İnsanlar Yaşadıkça

From Here to Eternity

1953

Ortalama Puanı: 8.2

Öykü

Pearl Harbor baskınından hemen önce Hawaii'deki askeri kışlada yaşananlar; savaş öncesi Amerikan düşüncesi, ordu yaşamındaki aşk ve trajedi anlatılıyor. Robert E. Lee Prewitt, arkadaşını dövüş sırasında kör ettikten sonra boks yapmayı bırakmıştır. Yeni kışladaki Yüzbaşı Holmes, Robert'ın dövme sanatından haberdar olunca Robert'ı boks yapmaya zorlamaya başlar ve reddedildikçe Robert'ın hayatını cehenneme çevirme görevini üstüne alır. Bu arada Çavuş Warden, Holmes'ın karısı ile bir ilişki yaşamaktadır.

Notlar:

 • James Jones'un romanından uyarlama.
 • 1954 yılında 12 Dalda Oscar'a aday gösterildi. En iyi film, en iyi senaryo, en iyi yönetmen, yardımcı kadın ve erkek oyuncu dalları dahil olmak üzere sekiz altın adamcık aldı.
 • Aynı yıl Cannes Film Festivali'nde Fred Zinnemann Özel Ödül kazandı.

İzleyenler ne demiş?

 • adamlar yapıca yapıyor be kardeşim

  çok lezzetli bir filmdi de şu TVleri anlayan beri gelsin. böyle bir filmi hafta içi saat 24te oynatmanın mantığı nedir acep? ertesi gün millet işine gücüne uykusuz gitsin diye mi böyle yapıyorsunuz? filmde bi yer vardı ki koptum. pearl harbour baskını yapılıyor. her tarafa bombalar yağıyor, sirenler çalıyor, vs.. bu arada askerin biri diyor ki "dışarı çıkma, vurulursun". diğeri de cevap veriyor: "sen de pantalonunu giy, üşütürsün". bunun üzerine adam pantalonunu giyiyor. bu ne biçim bir abukluktur ya!
  Puan: 8
 • Özellikle Lancester'la Clift beraber oynadığı sahnelere dikkat..

  Ne film ama..orduya sadakat ve aşka ihanet arasındaki gidip gelen ve sonunda ilginç bir sonla biten bi film ...mutlaka izleyin derim.boş boşuna pearl harbor filmine gitmeye değmez..Hem bu filmde Montgomery Clift de var.Bence o tüm zamanların en iyilerinden..Film de öyle..
  Puan: 9