Nisan Devrimi

Capitaes de Abril

2000

Ortalama Puanı: 6.4

Öykü

Portekiz'de 48 yıldır süre gelen faşist rejim artık insanlarda takat bırakmamıştır. Salazar hükümeti astığım astık, kestiğim kestik zihniyetiyle ülkeyi huzursuzluğa sürüklemekte, ülkenin genç askerlerini de bu ideolojiye alet etmektedir. Bardak taşar, Yüzbaşı Maia'nın fişeğiyle 25 Nisan 1974'te askeri devrim gerçekleşir. Portekiz tarihinin bu önemli 24 saatine seneler sonra, uzaktan da olsa göz gezdireceğiz.

Notlar:

 • Ünlü Portekizli oyuncu Maria de Medeiros'un ilk yönetmenlik denemesi. Kendisini yakinen Pulp Fiction ile tanırız; Hani şu saf saf "Who's motorcycle is this?" diye soran hatun.

İzleyenler ne demiş?

 • EH!!Idare eder artık...

  yane fena olmamış ne diyim kişinin tarzına gore degişir tabe ki ama bi gorun diyim ne diyim kiminiz begenecek kiminiz irençti diyecek... mukemmel olmadığı kesin ama çok çok kotu de diil senaryo fln
  Puan: 6
 • aslında ....

  Aslında bakıldığında çekimler fena değil, senryoda tarihsel gerçeklikler verilmiş, ancak bu film çok daha değişik bir şekilde, kahramanlık destanı yaratılmadan da çekilebilirdi... Başka ilginç bi noktaysa Türkiye'nin yaşadığı politik sürecide bi anlamda yansıtması, benzer olaylar, benzer karekterler... fena değil, ama daha da iyi olabilirdi...
  Puan: 5
 • ...

  Olaylar Turkiye'dekilerine bayaa benziyo. İlgilenenler icin iyi gelebilir. Ama bence filmi biraz yapmacik olmus. Yapmacik bagirismalar cok agirlikta. Buda insanda hic cosku yaratmiyo. Ayriyetten filmin basindan itibaren karsimiza cikan genc kadinin oyunculuk yetenegi sifir. Onun her sahnesinde insanlarin kusasi gelmesi dogal. Ayrica o kizla sevgilisini tankta yakalayan subayin "Senin yaptigini burda herkes yapmak istiyo, ama birtek sen becerebildin demesi" igrenc bir espriydi. Ama filmin kahramani yuzbasi Maia'yi da gecmemek lazim. Filmde iyi bir karizma yapmis. Eeh oda ona kar kalsin artik. Avrupa sinemasindan hep iyi filmler cikar diye gitmistim ama bu film pek bekledigim gibi cikmadi. Cok kotu degil ama bir "Train de Vie" veya bir "La Vita é Bella" kadar degil.
  Puan: 5
 • kadın devrimlerde de kadın

  adamın biri nerdeyse karısı icin darbe yapıyor ama kadın yine de onu sümüklü bi herifle bırakıp gidiyor. darbe bile yapsan kadın kısmı icin bitmisse bitmistir denebilir. ben koca filmden bunu anladım:)ve hosuma gitti:)
  Puan: 6