Hayalet

Ghost

1990

Ortalama Puanı: 8.1

Öykü

Sam ve Molly gelmiş geçmiş en büyük aşklardan birini yaşamaktadırlar. Yeni taşındıkları evde saadet dolu dakikalar geçirirken, testi yaparken sevişmek gibi fantezileri de hayata geçirmeden edemezler. Bu mesut aşk bir gece tiyatro dönüşü Sam'in sevimsiz suratlı bir sokak soyguncusu tarafından bıçaklanmasıyla son bulur. Sam oracıkta ölür fakat ruhu dünyayı terk etmek istemez. Hayalet olup çıkar ve Molly'nin etrafında dolanmaya başlar. Bir gece Sam'in en samimi arkadaşı Carl, Molly'i teselli etmek için kolları sıvar. Sam o gece Carl'ın hazırladığı tuzak sonucu öldürüldüğünü anlar. Sevgilisini, Carl'ın elinden derhal kurtarmalıdır fakat hayalet olarak yapabileceği pek bir şey yoktur. Kendini yollara vurur. Ölülerle ilşki kurduğunu iddia eden ve bunun üzerinden para kazanan Oda Mae'nin yanına varır. Kadın gerçekten Sam'i duyabiliyordur ve müthiş ikili Molly'i kurtarmak için seferber olur.

Notlar:

 • 1991 yılı Akademi Ödülleri'nde en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi senaryo dalında iki Oscar kazanmış.
 • Aynı yıl Whoopi Goldberg İngiliz Akademi Ödülleri ve Altın Küre Ödülleri'nde de en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında ödül almış.

İzleyenler ne demiş?

 • güzeldi, hoştu, sıcaktı da biraz sıktı...

  ufakken seyretmiş idim, "ulan ne büyük aşk" gibi yorumlar duymuştum çevreden. hakikatten de öyle ama 20. defa yayınlanması, benim de 7. defa seyretmem dozu kaçırdı gibi biraz...
  Puan: 8
 • harika

  ilk defa tv de izledim ve hayran kaldım sinemada izlemeyi çok isterim ama ilk çıktıgı zaman, uzun yıllardır gösteriliyor bence dört dörtlük
  Puan: 9
 • eskidi ama orjinal hali süper

  müzikleriyle beraber beni eşşek gibi ağlatan tek film.ama şimdi olsam ağlamam.valla
  Puan: 8
 • hey gidi

  ortaokulda mıydım neydim, filmi izlemeye 4 kere gittim. Sonrasinda TV'de onlarca kez izledim. Repliklerinin büyük kısmını da ezbere bildiğimi iddia edebilirim. Niyeydi bilemiyorum. Özeldir ama.
  Puan: 8
 • yine olsa yine izlerim

  filmdeki şarkıyı bilmeyen arkadaşlar vardır belki diye söyliyim; righteous brothers - unchained melody Elvis Presley'de söylemiştir bu şarkıyı. Filme gelince bence çok sürükleyici ve güzel bir film, tekrar tekrar izlenicek cinsten.
  Puan: 9