Cin Ali

 • Eğitim ve öğretim hayatına ilk adımları attığımız o yıllarda aklımızda yer eden en renkli olaylardan birisidir Cin Ali. Çocuklara okumayı sevdirme adına yayınlanmış, belki de M.E.B’nin en isabetli kararlarından birisiydi bu kitaplar. Kare şeklinde, karton kaplı, büyük puntolarla yazılmış, çöp adamlı kahramanlara sahip güzel kitaplardı be onlar! 10-15 kitaplık bir seriydi Cin Ali Kitapları. Herbirinde başka bir macerası anlatılırdı Cin Ali’nin. Onları okurken farketmeden bi sürü yeni şey de öğrenmiyor değildik hani. Cin Ali’nin bir koyunu vardı mesela, onu çok sever, eliyle beslerdi. Yani Cin Ali “hayvansever”di. Cin Ali derslerine günü gününe çalışır, yazılılarından hep pekiyi alırdı. Hatta bazen yıldızlı 5 pekiyi!!! Yani Cin Ali “çalışkan”dı. Cin Ali her yemekten sonra, yatmadan önce mutlaka dişlerini fırçalardı. Sütünü içmeyi de ihmal etmezdi. Yani Cin Ali “annesinin sözünü dinlerdi.” Cin Ali lunaparklara gider, çarpışan arabalara, atlı karıncalara biner, arkadaşlarıyla eğlenirdi. Yani Cin Ali “sosyal”di. Eeeee ne de olsa çocukluğumuzun en nadide kahramanıydı, O Cin Ali’ydi!!!
  GracchuS
 • Sonradan biz büyüdük tabi. Bizim kardeş okula başladı, bi baktım elinde renkli, kuşe kağıda nefis baskılı bi seri kitap, adıda Süper Ali. Çocukluğumuzun canıımmm Cin Ali'sini bu hallere düşmüş görünce yüreciğim cız etmişti.
  tandy_let_run
 • Durun durun! son dakka haberi! Geçenlerde Gazintep'ten kuzenim, çocuklarıyla beraber İstanbul'a geldi. Çocukları ilkokuldalar. İster İnanın İster İnanmayın! Okuma kitabının adı: TOP ALİ! Valla!!!
  fuqi
 • Kars'taydım lisede. Bir ara arkadaşlarla cinlere merak salmıştık. Cin çağırma falan işte. Bir gün kırtasiyeleri dolaşıp cinler hakkında kitap soruyoduk. Birine girdik. "Cinler hakkında kitap var mı?" Yaşlı bi adamdı. Gözlüklü. Baktı raflara, karıştırdı. Bi kitap çıkardı getirdi tezgaha. Cin Ali ve Kara Gözlü kuzusu. :))
  ^KOCHERO--
 • bildim bileli palyaço olmuşumdur şu cin ali mevzusunda. şimdi de top ali çıkmış, la havle vela kuvvete illa billahil aliyyüz azim. adım ali de o bakımdan...
  chatlax
 • "Top Ali" kadar iğrenç olmamakla birlikte, Giresun patentli bir fındık ezmesinin markasının "Yoğun Ali" olduğunu biliyor muydunuz? Hele hele "Yoğun Ali" karakterinin tıfıl bir oğlan çocuğu ile woodywoodpecker kırması embesil bir yaratık olduğunu? Pazarlama mantığı bu kadar mı zayıf bu ülke insanının?
  ARBALEST
 • ben cin ali ve ailesinin yaşadığı eve her zaman özenmişimdir. ne güzel hepsi salonda oturmuş, biri kitap okuyo, biri oyuncak oynuyo filan. ne tv ne bişey. ne bilim anlatamadım ama güzel gelirdi bana hep.
  Gianluca
 • ah mazi kalbimde yaradır. 1-cin alinin topu 2-cin alinin atı 3-cin alinin topacı 4-karagözlü kuzusu 5-oyuncakları 6-okula başlıyor 7-okulda 8-çocuk bahçesinde 9-cin ali ve berber fil 10-cin ali kır gezisinde bugün bile ezberden sayıyosam düşünün yane...
  quencher
 • cin ali ile berber fil serinin en meşur kitabıydı ama ben sevmesdim onu...
  ReDGuarD