Sapık

Psycho

1960

Ortalama Puanı: 9.0

Öykü

Marion, evlilik hayalleri ile yanıp tutuşan genç bir hanımdır. Fakat sevdiceği Sam bir türlü başlık parasını denkleştiremediğinden, e kendisi de emlakçıdan kazandığı parayla bi başına ev kuramayacağından müthiş bedbahttır. Bir cuma günü cukkası sağlam bir müşteri, depozito tadında 40 bin dolar bırakır emlakçıya. Emlakçı da Marion'a "al kızım bu paraları takatukalat da gel" der. Marion fırsat bu fırsat paraları alarak Sam'in yamacına varmak üzere Kaliforniya yollarına düşer. Korku filmlerine yaraşır bir fırtına çıkmıştır ve kızcağız araba kullanmaktan baygın düşmek üzeridir. Şuradaki motele girip istirahat etme vaktidir. Ve tabii duş alma vakti. Hın hın hın hın!

Notlar:

 • Robert Bloch'un romanından uyarlama.
 • Zamanında kıymetini bilememiş olacaklar 61 yılında dört dalda Oscar'a aday gösterilmiş ve aynı yıl sadece Janet Leigh en iyi yardımcı kadın oyuncu Altın Küre'si kazanmış. Şimdi ise 2001 itibariyle tüm zamanların en iyi korku filmi seçildi.
 • Hitchcock olunca bir yığın ayrıntı var tabii filmde. En çok da "Kuşlar" a gönderme var. Dikkat ediniz farkedeceksiniz.
 • Meşhur duş sahnesi söylenene göre 70 değişik açıdan çekilmiş ve çekimleri yaklaşık bir hafta sürmüş.
 • Hitchcock, romanın hakları için sadece 9000 dolar ödemiş. Sonra da kitabın bulabildiği bütün kopyalarını almış ki filmin sonunu kimse öğrenmesin.

İzleyenler ne demiş?

 • HMMMMM

  Çok güsel bir yapıt.Kaç kere izlediimi hatırlamıyorum bilem...
  Puan: 8
 • heyt be yaw

  yılların sapığı be... kim tutar seni. bu arada kanal7, brt, olay TV falan gibi dandik kanallarda izlediğim klasik filmlerin haddi hesabı yoktur. büyük kanallar neden böyle filmleri yayınlamaz çok merak ediyorum. 20 yıldan daha eski filmler büyük kanallarda yayımlanmaz diye bir kural mı vardır nedir...
  Puan: 9
 • Güzel filmdir de...

  Kanal 7 de izlenmez be abiler... Banyo sahnesinin içine etmiştir herifler... En son izlediğimde edilmişti en azından....
  Puan: 9
 • Gerçekten güzeldi..

  Filmi bi arkadaşımın tavsiyesi üzerine seyrettim gecenin bi yarısında.. Ama bu kadar iyi bir film beklemiyordum açıkçası.. Bir de Norman Bates'i duyunca filme iyice daldım.. Benim bildiğim Norman Bates, Stephen King'in bi kaç kitabında vardı.. Bu filmde de görmek beni şaşırttı..
  Puan: 9