Üçüncü Sayfa

Üçüncü Sayfa

1999

Ortalama Puanı: 6.9

Öykü

Filmlerde figüranlık yapan İsa, mafya vari bir mekanda 50 doların çalınmasından sorumlu tutulur. Feci şekilde dayak yedikten sonra, parayı geri getirmesi için yirmi dört saat tanınarak salıverilir. İsa 50 doları bulamaz ama tesadüf eseri bir silah bulur. Bir not yazarak, evinde intihar etmeye karar verir. Silahı şakağına dayar. Tam tetiği çekeceği sırada kapı çalınır. Gelen ev sahibidir. Dört aylık birikmiş kira borcunu ister. İsa 50 doları bile bulamamıştır ki kirasını ödesin. Ev sahibi bir güzel fırçalayıp, hakaretler yağdırdıktan sonra evi boşaltması için İsa'ya üç gün süre tanır ve gider. Hayatından iyice bezen İsa bir kez daha silahı başına götürür. Tam tetiği çekeceği sırada vazgeçer. Üst kata çıkıp ev sahibini öldürür. Üçüncü kez silahı başına dayar fakat tetiği çekmeye takatı kalmamıştır ve ölü ev sahibinin yanına yığılır. Sabah polis kapıyı çalınca uyanır. Fakat bayıldığı cinayet yerinde değil, kendi evindedir.

Notlar:

 • 36. Altın Portakal Film Festivali'nde dört ödüle layık görüldü. En iyi üçüncü film olarak "Behlül Dal Jüri Özel Ödülü" aldı.En iyi senaryo ile Zeki Demirkubuz, en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Başak Köklükaya ve en iyi görüntü yönetmeni dalında Ali Utku ödüle layık görüldü.
 • Film ilk kez Locarno Film Festivali’de gösterilmiş. Sıradaysa Chicago Film Festivali, Oslo Güney Filmleri Festivali, Avusturya Vienal ve Selanik Festivali var.

İzleyenler ne demiş?

 • gidilmeli

  turk sıneması gelısıyor ama nasıl tamamen kendıne ozgu yarzı olan ıkı uc yonetmenle fılm rahatsız edıcı ucuncu sayfalardakı haberlerın olusum sebebını anlatıyor mafya ozentısı tıp cok ıyı ıstanbulda bunlardan cook var dıyorsununz kamera hareketsız ısıklar mumkun mertebe dogal ve en onemlısı oyuncular ve senaryoda ıyı ben uzuun zamandır bu kadar ıyı bır turk fılmı ızlememıstım ama tabı klasık salon yoklugu ılede karsı karsıya fılm yaa bu merıkan fılmlerını 8 salonlu sınemalarımız 6 hafta ustuste gosterecegıne boyle fılmlerı amaan entel fılmı demeyıp gosterseler ya(aradan cıdden agırrr bır fılm degıl oyle:)
  Puan: 8
 • burası amma tenhaymış

  zeki demirkubuz kapasiteli bir yönetmen olduğunu kanıtlamış Film bana italyan yeni gerçekçilerini özelliklede Rosselini'yi hatırlattı özelliklede mekanların doğallığı ve oyunculuk filme yakışmış. Haftalarca oynayan boktan amerikan filmlerine yeğdir İzleyin.
  Puan: 7
 • hoş...

  son zamanlarda çekilen türk filmleri içinde en iyilerinden bir tanesi sanırım bu film... türklerin son zamanlar kullandığı "kadın" ı kullanmadan doğallığıyla film hoş olmuş... izleyin bence...
  Puan: 7
 • öğğğ

  iğrenc..gitmeyin ne gitcenis..kusmuk bi film...içim daraldı..
  Puan: 2
 • demirkubuz'u kınıyorum

  çünkü sanata siyaset karıştırmış, ve bu ülkede başbakanlık yapmış bir bayana sayın çiller'e dolaylı yoldan hakaret etmiş, bu nedenle tüm dyp'lileri bu filmi protesto etmeye çağırıyorum.
  Puan: 2
 • Türk işi

  üzerinde çalışılmış.bize hiç yabancı olmayan bir hikaye..bir aynaya bakmak gibi...sinemanın bir işlevide bu değil mi?(bu yorum filmden hemen sonra yapılmıştır.alıcınızın ayarı ile....)
  Puan: 8
 • gidin gidin...

  ben sevdim... başak köklükaya'yı da çok başarılı buldum. muhtemelen az kalacak vizyonda, bir an evvel gidin.
  Puan: 7
 • Görüntüler harikaydı

  Zeki Demirkubuz dan Masumiyet i de izlemiştim . Kaybedenlerin dünyası oldukça iyi anlatılıyor 2 filmde de. Gerçekçi bir film ve bazı yerler beni duygulandırdı . Görüntüleri harika 3. Sayfanın Oyuncular çok doğru seçilmiş . Filmde gerçekle yüzleşirsiniz . İzlenmeye değer bir film ama nedense reklamı bol yapılan , gişe rekorları kıran filmler iyi zannediliyor , kaliteli lanse ediliyor . Bu filmin reklamı fazla yapılmadı , gişe rekoru da kırmadı ama en beğendiğim filmler arasında .
  Puan: 8
 • Kesinlikle izlenmeli

  Çok iyi bir film sadece bunu sööliycem.
  Puan: 8
 • Bir daha izlemek nasip olur mu?

  Başak Köklükaya denen varoluş harikası bayanın varlığı bile izlemek için gerek ve yeter sebeptir bu filmi; ki sebebi bundan ibaret tutmakta aymazlık olacaktır. Zira fazla şov yapmadan, ama kesin bir tavırla, üslupla hareket eden harika bir yönetmenlik,s üper oyunculuk (özellikle Başak Köklükaya demek isterim bu noktada) ve şaşırtıcı, sürükleyici bir hikayede vardır bu filmde. Masumiyet filmindeki o garip, romansı tad yoktur. Masumiyet'teki gibi karakterlerin geçmişini hiç göstermeden hissettirme, geçmişleriyle varetme çabası yoktur çünkü. Ama Masumiyet zaten bir başyapıttır ve her filminde kendini aşması beklenemez bir yönetmenin. Ama çıtayı hiç düşürmemesi, her filmine karakter, üslup katmasıyla tanıdığım ve hayran kaldığım Zeki Demirkubuz'un kendi adıma en severek izlediğim filmidir. Not:Sevgili Başak, zuxxi okuyorsan buradan sana seslenmek isterim. Fazla param pulum yok (olacağıda yok) (ama zuxxide bilirkişiyim, yazdığın yazılara yayınlansın oyu veririm, iltimas sahibi olursun, kıyak geçerim). Gerçi biliyorum, sen maddiyattan ziyade maneviyata önem veren bir insansın; o yüzden çekinmeden söylüyorum; kadınım ol!Yarenlik et bana hayat yolunda. Mesajını hevesle bekliyorum. Sevgilerimle. Caponsever...
  Puan: 9