Macuncu

 • Eskiden macuncu amcalar vardı. Bunlar önlerinde yuvarlak bi tepsi ile durur, içerisinde çeşit çeşit (naneli, vişneli.. vs.) tatlarda macun denen şekerler satarlardı. Tahta bir sopanın üzerine sarılan bu macun ağzımızın içinde erir, dişlerimiz öncelikli olarak heryerimize yapışırdı. Bunu bize satan sapıq amca da raconu bildiği için ısırmadan, emmeden yiyin, yalayın filan derdi. Bayanların kullandığı ağdaya oldukça benzerdi, hatta ağda bu diyenler de vardı. Bütün söylentilere rağmen ben özellikle nanelisini çok sever ve yerdim. Yıllardır o amcalardan birini aradık durduk ve sonunda bu ay istanbul bağdat caddesinde dolanırken arkadaşlarla bi macuncu gördük bi baktık macun satıyo. Delirdik, eski anılarımız gözümüzün önüne geldi, saldırdık macunlara yapış yapış olduk yine.
  warex
 • ağda konusuna değinmek isterim. o zamanlar hazır ağda gibi bir lüks yoktu piyasada. annem limon-şeker karışımı ağdasını kendi yapardı evde ve olay hazır olduğunda hemen bir kaşık ya da bıçak ağdaya bulanır ve bana afiyetle yemem için ikram edilirdi.
  dinokash
 • ben esas macuna saplanan tornavidaya hastayım.
  zuupermen
 • ortadaki limonu unutmayın. tezgahın ortasında yarım kesilmiş bi limon vardı millet yalar yalar sonra ona banardı. hijyen kimin umrunda macun yiyoz macun.
  nelanbu