet gibi bi kültür kumkuması ile evlenemez. Bi o aksana bak bi de öbürüne. Bi de küçük kasaba geyiği yapıyo Nimet Hanım. Elinden de Hüseyin Rahmi düşmüyo tabi. Leon'da harbiden en başta tavla oynarken ezilmeye başladı, büzüldü durdu. Tamam sonradan başına belalar gelicek ama herif kesin senaryoyu önceden okumuş. Başına gelecekleri düşünüyodu. Bilmem yani.
  Puan: 5
 • ...

  Üzerinde fazlaca konuşulan bir film oldu Salkım Hanım’ın taneleri; bu saatten sonra niye bi de ben kendimi laf yetiştirmeye kasıyorum bilemem… Ukalalıktan olsa gerek… Neyse… Ne diyorduk? Salkım Hanım… ve taneleri… Bu filmin en güzel yanı yapılmış olması sanırım. Yani birçok arkadaşın da yukarıda belirttiği gibi, özeleştiriye açık olabilmek sevindirici. Ayrıca çeşitli film hataları olmasına rağmen genel olarak başarılı bir şekilde çekilmiş olduğu söylenebilir. Zaten sinema sanatında yeni akımlar yaratmak endişesini taşıyan bir film değil; hal böyleyken bahsetmek istediği konuyla ilgili birçok şeyi söylemeyi zorlanmadan başarmış. Tarih zaten kendisini oldukça iyi anlatıyor. Ancak filmin beni tatmin etmeyen bazı yönleri de oldu. Örneğin, -herkeslerin söylediği gibi- Varlık Vergisi ayıbı’nın yanlızca Ermeniler’e uygulanmış olarak gözükmesi. Bilen biliyor ki bu vergi tüm gayrımüslim azınlıkları ilgilendiren bir vergidir. En az Türkler kadar Anadolulu olan Ermeniler’in günümüze kadar süren ayrımcılıktan en çok nasibini alan gayrımüslim azınlık olduğu açıktır; ancak tarihten bahsederken bunu mümkün olduğunca tarihle uyum içinde yapmak gerekir kanaatindeyim. Ve bi de şu Hülya Avşar meselesi… Aslında çoğunuzun onu bu filmde başarılı bulmuş olması şaşırttı beni. Ben bilhassa yetersiz kaldığını düşündüm film boyunca. Bilmem ki, yanılmışımdır belki… Önyargı filan…
  Puan: 6
 • Böğğğğğkkkk

  Evet!Tek kelimeyle bööğğğk.Yaew zuxxi buraya 0 puan niye koymadım yaew.Bak şimdi 1 vermek zorundayım
  Puan: 1
 • Z.Algöz'ü ben önceden keşfetmiştim!

  7 puan vermemim nedeni Zafer Algöz gibi bir oyuncu.Medyada yer bulsun,haber olsun diye H.Avşar'dan yararlanılmış.Makyajı da bayaa aceleye gelmiş! Ama filmin müzikleri güzel.
  Puan: 7
 • Gidin, görün....

  Bence bu film gerçekten harika... Bence şu ana kadar yapılmış en iyi Türk filmi. Bir kere oyuncuların performansı çok güzel. Harbi oyunu iyi içtenlikle oynamışlar. Beni o filme de en son sahne ve Nora' nın durumu çok etkiledi.
  Puan: 9
 • isteyince oluyormus

  turk filmlerine karsi kucukten beri bi antipatim vardir,o yüzden sinemada turk filmi izlemem koay kolay,su ana kaadr sadece hersey cok guzel olacak ı izleedim,digerlerinin konulari hep ayni gibi gelirdi,ama bu film goruslerimi degistirdi,muhtesemdi,muzikmdiyaloglar filan super,nazar degmesin
  Puan: 10
 • haydaaaa

  inanınız şaşırdım.aynı filmi mi izledik biz ? bir kere şunu kabul edelim "biz ajitasyona kaçmadan trajik film çekemiyoruz"!!! çektiklerimizde de öyle gereksiz kamera açıları kullanıyoruz ki sanki biz aptalız da herşey iyice anlaşılsın diye iyice gözümüze sokuyorlar.(film başında askerler ayak siliyolar,güzel ama o da ne?? kamera aşağıya kayıyor ve aa gerçekten de siliyolar..hayret!) filmde zafer abi ve uğur abi iyiler ama film ne güzel de azınlık sorunu işliyor demeyin bana..olay yüzde yetmiş köyden indim şehire başlıklı ,zafer abinin zengin olmak için her yolu denemesini işliyor.açıkçası hayal kırıklığı..inanın iyi demek isterdim ama sonuna kadar zor durdum. bu arada filmin top yeri : sarı gelin! ve eşrafın şarkıyı lirik biçimde söylemesiydi.saygılar..
  Puan: 4
 • olmamış

  senaryo yazarının yanlı tutumu filmin güzelliğini bozmuş.size şahsi tavsiyem kitabı alıp okumanızdır.aradaki farkı görüp saçmalayan senaristin nasıl taraflı bir senaryo ile propaganda yaptığını farkedin.
  Puan: 4
 • eh işte

  hülya avsar gene oyunculugunu konusturmus ama film beni biraz sıktı klasik türk filmi işte bence biraz daha güzel filmler cekebilirler memoli tarzında bir film cok hos olurdu ama o role de hülya avsar yakısmaz herhalde ben hülyayı begenırım ama filmlerini tutmam bu da cok hosuma gıtmedı ne yapayım bu da benım fıkrım elbet begenenler olacak begenmeyenlerde ıcınde saklasın!
  Puan: 4
 • lan bu ne??!!

  Kardeşim git evindeki duvarı seyret daha iyi bee. Televizyonda bile izlenmez bu
  Puan: 3
 • EDEBİYAT DÖNEM ÖDEVİ...

  Edebiyat öğretmenim bu romanı bana dönem ödevi diye vermişti iyki çekmişiniz filmi şimdi kesin 100 aldım çok thank you!
  Puan: 10
 • harikaydı be

  son zamanlarda seyrettiğim en güzel film.özellikle Uğur Polat ve Zafer Algözün oyunculukları harika
  Puan: 10
 • ÜZÜM TANESİ

  Hülya avşar'ın bu kadar zor bi rolde olması beni şaşırttı.Zannettimkio gerçekten öyle bi kadın ama tam tersi.
  Puan: 10
 • manyak guzel ya boulesını ılk defa izledim

  zuhal olcvay... onası guzel nası iyi bi oyuncu valla rolunu hakkıyla oynamıs. zafer algöz hulya avsar ve levon(adı herneyse)... hepsi çok iyi oyuncular tomris giritlioğluda işi bilio . cok iyi film
  Puan: 10
 • film hülya avşar ın değil ki!

  Bu filmde en az görünen,en az rolü olan kişi Hülya Avşar ama nedense herkes sadece onun üzerine yüklenmiş. Filmin başrol oyuncuları GÜVEN KIRAÇ ve ZAFER ALGÖZ aksini düşünen?
  Puan: 10
 • Valla o zamanlar beğendiydim.

  Evet vizyona girdiğinde izlemiş ve muhtemelen yorumlamaya üşenmişim. Bak şimdi yorumlamış olsam daha net hatırlıycaktım film hakkındaki düşüncelerimi. Beğenmiştim, Türk filmi olarak epey beğenmiştim. O zamanlarda daha tek tük başlamıştı yerli filmler vizyonda adam akıllı yer almaya. Hülya Avşar'ın oyunculuğunu beğenmediğimi hatırlıyorum, onu çok daha iyi izledik bir takım filmlerde. Mesela "Benim Sinemalarım" da. Ayrıca yukardakine katılıyorum üç beş dakkalık rolü vardı. Uğur Polat gayet iyiydi. Herife mest olduğumu sonrasında Atv'nin dandik tv filmlerindeki başarısız oyunculuğunu görüp yüreğimdeki karizmasını dağıttığını hatırlıyorum. (Geçen kanlı canlı gördüm kendisini gayet çekici bir şahısmış meğer Polat abim) Zafer Algöz harbi iyiydi. Konu da iyi işlenmişti bence. Kitabı okumadığım için yorum yapamıycam ne kadar saptırmışlar olayı ama o zamanlarda bi kulağı devletin elinde olan TRT'nin nasıl olup da bu filmi finanse ettiğine şaşırdıydım. Bi daha izliyim bakim nasıl olsa puanıma, yorumuma müdahale edebiliyorum akabinde.
  Puan: 6
 • Hey Gidi Hey..

  "hülya avsar oynuyo kesin mal bi filmdir" düşüncesiyle girdim salona.. film, bazı şeyleri çok güzel yansıttı bana; etkiledi de.. hatta babanemi aglattı! filmden çıkınca "hey gidi hey bizim hebehöbö teyzenin de kocası da gitmişti işte taa oralaraa.." diye iç çekti, gülümsetti beni.. izlenesi..
  Puan: 7
 • .......

  Sinemada izlemek nasip olmamıştı tv de izledik iyi oldu valla... Bir zamanlar Türkiye sini çok iyi anlattı bize.. Sanki bir yabancı film izliyormuşum gibi izledim. Son derece etkileyici.. Helal yurdumun insanına...
  Puan: 7
 • Ülkemizde Zenci İstemiyoruz

  Beni esas ilgilendiren husus zamanında altına imza atmış olduğumuz muhteşem ırkçı uygulama oldu. Büyük ayıp edilmiş.
  Puan: 6
 • Hikaye Bunlar

  Bercera.c nickli arkadaşında dediği gibi biz ajitasyona kaçmadan trajik film çekemiyoruz. Ayrıca özeleştri yapalım derken kendi kendimizi aşağlamışız, bazı propagandalar çok güzel yaptırılıyor sanat yoluyla yazık yazık.
  Puan: 1
 • Gerzekçe tartışmalar

  "Salkım Hanımın Taneleri" isimli kitabı okumadım.Filmini ise iki kere izledim. Film hakkında iki kelam etmek gerekirse Hülya Avşar'ın işlevsizliğinden,kimi sahnelerin çok başarısız çekiminden,müziklerin güzelliğinden bahsedilebilir. Ama arkamda Ahmet Çakar isimli milletvekili,Deniz Som isimli bakışlarından eziklik akan başarısız gazeteci,Ethen Mahçupyan ve Tomris Giritlioğlu filmi son derece sinir bozucu bir şekilde ve saçları yolduracak bir bakış açısından tartışırken filmden bahsetmek istemiyorum. Bizim milli kültürümüz o kadar zayıf ki,filmi izleyen gençlerimiz sinema çıkışında "Yaşasın Bağımsız Federe Ermeni Cumhuriyeti" diye çığırmak istiyor;Avrupalı milletvekilleri Ermeni (sözde?) Soykırımını tartışırken onca tarihi belgeden değilde Hülya Avşar'ın kifayetsiz oyunundan etkileniyor;o yüzden bu film son derece zararlıdır. Geyiksteki bir yazıda "eşcinselliğe özendiriyor!" diyerek yasaklanan bir reklam filmi hakkında "Yaşını başını almış adamların reklam filmini izledikten sonra birbirlerine alıcı gözle bakıp bıyık burmaları ihtimali bile şenlendiriyor insanı!" şeklinde birşeyler yazıyordu. Acaba Ahmet Bey filmi izledikten sonra Ermeni Bayrağı desenli bir pelerin giyip sokağa fırlamak istedi,sonra arkadaşları zar zor aklını çelince mi vazgeçti merak ediyorum. Bıktım...Böyle bir ülkede bu kadar sığ konuların tartışılmasından,böylesi insanların yaşamasından yoruldum...
  Puan: 6
 • ne denir ki!!!!!!!!

  muhteşemden daha öte harika süper bir filmdi tebrikler!!!!!!
  Puan: 10
 • ...

  2 sene once izlemistim ama simdi yorum yapıyım dedim. O zamnlar sevmistim. Ulkemizin karanlık bir zamanını anlatmaya calısması beni etkilemisti , anlatılanların ne kadar dogru oldugunu hic bir zaman bilemeyecegim ama en azından biraz fikir edinebildim.
  Puan: 7