Kral ve Ben

King and I

1956

Ortalama Puanı: 9.4

Öykü

Kocasının ölümünden sonra Anna, oğlunu da yanına katarak Siyam'a göçer. Siyam kralının çocuklarına öğretmenlik etmek için saraya yerleşir. Yürek isteyen bu görevi kabul eden Anna, başlarda büyük kültürel farklılıklar yüzünden kral ile bir takım sorunlar yaşar. Kral çok dikbaşlı bir adamdır ama aslında fevkalade şirin bir kişiliktir. Yavaş yavaş birbirlerini hoş görmeyi beceren kral ve Anna çaktırmadan birbirlerine aşık da olurlar ama... Davul bile dengi dengine demişler.

Notlar:

 • Margaret Landon’ın "Anna ve Siyam Kralı" isimli romanından uyarlama.
 • 1957 yılında 9 dalda Oscar'a aday gösterildi. En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kostüm, En iyi Müzik ve En iyi Ses Oscar'larını kazandı.
 • Altın Küreler'den ise En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu Ödülleri ile ayrıldı.

İzleyenler ne demiş?

 • Kraldan çok kralcı olmuşsun Yul

  Tee çocukken izlediydimde hayran olmuştum Yul Bryner'ın keline. Sırf o kel karizma için bile izlenebilecek bi film. 5 tane Oscar falan da aldı ama bunlar önemsiz ayrıntılar. Film güzel velakin sonradan öörendimki Yul amcam yıllarca aynı rolde Broadwayde tonla oyuna çıkmış, rolün altında ezilmiş. Çektiği westernler çerçöp olmuş. Üzüldüm, gözümden iki damla yaş süzüldü.
  Puan: 8
 • seyredilmelii

  tek kelimeyle büyülü... ben de küçüklüğümde seyretmiştim ve Yul a aşık olmuştum... ve Deborah ın elbiselerine bayılmıştım... yıllar sonra video kasedini aldım ve canım ne zaman sıkılsa, ne zaman rahatlamak istesem seyrediyorum.. görsel olarak, duygu olarak, gözünüz gönlünüzün bayram edeceği bir film. hala seyretmeyenler varsa bu fırsat kaçmaz...
  Puan: 10
 • O dönemler

  O dönemin kendine has bir güzelligi ve zerafeti var. Deborah Kerr de bunu en güzel haliyle göstermiş.
  Puan: 9
 • izlemeyen kalmamalı..

  Kesinlikle klasikler arasında yer almalı... Yul Bryner keliyle insanı cezbediyo ve Deborah Kerr oyunculuğunu konuşturuyo.. İzlemediyseniz mutlaka izlemeye çalışın.. Gerçekten tekrar tekrar izlenebilecek bi film..
  Puan: 10
 • vesaire vesaire

  Çok güzeldi yaa Bende çocukluğumda izlemiştim.O ihtişama hayran kalmamak mümkün mü? Tek kelime ile harikaydı.
  Puan: 10