Arka Pencere

Rear Window

1954

Ortalama Puanı: 8.7

Öykü

Jeff son derece atak hizmetlerde bulunabilen bir fotoğrafçıdır. Yine bir araba yarışı görevinde arkadaşının "Aloo Jeff, uzak dur koçum ezileceksin" uyarılarına aldırmaz ve görevi kırık bir baçakla sonlandırır. Artık onu evinde yalnız saatler beklemektedir. Röntgenciliği oldum olası seven ama pek fırsat bulamayan Jeff kırık bacağı ile arka penceresinden komşuları izlemeye başlar. Bir adamın karısını öldürdüğü gibi bir fikre kapılır ve bunu araştırmaya karar verir.

Notlar:

 • IMDB'de en iyi 250 film sırasında ilk yirmide geziniyor. Onlarca yıl sonra kolay bir şey değildir her halde.
 • 55'de 4 dalda Oscar'a aday olmuş fakat seyirci koltuğunda oturmuş bütün adaylar.

İzleyenler ne demiş?

 • tam bir klasik

  bir filmin nasıl olması gerektiği bu filmde tam anlamıyla ortaya konmuş. muhteşem bir senaryo, muhteşem bir kadro ve gerçekten seyre değer bir film... tabi ki grace kelly faktörünü unutmamak lazım. sırf onun için bile izlenebilir.
  Puan: 9
 • alfred yapacaanı yapmış gene!

  Ya benim bu Alfred adlı genç yetenee aklım ermiyo bi türlü,ne biçim filmler yapıyo bu genç kardeşimiz di mi?Şaka bi yana eski bi film olmasına raamen hala izlenebilir bi yapıt. Bu bence yönetmenin kalıcılııyla ilgili bi şey. Neyse konusu ilk kez izleyenler için sürükleyici, bi kaç defa izleyenler içinse(benim gibi)film tekniğine dikkat etmelerini sağlayan bi yapıt.Her halükarda izliyosun işte!
  Puan: 9
 • Röntgenci ceymis,kıral hiçkok

  15-16 yaşlarımda almanyada oturuyoduk babamın işi sebebiyle... İki haftada bir bu film mutlaka yayınlanır, biz de ailecek tv karşısına geçer, akşamımızı hitchcock'a ayırırdık... Hiç de bıkmazdık iyi mi? Babamın favorisi dial M for murder idi; karısını öldüren adam temasını kötü espriler yapmak için kullanırdı, biz de gülerdik heleloy diye... Abimin favorisi the birds'dü. Ben de severdim o filmi, hala da severim... Annem "to catch a thief" i severdi, egzotik geliyodu herhalde.. Benim favorimse hep bu film olmuştur... İzlemeyeli bayağı oldu ama, çıksada izlesek... hmm... Çok eskidenmiş gibi yazmışım anasını satiim, 2 sene geçti aradan halbuki almanya dönemimizden.... Neyse, rastlarsanız filme tv.de izleyin... Ama filmin moduna girerek izleyin; atıştıracak birşeyler alın önünüze, mümkün mertebe ailecek olun.. Ananız "ay kaç kadın!" gibi yorumlar yapsın heyecanlanınca, sizin dikkatiniz dağılsın, gülümseyin hafifçe bu yoruma... off bee... Özlemişim o günleri...
  Puan: 10