Müşteri

The Client

1994

Ortalama Puanı: 6.3

Öykü

11 yaşındaki Mark, dilemediği bir şekilde genç yaşta pisliğin içine bulaşır; Pek önemli avukatlardan biri kendini öldürmek üzeredir ve Mark olaya şahit olmak üzere hazır beklemektedir. Bu avukat en son mafyanın tetikçisi Bıçak Barry'nin avukatlığını üstlenmiş bir adamdır. Öbür dünyaya göç etmeden evvel ise öldürülen senatörün cesedinin nerede gömülü olduğunu Mark'a anlatmıştır. Mark bacak kadar boyu ile hem federallerin hem de mafyanın hedefi haline gelir. Çünkü iki taraf da Mark'ın anlattığından fazlasını bildiğini düşünmektedir. Mark bu aşamada yaşına denk düşmeyen bir karar alır ve kendine bir avukat bulmak için yollara düşer. Bu minik müşteriyi Reggie kayle alır ve davayı üstlenir. O da diğerleri gibi çocuğun bildiklerini anlatmadığını düşünmektedir. Ama ufaklığı konuşturmak düşünüldüğü kadar basit değildir.

Notlar:

  • John Grisham'ın pek satan kitabından uyarlama.
  • 95 yılında Susan Sarandon hem Akademi Ödülleri'ne hem de İngiliz Akademi Ödülleri'ne en iyi kadın oyuncu dalında aday gösterilmiş ama ikisinde de elleri boş kalmış.

İzleyenler ne demiş?

  • çocuktan al haberi

    bi tane kendini bilmez velet var: ilk sigara tüttürme tecrübesi için kardeşini ormana götürüyor. çok bilmiş. büyümüş de küçülmüş. çirkin. kardeşi: o da biraz hödük. gördükleri avukat: adamın zaten intihar edeceği varmış isabet olmuş bu karmaşık olay bunun kendisini vurmasına, kesin iktidarsızdır da... bi tane federal var (tommy lee jones): ün peşinde, devamlı TV'ye karizma falan yapıyor.. bu veletlerin annesi: çok cahil kaybetmeyi de hakediyor. avukat reggie: erkek gibi bişiy, eminim eteginin altında kalan bacak kıllarını traş etmiyordur. alkolikmişmiş ve eskiden alkolik olduğu için velet mark bu kadını aşşağılıyor ona bağırıyor falan, ben ne hakla? sorusunu sormak istemiştim ilk izlediğimde. işte bu insanların hepsi manasızca bağrışıp duruyolar bütün film. klasik olaraktan kimisi geçmişiyle, kimisi geleceğiyle yüzleşiyor ve toplumsal olarak da derin devlet, yasalardaki boşluklar, tanık koruma programı falan filan anlatılıyor. kendi çaplarında çocuk psikolojisine dalmışlar biraz yok işte öksüz büyüyen çocuk falan. hırs mırs. mafya mufya. medyanın acımasızlığı.. amaan beni sarmadı bu film hiç, notumu da verdim gitti daha ne diye oyalıyorum sizi?
    Puan: 3