Hız Tuzağı

Speed

1994

Ortalama Puanı: 7.8

Öykü

Eleypidi için çalışan iki polis memuru Jack ve Harry, bir psikopat tarafından ansansörde rehin alınan kurbanları pek gergin geçen bir operasyon sonunda kurtarınca; üstüne bir de onur madalyası ile ödüllendirilince söz konusu psikopatın hedefi haline gelirler. Psikopat uzun süre planladığı bu girişimini yerle yeksan ettiği için Jack'i suçlar çünkü Jack olay anında radikal bir karar vererek (izleyince ne anlamda radikal bir karar verdiğini anlayacaksınız) işin içinden anlının akıyla çıkmayı başarmıştır. Bu olayı saplantı haline getiren psikopatımız yeni hamlesini bir İETT otobüsü üzerinde denemeyi uygun görür. Otobüslerden birine ince ayarlı bir bomba yerleştirir; Otobüsün hızı 50 mili geçtiği anda bomba devreye girecek ve devreye girdikten sonra otobüs 50 milin altına düştüğü yahut yolculardan biri inmeye çalıştığı vakit patlayacaktır. Görevin peşine düşmesi için seçtiği kişi ise bizim yakışıklı Jack'tir.

Notlar:

 • 95 Oscar Ödülleri'nden en iyi ses ve en iyi efekt ödülleri ile çıkmış.
 • Aynı yıl İngiliz Akademi Ödülleri'nden de en iyi kurgu ve en iyi ses ödüllerini almış.
 • Mtv Film Ödülleri'nden de boş çıkmamış ama kim takar!
 • Film için tam 12 otobüs heba edilmiş; şu meşhur atlama zıplama sahnesindeyse köprü gerçekte var imiş ama dijital yöntemlerle bertaraf edilmiş.

İzleyenler ne demiş?

 • Sandra Sandraaa

  Konu güzel, esas oğlan iyi, esas kız taş (aha betona vuruyom aynı ses!) kötü adam kötü. izlenir dicem başka bişi demicem... ilk defa 1. yazıyom çok heyecanlıyım, sizlerin sayesinde buralardayım canlarım benim!!!
  Puan: 7
 • ne duruyorsun gaza bassana vay vay gaza bassana

  -Kızım senin ayağının ayarı yok mu.70'te tut bakayım şunu -Ayar etme adamı Jack, biz senin gibi halı sahalarda haldır huldur top koştururarak geliştirmedik bu ayağı, bak çekerim ayağımı. -Aman kızım sen o densiz polise uyma. Bak ne güzel gidiyoruz tıngır mıngır. Evladım sen de teyzene yer ver bakayım, otursun kadıncağız. -Akbil'ini basmayanları otobüsten atacağım bak. -Kardeşim dur ilk durakta bilet alalım. Sıkıyorsa... -Amannnn, daral geldi sizin ter kokunuzdan. Toplu taşıma aracı özürlüleri sizi. Ben otobüsün altına iniyorum. Bomba falan bulur etkisiz hale getiririm belki. -Yürrürü akbill makinasııııııı
  Puan: 8
 • film güzeldi ama ne biliyim işte

  film iyiydi keanu reeves kardeşi de severim ama ne biliyim film dediğin şeyin etkisi üç gün üstünden geçmez yani. ama sinir olduğum başka şey ise kobra takibinin ilk bölümünün bu filmin bir kopyası olduğu.(izlemeyen okumasın demiyom çünkü herkes tv de izlemiştir.)
  Puan: 10
 • Filmi kurtaran adam.

  Sandra iğrençti filmde. Zaten onun oynadığı filmerde pek iş olmaz diye düşünüyorum. Ancak burda Keanu abimiz de olunca durum değişiyor. Filmi kurtaran adam o dur bence..
  Puan: 7