Başka Bir Dünya

The Sweet Hereafter

1997

Ortalama Puanı: 8.0

Öykü

Kanada’nın küçük bir kasabasında, soğuk bir kış günü buz gibi bir kaza yaşanır. Bir okul otobüsü donmuş göle uçmuş ve 14 çocuğun ölümüne sebep olmuştur. Diğerlerinin de yaralanmasına. Kısa süre sonra büyük şehir avukatı olan Mitchell varır kasabaya. Kasaba sakinlerini bu işi araştırmak, suçluyu cezalandırmak ve kayıplarını telafi etmek için kendisine güvenmeleri konusunda iknaya girişir. Mitchell bir yandan uyuşturucu yolunda ruhen kaybolmuş kızının duygusal çöküntüsünü yaşarken diğer yandan kazadan kutulanlarla ve çocuklarının yasını tutan ailelerle görüşmeye başlar. Görüşmeler sırasında yaşanan geri dönüşlerle bazı sırlar açığa çıkacak ve bu sırlar fevkalade rahatsız edici olacaktır.

Notlar:

  • Russell Banks'in romanından uyarlama.
  • 1997 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye yerine üç nefis ödül aldı. Büyük Jüri Ödülü, FIPRESCI Ödülü ve Ecumenical Jüri Ödülü.
  • Aynı yıl Genie Ödülleri'ne 15 dalda aday gösterildi ve bunlardan yedisini büfesine dizdi.
  • Toronto Film Festivali'nde En İyi Kanada Filmi seçildi.
  • 1998 Akademi Ödülleri ise Egoyan'ı en iyi yönetmen ve en iyi uyarlama senaryo dallarına aday etmekle yetindi.

İzleyenler ne demiş?

  • İlk Yazmanın Dayanılmaz Gururu

    Filmi çok uzun zaman evvel izlemiştim. Bilmem yararlanabileceğiniz bir yazı yazabilir miyim? Exotica baygınlıklar geçirtmişti bana. Zaten sıkılgan bir insanevladıyım. Bu filmden de sıkılacam herhalde diyerek geçmiştim ekran karşısına, mosmor oldum çıktım. Şimdi hatırlamıyorum fazla, ama filmin daha evvel hiç bir filmde raslamadığım kadar somut bir hüznü var diyebilirim. Aradan iki sene geçmiş olmasına rağmen çok enfes bir müziği olduğunu ekleyebilirim. İnsanın genzini yumrukla tıkayan birkaç sahneden dem vurabilirim. Ama hiçbirini yapmıyorum, onun yerine bitiriyorum yorumu.
    Puan: 8