Beslenme Çantası

 • Kokusu beynime kazınmış ve çıkmayacak olan bir olgudur. Annelerimizin bir gece önceden özenle hazırlamış olduğu ufak ve şirin çantacıklardı. Genelde poşetlere sarılı yarım ekmek arası bişi ve meyve hazırlanırdı pratik olsun diye. Köfte getirenlerinki osuruk gibi kokardı. Yumurta getiren bebelerin kız bakımından şansı sıfırın altındaydı. Bide içinde matarası vardı bütün yıl plastik tadıyla karışık su içeceğimiz. Öğlen vakti herkes sırasının üzerine örtüsünü açar beslenirdi ve artıklar gerisin geriye tıkılırdı beslenme çantasına. İlerleyen yıllarda bazılarımızın babası yurtdışından üzerinde HULK filan gibi çizgi kahramanlar olanından getirmişti. Metaldi bunlar, matarası filan özeldi, senin o iğrenç çantan gibi kokmuyordu. Hayranlıkla incelemiştik. Şimdi para var, kantin var, döner var, pizza var, o var bu var var da var.
  nelanbu
 • Hatırlatmak isterim ki o yıllarda muz ve salam-sucuk sakıncalı yiyeceklerdi. Bizim örtmen kızardı, "fakir"lerin çocukları görüp imrenmesin diye. Ne ince düşüncelermiş. Bu yüzden muz ve salam-sucuk bende hep çok lüks yiyecekler izlenimi bırakmışlardır. Yıllar sonra muzun fiyatının mesela golden elma ile aynı olduğunu görünce nasıl şaşırmıştım. Yine de alıp yurtta arkadaşların önünde yemekten çekinirdim. Beslenme çantasının kokusuna büyük (ve rutubetli) bir katkısı olan "elbezi kabı" vardı. Anneler tarafından sabun kaplarının içine sabunlu-ıslak büyükçe bir elbezi konarak çantaya atılır, "yemekten sonra ellerini bununla sil emi" diye tembih edilirdi. Şimdi kardeşime bakıyorum da böyle dertleri yok, ya kantinden hamburger yiyor, ya da temiz temiz bir topkek bir meyvesuyu ile işi hallediyor.
  bıdıkcan
 • Bi de içiçe geçen halkalardan oluşan renkli bardaklar vardı. Vay be.
  KartonPiyer
 • ya şimdi aklıma geldi de benim çantama 3 sene boyunca her ama her sabah 2 tane çokoprens koydular. herkes bilirdi benim çokoprens yediğimi, yerde çöpü olsa benden bilirlerdi. ben de istemez miydim yarım ekmek döner sonra da bi elma. ama nedense hiç bişi demedim yıllarca, ben öyle beslendim 3 sene.
  HeNi