Kuşlar

The Birds

1963

Ortalama Puanı: 8.0

Öykü

Güzeller güzeli Melanie evcil hayvan mağazasında dolanırken pek alımlı Mitch'e rastlar. Mitch, kızkardeşinin doğum günü için muhabbet kuşları aramaktadır. Melanie kuşları satın alıp, arabaya atladığı gibi Mitch'in annesinin ve kızkardeşinin yaşadığı Bodega Bay kasabasına gider. Her şey sükut içinde yaşanırken Melanie bir martının saldırısına uğrar. Ne oldu, ne bitti anlayamadan kasabaya kuşlar doluşmaya ve insanların kafalarını gözlerini oymaya başlar.

Notlar:

 • O zamanın teknoloji ve parasıyla hayli uğraş istemiş film. Yaklaşık 200 bin dolar harcanmış. Mekanik kuşlar, gerçek kuşlar ve eğitimleri, üç yüz küsür optik efekt vs. vs. vs.
 • Hedren'in kuşlar tarafından saldırıya uğradığı sahne bir dakikayı geçmemesine rağmen çekimleri tam bir hafta sürmüş.
 • Filmin posterinde "The Birds İs Coming" cümlesi ve içindeki dil bilgisi hatası bilerek, öğretmenlerin tepkisini toplamak üzere kullanılmış.
 • Filmin sonunda yine bilhassa "The End" yazılmamış ki, bir kuş gördüğünüzde tırsınız.
 • 1964 yılında en iyi efekt dalında Oscar'a aday gösterilmiş fakat ödül alamamış.

İzleyenler ne demiş?

 • Kim okuyo merak ettim?

  Lezzetliymiş bir kere daha izlerim! Zaten bugün izliycem :) Mutlaka izleyin gerçekten kuşlara aynı gözle bakamıyosunuz. (Bu arada bende farkındaysanız birçok yazım hatası yaptım, ööretmenlerin tepkisini toplarım belki olay olur :))
  Puan: 8
 • MİNİ MİNİ BİR KUŞ PENCEREME KONMUŞTU,SONRA DA GÖZLERİMİ OYMUŞTU...

  Ya manyak bi filmdi be.Gerçi özel efektlere bi hayli güldüm ama Hitch amcayı takdir edelim yani.Martılardan falan tırsıyosun.Ama benim en çok sevdiim sahne Jessica Tandy'nin gözleri oyulmuş komşusunu görünce ağzını açması ama çığlık atamayıp koşmasıydı.Kadının çığlıı boğazına takıldı kaldı be.Neyse izlesinler ben de bi daa izlerim.
  Puan: 9
 • uzaklara uçma kuşum (ne dedim ben yani şimdi?)

  Bu film her izlediğimde gerildiğim,ve kuşların şehiri bastığı sahnede nasıl olupta herifçioğlunun o dönemde teknik açıdan bu derece üstün bir iş çıkardığını merak ettiğim bir filmdir. Hayranlıkla izleyiniz...
  Puan: 9
 • kuşlar dırıdımdırıdım....aşkım sakın sen kuşlara uyma...

  biz bu filmi dün arkadaşla izledik dün.bi kere çok sıkıldık.sırf sonunda kuşlar neden saldırıyo bi fikir edinelim diye dayandık.olmadı çabalarımız boşunaydı.ulan bi filmin sonu açık olurda bu kadar mı olur kardeşim.şu filme 200.000 dolar harcayana kadar oturup senaryoyu yazsalarmış dooru düzgün.
  Puan: 4
 • sonunda ne oluyor

  güzel belkide sonundan ne oluyor yani. kuşlar neden saldıryor ? kafesteki kuş için mi ?
  Puan: 6
 • niye saldırdılar ki...

  belki kaçırdığım bir ayrıntı vardır diye tekrar izledim bu gece.ama yine bişey bulamadım kuşların niye saldırdığına dair.heralde muhabbet kuşlarının parmağı var bu işte...
  Puan: 8