Rocky 4

Rocky 4

1985

Ortalama Puanı: 5.9

Öykü

Önceki üç macera sonunda Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu olan Rocky, bu bölümde intikam uğruna dövüşür. Çok sevdiği arkadaşı Apollo ile Rus ızbandut'u Ivan arasında gerçekleşecek müsabakada, arkadaşının antrenörlüğünü üstlenir. Lakin maç kanlı geçer ve Apollo öldürücü bir darbe sonucu ölür. Rocky bu durumdan kendini sorumlu tutar çünkü antrenör olarak havlu atmakta geç kaldığını düşünür. İntikam içinde yanıp tutuşan Rocky, Ivan'a maç teklif eder hem de deplasman maçı. Koşar, ağırlık kaldırır, meşhur Rocky müziği eşliğinde kollarını havaya kaldırarak merdivenlerden çıkar ve beklenen an gelir...

Notlar:

 • 1886 yılının Ahududu Ödülleri'ni silmiş süpürmüş. En kötü yönetmen ve en kötü erkek oyuncu dalında Stallone, en kötü yeni oyuncu ve en kötü yardımcı kadın oyuncu dalında Brigitte Nielsen onurlandırılmış. Ek olarak en kötü müzik dalında Vince DiCola ahududuyu afiyetle yemiş.
 • Valla zamanında pek bir hatırı sayılır filmdi, şimdi izlesek güleriz herhal ama aramızda kalsın bizim bir kanaryamız vardı adını "Rocky" koymuştuk. Şimde sizlere ömür.

İzleyenler ne demiş?

 • Tüm zamanların en kötü yabancı filmi

  Bu filmin en kısa özeti, "bir grup yapımcı berbat bir yapım ortaya çıkarmak isterler, olaylar gelişir." şeklinde olabilir. Soğuk savaşın en civcivli dönemlerinde amerikan milliyetçiliğini azdırmak üzere yapılmış bu berbat film hem insanlık hem de spor adına bir utanç duvarı. Değil bu konu üzerine film yapmak, es kaza bir kaç boks maçını dikkatli izlemiş olan biri bu filmin sebebi mevcudiyetinin bile abes ile maksimum iştigal olduğunu görebilir. Zira filmin yarısını işgal eden bol kanlı, terli kavga sahnelerinde, değil bir insanın averaj bir mandanın bile yemesi halinde bayılmasına sebebiyet verecek boksta "açık" ve "kontra" tabir edilen yumruklardan yüzlercesini yiyen rocky nin komünis ivan drago yu kendini dövdürerek yenmesi boks tarihinde değil insanlık tarihin eşi benzeri görülmemiş ve görülemeyecek bir hadisedir. Ayrıca yine hiç bir boks federasyonunun kabul etmeyeceği, pankreas a yakın hareketlere, knockdownlara müsaade eden abuk subuk bir hakem heyeti vardır bu filmde.Rock elli kere yere düşer, kaşı açılır, kemiği kırılır, hakem paso devam der.En maksimum tabelası, bahsi olan oyunlarda bile en küçük kaş yarılmasında maçı iptal eden hakemlerin göz ardı edildiği filmi sadece bu açılardan eleştirerek bile tüm zamanların en kötü spor filmi yapabilecekken, bir de siyasi yüz yaratılmış izleyici iyice öğürtülmüştür. ivan drago amerikaya geldiğinde herkes yuhalar normaldir, rocky rusyaya gittiğinde yuhalanır, spiker "inanamıyorum bu insanların hepsi rakiden nefret ediyo!" falan der.En sonunda 3 mandayı komaya sokacak dayak yiyen ve atan raki, halkların kardeşliği ve amerikan rüyası üzerine söylev verir, meydan boştur, meydan sanki hyde parktır? Bu da yetmezmiş gibi rakinin italyan aksanlı ingilizcesini anlayan halk, politbüro ve gorbaçov rakiyi ayakta alkışlar ve "keşke biz de amerikalı olsak, zafere doysak.." temennileriyle tüm zamanların en kötü yapımı sona erer. Bundan daha kötü yerli yapımlar elbette vardır (sezercik kıbrıs harekatında) ama bundan daha kötü bir iddialı ecnebi yapımı gördüğümü sanmıyorum, görmekte istemiyorum.neydin ne oldun be rocky!
  Puan: 1
 • ACI YOK DiYE DiYE ACI VERDiN BiZLERE BALBOA YA DA HERNEYSEN

  Aslında yorum yapmadan 1 puanı vermek istiyorum, dayanamıyorum. Bir boksçu boks maçına odun taşıyarak, karlarda koşarak, binbir çeşit eziyet çekerek mi hazırlanır be!? Bak Ivan Drago'ya nası delice hazırlanıyo koşu bantlarında üzerinde binbir çesit elektronik ölçüm yapan kablo ve bilimum tesisatla. Yok yok olmaz böyle film. Fikir tembelligi de yapmak istemem ama Cornholio herşeyi anlatmış anlatmak istedigim.
  Puan: 1
 • Herşeye rağmen güzeldi.

  Daha öncekilerden geri kalmış olsada.. güzeldi.
  Puan: 7
 • İzleyin laf yok,işte budur!Stallone

  Sylvester Stallone nin kariyerindeki en değerli film kimse bunun aksini idda edemez eleştirmeye hakları yok çünkü sende bunu izledin:)Hey!Adrian Başardııım!!!:)))))) Haaa!Unutmadan filmin müziklerini beyenmiyenler var:)müzikten anladıklarını birdaha düşünsünler.
  Puan: 10
 • hayatımın filmi

  dünyada böyle film çok az eleştirenler çok haksız inanmassınız ama bu filmi 100 kere izlemişimdir bana göre dünyanın en iyi filmi (matrix ikinci) film in müziklerine dikkat edin filmin şarkıları bile yeter "traning montange "ok ayrıca kimse unutmasın bu film 1985 de çekildi eleştirenlere söyleyim
  Puan: 10
 • dolph

  bu film, dolph lundgren isimli, surat ifadesi konusunda minimalizme yeni anlamlar katmış, başından sonuna minimum konuşarak oyunculuğa yeni vizyonlar kazandırmış, süper şahsiyeti kitlelere tanıtmış bir filmdir... Dolayısıyla gerekli saygıyı gösterelim:2
  Puan: 2
 • better living through chemistry?

  filmden en belirgin hatırladığım sahne ivan drago'nun doping alrak ve çok teknolocik araçlar kullanarak hazırlanmasının aksine Raki'nin bi dağ evine çekilmesi ve orda karların içinde koşması, odun kesmesi falan gibi aşırı doğal yöntemlerle hazırlanması oldu. nitekim doğal ürünlerin hayatımıza çok daha fazla şey katabileceini görmüş olduk. bi de radiohead şarkısı vardır Fake Plastic Trees diye neden bilmem ama aklıma geliverdi.
  Puan: 2
 • artislik yapmayın

  bu filmi en az 2 kerden az izlemiş birini düşünemiyorum eminki o eleştirel yazıları yazanlar tvde bugün olsa bugün bile seyrederler oyüzden kimse çok bilmiş sinema eleştiriciliğine soyunmasın
  Puan: 10
 • niye beğenmediniz!

  bu filmin benim hayatımda önemli bir yeri var çünkü ilk izlediğim ve ilkinden sonra en sevdiğim Rocky filmidir. Aslında hepsi birbirine benziyor, o yüzden diğer Rocky filmlerine verdiğiniz puanları bu filme de vermeliydiniz. Sonuç olarak Rocky'yi dövüşürken izlemek güzel birşey ama serinin yüzkarası Rocky V dışında!
  Puan: 8
 • amarikaya karşı gomunistler

  soğuk savaş bastırmış. amarikanın elinde holivudu var kullanacak tabi. ivan dragoviçin elinde teknolojiden başka neyi var ki. Rakı abimizin iman dolu göğsü gibi serhatti var. amaç 10 yaşındaki çocukların beynini yıkamaksa oldukça başarılı bir film. Netekim bende yepıştırmıştım rakinin üçgen vücutlu posterlerini. Ama kel körki koca rus ordusunu dize getirmiş, vietnamı yerle bir etmiş raki abi şimdi afganistanda neler yapıyor. Neler oloyor bütün bunlar yoksa bir komplo mu?
  Puan: 1