Bir Dev Adam

O

2001

Ortalama Puanı: 4.8

Öykü

Özel bir lisede seyreden öykümüz, Odin isimli siyah öğrenci üzerinde yoğunlaşmaktadır. Odin okulun tek siyah öğrencisidir ve basket takımının göz bebeğidir. Basketbolda gösterdiği üstün başarılar sebebiyle ise naçizane dağıtım firmamız tarafından "Bir Dev Adam" olarak lanse edilmiş, akıl sıra "12 Dev Adam" olgusuna dahiyane bir gönderme yapılmıştır. Neyse, Odin aynı zamanda okulun da en popüler öğrencisidir ve güzeller güzeli Desi ile dillere destan bir aşk yaşamaktadır. Fakat insanlık gereği meyve veren ağaç taşlanacaktır. Odin'in en samimi arkadaşı olarak geçinen Hugo, kıskançlıktan ortadan ikiye ayrılmak üzeredir. Basket takımının koçluğunu üstlenen babası dahi Odin'i oğluymuşçasına el üstünde tutmaktadır ve Hugo artık bu duruma bir son vermelidir. Haset harekatına derhal girişir.

Notlar:

 • William Shakespeare'in kıskançlık ve ihanet üzerine derlediği "Othello" nun çağımız versiyonu.
 • Filmin gösterim tarihi boyna ertelenmiş. Akabinde ise Miramax raflarında beklemeye alınmış film. Yaklaşık iki sene sonra Lion Gates talip olmuş filme ve piyasaya sürmüş. Bu gecikmenin sebebi olarak filmin içerdiği şiddet sahneleri öne sürülüyor ama pek de akla yatmıyor galiba bu gerekçe...

İzleyenler ne demiş?

 • otello

  arkadaşım otello iile ilgisi oldugunu bilseydim gitmezdim dedi.benzer tarafları vardı ama bilmem yani yanınızda duygusal bir arkadaşınız varsa gitmeyin.adamın ruh hali bozuldu toplamaya çalışıyorum hala.
  Puan: 5
 • Zenci Düşkünü mü?

  Julia Stiles zenci düşkünü mü acaba? Bizim Dansımız'da da zenci bir çocuğa aşık oluyordu. Zencileri aşağılamak gibi bir amacım yok ama seyrettiğim iki filmde de bu çıkınca karşıma merak ettim doğrusu.
  Puan: 5
 • On iki Dev adam gibi

  Konu ve oyunculuklar güzel hemde çok.Bu Hafta vizyona giren en iyi film.Özellikle Julia Stiles ve Josh Harnett çok güzel oynamışlar.Lord Of The Rıngs yerine buna gidin.Pişman olmasınız
  Puan: 6
 • idare etti

  ne cok kotu ne cok ii idare eder
  Puan: 5
 • 6: Vakit kaybı değil. Görmekte fayda var.

  6: Vakit kaybı değil. Görmekte fayda var. diyenlerin gitmesi gereken,9: Çok çok güzel, harika ama 10 kadar değil.demek isteyenlerin LOTR i tercih etmesi gereken bi film bence...
  Puan: 6
 • helal sana şekspir aga

  yani bu filme neden bu kadar düşiük puanlar verilmiş anlamadım. İnsanı sarsan, derinden etkileyen bir yapıt. Genç oyuncuların performansları mükemmel. Kıskançlık üzerine akıl dolu bir hikaye söz konusu babalar. Cruel Intantions die bir film vardı onu beğenenler mesela bunu kesinlikle kaçırmamalı. Hiçbir gerilim amacı taşımadan insanı geren bir hikaye. Sonunda insan sarsılarak çıkıyor filmden. Mutlaka gidilmeli diyor herkese tavsiye ediyorum. Özellikle O'nun balkonda diğer ikisini(kim olduklarını izlemeyenler rencide olmasın die söylemiyorum) konuşmasını dinlediği sahne hoşuma gitti. Kaçırılmaması gerek.
  Puan: 9
 • aman tanrım

  tek başıma izledim ben bu filmi, ne büyük bir şans, aman tanrım ne kadar büyük bir kıskançlık öyle ya! hayır yani, ben bu filmden çıktığımda pis pis bakıyordum etrafa, türlü türlü intikam planları yapmaya başlamıştım bile.. çok etkileyici bir film doğrusu. esas kızı oynayan kız pek iyi değildi, bazı sahnelerde çok kötü rol yapıyordu, sevgilisine kızması sırasında mesela..
  Puan: 6