Lumumba

Lumumba

2000

Ortalama Puanı: 6.8

Öykü

Bir zamanların Belçika kolonisi Kongo'nun çilekeş sakinlerinden Patrice Emery Lumumba'nın gerçek yaşam öyküsü. Bilenler bilir; Birleşik Afrika fikri üzerine mücadele eden, 1960'da bağımsızlığını elde eden Kongo'nun ilk başbakanı imiş kendileri. Fakat dehşet bir suikaste kurban gidince başbakanlık görevi de pek uzun sürememiş. Lumumba'nın uzun süre muallakta kalan ölümüne kadar neler oldu, basit bir postacı iken kendine nasıl Belçika'nın ileri gelenleri ve CIA gibi güçlü düşmalar edindi bir bir göreceğiz.

İzleyenler ne demiş?

 • Boş salonlar

  İlk defa başıma geliyo.. Ay şimdi ilk ben mi yorum yapcam? Gerçi salonun boşluğundan tahmin etmek gerekirdi. Neyse... Film Kongo'nun bağımsızlık mücadelesini, siyasetteki ayak oyunlarını ve bir liderin ne hallere düşebileceğini falan anlatıyor. Gidin görün demem.. Ama rezalette değil. Meraklsıysanız yani..
  Puan: 5
 • Yaşasın Bağımsız Kongo

  Çok iyi işlenmiş bir bağımsızlık hikayesi... Ve tabii çağdaş(!) Avrupa, demokratik(!) Amerika da bu film de yerini almış. Böyle bağımsızlık hikayeleriyle filan gaza gelmeye meyilliyseniz gidin. Ben öyleydim. Bayıldım
  Puan: 9
 • sonu için...

  bu tür filmler her zaman ilgimi çeker. filmin konusu okunur ,bi kurtuluş hikayesiyse iyi kötü bakılmaz zıplanır. aslına bakılırsa daha ii bişi bekliyodumhikaye o kadar sürükleyici ki !adam nasıl başbakan oluyo nasıl öldürülüyo annamıyosun. fakat film sonu açıkları kapamaya çalışmış . sıradan bi ulusal kurtuluş hikayesi ama sonu güzel aşagıdaki rakam da onun için.
  Puan: 6
 • Bazı gerçeklerin Sinemada da verilmesi güzel

  özellikle gençler ve de öğretmenler görse birkaç cilt kitap ve sayfalar dolusu makale okumuş kadar olurlar film fransızca... alt yazılar da sansüre dil bilmesek de özenle bakabiliriz... özellikle filmin son sözü Lumumba'nın alt yazıda "Washington" ve Londra yok! Bu da önemli! Lumumba: Kongo özgürlük lideri... avrupa-CIA komplosuyla yokedilmişti... Bir dönemimin kahramanıydı... Dün Ankara'nın en tanınmış, en eski sinemasında yalnızca 8-9 kişityle birlikte izledik.. Film tanıtılmamıştı.. reklam da yok broşür de... KIZILIRMAK sinemasında bu filmin izlenmesini yaygınlaştırmak da sonsuz yarar var... herşeye "komplo teorisi" ya da "conspiracy" deyip burun kıvıranlara önerilir... filmdeki olayın gerçekliği daha sonra belgelenmişti...
  Puan: 5