Sayılarda Boğulmak

Drowning by Numbers

1988

Ortalama Puanı: 7.6

Öykü

Film üç kadın hakkında. Hepsi aynı aileden geliyor. Hepsinin de ismi Cissie Colpits. Sadece nesil farkı var aralarında. Ortak olan diğer bir şey ise; üçünün de yetersiz buldukları kocalarını boğarak öldürmeleri. Hepsi de bu cinayetlerin ardından sütten çıkmış ak kaşık misali yırtmasını biliyorlar. Bunu da cinselleği pek seven adli tabip Magdett'e bir takım vaatlerde bulunarak beceriyorlar. Bu üç kadın hikayelerini yaşarken Magdett'in sayılarla kafayı bozmuş oğlu Smut, filmin başından sonuna 1'den 100'e kadar olan sayıları artan bir düzenle acayip sahnelerde bazen kıyıya köşeye, bazen kör gözün parmağına yerleştiriyor. Misal: Yukarıda resmini gördüğünüz ineklerden beyaz olanının gövdesinde "79" rakamı ayan beyan görünmekte. Ama hepsi bu kadar basit olmayacak bilesiniz. 119 dakikalık bir bulmaca.

Notlar:

 • 1988 yılı Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'ye aday olmuş ama yerine En İyi Sanatsal Katılım Ödülü denen bir ödül almış.

İzleyenler ne demiş?

 • sanata ve sanatçıya hayır

  Genellikle festivallerde ödül kazanmış çok sanatsal filmleri sevmesem de, bu film gerçekten izlemeye değer. Seyredin pişman olmazsınız diyecem ama milli maç var, ben şahsen stadda olacam. HAYDİ TÜRKİYE!
  Puan: 7
 • sayılara dikkat!

  izledim, yine izlerim...
  Puan: 5
 • Alla, alla!

  Garip bir filmmiş doğrusu. Sayıları yakından takip etmek için ektstra çaba harcadım ama bi çoğunu kaçırdım yine de. Hatunlar da ne fettanmış be kardeşim. Garipti, pek acayipti ama seyri keyifliydi.
  Puan: 6
 • Ön izleme ekranı hezeyanı

  Uğraştım yazdım birşeyler, ön izleme ekranına geldim, baktım mesaj var, mesaja gittim, unuttum göndermeyi... Bir sürü şey yazmıştım halbuki. Şimdi heves kaçtı,şunları diyeyim sadece. Zuxxi-Sinema'da istediğim filme ve yönetmene dilediğimce atıp tutma hakkım olsa, ve ben bu hakkı tepe tepe kullansamda, bir Greenaway filmine yorum yazarken destur çekerim, "Ne haddime?" diye bir düşünürüm. Zira amcanın filmografisini elinden geldiğince izlemiş bir insan olarak kendisinin yarattığı "Aşçı,Hırsız.." veya "Baby of Macon" gibi mucizeleri gördüm.Ve anladım ki, hakkında ileri geri konuşmak için henüz biraz yetersizim. Dolayısıyla bu film hakkında (ki fanatikleri olan bir Greenaway filmidir, Türkiye'de de var bu fanatiklerden) tek diyebileceğim, ben 7 puan verecek kadarını alabildim Greenaway amcadan, o kadarını sevebildim ben. Cnbc-e "Aşçı,Hırsız.."ıda yayınlasa da film görse yurdum insanı...
  Puan: 7
 • jr

  sayılara ve hatunlara bakmaktan filmi izleyemedim.
  Puan: 10
 • bi kereden fazla çekilmez derim

  film hiç bişi anlatmıo bence ama sayıları takip etmek için izliosunuz bi yerden sona.ama bazı sayılar film içinde bikaç kez görünüo;bunun sebebini merak ettim dorusu-deliyim de. bide filmden şunu öğrendik ki erkekleri öldürmek için hiçbi nedene ihtiyacımız yok aslında.
  Puan: 6