Aşk Hayatı

Comment je me suis disputé... (ma vie sexuelle)

1996

Ortalama Puanı: 5.0

Öykü

Paul Paris'te bir üniversitede profesör asistanlığı yapan 29 yaşındaki ana karakterdir. Doktorasını verip, profesör olmak için çalışır, didinir. Paul kuzeni Bob ile birlikte yaşar ve on senedir Esther ile birliktedir. On senenin birikimi olsa gerek artık pek anlaşamaz olurlar ve ayrılma noktasına yavaş yavaş yaklaşırlar. İki sene önce aşk yaşadığı bir kızı düşünür fakat o da en yakın arkadaşının sevgilisidir ve Paul'un prensipleri en yakın arkadaşının sevgilisini çalmaya kesinlikle müsait değildir. Yani anlaşılan, Paul'ün günlük yaşamı ve aşk yaşamı tıpkı profesyonel yaşamına benzer, sıkıcıdır. O da sıkılır zaten. Sıkılınca sorar: Gerçekten profesör olmalı mıdır? Uzatmalı sevgilisini gerçekten sevmekte midir? Arkadaşının sevgilisini çalmalı mıdır? Zor. Bunlara bir de hayata dair sorular eklenince iyice zor.

Notlar:

  • 1996 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'ye aday gösterilmiş.
  • 97'de de umut vadeden erkek ve kadın oyuncu dallarında Cesar Ödülleri'ne aday gösterilmiş ve Mathieu Amalric Cesar'ı almış, götürmüş.

İzleyenler ne demiş?

  • ne desem yalan olur

    ben bu filmi 1-2 yıl önce fransız kültürde seyretmiştim. o zamanlar fransızca öğrenemye çalışıyordum, yararlı olur diye gidiyoduk öle arkadaşlarla. fakat ne benim fransızcam alt yazısız olarak yayınlanan bu filmi anlamaya yetecek düzeydeydi ne de arkadaşlarımın. ama yine de o zaman yarım yamalak anladığım kadarıyla bi yerde türkçesi oynasa da şunun gidip görsem dediğimi hatırlıyorum. yani bi bakmakta fayda olabilir. bence.
    Puan: 5