Çalıkuşu

 • Feride'nin her bölümde başka bi anadolu kasabasında geçen maceraları, Kamuran'a olan sado-mazoşist aşkı, savaş yıllarında ataerkil bi toplumda tek başına bi kadın olarak mücadele etmesi falan acaip etkilerdi beni. Her gittiği kasabada birileri buna aşık olur, o kimseye yüz vermez, hatta saftır biraz olayı anlamaz bile, uğrunda ölürler kızın, çarpışırlar, birbirlerini yer adamlar ama feridecik yine de o bölümün sonunda tek başına ayrılırdı o kasabadan, kimseye eyvallahı yoktu. Ben günlük tutmaya başlamıştım ona özenip. Kamuran'ı Kenan Kalav oynardı, hoş adamdı o dönemler, Ferideyi kıskanırdım için için. Bi de Munise vardı, küçük, masum köylü kızıydı, soora büyüdü tabi, şimdi TV dizilerinde evli kadın rollerine falan çıkıyo. Ve o müzik... Hala duyduğumda içim bi tuhaf olur, ne kadar hüzünlü bi müziği vardı di mi Çalıkuşu'nun?
  witchie
 • Şunu asla unutmam; ca ceylu cala culada camburleyni cap cup, da deyli dala dulada damburleyni dap dup. Neydi bu allah aşkına?
  eondeisn
 • Öğretmenlik yapıyodu galiba Çalıkuşu. Gittiği okulların birinde başvuru sırasında başörtüsünün önünde bir tül vardı ve müdür bey "Bir şartla; okulumuza bu şekilde makyajla gelmek yasaktır" demiş idi. Çalıkuşu da tülü açmış (kamera burada Aydan Şener’in surata zoom yapıyor) "Yüzümde makyaj yok efendim" demişti. Ben de hayran ötesi kalmıştım o surata, büyüyünce ben de öyle güzel olmak istemiş idim. Çocuk işte.
  Bono
 • çok güzel diziydi çok. "şşt küçük hanım şşt küçük hanım" diyen bi kadın vardı orda kara çarşaflı ben çok korkmuştum ondan. korktuum kadar da varmış zaten ayırdı güzelim ferideyle kamranı. kitapta sarı çıyan diye geçen kamran'ın dizide bayaa bayaa esmer bi bomba olması çok çelişkiliydi. ama olsun çok yakışıklıydı kamran walla. hem ben sarışınları sevmem ki ;)
  DeedRa
 • - Gülbeşekeri sevdin mi? - Sevdim. - Bir daha söyle Kamuran! - Sevdim. - Öyle değil Kamuran, ben gülbeşekeri çok sevdim de. - Ben gülbeşekeri çok sevdim, ben gülbeşekeri senin tahmin edemeyeceğin kadar çok sevdim. Ahh ah! Hep bu sahnede gözlerim dolar, yüreğim sızlar.
  ŞARA
 • Çalıkuşu romanını belki 10-15 defa okudum. Beni o kadar etkilemişti ki sevgilimle her kavga edişimizde benden ayrılırsa artık İstanbul'da yaşayamayacağımı düşünerek ben de Feride gibi Anadolu'da bir köye gider öğretmen olurum diye planlar yapardım. Sonra da onun bana mektuplar yazarak pişman olmasını hayal ederdim. Ah gençlik.
  seaprincess