Teneke Trampet

Die Blechtrommel

1979

Ortalama Puanı: 7.8

Öykü

Oskar anlatmaya başlar; Önce ananesinin bir adamı dört katlı etekliğinin altına alışından ve annesinin dünyaya gelişinden başlar. Sonrasında annesinin kuzeniyle ve bir başka erkekle yaşadığı aşktan, ikisi arasında tercih yapamamasından ve bu üçlü ilişkisinin meyvesi olarak rahme düştüğünden bahseder. Ve doğar Oskar. Annesi üç yaşına geldiğinde ona teneke bir trampet alacağını söyleyince yaşama devam etmeye karar verir. Netekim üç yaşına geldiğinde trampetini alır ve tangada tungada kafa ütülemeye başlar. Fakat yetişkinler dünyasında gördükleri feci halde tiksindirmiştir Oskar'ı. Dahiyane bir planla hiç büyümeme kararı alır ve bu kararını uygular. Sonraki yıllar ise Oskar büyümeyedurur ve trampetini tangırdattıkça tonla absürd olay yaşanır. Hayretle izlenir.

Notlar:

 • Gunter Grass’ın romanından gayet başarılı bir uyarlama.
 • 1979 yılı Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi "Apocalypse Now" ile paylaştı. 80'de ise en iyi yabancı film Oscar'ı kazandı. Bodil Ödülleri, Alman Film Ödülleri, Alman Altın Ekran Ödülleri gibi organizasyonlardan eli kolu dolu döndü.
 • Bunun yanında film sansür konusu olmakla birlikte epey tantanalı tartışmalara yol açtı.

İzleyenler ne demiş?

 • Garip

  Essah diyorum acayip garip bir film. Adamı irrite eden pek çok sahne var. Hele balık sahneleri var ki, adamı balıktan tiksindirir. Söylemesi ayıp bugünde balık yedim. Aklıma geldikçe hop hop ediyor midem valla. Söylenecek pek çok şey var gerçi, öyle öften püften bir film değil ama benim de bir o kadar uykum var. Bu arada tv'de dört beş sahnenin cart curt kesilmesi çok sinir bozucu idi. Oraları da görmek lazım. Hassas massas dinlememiş ,kesmişler malesef.
  Puan: 7
 • izlenir

  tv'de izlenebilecek güzel filmlerden 1i. Başarılı 1kaç rahatsız edici sahne var. Çocuğa bayıldım ben, bundan daha çocuk ve daha cool olunamaz heralde. O saatte işi olmayan izlesin derim.
  Puan: 7
 • seyredin seyredin

  büyümek istemeyen oscar'ın hikayesi... hem günther gras yazmış... film nazi dönemi almanyası'nı ilginç bir şekilde yorumlamış..
  Puan: 9
 • bi daa gösterilirse izleyin ama çok da bişi beklemeyin

  bağırıp durduğu bazı sahnelerde çocuğu boğmak istedim.gerçekten çok enteresan bi tipi var yavrucağın.ama kesinlikle sevimsiz bi çocuk. yine de böle bi konunun daa kişisel tahlillerle verilmesi gerekirdi die düşünüorum.hikayeyi çocuğun ağzından dinliyoruz ama çok duygusuzca anlatılmış,sanki başkasının başından geçmiş gibi olaylar. konusu ve tarihi içeriği için izlenebilir bence.
  Puan: 7