Sıcak Çikolata

Merci pour le chocolat

2000

Ortalama Puanı: 6.3

Öykü

Miras yoluyla büyük bir çikolata fabrikasının yönetimine oturan Mika, yirmi yıl önce evlendiği ve çarçabuk boşandığı eski eşi dünyaca ünlü piyanist şantör Andre ile tekrar dünya evine girer. Andre boşanmadan sonra Lisabeth ile evlenmiş, bir erkek çocuk sahibi olmuş fakat Lisabeth trafik kazasında göçüp gidince oğlunu bi başına yetiştirmiş. Yıllar yılı oğlu Guillaume'nin doğumda az kalsın başka bir bebek ile karıştırılacağı hikayesini anlatıp dururmuş. Günün birinde Jeanne isimli genç bir bayan Andre'nin hayatına girer. Andre kısa süre sonra piyano yarışmasına hazırlanan bu genç bayan ile haddinden fazla ortak özelliğinin olduğunu farkeder. Üstelik kız Lisabeth'e acayip benzemektedir. Acep çocuklar gerçekten karışmış mıdır? Lisabeth'in ölümü gerçekten kaza mıdır? Sıcak çikolata'nın içinde çikolatadan ziyade neler vardır?

Notlar:

 • Charlotte Armstrong’un “The Chocolate Cobweb” isimli romanından uyarlama.

İzleyenler ne demiş?

 • duygusalsaniz gidin derim ben?

  vall film gercekten degisik bir eser yani biraz turk filmlerini andiriyor ama kotu turk filmlerini degil ,filmde bir samimiyet seziyorsunuz ,zaten fransiz yapimi bize yakin ulke ya ondandir belkimde.neyse gidin cok eglenip gulmeyeceksiniz ama hayat hakkinda sizi bir kez daha dusundurecek,ban dokuz veririm yani.
  Puan: 9
 • Funérailles

  Özel pek bi şey yok. Kimin kimin oğlu-kızı olduğunu seyircinin de pek çözemediği karmaşık aile ilişkileri var, Mika'nın (Isabelle Huppert) psikopat ve iyi çekilmiş yüz ifadeleri var, Liszt'in cenaze marşı var (film boyunca 20 kez dinliyosunuz), bi de Jeanne var -ki hem çok güzel hem de müzisyen, insanın aşık olası geliyo-. Başka da pek bi şey yok. Avrupa filmlerine olan zaafım bile kurtaramadı filmi. İzlerken bi miktar keyif aldım ama bu yeterli mi? Değil. Pas a mon gout.
  Puan: 5