Felicia'nın Yolculuğu

Felicia's Journey

1999

Ortalama Puanı: 6.8

Öykü

17 yaşında ve hamile olan Felicia, erkek arkadaşı Johnny'i bulmak üzere İngiltere'ye doğru yola çıkar. Sevgilisinin yerine orta yaşlı, yalnız bir adam bulur. Joseph ile yani yalnız adam ile hemencecik arkadaş oluverir. Çünkü adam feci kibar, sevecen ve Felicia'ya yardım etmek için elinden geleni yapan biri gibi görünmektedir. Joseph'te kendisini böylesine fevkalade bir insan sanmaktadır işin garibi. Halbuki Joseph'in kendisinin bile farkında olmadığı çok vahim bir kişiliği vardır. Bahsi geçen yolculuk Joseph'in kendisini, Felicia'nın da hayatı farketmesine vesile olur.

Notlar:

 • William Trevor'ın romanından sinemaya uyarlanmış.
 • 1999 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'ye aday gösterilmiş fakat muvaffak olamamış.
 • Kanada'nın Oscar Ödülleri tadındaki Genie Ödülleri'ne 10 kategoride aday gösterilmiş ve en iyi uyarlama senaryo, en iyi erkek oyuncu, en iyi müzik ve en iyi görüntü yönetmeni dallarında ödüle layık görülmüş.

İzleyenler ne demiş?

 • Bekleyin Cine-5 te fln elbet verirler...

  19.İstanbul Film Festivali'nde canim arkadaslarim ve ben konusunu ilginc bularak bu filme gitmeye karar verdik ve gittik de simdi hepimiz o gune lanet okuyoruz.Filmin aslinda konusu cok ilginc ve guzel fakat sahneler o kadar yavas,bos ve sıkıcı ki boyle parlak bir fikire yazık edilmiş.Yalniz Bob Hoskins tam bir psikopatı filmde gercekten de cok iyi canlandirmis.Ama yine de gitmeyin.Degmez.
  Puan: 4
 • Vakit kaybı

  Arkadaşlar zamanınız bolsa gidin. Paranıza yazık. Felicia'nın birşeye benzediğini umarak sinemaya gidecek delikanlı arkadaşlar fazla ümitlenmesin, badana duvarı suratlı bir hatun. Filmde sıkıntı had safhada.
  Puan: 2
 • Canavar bir ruh, masum bir kalb

  Atom Egoyan'ın Exotica'sını izleyenler ve mazoşistçe bir zevk alanlar bu filmi de görmek isteyeceklerdir. "Çığlık" adlı seri gerilim-korku filmlerinin toplasanız bu filmin 10da biri kadar gerilim bulamazsınız. ne kadar gerçeğe yakınsa o kadar gerilimli. Bu filmde de acı bir (birkaç) gerçek durum var. Zirzopça bir eğlence arayanlar için değil tabii.Filmin resmi sitesinde de dediği gibi "Canavar bir ruh, masum bir kalp". Filmde görüntü olarak hiçbir şiddet sahnesi bulunmamasına rağmen o kadar ağır bir düğüm oturuyor ki boğazınıza, "hani bir kabustan uyanıp ta uykunun izlerini taşımak gibi birşey..." "Felicia'nın yolculuğu" güzel bir film değil ama iyi bir film.Müzikleri özellikle etkileyici. Bob Hoskins ten hiç beklenmedik bir oyunculukla karşılaşacaksınız, felicia rolündeki genç kızımız da etkileyici ama film daha çok bob hoskins'in karakteri üzerine kurulu.
  Puan: 6
 • egoyana göre kötü

  en sevdiğim yönetmen olan egoyandan daha iyi bir film beklerdim doğrusu exotica ve başka bir dünyadada basit bir seneryodan yola çıkmış ama muhteşem bir atmosfer ve kurgu yaratmıştı ama bu sefer mayayı tutturamamış ne yazıkki ama vizyondaki filmlere baktığınızda gene en iyisi filmin müziklerine gelirsek gelirim bölümünün müzikleri çok kötü ve iticiydi ama o irlandada yeşillikler içindeyken duyulan ilahi ile rock un karıştığı müzik gerçekten iyiydi ama anlayamadığım egoyanın filmi çekerken ne düşünerek çektiği çünkü pek bi anlam veremedim yalnızlığımı betimliyo yoksa zayıf durumda yakaladığı kadınlarımı sanırım her ikisinide ama filmde egoyana yakışmayan bi ahlakçı yaklaşım olduğu
  Puan: 10
 • sadece hoshins iyiyidi

  sevgili simema severler ben filmin konusunu ilginc bularak gitmeye karar vermiştim. Önceden eleştiri almadım. Zaten hakkında ögüle duyrak gittiğim flimler beni hep hayel kırıklığına uğtatmıştır. Felicianın Yolculuguna seyreteden önce içimde belkide bir keşif yaparım umudu vardı ama hayel kırıklığna uğradım diyebilirim. Çünkü filim ilginç konusunu sahneye iyi yansıtamamış ve çok yavan kalmış. fakat itiraf etmeliyim ki Hoskins iyi bir oyuncu..
  Puan: 5
 • KANADA'DAN İRLANDA STEPLERİNE...

  Bağımsız yönetmenlerin en popüler olanlarından usta yönetmen Atom Egoyan son filminde "sevgiye aç iki farklı dünya insanı"nı biraraya getiriyor, gerisinde adeta senaryo yokmuşçasına 'durgun suyun tedirgin ediciliği' tarzındaki sekanslarla izleyiciyi sarmalamayı amaçlıyor.Sosyo-psikolojik sorunsallar yaşayan obsesif ve psikopat aşçı rolündeki Hoskins performansıyla insanı büyülerken,Elaine Cassidy'de bekleneni,'aşkından başkasını düşünemeyen ve taşra tedirginliği yaşayan genç kız'ı başarıyla sergiliyor. Egoyan'dan muhafazakar tutum' yakıştırması 'The Sweet Hereafter'la karşılaştırılırsa yanlış kaçmaz ama yine eskisi gibi seyirciyi o dünyadan bu dünyaya sürüklediği de gün gibi ortada.Ha,bu arada Hoskins'in yemek tarifi eden annesi rolünde bulunan,Egoyan'ın gerçek hayatta eşi olan aktrise dikkat!
  Puan: 10