Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

1990

Ortalama Puanı: 8.2

Öykü

Cyrano de Bergerac pek romantik bir adamdır fakat haddinden fazla büyük bir burnu vardır. Kuzeni Roxane'e aşık olur. Burnu konusunda kendisine öyle bir kompleks yapmıştır ki, Roxane'in kendisini reddedeceğini düşünür. Bir de Christian vardır. O da aşıktır Roxane'e fakat nasıl diyeceğini bilemez. Böyle olunca iki gönül bir olur Cyrona güzelim aşk mektuplarını yazar, Christian altına imzasını atar. Roxane mektuplara vurulur, onların Christian tarafından yazıldığını düşünür. Biz gerçeği bilir, ses etmeyiz.

Notlar:

 • Edmond Rostand 'ın oyunundan sinemaya uyarlanmış.
 • Cannes Film Festivali'nde iki ödül, en iyi erkek oyuncu dalında bir Oscar, Bir dolu Cesar ödülü, daha yazamayacağım kadar çok dünya festivallerinden ödüller.
 • 1619 yılında gerçekten böyle bir karakter yaşamış fakat başkası adına şiirler yazıp yazmadığı konusunda herhangi bir delil yokmuş.

İzleyenler ne demiş?

 • mutlaka gorun

  ben birkac versiyonunu seyrettim en guzeli bu. hele filmin baslarindaki siirli dovus sahnesi pek bir eglenceli. depardiyoyu da seviyoruz. hikaye guzel, oyuncular guzel, film guzel gidin gorun.
  Puan: 9
 • Kesinlikle mükemmel

  Mükemmel! Başka birşey söylenemez. Daha yüksek puan olsaydı onu verirdim
  Puan: 10
 • bunlar gaskonya beyleri/başlarında castél-jaloux

  Iki versiyonu var bunun, biri 1950 de Jose Ferrer in oynadığı, biri de bu. Naçizane görüşüm bunun öbürünü katlayacağı şeklinde. Otel önünde düello, Arras kuşatması, istemem eksik olsun tiradı muazzam. Ya aslında heryeri muazzam, acaip bişey. Kaydedip defalarca seyrettiğim bu olağanüstü filmi alayınız birden mümkünse defalarca seyrediniz. Ve dua ediniz ki Cyrano'yu Rüştü Asyalı seslendirsin. Kitabın çevirisi de var, Remzi Kitabevi yıllardır sata sata bitirememişti, nihayet yakın zamanda yeniden bastı. O da çok başarılı. Aa bi daha mı not vercez. Demin vermiştim, olsun n'apalım gene veriyim.
  Puan: 10
 • burnum da burnum;

  çok şık bir filmdir. kitabını da okuttular bize okulda filmini de izlettiler. sirano bahtsz bir adamdır. şayet bizim devirde yaşasaydı çok para kazanır çok daha ünlü olurdu. mesela stand-up show yapsa falan manyak para götürürdü. heirfin aazi super laf yapiyor. fakat manyak kompleksli. işte bi de 20. yy mucizesi estetik ameliyat yaptırırdık. o da giderdi. oooh... ben herifin meneceri olurdum. milletle dewamlı da tartışır çok da medyatik olurdu. öffff neyse filme sinematik olarak yaklaşırsak. filmdeki ufaklık aslında kitapta bulunmamakta o yönetmenin eklediği bir karakterdir hatta bizm ders kitabımıza göre o velet yönetmenin çocukluğuymush, sahne sanatlarına nasıl tutulduğunu falan anlatıyormuş. filmin başındaki tiyatro sahnesi gerçektr hotel de bourbogne tiyatrosuymush o o zamanlar tiyatrolar ooleymish tam bir curcuna falan filan. sonuç olarak kaçırılmiyacak bir film. leziz de diyebilirmiyz? diyemeye de biliriz. ama beyazperdede izleseydim 9 verirdim.
  Puan: 8