Arizona Rüyası

Arizona Dream

1993

Ortalama Puanı: 9.1

Öykü

Öncelikle baş kahramanımız balıklar ile çok özel bir ilişki içinde olan gençten Axel. Diğer önemli karakter ise iki gözü de bir tarafında ikamet eden bir balık. Bu balık film boyunca her daim, havada karada karşımıza çıkıyor. Amcasının yardımcısı Paul günün birinde New York'a varır. Axel'ı katikulliye getirerek tuttuğu gibi amcasının düğünü için Arizona'ya götürür. Aslında esas amaç; Axel'ı aile mesleği, araba satıcılığına sokmaktır. Axel burada enteresan, neşeli, sinir hastalıklarıyla ve aile anlaşmazlıklarıyla donanmış iki kadın ile tanışır. Axel iki kadından birine aşık olurken, diğer kadın, kaz sürülerine ve kaplumbağalara akordeon çalar.

Notlar:

 • 1993 yılı Berlin Film Festivali'nde Gümüş Ayı Ödülü kazandı.

İzleyenler ne demiş?

 • bilmioyrumkine.....

  acaip bi filmdi şahsen sıkıldım.absürdlük bi yere kadar...ama kesin gidin derim
  Puan: 10
 • in the deathcar

  güzel film. o müzik yok mu...
  Puan: 10
 • Amerika değil Arizona, Arizona... hayret bişey yahu

  Çok zeki adam şu Kusturica. Yaptığı filmlerin hepsinin kendine göre bi inceliği, zarifliği var. Mesajı seyircinin gözünün içine sokmuyor ama lüks bi lokantada servis yapan kibar bir garson misali kayıtsızca önünüze bırakıyor. Filmlerinin şimdiden klasik mertebesine yükselmelerine şaşmamalı. Her bir karakter ve bu karakteri seyircinin kafasında bir "kişilik" olarak oluşturan herşey çok iyi işlenmiş bu filmde. Leo'nun üstüste konulunca aya ulaşacak otomobilleri, Grace'in akordeonu ve kaplumbağaları, sinema tarihinden herhangi bir sahneyi birebir taklit etme yeteneğine sahip Paul'un girdiği yarışmada seçebileceği en yanlış sahneyi seçerek gülünç duruma düşmesi, ve tabii "North by Northwest" üzerine kurduğu intihar fantazisi, Axel'ın balık sevdası, Leo'nun gencecik sevgilisinin müstakbel kocasıyla arasındaki yaş farkını düşünüp düşünüp ağlaması, filmin başındaki eskimo, iki gözü de tek tarafında olan uçan balık, uçan balonu takip edilerek yapılan geçiş... herşey çok zekice ve ustaca hazırlanmış. Yemek sahnesi, masada yürüyen kaplumbağalar ve Paul'ün "North by Northwest" parformansı hiç unutmayacağım ayrıntılar. Sonuç olarak: Acaip lezzetli, "yeme de yanında yat" tadında bir film. Her seyreden beğensin kaygısına düşmemiş (ne zaman düştü ki), hitap ettiği izleyiciye kendi dilinde bi ziyafet sunmayı planlamış Kusturica. Tekrar tekrar izledim, daha da izlerim. Ayrıca: - Johnny Depp'e kanımın kaynadığı ilk filmdir. Severim keratayı. - Filmin Türkiye'de "Amerikan Rüyası" ismiyle vizyona girmiş olması bugüne kadar yapılan gereksiz isim değişikliklerinden en acımasız ve yanlış olanı bence. Zira filmin isminin de Kusturica'nın absürd espri anlayışını yansıttığını düşünüyorum. - Filmde orda burda uçarken görülen iki gözü de başının sol tarafındaki balık "Dilbalığı" dediğimiz balık imiş. Hakkaten de böyle bi sorunu varmış bu balığın. Fantazi değil, gerçek. - Puanı 8.5 tan 8.
  Puan: 8
 • biraz geç oluyo ama...

  gençlik dönemime imza atan bu filme geç de olsa bişiler yazmak istedim. ya hani hiç uyanmak istemediğiniz rüyalar gibi..
  Puan: 10
 • herkese gore degil!

  yaklasık iki yıl önce izlemiştim bu filmi, ama aklımda kalan ve hatırladıkca çok zevk aldıgım o kadar cok sahne var ki! valla çok lezzetli filmdi! ha unutmadan, sadece muzikleri bile yeter!
  Puan: 9
 • Müzikler

  Katastrof bana bir şey bırakmamış anlatacak. ben de onun yazdıklarının altına imzamı atabilirim sadece. Puan kısmı hariç Müzik enfesti. insanı gerçekten bir düş alemine götürüyor.
  Puan: 10
 • kaos da zevk

  aşk böylede anlatılabilir yeni dünya filmlerinden izleyiiin de.....
  Puan: 5
 • Şimdi Kalktım Başından

  İzlemeyen okumasin

  İzleye izleye doyamaz insan bu filme. Daha önce çok uzun zaman önce izlemiştim bir kez. Hakkını veremediğimi düşünüp, ikinci fırsatı beklemiştim. Aman ne de iyi etmişim. Ağzım tatlandı valla. Gözüm diğer tarafa kayarken izlemek daha yerinde oldu. Ne kadar ince film bu ya. Paul'un North by Northwest taklidi ayakta alkışlanır, bu ayrıntıyı bu kadar nefis işleyenin boynuna atlanır. Balık mı desem, amca mı desem, uçmak mı desem, büyümek mi desem, farketmek mi desem. Valla hepsi upuzun sürecek şimdi. Taze ya şimdi her şey kafamda uzar da uzar artık anlatacaklarım. Bunun bilincinde olarak kendimi kontrol edeyim. Yalnız iki arkadaşım gecenin köründe bir tartışmaya girmişti: Axel aslında Grace'i kurtaracaktı ama o anda yıldırımın düşmesiyle yanlışlıkla tabanca ateş aldı diye. Dikkat ettim hakkaten öyle galiba. Bi daha dikkat edicem. İyi ayrıntı. Siz de dikkat edin...
  Puan: 8
 • Kaktüs ve balık

  İzlemeyen okumasin

  Film hakkında çok şey söylenebilir. Absurd, romantik, duygusal, acıklı, provoke edici, değişik... Faye Dunaway'e bu film için Altın Ahududu vermişlerdi, bence kesinlikle o kadar kötü oynamıyor, Johnny Depp de -tabii ki- harika! Lili Taylor'ın oyunculugu da oldukça başarılı, intihar edeceği çok anlaşılıyordu (kaplumbağaları bırakmasından itibaren kesindi hatta!); ancak gene de çok etkileyici bir sahneydi... Eskimo rüyası çok orijinal, Arizona Dream 'American Dream' fikrine gönderme yapıyor, bana kalırsa Kustarica politik bir film yapmaya çalışmış, bu arada işin sanat yönünü çok güçlü tutmuş. Johnny Depp'in replikleri çok güzel, dikkatle dinlenmesi gerekiyor. Sondaki konuşmalar da çok güçlü bir etki yapıyor, ancak gereksiz de denebilir; çünkü sadece filmin geri kalanını özetliyor... Kaktüs ve balık harika iki leitmotiv seçimi... Çok iyi filmdi beaw !!! p.s. Balığın iki gözü de aynı tarafta mı, tam anlayamadım ??? p.p.s. In the death car, we're alive !
  Puan: 9
 • Rüya gibi

  ama çok rahatsız edici bi rüya gibi, biter uyanırsın ama sinirlisin yani hala, kurtulamadım etkisinden sarhoş gibiyim...
  Puan: 9
 • in the deathcar were alive

  bu film tadında başka bir film yok. Film kendi içinde bir bütünlük kazanmış,bir filmden öteye gitmiş bence. Yüzyılın iyi olaylarından biri olmuş. İyi bişey..
  Puan: 10