Özgürlük Bizimdir

À nous la liberté

1931

Ortalama Puanı: 7.8

Öykü

Louis hapishaneden kaçar ve satıcılıktan başlayarak, gramafon fabrikası kurmaya kadar yükseltir kendini. Burada işçileri otomatikleşmeye zorlayan mekanikleşmeyi görür. Derken hapisteki hücre arkadaşı Emile çıka gelir. Emile serseridir fakat Louis geçmişinin açıklanmasından korkarak Emile'i yanına katar. Louis'in yaşadığı komik olaylara gülünürken, sanayileşmeyle gelen yozlaşma yerilir.

Notlar:

 • Film Charlie Chaplin'in en önemli eserlerinden olan "Asri Zamanlar"ın esin kaynağı. Chaplin, Clair'in bu başyapıtından bir hayli alıntı yapmış filmini çekerken. 1936, Asri Zamanlar'ın galasında filmin dağıtımcı firması Chaplin'e dava açmak istemiş. Fakat yönetmen Rene Clair böyle bir davaya katılmayı reddetmiş ve eğer Chaplin kendi filminden esinlenmiş ise bunu iltifat olarak kabul ettiğini söylemiş.

İzleyenler ne demiş?

 • Özgürlük

  Bana göre gerçekten çok güsel bir film yahu bu film.Taa ne zaman önce izlemiştim bu filmi.İzlemekte fayda var...
  Puan: 10
 • sanayileşme

  sinemanın sanayi devrimi ve insan üzerinde yarattığı tahribatla ilgilenen ilk filmlerinden. özellikle filmin baş kısmındaki, sanayi devrimi sonrasında, seri üretim mantığı sonucu oluşan hayatlarda, cezaevi mahkumlarının, fabrika işçilerinin ve patronların yemeklerinin arasında sadece mekan ve çeşit farkının olduğu, endüstrileşme sonucunda oluşan yaşayış biçiminin insanın doğası ile hiç bir ilgisi olmadığını mizahi dille eleştiren, "asri zamanlar" filmine göre daha güleç yüzlü bir film. başyapıt.
  Puan: 10