Ekim Düşü

October Sky

1999

Ortalama Puanı: 7.8

Öykü

İsminden kolaylıkla bir kömür madeni kasabası olduğunu anlayabileceğimiz Coalwood kasabasının tüm fertleri kömür madenlerinde simsiyah bir kariyer peşinde ömür tüketmekte ancak yeni neslin farklı davranması için hiç bir sebep bırakmamaktadır. Holmes'un kaderi de çizilmiştir: Babası gibi kömür madeni işçisi olmak. Holmes 1957 tarihinde Sovyetler Birliği'nin uzaya fırlattığı Sputnik uydusuna şahit olana dek önceden çizilmiş kaderinin dışına çıkacak bir yol bulamayacak, bulduktan sonra ise rahat durmayacak ve arkadaşları ile birlikte ev yapımı roket yapmaya kalkışacaktır. Başta ailesi olmak üzere tüm kasaba halkı hayalperest gençlerin vakit kaybettiğini, Coalwood Kasabası'nda mucizelere yer olmadığını düşünür ama bi durun bakalım...

Notlar:

 • Film, Homer H. Hickam'ın "Rocket Boys" isimli otobiyografik kitabından sinemaya uyarlandı.
 • Yazar, filmin kitabı ile aynı ismi taşımasını istedi ama stüdyo "Satmaz abicim" diyerek "October Sky" ismini seçti.

İzleyenler ne demiş?

 • if you can dream it,..

  ilk yorum yapan kisi olarakdan heyecan seyettim.. Amerika'da yasadigimdan filmi seyredeli bir kac ay oldu ama hatirladigim kadari ile yorumlayayim: If you can dream it, you can do it turunden gaz verici bir film.. Fazla bir aksiyon ya da gorsel efekti olmayan fakat siradan maden iscisi bir gencin hayalini gerceklestirmek ugruna verdigi caba ile Amerikanin roket teknolojisine attigi ilk adimlarin hikayesinin.. cumlenin basindan cok uzaklastim, toparlayamayacagim.. Gormeye deger..
  Puan: 8
 • ne diyim ki güzel bi film

  yok böyle bişiy ya.... yalnız çok güzel olması benim kanaatim ama biraz filmden anlayan herkez güzel diyecektir.
  Puan: 9
 • Sosyolojik bir olay

  Simdi, filmin gerceklere dayanan bir konusu var. Yani Amerika'yi Amerika yapan kahramanlara saygi filmi. Bunu izleyen Amerikali ogluna donup "Bak evladim iste biz boyle bir ahvadin cocuklariyiz" diyor. Dedelerin gozleri yasariyor. Ama orada kimse "zamane gecleri boyle mi" diye can sikici muhabbetlere girmiyor.
  Puan: 8
 • Ben Ekim ayinda dogdum

  ben filmi amerikada ucakta izlemistim. delta havayollari 5$ istiyodu kulaklar icin, deneme yanilma yonteminden bi zarar gelmez diye walkman'imin kulaklarigini koltuga taktigimda filmin sesinin gelmesi beni sevindirmisti. keza film guzel. amerikan hava sahasi icinde izlerken, bu tur bi amerikan dream filmi izlemek ilginc oluyo tabi. idealleri ugruna gaza gelmek isteyen genclerin izlemesi gereken bi film.
  Puan: 8
 • ...

  Bir gün sofrada otururken birden aklınıza gelen ve gerçekten yapmak istediğiniz bir şeyi hiç çekinmeden ailenize söylemek (onlara ne kadar saçma gelse bile) ve bu uğurda çalışmak. Engeller ve azim. Ben beğendim. Mini arşivimde yerini alacak bir film.
  Puan: 8
 • Sevimli Amerikan öyküsü

  Üzerinde çok şey söylenmesi gerekmeyen bir film. İzlerken oyalıyor, duygulandırıyor. “E, bi filmden daha ne istersin ki zaten?” diyebilirsiniz. Belki de… Ama bildik hırs-başarı korelasyonu üzerine kurulmuş bir öykü işte… American Dream. Yine de gidip görün diğer iyi filmlerin hepsini gördüyseniz. Kesinlikle sıkılmazsınız. Rahat izlenen -ve sevindiren- bir film.
  Puan: 6
 • Hiç Şöminemiz Olmadı Ama...

  Filmi izlerken şöminenin ne demek olduğunu gayet iyi annadım.. Sıcacık, duygu yüklü, inişleri çıkışları olan bir filmdi. Baba karakterini çok sevdim. Bir maden ocağı kasabasından ne bekleniyorsa fazlası yapılmış... İzlediği film güzelse insan söylecek söz bulamıyo.. -Nasıldı? -Dedim ya!
  Puan: 5
 • ...

  Senaryosu gerçek bir hikayeden alınan bu filmi izleyenler kesinlikle pişman olmaz.
  Puan: 8
 • Samimiyet...

  Çok mütevazı ve ince işlenmiş samimi bir hikayenin pazar öğleden sonrası formatının üzerine çıkmış hali bu film.Haliyle güzel, haliyle buruk bir sevinç ile dolduruyor bedeni. Fİlmden çok şey bekleyenlere değil, kendinden çok şey bekleyenelere hitap eden bir film.Mobilyanızı, evinizi derleyip toplayıp düzene kaptırıp gittiyseniz, james bond u izleyin, bu bir şey olmayı bekleyenlerin düşü olanların fimi. (kwsc radio...hep böyle abuk subuk radyolar böyle yorumlar yaparlar bizimkilerde üşenmeden misisipinin sesi radyosunun yorumunu yazarlar reklama yuh ya)
  Puan: 7
 • tek kelime ile çok hoş...

  izlenmeli... insana çok şey katabilecek bi film.. gitmeyen varsa kaçırmasın derim ben... hatta film arşivinize koyabilir ve hayattan kopma anına geldiğinizde seyredip gaza gelebilirsiniz.. lezzetli bir film...
  Puan: 10