İhtiras Rüzgarları

Legends of the Fall

1994

Ortalama Puanı: 8.6

Öykü

Ordunun kararlarından bıkan Albay Ludlow, üç oğlunu peşine katarak Montana'ya taşınır. Temiz hava, yeşillik, börtü böcek yüklü, huzur dolu bir çiftlik hayatı içinde oğullarına ata binmeyi ve avlanmayı öğretir. Bu saadet dolu günler, en küçük kardeş Samuel'in üniversiteden mezun olup, eve dönmesiyle son bulur. Samuel dönerken yanında güzeller güzeli nişanlısı Susannah'yı da getirir. Susanna'ya görür görmez aşık olan en büyükleri Alfred, hislerini gizlemeye çalışır. Kendisi sorumluluk sahibi, disiplinli, hafif ezik bir aile bireyidir. Ortanca kardeş Tristan ise tam tersi, öylesine yaşayan, karizma aşmış bir doğa adamıdır. O da Susannah'ya karşı birşeyler hissetmektedir ama çaktırmaz. Birinci dünya savaşı çıkar. Daima abileri tarafından koruma altında bulunan evin küçüğü, savaşa gitmeye karar verir. Babasının bütün ısrarlarına karşı kararından dönmez. Bunun üstüne diğer iki abi de onu korumak için savaşa katılır. Bütün çabalarına karşı Samuel'i koruyamazlar ve Samuel ölür. Sonrasında, Susanna'ya aşık iki kardeş arasındaki sorunlarla aile yavaş yavaş parçalanmaya başlar.

Notlar:

 • Jim Harrison'ın romanından sinemaya uyarlanmış.
 • 1995 yılında üç dalda Oscar'a aday olmuş, en iyi görüntü yönetmeni dalında ödül almış.

İzleyenler ne demiş?

 • BOL YILDIZLI MELODRAM

  Televizyonda hergün izlediğimiz Türk filmlerinin Hollywood versiyonu ile karşı karşıyayız. Kızlar Brad Pitt için , sinemaseverler de Anthony Hopkins için izlesinler.Ama bence seyretmezseniz çok şey kaybetmezsiniz. 6'yı da sırf oytuncular için veriyorum.
  Puan: 6
 • çok güzeldi

  Şimdiye kadar seyrettiğim filmler içinde en güzellerinden biriyi.Oyuncular mükemmeldi BRAD e Anthony gibi bir baba ve bu aileyede Julia gibi bir gelin çok yakışmış.Titanik i beğenenler bu filmi kaçırmasınlar.
  Puan: 10
 • tek cümleyle:

  İzlediğim en iyi üç filmden biri!!!
  Puan: 10
 • ilginç

  bu film gerçekten de çok ilginç gidişat aynı turk filmlerindeki gibi abuk subuk olsa da inanılmaz bir etkileyiciligi var bastan sona pür dikkat izlenilecek bi film 2. kez fırsatım olsa da izlesem
  Puan: 8
 • İlginç bir karakter...

  İlk bakışta insana sıradan bir konusu olan filmiş gibi geliyor. Aslında öyle sayılır . Fakat bilmi güzel kılan şey Brad Pit'in canlandırdığı Tristan Karakteri. O doymak bilmeyen, tatminsiz, tatminsizliğinden dolayı mutsuz ne istediğini bilmeyen insan tiplemesi filmi gerçekten muhteşem yapmiş. Ben bayıldım . Film üzerine de uzun uzun sohbetler yaptı
  Puan: 9
 • Hayatımda izlediğim en iyi filmlerden biri..........

  Benimde hayatımda izlediğim en iyi filmlerden biri... 1-Forrest GUMP (Bunu niye sevdiğimi sormayın, küçükken sevdiydim en iyi film olarak ilan ettiydim, şimdi dönemiyom. eheheuehue) 2-Hatırlamıyom 3-Legends Of The Fall
  Puan: 10
 • oku bakalım!

  güzel, duygusal hikayesinin dışında oyuncularıyla da ilgimi çeken bir filmdi. tavsiye etmekten başka bişi yapamam...(ha bu arada başlık ayıya göndermedir)
  Puan: 10
 • bu ne be

  kaçmazzzzzzzz.... inanılmaz bi film izleyin!!!!!!!!!!11
  Puan: 9
 • efsaneler..

  ilk izlediğimde uzun süre etkisinde kalmıştım.daha sonra iki kez daha izledim.tekrar tekrar izlenebilecek filmler vardır hani;bu da onlardan..
  Puan: 10
 • Şöyle ortamlarda büyümek vardı zamanında ...

  Hastasıyım ben kendi memleketimin yerel televizyonlarının. Açıyosun öğle vakti televizyonu, bi bakıyosun LecındsOvDıFol'un jeneriği girmiş. Tak VCD'yi oynat, ne güzel vallaa. Filmin zıttırık bi eğlence programıyla yarıda bırakılma riski var her daim, yalnız denemeye de değer. "No pain, no gain" der ya gavur, o hesap. Ben bu tür aile filmlerini severim biraz. Karizmatik baba vardır bi tane, oğulları vardır bunun, oğulların farklı karakterleri ordan oraya götürür senaryoyu. Duygusal mevzular üzerinde düşünmeye iter insanı biraz, empati yeteneğimizi geliştirir vs... Bi de çiftlikte geçiyosa filmimiz gayet güzel doğa manzaraları, dağlar bayırlar sermiştir gözlerimizin önüne, bi de tabii öğle vakti "bundan iyisi Şam'da kayısı" durumu var, oturur izleriz, tavsiye de ederiz.
  Puan: 7