Beşinci Güç

The Fifth Element

1997

Ortalama Puanı: 8.1

Öykü

23.yy'da dünya bugünkünden hayli farklı. Arabalar havada gidiyor, etraf karanlık, insanlar son teknoloji ile bezenmiş hap gibi odalarda filan yaşıyor. Askerden bozma taksi şöförümüz -yani ana karakterimiz- kafasındaki iki üç tel saçı sarıya boyayarak karizmanın doruklarında işe çıkar. İşler kesat demeye varmadan hemen hemen her erkeğin rüyası olabilecek güzellikte, turuncu saçlı, yarı çıplak bir hatun semadan taksinin tepesine düşer. Meğer Leeloo ismindeki bu güzelin sebeb-i ziyareti, kötülere karşı savaşmak ve dünyayı yok olmaktan kurtarmakmış. Dünyanın kurtuluşu için gereken dört güç; hava, su, toprak ve ateş hali hazırdadır fakat beşinci ve en önemli gücü bulmak gerekir. Bu iş kahramanlarımız Korben ve Leeloo'ya düşer.

Notlar:

 • 98'de en iyi ses efekti dalında Oscar'dan eli boş dönmüş. İngiliz Akademi Ödülleri'nden en iyi özel efekt ödülüyle ayrılmış. Cesar Ödülleri'nden de aday olduğu sekiz daldan üçünü kapmış.
 • İlaveten en kötü yeni yıldız (Chris Tucker) ve en kötü yardımcı kadın oyuncu (Milla Jovovich) Ahududu'larına aday gösterilmiş.

İzleyenler ne demiş?

 • pEK gÜZEL

  Çok güzel bi film,mutlaka izleyin... Tabi bu laflar filmin yanında kuru kalıyo, opera sahnesinde acaip gaza geldiğimi ve farkında olmadan koltuğumda zıpladığımı söleyeyim.
  Puan: 9
 • Yedi'den Yetmiş'e

  Bundan yüzyıllar önceydi. Birisi ilk kez yediden yetmişe deyimini kullandı, diğerleri afalladı. Anlamını sordular. "Herkese göre be abi." diye açıkladı yezit. İşte o günden beri başkaca cümle kullanılmamaktır bu durumu ifade için. Dikkat çekici giriş konuşmamız bittiğine göre filmi yorumlamaya başlayabiliriz:
  Puan: 8
 • Seyret

  Milla Jovovich için seyret
  Puan: 8
 • heyt bee Leeloo

  döneminin en güzel filmiydi be ya. ama bu filmin olayı görüntüsü mükemmeldir. evde 50 ekran tv de izleyince bi şeye benzemez. belki de benzer ya.. niye bu kadar sabit fikirliyim ki
  Puan: 8
 • offff offf....

  mûltipas.... ah be kızım hastayım senin tatlığına ama neyse mevzumuz diil filmin senaryosu çok doyurmaz insanı ama çekirdek çitlemelik bi film (bu bi deyimdir, saçmalamayın...)izlerim tekrar tekrar ama leeloo için bitek... bide buruce abimizin artık alıştığımız karizması var ki değinmeden olmaz açıkçası...
  Puan: 8
 • offffff der susarım

  abi nedir bu asalet yav. hatun resmen filmdeki gibi 'perfect'. valla hasta kaldım. herşey farklı diyebilirim. 5 yaşındaki veledin de hoşuna gider, 50 yaşındaki amcamın da. out of dis vorld deyim de gidiyim...
  Puan: 10
 • aaah ah

  abi ya bu filme 3 sey icin gidilir 1.Lelooo (mulipassını yiyim (ne tatlı kız ya)turncu askın olıyım) 2.Efekt-goruntu-Ziyafet(gozgonul acılması)- karizma 3.Sacmalık diger bilim kurgulara gore daha az
  Puan: 10
 • güzelllll!

  abi bence bu filme zaten sadece bruce willis var diye gidilir ama filmde fena değil hani.1 puaanı kırdım neden bilmiyom.
  Puan: 9
 • allahım bu ne guzellik...

  aklımı kaybedecem. Milla nın tüm filimlerine 10 veririm ne olduu onemli deil. (aslında cok seçiciyimdir filim konusunda) Bi kere filim bilim kurgu olyına cok ii girmiş. Konu ii bulunmus ve oyuncularda ii olunca vereceim puan 10 olmuş.
  Puan: 10
 • her filme bi milla lazım

  dünyanın en güsel insanıdır kendisi ayrıyeten yengeniz olur
  Puan: 5
 • bir de sonu olmasa...

  Bu filmin son sahnesine yine o ucuz amerikan yapay duygusallıklarından birini yamamasalardı pekala daha iyi olabilirdi. İnsana Avrupa filmlerini özleten bir film olmuş.
  Puan: 6
 • serial

  yaw eskiden severdim bruce willis abiyi ama bu 5.güç te zıbıttı 6.his te zıştı... 7 numaralı bi aksiyon olursa başımıza ne işler açar bilemiyorum
  Puan: 1
 • Ahududuculara

  Ahududunuzu yiyim sizin, inekler... Ulan ortalıkta saçma filmler 4 dönüyor siz gidip Chris Tucker a mı veriyosunuz Ahududuyu. Açın da kçınıza bakın, ona verin Ahududuyu. Töbe Töbe... Bruce Willis'in karizmasını yitirdiği filmdir şahsımca, 6. His de düzeltmiştir biraz olsun. The Story Of Us (mıydı tam hatırlayamadım) Bruce Willis'in ölmesi gerektiğini düşündüğüm filmdir. Kendisini her filmden sonra "Bu son filmim, aha bi daha çekersem 2 gözüm önüme aksın" dediği ve boktan filmlere sazan balğı gibi atladığı için şiddetle kınıyorum. Elimden de başka bişey gelmiyor. Milla hanıma gelirsek (keşke) oyunculuk bakımından pek iç açıcı olmasa da ekranda kapladığı yer ve açılan faltaşı gözler bakımından -yine şahsımca- bir 8 puanı hakketmiştir. Dayağı da hakketmiştir tam soyunmadığı için, biz Türk gencini koltukta melul bi şekilde bıraktığı için kendisine teeeeessüflerimi şeyederim.
  Puan: 8