Cinayet Var

Dial M for Murder

1954

Ortalama Puanı: 8.6

Öykü

İngiliz tenis ustası Tony, zengin karısının, kendini yakışıklı bir Amerikalı oğlan ile aldattığından şüphelenmektedir. Eski bir asker olan dostuna karısını öldürmesi için şantaj yapmaya başlar. Plana göre asker eve girecek, kadını kesecek ve bunun basit bir hırsızlık olarak görünmesini sağlayacaktır. Plan Tony'nin umduğu gibi yürümeyecektir. Nasıl yürüdüğünü anlatmak ise filmden alacağınız hazzın azalmasından başka bir işe yaramayacaktır.

Notlar:

 • Frederick Knott'un aynı adlı oyunundan senaryolaştırıldı. Senaryoyu bizzat Knott yazdı.
 • Tutkulu ve büyük projeler sonucu yıprandığını düşünen Hitchcock, "Pillerini şarj etmek" için bu aynı mekanda geçen oyuna yöneldiğini açıklamış. Bak sen.
 • Grace Kelly'nin elbiseleri filmin başında çok parlak renklerden oluşurken, finale doğru yavaş yavaş karamsarlaşıyor. Hitchcock'un oyunlarından biri.
 • Üç boyutlu çekilen film, Hitchcock'un ölümünden sonra düz versiyonu ile sunulmaya başlandı. 1980'de tekrar üç boyutlu versiyonu piyasaya sürüldü.
 • 1998'de aynı senaryonun kıyısı ve köşesiyle oynandı; ortaya Michael Douglas ve Gwyneth Paltrow'lu "A Perfect Murder" çıktı.

İzleyenler ne demiş?

 • anahtara dikkat

  ben bu filmi kanal d'de gecenin bir vaktinde izledim ve adeta büyülendim.1998'de çekilen versiyonuyla alakası yok.ve bence çok daha güzeli... anahtar oyunu muhteşem.mutlaka izeyin(tabii bunu okuyan olursa...)
  Puan: 7
 • sandra bullock,nicole kidman,spice girls,çıtır kızlar sizin olsun;grace kelly benim olsun...

  Sinema tarihinde bu kadar kusursuz bir kadın yoktur.. Ama filmin tek vasfı grace kelly'nin varlığı değildir;gerilimli ve izlenesi bir filmdir... Babam bu filmle ilgili berbat espriler yaparak anneme şaka yollu imalarda bulunup durur,karısını öldürtme teması çok hoşuna gider zannederim... Böyle bir ortamda büyüyorum,yazık bana...:)
  Puan: 8