Ölüm Yolunda

Dead Man Walking

1995

Ortalama Puanı: 7.8

Öykü

Rahibe Helen, iki genci tecavüz ettikten sonra öldüren idam mahkumu Matthew Poncelet'ten bir mektup alır. Mahkum Helen'in kendisini ziyaret etmesini ister. Helen, Matthew'u görmeye gider ve ruhani danışmanı olmayı kabul eder. Bundan böyle hergün Matthew ile vakit geçirmeye başlayan ve ölüm cezasına karşı olan Helen, bir yandan Matthew'un idamını yürürlükten kaldırmaya çaılırken diğer yandan Matthew'un ruhunu günahlarından arındırması için uğraşır.

Notlar:

 • Film Rahibe Helen Prejean'ın gerçek yaşam öyküsünden uyarlama. Gerçek Rahibe Helen'e kendisini "Thelma & Louise" in meşhur oyuncularından birinin canlandıracağı söylenmiş. Rahibe Helen, Susan Sarandon ile tanıştığında söylediği şey "Tanrıya şükür, bu Louise" olmuş.
 • Film 96 yılında dört dalda Oscar'a aday gösterilmiş, sadece Susan Sarandon en iyi kadın oyuncu ödülü almış.
 • Aynı yıl Berlin Film Festivali'nde Tim Robbins Altın Ayı alamasa da üç özel ödül almış ve Sean Penn de Gümüş Ayı Ödülü kazanmış.

İzleyenler ne demiş?

 • Bu misyon benim ha?

  Sean Penn ve Susan Sarandon müthişler. Penn 'En İyi Erkek Oyuncu Oscari'ni Nicolas Cage'e kaptırmıştı. (Elveda Las Vegas ile) Olsun, Cage de sevdiğimiz bir kardeşimiz. Çok etkileyici bir film. Tim Robbins de 'Bob Roberts'dan daha iyi bir iş çıkardığı için mutludur herhalde. Filmi 4.5 yıl önce izlemiştim. Ya başında, ya sonunda 'for Lee Robbins' ibaresi var. Tim Robbins'in kardeşi midir, kimdir kendisi, bilen varsa müteşekkir olabilme fırsatı geçer elime. Eddie Vedder'ın rahmetli Nusret Fateh Ali Khan ile düeti çok hoş. Vedder filmin etkileyiciliğini çoook artırıyor.
  Puan: 8
 • Olaanüstü

  hani aalamak istersin böööle bişe takılır boazına aynen ööle bişe acaip bişe mükemmel bişe
  Puan: 10
 • son sahne...

  Son sahnedeki itiraf çok etkileyiciydi. Bir de müzikler...
  Puan: 8
 • kaçmasın derim!

  çok güzel bir film. ölüm cezası üzerine inanılmaz bir manifesto. penn'in yerine cage'e oscar vermeleri saçmalıktı. sean penn hayatının oyununu oynadı. sarandon da öyle. müziklerse adamı vuruyor. özellikle idam cezasına taraftar olan muhafazakar kesimin izlemesini isterdim.
  Puan: 9