Kurtuluş Günü

Independence Day

1996

Ortalama Puanı: 5.0

Öykü

Temmuz'un ikisinde dünyanın her yerinde anlamsızca bütün iletişim sistemleri yabancı bir atmosferik parazit sebebiyle yerle bir olur. Amerikan Askeri Servisi araştırır, inceler ve devasa maddelerin dünyaya çarpmak üzere olduklarını bildirir. Bu maddeleri önceleri meteor zannederler fakat hakikat bambaşkadır. Aman Allahım barbar uzaylılar dünyaya yaklaşmaktadır ve amaçları "Meraba dünyalı, biz dostuz" demek değildir. Eski bilim adamı, şimdilerin elektrik tesisatçısı David, üstün yeteneğiyle uzaylıların bir gün içinde dünyanın önemli merkezlerini yok edeceklerini ortaya çıkarır. Şimdi ne yapılmalıdır? Bizden üstün olan uzaylılara karşı nasıl mücadele edilmelidir? Temmuz'un üçü olur. Uzaylılar, Kahrol düşman al sana bomba, diyerek New York, Los Angeles ve Washington'u ortadan kaldırırlar. Böylece bizler de dünyanın önemli üç merkezinin bu şehirler olduğunu görüp, şaşırır ve sonrasında uzaylılara teşekkürü borç biliriz. Kurtarıcı işe gitmek üzere karısını öperek evden çıkar. Feci kuul bir adamdır Steven. Kafasını çevirip, uzay gemisini görmesi ve verdiği serin tepki görmeye değerdir. Koşar gider başkanın yanına. Başkan, başkanlığının bilincinde, insan hayatına karşı kendini sorumlu hisseden nefis bir adam. Steven'ı da yanına alarak gizli projelerin yürütüldüğü mekana gider. Meğersem Amerikalılar'ın zor günler için sakladıkları bir uzay gemileri varmış. Zamanında uzaylılardan ganimet olarak almışlar. Hemen plan yapılır. Artık Temmuz'un dördü olmuştur. İnsanlık, özgürlük adına savaşa girişir. Amerika'nın kurtuluş günü hepimize mal edilmeye çalışılır, reklamlar girer, kalkıp tuvalete gidilir.

Notlar:

 • 1997 yılında en iyi görsel efekt Oscar'ı kazanmış.
 • Filmde İngiliz Hava Kuvvetleri'nde f-16 bulunmaması ve Empire State binasının iki kez farklı biçimlerde havaya uçması gibi tonlarca hata var. Özenmemiş el oğlu.

İzleyenler ne demiş?

 • özen film bir nedir

  yaw film kötü mötü ama esas konu özen film'in jeneriğine malzeme olması... Gmi geliyo böyle sonra altı açılıyo bomba yerine özen film ta taaa diye yazı fırlıyo. olm bunu yapan reklam şirketi para da kazanmıştır bu işten. Hayret ettim bu işe...
  Puan: 3
 • pek saçmaymış tebrik ederim

  amerikalıların ne kadar akıllı ne kadar mükemmel varlıklar olduğunun gösterildiği belgesel nitelikli kaçırılmaması gereken bir komedi macera filmi! yahu adamlar amma propaganda yapmışlar be! çeşit çeşit saçmalık var filmde hangi birini anlatayım? bu arada özen filmin jeneriği için bu filmi yapan firmaya telif ödediğini düşünsenize, bizde burda adamlarla dalga geçiyoruz. ami ben hiç sanmıyorumki izin almış olsunlar. direk copy-edit-paste yapmışlar ve berbat olmuş. o nasıl bir ses efektidir öyle insanın kulaklarını zorlayan berbat bir öeğk aman yeter...
  Puan: 3
 • hadi ordan!

  Ya tam bir amerikan propangandası. Herşeyi onlar bilir, tüm dünyayı onlar kurtarır,onlar herşey diğerleri sıfırdır. Daha ne diyim ki! Bariz propanganda işte!
  Puan: 1
 • izlediğim en süper film

  izlediğim en süper film ya gidin filmde acayip adrenalin var helalinden 10 veriyom
  Puan: 10
 • Eh!

  Kurtuluş gününün 4 Temmuz'a gelmesinden tutunda hiç sönmeyen purolara kadar bi sürü saçmalığın bulunmasına rağmen hiç olmazsa uzaylıların kollarında saat yoktu(Kara Murat)
  Puan: 5
 • Sacmalık

  Simdi bu uzaylılar dev gibi uzay gemisi yapmış, bütün şehri havaya uçuruyo, sonra yerde kendi halinde duran savaş uçaklarına ateş edip 10 uçaktan ancak birini vurabiliyo. Birde bu Amerkalılar salak. Herkes sehirlerden kacarken otoyolun tek bir yönünü tıkıyorlar. Bir tanesi de sehre giriş olarak kullanılan karşı şeridi kullanmıyor. O şerit doğal olarak bomboş. EE tabii kanun ve kurallara bağlı insanlar. Ölcek bile olsalar diğer şeritten gidilmez. Kural çiğnenmez ama ölünür.. Rezildi..o yüzden puanım
  Puan: 1
 • amerikalı olsaydık

  amerikalı olsak ii gelebilirdi gaz verebilirdi ama görsel şölenden başka bi halt yok filmde ee bi de will war onuda sewerim ado alıştı bu uzaylılara (MIB) :)
  Puan: 5
 • Filmle alakası yok

  Filmin bir yerinde (uzaylılar dünyaya gelmiş ama daha amaçları belli değil.)tv deki spiker şöyle bir laf etmişti -yetkililer halka uzay gemilerine ateş etmeme uyarısında bulundu. Ulan hangi dangalak uzay gemisine silah çeker diye düşünmüştüm. sonuç taş attık ya
  Puan: 5
 • Will Baba

  Manyak güzel bi filmdi, Will babanın pilotlugu da şarkıcılıgı kadar sıkıydı, şahaneydi, müthişti, manyaktı. (Propaganda hede hödö diyen arkadaşlar, 3-5 kuruş biriktirip bizim yönetmenlere verin de Türkiye'nin propagandasını yapan bilgisayar efektli filmler yapsınlar... Hata arayan arkadaşları da Matrix'i izlemeye davet ediyorum "Metro 1e 1 dövüş sahnesi, Neo'nun apartmanın 18. katından karton kutuların üstüne atladığı sahne, Morpheus un kendisi tamamen bir hata zaten) Cillop gibi bi 10
  Puan: 10
 • Mac Laptop

  Uzaylı yenme planı: uzay gemisni uçur ana gemiye sok. farketmesinler. Mac OS platformlu bir bilgisayarı elin uzaylısının bilgisayar sistemine uydur. ondan sonra hıyar gibi el salla yerini belli et. dön geri heyyo heyyo! Dünyayı Kurtaran Adam en azından naif bir filmdi. bundan daha iyidir.
  Puan: 3
 • Demek ki İyi Bir Prodüksiyonla Defedilen Haceti Dahi Yiyeceğiz!

  Filmi ancak bugün televizyondan seyretme şansım oldu. Ve amanin! Gençlerin dostu, garibanın Will babası tek yumrukla uzaylıyı bayıltıyor. Aynı uzaylı laboratuarı birbirine katıyor, üç tane adamı öldürüyor, beyinlerine giriyor. Filmin başında Atlanta müftülüğünde görevli bir şahıs Will'in yumruğuna okumuş olsaydı en azından bir izahatı olurdu. Alkolden eli titreyen adamın bir savaş uçağını iğne deliğinden geçirmesi; bir kargaşa olmaması için her halükarda korunması ve en güvenilir yeraltı sığınağında gerekirse salamura edilerek saklanması gereken ABD başkanının uçakla küffar uzaylıların üzerine salınması; ABD'nin tek başına bütün dünyayı kurtarması; ABD'de patlatılıp enkazı Mısır'dan görülebilecek kadar büyük bir uzay gemisinin, uzaylıların en az 100 sene gerisindeki bir teknolojiye ait bir işletim sisteminde yazılmış bir virüsle alt edilmesi ve daha nice nice saçmalıklardan sonra bile siz hala o filmin başından "breh breh, gavur yapmış hoca..." diye kalkıyorsanız ÖLÜN SİZ ABİ. Gözünüzün içine son derece başarısız bir şekilde sokulup, bir de içeride burulan yoz ABD propagandasını göremiyorsanız bir daha ölün. Ha iyi bir seyirliktir, teknoloji manifestosudur, vakit geçirir, anlarım... Ama kalkıp da bu filmi başyapıt ilan eden adamın aklını mesaneme bile sürmem. Üç.
  Puan: 3
 • O kutu kola varya

  Yani herşeyi kabullenebilirdim ama o sahne gelene kadar, sen tüm gece uyuma dur, hatta yetmezmiş gibi tüm ekibide uyutma sonra kutu kolayı koy vede virüsü bul sonrada onla deney yaptır. neyse...buraya kadar bile sabır diyebiliyorsun... ama o kutu kolayı resaykıl kutusuna gönderme hadisesi varya işte orada sinirlerim gerildi allahtan araya reklam girdi de rahatladım..
  Puan: 1