Hamam

Hamam

1997

Ortalama Puanı: 7.3

Öykü

Mimar Francesco, İstanbul'da yaşayan teyzesinin miras olarak bıraktığı hamamı satmak üzere Roma'dan kalkıp İstanbul'a gelir. İstanbul'un ve teyzesinin aile olarak kabul ettiği komşularının misafirperverliğinin cazibesine kapılır, hamam'ı satmaktan vazgeçer.

Notlar:

 • 1997, 34. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi ikinci film, en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi müzik ödüllerini almış idi. İstanbul Film Festivali'nde ise en iyi yönetmen ödülü almıştı.
 • Aynı yıl Cannes Film Festivali'nde Ferzan Özpetek altın kamera ödülü kazanmış.

İzleyenler ne demiş?

 • Aferim

  Biraz yönetmenin de çabalarıyla eşcinsel görüntüleri üzerine kıyametler kopartılmıştı ama öyle değil. enteresan, seyirlik biraz da (kabul etmek gerekli) farklı bir film. izleyelim derim ben!
  Puan: 10
 • hamama giren terler..

  Eşkıya filminden sonra artık Türk filmleri gerçekten güzel yapılıyor diye düşünüyordum.Fakat Hamam filmini hiç beğenmedim gerçekten sıkılarak izlediğim bir filmdi.Ferzan Özpetek'in Hamam dışında sadece bir filmini izledim.O da Harem Suare'ydi.Ondada sıkılmıştım.ööf öff açıkçası sıkıcı bir film
  Puan: 3
 • nesi çirkin?

  Bu film eşkiya filminden sonra kapıları açan filmlerden değil midir? Konusu da pek anlamlı ve manalıdır. Bence defalarca izlenip bıkılamayacak kadar da güzeldir. Başka bir şey?
  Puan: 10
 • yabancılar için türk kültürü ve istanbul 'belgeseli'

  öncelikle şunu belirtmek isterimki bu adamın harem suare filmi çok daha güzeldir bundan. ferzanefendi film yapacam ve avrupa da tutunmak istiyorum demiş. e nasıl olsun falan demiş akabininde? avrupalıların çok sevdiği bir kültürü başka bir kültürle buluşturma olayına gireyim hem çok kolay hem de tuttururum falan diye düşünmüş ferzan bey. euroimages den de para almış bu fikirle. sonra turklerin ne kadar ozelliği varsa işlemiş yok misafirperverlik yok küçük mahallede herkesin birbirini tanıması yok gidenin arkasından su dökülmesi falan filan... yanlız filme mafya işinin sokulması çok ucuz olmuş, tüm türk filmlerinde war bu numara. senarist nezaman sıkışsa 'ulan şuraya bi mafya sokuşturalım, içine çıkılmaz durumdan kurtulalım' diyor. nerdeyse son 4 senede içinde mafya olmayan film çekilmedi gibi bişey. ama herşeye rağmen güzel bir filmdi. bu arada hatırlarsanız hamamcılar odası mı ne filmin yönetmenine dava açmıştı, olmaz hamamda eşcinsellik diye, adamlar bayaa bi gaza gelmişti. komik işte. resimler hürriyetin ilk sayfasında yayınlanmıştı olay sahne diye. neyse uluslararası başarı aldığı için güzel bir film, onun dışında mistik bir istanbul atmosferi yarattığı için de çok hoş. son bir sorum da yolu burdan geçen tüm yolculara olacak bu cannes film festivalinden ödül almıyan adam yok. yok altın palmiye yok parlak kamera yok eleştirmenler ödülü yok en iyi film yok en gıcır pelikül. nasıl oluyor yaani hangisi gerçekten en iyisi oluyor. hani oscar'da bizi kandırıyolar anladık da yoksa bunda da mı war bi numaralar? ? ? not: ben filmi trt2 'de izledim italyanca konuşulan yerleri de türkçeye çevirdikleri için adamlar nerde ne zaman italyanca konuşuyor aile ne kadar italyanca öğrenmiş anlıyamadım. orası havada kaldı. duyrulur.
  Puan: 6
 • güzel

  çok güzel bi film istanbul görüntüleri -özellikle de o mahalle- bi harika müzikler o darbuka sesleri o hamam istanbul'u çok güzel anlatıyor. e senaryo da güzel .ayrıca madamın türk erkekleri ve hamam konusunda söyledikleri çok eğlenceli ve ilgi çekiciydi. ben bu ferzan beyi pak sevmem ama film cidden güzel...
  Puan: 9