Paris’te Son Tango

Ultimo tango a Parigi

1972

Ortalama Puanı: 8.6

Öykü

Orta yaşı geçkin bir Amerikalı; Paul ve evlenmek üzere olan genç bir Fransız kızı; Jeanne isimlerini dahi bilmemelerine rağmen kendilerini boş bir dairede sevişiyor olarak bulurlar. Daha sonra ikisi bu daireyi kiralıyacaklardır ve aşk yuvaları haline getireceklerdir. Lakin bu aşk değişik bir aşktır; Paul kendi geçmişini hiç mi hiç anlatmadığı gibi Jeanne’nin geçmişini de duymak istemez. Evin içinde anlık zevklerle hoşça vakit geçirirler. Ama bu ‘keyif evi’ nin dışında apayrı bir yaşantı bekliyordur ikisini de. Paul neden intihar ettiğini bilmediği karısının yasındadır ve bu yüzden bunalımdadır. Jeanne’nin ise önünde upuzun bir hayat vardır ve de çok ‘sevimli’ erkek arkadaşı Tom onunla evlenmek istemektedir. Gidişat Jeanne ile Paul’ün ilk defa sokakta karşılaştıkları andan itibaren değişecektir...

Notlar:

 • Erotik sahneleri yüzünden bir çok ülkede kırpılan ya da yasaklanan filmi için Bertolucci şöyle demiş: “Paris’te Son Tango erotik bir film değil, yalnızca erotizm üzerine bir filmdir."
 • Filmin isminin aksine ne Jeanne ne de Paul tango yapmayı biliyor. Bunu bilesiniz istedik.
 • Bu filmdeki performansıyla Marlon Brando 1973 yılında hem Amerika hem de New York Film eleştirmenleri tarafından en iyi erkek oyuncu seçilmiş.

İzleyenler ne demiş?

 • Manyak bir film

  Oyuncular çok iyiydi, sex de iyiydi. Brando amca zaten tartışmasız süper. Ancak konu anlaşılmazdı hafiften, hatta konu yok gibiydi. Sade ve hafifçe sapkın bir filmdi. Böyle tipler de var demek için yapılmış adeta. Ancak seydeli en az 15 yıl olmasına karşın hala unutmadığım bir filmdir kendisi. İzlemeyenlere tavsiye edilir.
  Puan: 7
 • yorum:

  Bu kadar eski filme yorum yapılmaz mı: bence yapılır. Bertolucci hayranı bir insan olarak bu kral yönetmenin bu eseri diğer eserlerinden çok bağımsız bir yerde, gerçi hemen hemen tüm filmleri farklı tellerden çalıyor ama bu en farklı ve belki de en güzel telden çalıyor. Yine sevgili yönetmenin dediği gibi: bu erotik bir film değil. Hatta benim yorumumu dikkate alırsanız izlediğim en güzel aşk filmi. Tabiri caiz ise "tutku"nun filmi. Ben izlemeye gittiğimde 2 tane teyze de gelmişti, 70 yaşlarında, 5. kez izlemeye, way be dedim. Yani diyeceğim şudur ki: etkiledi beni. İzlemediyseniz bir yerlerden edinin izleyin. Ayrı bir önemi daha var benim için ama bundan size ne dimi?
  Puan: 10