Ufak Sahtekarlıklar

Small Time Crooks

2000

Ortalama Puanı: 6.5

Öykü

Ray kolay yoldan zengin olma hayalleri ile yaşayan bir bulaşıkçıdır. Karısı Francis ise kocasını dizginleyen, gerçek hayatla olan ilişkisini dengeleyen bir manikürcüdür. Günün birinde Ray acayip bir banka soyma planı ile çıkagelir. Francis önceleri bu plana şiddetle karşı çıksa da Ray'in tatlı diline kurban olur. Böylece soyulacak bankanın hemen yanında bir kurabiye dükkanı açılır. Francis dükkanı işletirken Ray ve kendine benzer bir kaç arkadaşı da bankaya doğru tünel kazmaya başlar.

İzleyenler ne demiş?

 • niye 6?

  valla filme puan veren kimse bi açıklama yazma gereği duymamış keşke yazsalardı. bence gayet güzel bi filmdi. ben çok eğlendim. woody allen yine güzel yapmıştı. 6 puan az bence ama bazı kırolar gibi ortalamayı yükseltmek için 10 vermeye kalkmıyorum. gerçi daha çok az kişi var. hadi bakalım hayırlısı.
  Puan: 8
 • DANDINININ DASTINI DIŞ KAPININ MANDALI

  Sözü geçen mamulu huşu içinde izlemekle kalmayıp devre arasının bir çırpıda geçmesini husumetle bekledim. İsmini hatırlayamadığım o ne üdüğü belirsiz zattın, insanın haleti ruhiyesini nasıl da ehvel yönde değiştirdiğine bizzat tanık oldum. Ne var ki birkaç noktaya değinmeden geçemeyeceğim. Mesela gönül isterdiki bir anda tüm dünyanın takdirini ve beğenisini o flemenk kurabiyeleri yerine güzel şöbiyetlerimiz, keşküllerimiz toplayıverseydi ne olurdu sanki. Ne olurdu bu cennet vatanımız üzerine daha az bizans oyunu dönse. Kimse bizlere kumpas kurma çılgınlığına girmese. Bir de bu mamulun gençlerimizi fena halde etkileyebilecek bir tarafı mevcutki o da dolandırıcılığa, sahteciliğe özendirebilme sidir.Söz konusu mamulde dolap üzerine dolap dönerken bir polis memurunun suça iştirakini seyr etmekten pek memnun kalmadım. Bu tür mamullerin anarşizime yol açabileceğini o 2.5 lukla ödüllendirdiğimiz yergösterici veletler bile düşünebilme yeteneğine sahiptir. Yabancı milletinin bu sanata verdiği ehemmiyetin çeyreğini vakti zamanında biz de Serpil hamdi Tüzün'lerimize, Rıza Silahlıpoda'larımıza, feliçita mehmetlerimize vermiş olsaydık işte o zaman ben de kabotaj bayramını daha büyük bir zevk ile kutlama hissine nail olurdum.
  Puan: 9
 • İlk yarısı daha iyiydi.

  İlk yarısı çok komikti ama ikinci yarısını beğenmedim. Sanki hadi bitirelim de nasıl bitirsek ki demişler gibi geldi bana. Ancak gene de öneririm izlemeyenlere.
  Puan: 7
 • ...

  Burası mizah dergilerine özenip, eski Türkçe yazayım diye de lisanımızı yüzüne gözüne bulaştırarak, üstüne üstlük uzun bir yazı yazıp yer işgal ederek komik olmaya çalışma yeri değildir. Burası hepimizin ortak bir köşesidir ve filmler hakkında birbirimize "ip uçları" vermek içindir...Filmin heyecanını kaçıracak ip uçlarını yazmak ayıptır. Çünkü burayı okuyanlar; çoğunlukla daha seyretmemiş olanlardır. Lütfen bu köşeye sahip çıkalım. Kısa ve öz yazalım. Konunun dışına "chat" odalarında çıkalım. Bu sayfadan yer aldığım için özür dilerim ama dayanamadım...
  Puan: 5
 • Woody'nin en iyi iflmi değil

  Asla bir"herkes seni seviyorum der" ya da "zelig" beklemeyin. Woody Allenın daha az komik ve daha oturaklı filmlerinden biri.Ben yine de çok eğlendim.Adamın tarzından hoşlananlar kaçırmasın. Yİne absürd komik yerler var. Tünel kazma yeri çok komik. Bu arada mümtaz bey sen yüz yaşındasın herhalde niye Türkçe yazmayı denemiyorsun!!! ve Kerem : Burası dünyanın en ciddi sinema eleştiri köşesi değil, demokratik olmalı, sana ne isteyen istediğini yazar.
  Puan: 7
 • ne filmdi ama!

  güldüm... çok güldüm. hatta aynı alaycı tavrımı sokakta da sergiledim, tanıyan arkadaşlar aşık herhalde dedi. bu vudi elın altmış yaşına merdiven dayamış ama hala şort giyor yahu. o nasıl neşe saçmak, o nasıl bize "herkes kendini dahi sanar ama herkes dahiyken akıllı bile sayılmazsınız." demek! beğenmeyenler de olmuş entellektüel kesim geri planda kalmış diye... bence bilakis tad katmış meseleye. tebrikler vudi, zuksksi ve diğerleri...
  Puan: 9
 • güzeeeeel

  Herkesin düşüncelerine saygı lütfen ama her filmden de bir aşağılık kompleksine kapılmak yanlış değil mi?Sanatı neredeyse yüzyıllar sonra keşfetmiş olan bir toplum için gündem dışı kalıp, baklavalarını sergileyememek de çok doğal ayrıca hiç de önemi yok. Çok güzel bir komedi idi. Uzun yıllardır kahkaha atmamıştım sinema salonlarında, bu filmle attım. Woody Allen tartışılmaz zaten ama Tracey Ulman ve May rolündeki Elaine May de bir harikaydı. Belki entellektüelliği biraz dışarıda bırakmış bir Woody Allen filmi idi ama allahaşkına her şey de felsefe mi yahu???? biraz düşünmeden sinirleri boşaltmak hakkı yok mu insanların? VAR diyenler, haydi gidin bu filme ve gülün, gülün, gülün..........
  Puan: 8
 • izleyin bence!!

  filmi sevdim. o senaryo başka ellerde(hain ellerde mesela) olsaydı çok daha başka yönlere çekilebilirdi. yani ben ne demek istiyorum espriler daha da cıvıyabilir, eshnetilip, sündürebilirdi. filmi izleyince bu filmi ancak woody böyle çekerdi ya da işte ince espri anlayışı bu diyebilirsiniz. ayrıca filmdeki may karakteri de çok şirin!
  Puan: 8
 • Sende mi Woody?

  İlk 20 dakika gülmekten geberdim. Sonra soygun olayı bitip, kurabiyelerle şirket kurulduktan sonra da film bitene kadar sıkıntıdan öldüm. Olay ne biliyomusunuz? Koskoca Woody Allen bile mesaj kaygısız film çekemiyor ya... Ne güzel gidiyordu film. Sonra Allen abi, ben arada toplumsal mesajıda çıkarıym demiş ve filmin dörtte üçü çöpe gitmiş. Gitmeyin abi! Ya da ben çeyrek bilet istiyorum diyip ilk 20 dakikayı seyredip çıkın. İlk 20 dakika için 3 veriyorum, gerisi 0.
  Puan: 3
 • Bu iki resim arasında ne fark var??

  En çok Hugh Grant'ın sorduğu bu soruya elemanın verdiği cevaba güldüm: Bunun çerçeveleri daha büyük.. Sannırım ben de yaşlanınca bu eleman gibi olcam. Woody Allen bi alien.. Ne diyelim ne mutlu hayatı şahsına münhasır yorumlayabilenlere:)
  Puan: 10
 • guzel bir film ama woodyden daha iyisini beklerdim.

  ilk yarisi gercekten cook guzeldi. beni bu kadar gulduren bir film uzun zamandir seyretmemistim. esprilerin kalitesi amerikan filmlerinde gormeye alisik olmadigimiz kadar guzel. ikinci yarida ise siradanlasan bir olaylar dizisi izliyoruz. bu filmin 6 puan ortalamayi hak ettigini dusunenleri kiniyorum. gitsinler, Hot Shots tarzi boktan filmleri izleyip, onlara oy versinler.
  Puan: 8
 • BÖÐÐÐKKK

  valla entel dantel takılmayı bırakın woody allen filmi diye illa 10 veriyosunuz yani ne işte b.k gibi bi filmdi siz buna komedi mi diyosunuz inanın siz beni daha çok güldürdünüz iğrenç bi şeydi
  Puan: 2
 • Hoşçakal Woody....!!!

  Sistemin içinde, izleyicilere beyin jimnastiği yaptırarak hayatını kazanan yönetmen Woody Allen da artık aramızdan ayrılıyor... O yüzden Ufak Sahtekarlıklar biraz veda filmi niteliğinde olmuş... Yani eski filmlerini bilmesek bunadı falan diycez... Zaten Antonioni de son filminde kilise ruhlar bulutlar falan demeye başlamıştı... Bu filmde de birçok Hollywood yapımında olduğu gibi senaryo yok... Woody Allen düğün bile çekse izlenir...
  Puan: 7
 • ...

  Bence zaten woody babayı eleştişmek bize düşmez. Bu filmi tabiiki çok komik değildi, yani şimdi burada doğruları yazalım... Filmin afişi başlıbaşına bir şaheser. Hugh Grant'ınyürüyüşünü burada es geçemicem. Adamın endamı var yani. ben bunu bilir bunu söylerim..teşekkürler.
  Puan: 7
 • güzide memleketimizi amerikan muhipleri sarmış

  sayın zuxxi sakinleri, cografi mevkisi gereği son derece stratejik bir öneme haiz olan memleketimize garp aleminin yıllardan beri kurduğu kumpaslara hazinle tanık olmaktayız.bu kumpasların bir kolunu da hollywood denen ahtapot (tek dişi kalmış canavar) vücuda getirmektedir.maalesef bu meseleyi tenkit eden münevver insanlarımız da demode, af buyursunlar dinazor diye hakarete uğramaktadırlar.böyle bir canavarın pençesine düşen gençlerimiz kim olduklarını, milli benliklerini unutuyorlar. bahsi geçen filmi ben de seyretme imkanı bulmuştum.daha sonra da woody allen efendi hakkında internette biraz bilgi topladım (zaten internet çıkalı şahsi hayat da yerle yeksan oldu) meger o munis bakışlı adam ne biçim bir iblismiş. yazmaya elim varmıyor, şahsının aile hayatı yokmuş, bir de hamiyetine sığınmış bir masume olan üvey kızını...tövbe tövbe! kanaatimce genclerimizi böyle örf ve ananelerimize kasdeden zatların neşriyatından korumak hepimizin vazifesi olmalı, işte o saat yerli malları haftasını kutlamak için seferber olan eski günlerin ruhu vücut bulur, memleketimizi müreffeh günlere giden bir yola sokarız.hem bir de bizim yeni Cahide Sonku Hanımefendilere, Hulusi Kentmen Beyefendilere ihtiyacımız var kanaatimce. kerem evladım gibi delikanlılığın toyluğunu üzerinden atamamış gençlerimize sesleniyorum, memleketimiz demokrasi ile idare edilmiyor mu? lütfen büyüklerinize hürmet edin efendim. hepinize esenlikler dilerim
  Puan: 3