Artemisia

Artemisia

1997

Ortalama Puanı: 4.9

Öykü

Artemisia, 17.yy'da büyümeye çalışan 17 yaşında bir kızdır. Babası gibi o da resme büyük ilgi duyar. Resim eğitimi almak ister fakat bundan 400 yıl önce kadınların elinin hamuru ile bu tip işlere karışması mübah değildir. Babası, bir başka ressam Agostino Tassi ile yerel klise için freskler üzerinde çalışmaktadır. Tassi'den resim eğitimi almayı kafasına koyan Artemisia ne yapar ne eder babasından izni koparır. Eğitim başlar, genç ve güzel bir kız, yetenekli bir ressam ve sanat birarada olunca eğitim eğitim olmaktan çıkar tabii. Agostino ve Artemisia ihtiraslı bir ilişkinin içine düşer. Baba bu ilişkiyi keşfettiğindeyse olanlar olur. Yaşanan ilişkiye son vermekle kalmaz, emanete hıyanet eden Agostino'ya dersini vermek için olayı mahkemeye kadar götürür. Sonuç: Artemisia mağdur, Agostino ise Artemisia'ya tecavüz etmekten sanık olarak bulur kendini.

Notlar:

 • İlk kadın ressamlardan biri olan İtalyan Artemisia Gentileschi'nin hayat hikayesinden senaryolaştırılmış. Kendisi 1593-1653 yılları arasında yaşamış. En ünlü tablolarından biri "Judith Beheading Holofernes" imiş. Zaten yönetmen Agnès Merlet de bu tabloyu gördükten ve bir kadın tarafından yapıldığını öğrendikten sonra dumura uğrayarak, ressamı araştırmaya ve nihayetinde film yapmaya karar vermiş.
 • Çok vahşi ve ihtiraslı bir tablo olduğu söyleniyor. Merak edenler için hizmette sınır tanımadık ve galeriye bu tabloyu da ekledik. Çekinmeden faydalanınız efem.

İzleyenler ne demiş?

 • üffffffff....

  beyler bayanlar ilk beenim yazıyor olmamdan dolayı sadece benim fikrime bağlı kalmayın ama bence berbat bi yapım bi kere oyuncuların profesyonellikleri olmadığı için hatalar yapılmış para vermeye değmezz diye düşünüyorum sohpete açığım : yamac86@yahoo.com
  Puan: 1
 • boşa vakit harcamayın...

  valla yamaç arkadaşıma katılıyorum.bu filmlerde yaptıkları tek şey,aşkı başka argümanlarla harmanlamak.bu seferde resim sanatıyla içiçe koymuşlar.ne senaryo,ne oyuncular...ı-ıhhhh...ben hâlen ''6.HİS'' ayarında bi film bekliyorummmmm....
  Puan: 1
 • İğrenç

  Oyuncular, sahneler, konusu, yönetmenin çalışma biçimi,vs. hepsi gerçekten berbat.Film yapmak için yapılmış bir film arkadaşlara katılıyorum neyse ki ben bedavaya girmiştim filme ve o sırada yapacak hiçbir şeyim olmadığı için gitmiştim.
  Puan: 1
 • bence izleyin

  konusu yaşanmışlık bakımından çok iyi ve artemisia çok iyi bir ressamdı en azından sanatı ve sanatçıyı doğal yollardan benimsersiniz ve bir fikriniz olur. araştıran ve ortaya çıkaranlara teşekkürler. genede uğreşmışlar sadece oyuncular biraz yapay kalmış bu kadarı kadı kızında da olur. tavsiyem sadece görselliği düşünmeyin. bence iyi.ve sanatçıya saygı duyun aşmış biriymiş artemisia. ve benona hayranım. belli oluyordur herhalde.
  Puan: 6
 • Belgesel Severmisiniz...?

  Evet mi? Ozaman bekleyin. Yakında TRT 1 de seyredersiniz. Artemisia nın sanat tarihinde sansasyonel davasından başka hiçbir önemi yoktur. İnanmazsanız açın bakın. Onyedinci yüzyıl kostümleri ve resim teknikleri ile ilgili ön bilgi için gidilebilir. Akademi öğrencileri severek izleyebilir ama gerçek bir film olmadığını ilk on dakikada farkediyorsunuz. Arka planda anlatan belgesel adamı sesi olmadan pek öğretici de sayılmaz üstelik. Başka bir fransızda buluşmak üzere.
  Puan: 3
 • olayın düşünsel boyutuna bakmak

  bence diğer arkadaşlar bu filmi seyredememiş çünkü beyenilmiyecek bir film kesinlikle değildi artemisa ya gelince o kadar kayda değer bir ressam olmadığı doğru ama bu bir film ve filmde hayal gücü çok önemli gerçeği tam tamına aktarmak değildir sinema buna renk katmaktır gerçeği yansıtmaya kalkarsanız bu belgesel olur bence bu film tam film festivalinden çıkma bi film ve doyurucu vizyondaki en iyi filmlerden hatta en iyisi
  Puan: 9
 • artemisia

  böyle bayıcı bi film yok.. artemis tapınakları girsin,bu filmde emegi geçen tüm emektarlara..
  Puan: 1