Uykusuz

Non ho sonno

2001

Ortalama Puanı: 5.1

Öykü

Moretti artık emekli olmuş, kendini natürmort yağlı boyaya vermiş bir dedektiftir. Fakat 1983 yılında kapandığı düşünülen bir dava tekrar gündeme düşünce mesleğe geri dönmek zorunda kalır. Moretti zamanında vahşice kadınları öldüren bir seri katilin peşine düşmüş, kurbanlardan birinin küçük oğluna da hayatı boyunca sürse bile katili yakalayacağına dair söz vermiştir. O zamanlarda katilin öldüğü düşünülerek dava kapanmıştır. Lakin 17 yıl sonra bir fahişenin ölümüyle katil yine ortaya çıkınca Moretti verdiği sözü hatırlayarak olayı araştırmaya girişir. Moretti'den söz alan ufak oğlan ise şimdilerde büyümüş ve "Bi işi beceremedin!" diyerek Moretti'ye partner olmuştur.

Notlar:

 • Katili yakalamakta dedektife yardım eden şiir "The Animal Farm" yönetmenin oğlu tarafından yazılmış.
 • Bu arada Argento korku filmleri konusunda ihtisas yapmış, büyük hayranları olan bir yönetmen imiş. Biz pek alakadar olamamışız galiba bu ürperme işiyle.

İzleyenler ne demiş?

 • igrenç

  ınanılmaz kotu bi film!!!! yaz aylarında bile cekilmez amacsız bos konusuz!!!
  Puan: 1
 • Yaramaz

  Abicim bu nedir yaa..İki üç tane arka arkaya cinayet, klişe sahneler, beklenen son. Of off..Ne diyim bilmem ki.
  Puan: 2
 • :(

  Metrogoldenmayer aslanından hiç de aşağı kalmayan tanıdık ve bildik hikaye.. beğenmedim ne yapayım allah allah.. :(
  Puan: 3
 • tesvik edilmeli

  yaz aylarini bos gecirmemis gavur film cekmis ne yani. hangi sinamacımız yazın sıcagın altında seyini devirip yatmiyor ki. bence film yapanlari tesvik etmek içun On'u hakeder. non ho sonno, sınıfı geçtin hadi bakalım...
  Puan: 10
 • uykusuz kim?

  bence sıkı bir film. görülmeli.. ama uykusuz dedektif mi yoksa seyirci mi anlamadım. uykusuz kim anlayan varsa söylesin..
  Puan: 9
 • gereksiz

  baba sen exorcistte oyna sonra gel bu filimde oyna yakıştımı sana. bide ben şeye çok kıllandım o yaşlı amca 20 sene önce çekilen exorcistte daha yaşlı gözüküyodu acaba o filimde adamı yaşlılaştırdırmı yoksa bu filimdemi gençleştirdiler... bence film ağır sıkıcıydı... ben hiç bi arkadaşıma tavsiye etmiom ama siz arkadaşım diilsiniz isterseniz gidin.. bu arada bence uykusuz olan emekli amcaydı
  Puan: 2
 • eh işte...

  argento dan yeni bir deneme... travmadan daha iyi olduğunu kesinlikle söyleyebilirim... ama sam raimi tarzı ürpermeyi seviorsanız gitmeyin... kan ve murder görmeyi seviyorsanız.... ee ne duruyosunuz.. iii seyirler...
  Puan: 8
 • Hmm

  Benim gibi mecbur kalmadikca b.koy avsarda filme gitmeyin. Filmi begenip begenmedigimi bile anlamadım. Duyabildigim kadariyla muzikler hoştu. Uykusuz olan sanirim katildi. Siirde çiftçinin tum hayvanlari öldürdükten sonra uyuyabildigi yazıyordu.
  Puan: 5
 • beklediğim gibi çıkmadı

  ya ben bu filmi daha bir korkunç olarak bekliyordum biraz scream filmine benzemiş. Ya bide ben bu filmi italyanca konuşmalı olarak bekliyordum, konuşmalar ingilizceydi ama filmde olan gazete yazıları italyancaydı. Ya artık bu tür korku filmleri biraz baydı artık çünkü hep aynı şey oluyor. Karanlık ve tırsılacak atmosferi olan bir yerde kadının teki yalnız oluyor bir süre sonra katil kendini gösterip kadını yakalıyor, ardından çığlıklar ve kanlar... hep aynı şey işte ama güzel bir film olmuş. Yalnız o katilin kadınları öldürme sahneleri çok kanlı olmuş, biraz fena oluyor insan...
  Puan: 8
 • kim bu uyumayan vatandaş

  İzlemeyen okumasin

  başka film olmadığı için gittim. gitmez olaydım. berbatmış. bu arada yaşlı dedektifimiz eceliyle öldü en temizi o oldu yani. hehehe
  Puan: 1
 • Kalbi zayıf olan bu filmi izlemesin!!!

  Diye yazmış bizim sinema... Ölümcül Bedel`e gideceken bu iddialı slogan üzerine "hulem neymiş bu yaw???" diyerekten bu üfürükten teyyare filme gittik... Çok sıkıcıydı, boğucu bir atmosfer vardı filmde... Tek artısı cinayet sahneleri [özellikle kadının tırnaklarını kestiği sahne]... Cüce cinayetleriymiş... Çocuk şarkısı eşliğinde cinayetler işleyen psikopat!!! Önce domuz soora horoz soorada tavuk... Sonra bir üçlü hayvan serisi daha var... Bu arada filmde birde altyazı faciası vardı: Eleman mekandan ayrılırken EYVALLAH dedi!!!Ben bekledim Giacomo Gallo olay mahalline geldiğinde "selamun aleykum" de der diye ama olmadı... Filmden sonra düşündüğüm tek şey gitti benim 1.3$``ım demek oldu:)))... Delik adlı film buna 3 basar 2 ekler... İmkan varsa ona gidin derim ben... Bu arada çoktandır 6 dan düşük notta vermiyodum... Bu sıpagetticilerin filmine tam karşılığı olan five points vereyim... Nasıl gittik biz bu filme ya??? Suç ortağı 2 arkadaşta cabası!!!İzlemeyin, izlettirmeyin... eyvallah...
  Puan: 5
 • 10 ve 1 verenler dallamadır.

  İzlemeyen okumasin

  Ya madem dedektifçilik filmi yapıyosun bari mantıklı yap ve yalan gonuşma. hatırlarsanız ilk sahnede ölen kız arkadaşına telefonda katil cüceyle beraberdim dedi. beraber olduğu adamında adamında cüce olduğunu sööledi filmi izleyen farketmişdir katilde cüce değil. Yani filmde yalan söylerlerse biz katili tahmi edemeyiz ki. Bi de yine ilk sahnede adam trenin içine mi ışınlandı. Yani bu gerilim filminlerinde katillerin mekan tanımaması, evi arayan kurbanın hiçbir zaman katilin saklandığı yeri bulamamsını hatta hep katilin saklandığı yere sırtını dönmesi gibi klişeleri hangi akıllı yönetmen sonladıracak merak ediyorum. Eğer sizde sansürsüz izlediyseniz filmdeki vahşet sahneleri hakkaten insanın içini cız ettircek cinsden 3 puan vahşete ait olmak üzere filme 4 veriyorum.
  Puan: 5
 • berbatttt

  ne ya bu film verdiğim paraya yazık yaw. neymiş vincezzo bunu yapmış vincezzo adam öldürmüş ii pok yemiş. yaw gardeş dedefçilik oynamayı bilmiyoz sanki ne bu ya küçük ken bile daha güzel senaryolar yapardık iki üç bebe toplanık sonrada oynardık ulan var böle filmleri çevirenleri asacan gardeşim olmuyo bölee. yani diktatör olsam bi insanların bu filme gitmelerini engellerdim bide yaz ayların da sandalet giymesini (bayanlar içün). ne bu ya sizin boktan ayaklarınızı seyretmek zorundamıyıız önüne gelen sandalet giyiyo yazık yazık.
  Puan: 1
 • Ayıptır yaw 3-4 puandan yukarısı verilmez

  bi film bu kadar angutça olur.Zaten hergün yeni bi teenslasher filmi yapılıo. Dedik belki Amerikanlar yapamıo italyan versionuna gidip onu görelim. Yoh gardaşım şu ana kadar izlediim en saçma korku filmiydi.
  Puan: 2
 • dın... dın... dın... dın... nıhaaaaaa...

  Bi kere öncelikle şunu ifade ediyim, ben "korku filmi" kavramına inanan bi insan diilim, korkmam ben film kısmısından. Arada bi irkilirim, zaman zaman gerilirim, olursa o olur. Ha o zaman bu türe "korku" diil "irkilme" filmleri deyip ona göre hareket etmem gerekmektedir. Zaman zaman irkiltmeyi ve arada atmosferiyle ve özellikle de yerinde kullanılmış distorsiyonlu müzikleriyle germeyi başarmış film. Bi de adam öldürme hadisesini iyi başarmış, bu kadar iyi adam öldüren yönetmen az bulunur heralde. "Klişe" lerle dopdolu bi film diycem, yalnız Argento bilader bizzat bu filmlerin alfabesini yazmış insanlardan bir tanesi olduğundan, bu klişelerin icad edilmesine katkıda bulunmuş olduğundan, bu ithamda bulunmak haksızlık olur bi miktar. Lakin bu filme "iyi" diyebilmek için de daha bi meraklısı, hastası olunmalı Argento nun olayının, ben hastası diilim, o yüzden "kötü" demek mecburiyetindeyim. Bi iki tane sahne var ki, mesela şu trenin dışardan çekimleri bayaa güzel yapılmış, bunu da takdir etmek zorunda hisettim kendimi. Yoksa çok da mühim bi mesele diil.
  Puan: 4
 • kült bir yönetmen

  filmimizin yönetmeni, yıllar önce Suspiria adlı korku klasiğini çekmiş bir isimdir. belki görüntüler, artık alışmış olduğumuzun dışında, 80'li ya da 70'li yılları anımsatır cinsten fakat kabul edilmeli ki fevkalade kareler içeriyor. izleyen ve iğrenç olduğunu düşünenlerin aksine, çirkin olanın estetikleştirilmiş olduğunu düşünüyorum. bunun dışında konu sıradan, müzikler alışıldık, katil tahmin edilebilir ama bu kült bir yönetmenin kült bir işi. bu filmi gerçekten sevdim.
  Puan: 8
 • Aman breee...

  harbi güzel bi film çünkü beni gerçekten korkutabilen filmlerden biri oldu. filmi 2 kere izlediimi de söyliyimm...
  Puan: 10