Bıçak Sırtı

Sling Blade

1996

Ortalama Puanı: 9.0

Öykü

Zeka özürlü Karl, 12 yaşında iken annesini ve annesinin sevgilisini öldürdüğü için akıl hastanesine gönderilmiş, orada geçirdiği 25 yılın sonunda salıverilmiştir. Küçüklüğünün geçtiği kasabada tamircilik işi bulur ve kısa süre sonra kendisini olduğu gibi kabul eden küçük bir arkadaş edinir. Karl ve arkadaşı Frank arasında çok güçlü bir dostluk oluşur. Frank'in dul annesi Linda da bu ilişkiye olumlu yaklaşır fakat... Bu gibi öykülerde her zaman olduğu gibi kendini akıllı zanneden gizli zeka özürlüler peydah olup güzelim insanların canını sıkar. İşte bu öyküde de kıt zekalı karakterimiz Linda'nın tacizkar sevgilisi Doyle olarak karşımıza çıkar. Neden bilinmez adam Frank ile Karl'ın dostluğundan feci rahatsız olur.

Notlar:

 • "Some Call It a Sling Blade" isimli kısa metrajlı filmden uyarlama imiş.
 • 1997 yılında en iyi uyarlama senaryo Oscar'ı kazanmış ve Billy Bob Thornton en iyi erkek oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilmiş.

İzleyenler ne demiş?

 • Harika

  Gerçekten ço güzel bir film. Filmin konusundan da herşey anlaşılıyor. E verdiğim puandan sonra başka söze gerek yok...
  Puan: 10
 • Güzel bir film

  Filmin başrol oyuncusu çok başarılı. Konu da çok güzel senaryo da. Filmdeki diyaloglar ve tiplemeler çok doğal. İzlerken kaptırmışım zamanın nasıl geçtiğini anlayamadım. Dostluk üzerine yapılmış en güzel filmlerden biri bence. Neyse uzatmaya gerek yok. Arkadaşa katılıyorum verilen puanlardan belli değil mi?
  Puan: 9