Schindler'in Listesi

Schindler's List

1993

Ortalama Puanı: 9.2

Öykü

1941, İkinci Dünya Savaşı. Polonya'nın Nazi işgaline uğradığı sıralarda Oskar Schindler; bir çok başarısız girişimde bulunmuş Alman işadamı, savaşı kullanarak son kozunu oynamaya ve voliyi vurmaya kararlıdır. Başarılı olur. Nazilerle sıcak ilişkiler kurarak kısa süre içinde büyük bir fabrikanın sahibi olarak bavulla para basmaya başlar. Ucuz olduğu için Yahudi işçilerini tercih eden Schindler, bir süre sonra soykırımın acımasızlığını görmezden gelemeyecektir.

Notlar:

 • 1994'te on iki Oscar adaylığı var; yedi tanesini eve götürdü: En iyi film, yönetmen, görüntü, kurgu, senaryo, müzik ve sanat yönetmeni. Bunların yanında üç Altın Küre, altı Bafta Ödülü ve vesaire olmak üzere sayılamayacak kadar aferin.
 • Martin Scorsese, 80'li yıllarda, hikayeyi bir yahudi kadar iyi anlatamayacağını ileri sürerek filmi çekmeyi reddetmişti.
 • Fiennes, rolü için 13 kiloluk bir içki göbeğine sahip olmak zorunda kaldı.
 • Filmin sonunda, taşların üzerine yerleştirilen çiçeğin sahibi herkesin düşündüğü gibi Spielberg değil; Liam Neeson.

İzleyenler ne demiş?

 • vahsetin oykusu

  su an film tvde gosterilmeye devam ediyor.ama filmin devamini izleyemeyecegim sanirim.izlerken bile dayanamayacagim bu insanlik disi olaylarin gercekten yasanmis olmasini bilmek bile korkunc.tabi spielberg yine yapmis yapacagini.ne diyeyim,hikaye korkunc ama film harika
  Puan: 9
 • gerçekler...

  adam olayı bitirmiş zaten. nie siyah-beyaz olsun ki.. ralph f. ve liam n. zaten muhteşem oyuncular.. işte tüm olaylar gözlerimizin önünde.. bence herkes izlemeli..
  Puan: 10
 • Var mı öyle bir film?

  Ya harika bir film bu be. KAç kez izlediğimi hatrılamıyom bile harikaydı.
  Puan: 10
 • GEÇEN YÜZYILIN EN BÜYÜK VAHŞETİNE, YÜZYILIN EN BÜYÜK FİLMLERİNDEN BİRİ

  Bu film bir şaheser. Bence büyük yönetmen Spielberg'ün de en başarılı filmi. Spielberg, bu filmiyle ölümsüzlüğü şimdiden koydu cebe! Bu filmi anlatmaya ifadeler yetersiz; ancak şu kadarını yazayım ki tek kelimeyle MUHTEŞEM! Filmin sonlarındaki "kırmızılı minik kız çocuğu" bana umudu çağrıştırmıştı! ..Ancak yeni binyılda da buna benzer filmlerin çekilmesine neden olacak savaşlar ve soykırımlar tükenmeyecek ne yazık ki!
  Puan: 10
 • spielberg gaza gelmiş

  Yahu ben sevemedim bu filmi bir türlü... İkircikli (ne demek bilmiyom,ama sanki uydu buraya) geldi...Fazlaca pazarlama kokusu,dolar kokusu geldi burnuma... Belki paranoya yaptım,spielbergden güzel dram çıkmaz dedim,burnum kalkmış bir halde... Yahudi soykırımıyla ilgili çok daha iyi filmler var diye düşündüm,aklıma gelmedi ama öyle bir film... Sevmedim ulan!
  Puan: 4
 • Baba Bir Yapıt...

  Benim bugüne kadar izlediğim en iyi filmdi. Yıllar önce sinemada izlemiştim. Filmin siyahbeyaz çekilmesi ve pempeli kızın renkli çekilmesi olaya ayrı bir boyut kazandırmış. DVD 'si varsa alıp izleyin. Arşivde yer alması şart bir yapıt...
  Puan: 10
 • klasik

  bu benim izlediğim en iyi filmlerdendir. eminim izleyen çoğu kişi içinde bu böyle...
  Puan: 10
 • spielberg 'dende bunu beklerdim zaten

  yahudi bir yonetmenden tam bekledigim film cikmis, konu hakkinda prototip dusunceye tam oturan bi senaryo + geyik - hepsi toplanınca film cikiyo ortaya
  Puan: 4
 • Yoğunluk (gerçek sanat)

  Belki de Holywood'dan çıkmış en iyi film. Gerçek bir epik... aşmış bir anlatım, oyunculuk, kurgu, yönetmenlik, lirizm, sanat, tarih vb....
  Puan: 10
 • Sıkıldım başlık atmaktan

  İzlemeyen okumasin

  Tarihi kendi görüşlerine göre şekillendirmek! İzleyiciye bunu kanıksatmak. Bu görüşler sadece biz Türk sinemasında yok maalesef. Aranızdan birkaç zırtapozun "Ne diyon olm sen adamlar katliam yapmış onları mı savuncan" diyeceğine eminim. Tamam bu vahşet yapılmış ama yahudi toplumuna yeniden bir "Alman düşmanlığı" filizlendirmenin ne alemi var? Sen ki bilim kurgu filmlerinin yönetmenisin, ne diye insanların aklına boklu düşünceler sokuyosun? Uslu dursana...
  Puan: 3
 • ACAİİP manyaak GÜSEELLL

  walla film siyah beyazdıya küçük kırmısılı kıs gelinçe tutamadım kendimmi hüüngüür hüngüür ağladım yaa.. YOK BÖLE KÜSEL Bİİ filmmm!!!!!!!! P.S= ralph fiennes in aksanına hasta oldum eheheh :))
  Puan: 10
 • YÜZYILIN EN İYİ FİLMİ(HİTLERE LANET OLSUN!!!)

  Bu filmi izleyipde kötü diyenlere ilk defa burada rastlıyorum.O arkadaşlar ya çok duygusuz,ya da iyi filmden anlamıyorlar.Açıkçası herkes düşündüğünü yazmakta serbest ama bence bu kadar harika bir filme hakaret etme hakkına sahip değiller.Bu film oscar kazanmış,bu demektirki bu filme 4 puan asla ve asla verilemez.Bence bu puanı veren insanlar,gerçeklerle yüzleşemiyorlar.Dünya tarihinde gelmiş geçmiş en büyük,en adi,en iğrenç katliamı kabul etmeyip,bu katliamı hala marifet olarak düşünen kesime en acıtıcı ve gerçekçi mesajı gönderen bu filme hayır,kötü,iğrenç demek aptallıktır.Bu aşşağılıyıcı eleştirilere cevap vermek çok istiyorum çünkü ne yazıkki hala Nazi sempatizanları etrafımızda,bu dünyayı,zavallı acı çeken insanları,manyak faşistlere bırakmak niye? Spielberg bir dahi,yüzümüzü kızarten gerçekleri ve KATLİAMI süslü bir tepsiyle mükemmelce bize sunuyor.Onu anlayıp,yahudilere dua etmek yapmamız gerekendir,öyle aptal aptal bu ŞAHESER filmi acımasızca eleştirmek değil. HİTLERE LANET OLSUN!!!!!!!!!
  Puan: 10
 • dikkat!

  Arkadaşlarım bu filmde amaç zaten sonunda biz ekran başındakilere "Kahrolsun Hitler!Böyle vahşet olmaz olsun" Gibilerinden slogan attırmak. gerçi tamam, vahşetin Allahını yapmış adamlar (Almanlar ne yaparsa en iyisini yapıyo!) ama unutulmamalıdır ki Spielberg de yahudi kökenlidir ve filmde abartı unsuru çok iyi gizlenmiştir. Size asıl soykırım nedir söyleyeyim mi? 1864 de SÜRGÜN ile sonuçlanan Rus-Kuzey Kafkasyalı savaşıdır. Bu savaşta 1.500.000(yazıyla birbuçuk milyon) Kuzey Kafkasyalı ölmüştür. Ne yazık ki bunun filimini yapmaya kalkan 3.Dünya Savaşı-nı başlatmış olur.
  Puan: 9
 • Steven Spielberg Ekolu.

  Yonetmenlik meslegi meslek olali boyle yetenekli eleman gormemistir kanimca. Zeka kupu, heyecan yolcusu, gozyasi melegi. Bu filmi izlemediyseniz yuzyilin eniyi 100 filminden birini izlememissiniz demektir. Kacirdiysaniz vcd ile yetinmeyin ya, kiyin paraya alin dvdsini. Attirmayin tepemi. : )
  Puan: 10