Sinclair ZX Spectrum

 • Şimdinin veletlerini 128 Megabyte RAM'li 32 Megabyte grafik hızlandırıcılı makinelerle Lara Croft ve Quake oynarken görüyorum da aklıma geliyor. Bundan 15 yıl önce bir Sinclair Spectrum'um vardı. Ne muhteşem bişeydi bizim için. Mahallenin bilgisayarı olmayan bütün çocukları, Sinclair'ı olan bir arkadaşın evine toplanırdı. Bir gün benim de bir arkadaşıma almışlardı. Ben de o evin çocuğu olmuştum. Anne ve babada yenilecek daha fazla baş eti kalmayınca benim de bir Sinclair ZX Spectrum'um olmuştu. Tam 48K hafızası ve 8 tane rengi vardı, ama ben onunla oyun oynarken, bu günün PC'leri ile cebelleşmekten çok daha zevk alırdım. O zamanlar Sinclair'cılar ile Commodore 64'çüler arasında büyük rekabet vardı. (Commodore 64'ü bile kimse hatırlamıyor artık. Sinclair daha iyiydi tabi, o ayrı mesele! :) ) Harçlıklarımızı biriktirip bilgisayarcıya gider oyun çektirirdik. CD'lere değil ama! Diskete de değil! Müzik kasetlerine. Bizimkiler hep merak ederdi evdeki müzik kasetlerinin nasıl yok olduğunu. Üzerinde "Commando" yazan etiketi kaldırsalardı görürlerdi altında yazanı: Barış Manço!
  ^roadrunner^
 • yabancı oyun dergilerinde oyunların BASIC programları yayınlanırdı, günlerce o programları bilgisayara yazar kendi oyunumuzu kendimiz yapardık. BASIC o zamanlar çok önemliydi. Sinclair tuşlarında BASIC komutları yazılıydı, tek tuşla komut ekrana yazılırdı. Commodore 64 te böyle atraksiyonlar yoktu.
  metedemircan
 • Commodore'cular sonra Amiga aldılar. Biz hüzünle yeni Sinclair'ı bekledik. Gelmedi. Sadece efsanesi kaldı.
  Thew
 • Her ne kadar, Commodore 64'çü olmuşsam da, Sinclair'ın ufak boyutuna ve et gibi olan yumuşak tuşlarına bayılırdım. Arkadaşımda vardı ve her gittiğimde sırf o tuşlara dokunmak için tüm salak bahaneleri bulurdum. Bu arada her ne kadar Sinclair'ı beğenmiş olsam da ben bir Commodore 64 sahibiydim fazla abartmak olmazdı :))
  Askorbat
 • Sinclair'de 10 CIRCLE 128,88,60 satırını yazıp ekrana (TV) bir daire çizdiğimde ve daha sonra değerleri değiştirip dairenin yeri ve boyutuyla oynadığımda aile ortamında gördüğüm takdiri unutamam. Bi kere de elimize yabancı bir Spectrum dergisi geçmişti,içinde bir oyun vardı(yazılı olarak).Bir arkadaşımla birimiz okuyup birimiz tuşlayarak oyunu 5-6 saat uğraşıp yazmıştık,sonunda ekrana bir çöp adam çıkmıştı,şu ilkokulda defter üstünde oynanan kelime bulma oyunu ''adam asmaca''...Sinirimiz bozulmuştu...
  kısakamel