Yakın Tehlike

Thirteen Days

2000

Ortalama Puanı: 7.0

Öykü

"Benim babam senin babanı döver" yıllarında silahlanma yarışına girişen iki büyük güç; Sovyetler Birliği ve A.B.D' nin nükleer oyunlarını yakinen teftiş etme fırsatı bulacağız: 1962 yılında Sovyetler Birliği'nin Küba'ya nükleer füze yerleştirdiği A.B.D' nin kulağına gidince 13 günlük bir kriz vücuda gelir. Bu nükleer silahların düğmesine basıldığı vakit başlarına gelecekleri hayal bile etmek istemeyen Amerikan Hükümeti (Meşhur Kennedy Hükümeti) derhal harekete geçmek durumunda kalır. Başta Başkan Kennedy olmak üzere, kardeşi Bobby ve Başkan Yardımcısı Kenneth kolları sıvar ve nükleer bir savaşın eşiğinden nasıl dönülür cümle aleme kanıtlar.

Notlar:

 • Ernest R. May ve Philip D. Zelikow'un "The Kennedy Tapes - Inside the White House During the Cuban Missile Crisis" kitabından uyarlandı.

İzleyenler ne demiş?

 • sensiz geçen 13 gün...

  geçmişte yaşanan olayları iyi yansıtan, kah sıkan kah sürükleyen, zevkten zevke degişebilcek, seveni kadar sevmeyeni de olcagını tahmin ettigim, oyunculuk ve kurgu açısından basarılı ve uzun bir film.. özellikle ilk yarısında mutlaka bi 5-10 dakka kestirceksiniz, şekerleme bi uyku çekceksiniz kendinize.. sonra filme kaptırcaksınız kendinizi.. bence güzel, emek verilmiş ve ii anlatılmış bi yapıt.. ayrıca "thirteen days"i, 13 gün die tercüme etseler ne olurdu?? ne gerek vardı "yakın tehlike" ismine, ne alaka??..iyice azıttılar, sapıttılar, milletle dalga geçiolar.. biri dur desin bu soytarılığa..
  Puan: 8
 • kevin a yakışmış

  rolüylee olsun aksiyon sahneleriyle olsun güzell bir film kevin c. hayranları bence kaçırmasın 10 u hakedior.
  Puan: 10
 • ilk cd si güzeldi

  ben yurtta kalıyorum cerrahpaşa yurdunda bizim bir arkadaş vcd sini getirmişti ve orda izledik ikinci cd yi izlerken yarısında vcd bozuldu onun için hepsini izleyemedik ama izlediğim kadarıyla başkan ve savaş çıkmasını isteyen kurmaylar arasındaki ikinci soğuk savaş güzeldi bu savaşta k. costner in da rolünü unutmamak lazım fragmanda yazdığına göre bu soğuk savaşı başkan kazanıyor hakediyordu galiba ayrıca bi yerde amerika elçisinin sovyet elçisini haklaması! güzel bi sahneydi beğendim filme hakettiği puanı verecem izlediğim kadarıyla sekiz puanlık bir filmdi
  Puan: 8
 • severim

  Yaşanmış olayları konu alan filmleri her zaman büyük bir merakla izlemiş ve beğenmişimdir. Bu filmde de aynen öyle oldu ve iki buçuk saatin bir dakikasında bile sıkılmadan izledim. Politik drama türünü sevenler kaçırmasın derim. İyi seyirler...
  Puan: 8
 • Diplomasi

  Valla filmiz uzunluğu sıkabilir insanları , üstelik öyle aksiyon da yok fazla . Yalnız soğuk savaş ve diplomasi nedir , nasıl işler vs vs sorularına gayet iyi cevap veren bir film .
  Puan: 8
 • Uzak Tehlike

  Evet Güzel siyasi politik bir film her ne kadar diğer bu tip filmler gibi elemanlar hızlı hızlı telaşla bir şeyler tartışıyorlar sonunda doğru cevabı buluyorlar fakat biz hiç bir şey anlamıyoruz öyle bakıyoruz adam şimdi ne dedi kardeşim. İşte o tip filmlerden biri fakat film süresi 2.5 saatden fazla olmasına ve ilk filmin başınında biraz uyuklatıcı olmasına rağmen film heyecanını ve diriliğini buluyor. Tabiki Türkiye de filme dahil edilmiş güzel olmuş hoş olmuş. Eğer tarihi bol konuşmalı(Uçak sahneli aksiyonlu sahnelerde var)filmlerden hoşlanıyorsanız gidin derim hoşlanmıyorsanız THE MUMY RETURNS i bekleyin.İYİ SEYİRLER.YmP-)
  Puan: 7
 • Beni pek açmadı

  Stratejik filmlerden hoşlanan kiişlere tavsiye ediyorum. Gidin gorun.
  Puan: 5